Jump to content



Ποιος μηχανικός HDD 2TB 7200 RPM για αγορά?


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος Jeronemo έγραψε:

Toshiba DT01ACA200300 23TB.

Σε περίπτωση που σου επιτρέπει το budget, κρίμα είναι...1ΤΒ έξτρα για 15€, δεν το λες και άσχημα :)  

Αλλιώς μια χαρά δίσκος, αλλά έχε στο νου ότι είναι μηχανικός, οπότε κανείς δε μπορεί να σου πει να επιλέξεις το Α ή το Β με σιγουριά. Έχω 2 εξωτερικούς toshiba. 1ΤΒ και 3ΤΒ. Ο δεύτερος αγοράστηκε με γνώμονα την...αξιοπιστία που έβγαλε ο πρώτος. ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι σκληροι πλεον ειναι και θεμα τυχης, αν εισαι τυχερος θα σου κρατησει αρκετα χρονια...

αναλογα σε τι κομματι θα πεσεις.

Εμενα απο οσους εχω αγοραση (και χρησιμοποιηση) απο διαφορες μαρκες,

αυτοι που μου χτυπησαν ηταν ολοι απο την western digital,

ολοι οι αλλοι σκυλια, μερικους τους εχω ακομα εν λειτουργια.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

επαναφέρω το θέμα γιατι πρόκειται να προβώ σε αγορά. Τι προτείνετε τόσους μήνες μετά; Κλείνω προς τον toshiba αλλά εισπράττω ανάμεικτα σχόλια για την αξιοπιστία του. τι θεωρείτε εσεις; Ευχαριστώ προκαταβολικά και χρόνια πολλά για τις ημέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παρε quantum fireball,the best  ?.................τωρα αμα δεν βρεις οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω ειναι θεμα τυχης...........

εγω παντα παιρνω western και δεν εχω κανενα θεμα.........................

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2018 at 11:38 ΠΜ, το μέλος psyber έγραψε:

επαναφέρω το θέμα γιατι πρόκειται να προβώ σε αγορά. Τι προτείνετε τόσους μήνες μετά; Κλείνω προς τον toshiba αλλά εισπράττω ανάμεικτα σχόλια για την αξιοπιστία του. τι θεωρείτε εσεις; Ευχαριστώ προκαταβολικά και χρόνια πολλά για τις ημέρες.

 

χρόνια πολλά παιδιά. θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε λέγοντας την άποψη σας

 

Φιλικά

Psyber

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, psyber said:

 

χρόνια πολλά παιδιά. θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε λέγοντας την άποψη σας

 

Φιλικά

Psyber

 

Όπως σου λένε και αρκετοί από πάνω, είναι θέμα τύχης/ατυχίας. Δεν υπάρχει κάποιου είδους επιστημονικό τεστ που να έχει γίνει για να γνωρίζεις αξιοπιστία (και αυτά που υπάρχουν είναι για παλιότερες παρτίδες και δεν μπορείς να ξέρεις για αυτό που θα αγοράσεις). Και να σου πει κάποιος να παρεις την τάδε μάρκα, θα βρεθεί κάποιος άλλος να σου πει ότι από αυτή τη μάρκα του έχουν σκάσει δίσκοι και θα σου προτείνει τη δείνα μάρκα κ.ο.κ.. Αν θες τη γνώμη μου, βάλε το χέρι στην τσέπη, αγόρασε 2 δίσκους (γιατί όχι και διαφορετικής μάρκας) και κάνε τον ένα backup του άλλου. Αν δεν έχεις χρήματα για 2 δίσκους, πάρε αυτόν που θα βρεις με τη μεγαλύτερη εγγύηση και τέλος.

 

Από δική μου εμπειρία, μου έχουν σκάσει αρκετοί seagate, 1 WD (εξωτερικός), κανένας toshiba, κανένας samsung (δεν βγαίνουν πλέον). Δεν έχω κανένα κόλλημα με μάρκες σε δίσκους. Στο main μου έχω (εκτός από SSD, 1 TB seagate, 500GB WD και 640GB samsung) . Επειδή όλες οι αποθήκες είναι γεμάτες, θέλω να αντικαταστήσω τους 2 "μικρούς" με 2x2TB ή (3TB), για backup, αλλά ελλείψη χρημάτων το καθυστερώ να πέσουν και άλλο οι τιμές και την ψιλοπαλεύω με κάποιους εξωτερικούς που έχω. Εν ολίγοις, μικρή σημασία έχει τι δίσκο θα πάρεις. Το σημαντικό είναι πώς θα τον κάνεις backup.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν κερδίζει κάτι ο χρήστης από αυτό. οι παλιοί μου φαίνονται πιο solid σαν κατασκευη. anyway απλά μια παρατήρηση έκανα.

Η πρώτη μέτρηση είναι από τον καινούριο Seagate και η δεύτερη από τον παλιό μου WD Green.

 

Seagate.JPG

Capture2.JPG

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.