Jump to content



Εχω κουραστει με τις μπλε οθονες και κολληματα. Δεν αντεχω αλλο.


Recommended Posts

Καλημερα.
2-3 βδομαδες παλευω με το μηχανημα γιατι ΤΥΧΑΙΑ μου βγαζει μπλε οθονες..

Δεν εχω κουραγια αλλα πραγματικα. 

 

Αποτελειται απο

 

AMD 1700x 
ASUS heroes x370 VI
2x8 DDR4 3200mhz corsair
2 x 1070 ASUS strix ROG
1x850 evo 500GB
1x850 evo 250GB
1x830 evo 250GB
1x500 HDD
1x1TB HDD
CORSAIR RM 750x



Εχω τεσταρει τις μνημες με memtest ( bootable ) για κανα 3ωρο. Κανενα προβλημα.
Εχω τεσταρει τις καρτες γραφικων(μαζι) σε full stress με 3D rendering , benchmarks(valley supernova πως λεγεται, 3dmark) , με overclocking και χωρις και κανενα προβλημα.
Εχω τεσταρει τον επεξεργαστη σε full stress παλι στα 3D rendering χωρις κανενα προβλημα.
Εχω τεσταρει με ενα project μου επεξεργαστη, 90% RAM , 100% καρτες και καμμια 35GB page file χωρις κανενα προβλημα.
Εχω κανει 2 φορματ με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ οδηγους σε ολα..
Εχω κανει BIOS update.
Εχω δοκιμασει και default το μηχανημα.
Εχω δοκιμασει SFC.exe /scannow και λεει οτι διορθωσε κατι. (ανοιγω το log και διορθωσε μονο το .lnk απο το onedrive. Μας υποχρεωσε)
Το event viewer ΔΕΝ δειχνει κατι.
Το memory.dmp ειναι 500-800ΜΒ και δε ξερω πως να το ανοιξω και τι να κοιταξω.
τα BSOD γραφουν καθε φορα διαφορετικο μηνυμα. STOP code και απο κατω μερικες φορες η αρχεια συστηματος η κατι πιο γενικο.(Δε θυμαμαι παιδια το μυαλο μου ειναι σουπα)
Eχω πρηξει τηλεφωνικως τον @tommybertsen για ηθικη συμπαρασταση.
Εχω χασει τον υπνο μου.

ΔΕΝ μπορω να ξανα κανω φορματ. Ειναι το 2ο που κανω σε 2 μερες και περναω ΠΟΛΛΑ προγραμματα και υπο προγραμματα για την δουλεια μου..
ΔΕΝ ξερω τι αλλο να κανω.

Εκει που λεω οτι παει καλα το μηχανημα, τσουπ πεταει μπλε οθονη.
Η σημερινη (μη μου πειτε τι εγραφε, ΔΕΝ θυμαμαι γιατι οταν την ειδα, εβαλα τα γελια) μου εμφανιστηκε οταν εκανα SFC.exe /scannow και ανοιξα τον chrome.

Επισης ο chrome νωριτερα ειχε κρασαρει οσο χαζευα στο FB.

Faulting application name: chrome.exe, version: 66.0.3359.139, time stamp: 0x5ae13bcc
Faulting module name: chrome_child.dll, version: 66.0.3359.139, time stamp: 0x5ae13ba0
Exception code: 0xc0000005
Fault offset: 0x00000000006f18c6
Faulting process id: 0x27d8
Faulting application start time: 0x01d3e35763e68317
Faulting application path: C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe
Faulting module path: C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\66.0.3359.139\chrome_child.dll
Report Id: 9587b84a-88ec-430b-a3e9-0de88ce0f13c
Faulting package full name: 
Faulting package-relative application ID: 

Καταλαβαινω οτι πρεπει να γνωριζετε τι γραφει η μπλε οθονη, αλλα μου ειναι αδυνατον να θυμηθω τωρα. Στην επομενη (ευχομαι not )θα βγαλω φωτογραφια. ΑΝ θελετε ομως εχω ΠΑΛΙΕΣ πριν των 2 φορματ που εχω κανει)
Προ φορματ εποχη που με ειχε ταραξει, ειχα σβησει drivers, τους ξανα περασα ολους κλπ και σταματησαν. Δλδ περασαν 3-4 μερες χωρις BSOD. Οποτε λεω θα ηταν το λειτουργικο. Βγαινει το spring update και λεω να τα κανω ολα απο την αρχη ελπιζοντας οτι θα φτιαξουν ολα. Αμ δε..


Δωστε καμμια αλλη ιδεα γιατι δεν αντεχω αλλο.

Καλημερα.
 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά συμβαίνουν με την 1803; Ρωτάω διότι είχαν αναβάλλει την αναβάθμιση λόγω BSOD. 

 

Επίσης, τις μπλε οθόνες και τα minidump μπορείς να τα καταγράψεις με το BlueScreenView. Για να μην τραβάς φωτογραφίες και να βλέπεις πάνω-κάτω τι crashare.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση :

Ξηλωσα τον chrome, δουλευω  τον edge να δω...
Εκει που ειχα 3-4 tabs ανοιχτα, ένα από αυτά ηταν το youtube. Ξαφνικα, σταματάει η μουσικη και παγωνει ο edge. Ανοιγω task manager και δεν εδειχνε realtime το ποσοστο % του CPU usage.
Επισης τα windows δυσλειτουργουσαν. Πατουσα κλικς, δεν δουλευαν όλα. Κανω restart και προσπαθουσε για ωρα να κανει restart. Μεχρι που το εκανα forced.

O event viewer δεν κατεγραψε κατι την ωρα αυτή.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα πήγαινα με την τακτική του  Carey Holzman. Τα βγάζεις όλα και κάνεις boot με μια ram και ένα δίσκο.Αν δεις οτι δουλεύει βάζεις σιγά σιγά δεύτερη μνήμη κάρτα γραφικών και τους υπόλοιπους δίσκους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε memtest με ένα module ram κάθε φορά. Σε παρόμοια περίπτωση μου, που έφταιγαν οι μνήμες, το memtest με όλα τα dimmάκια μαζί για κάποιο λόγο πέρναγε καθαρό! Αλλά μεμονωμένα χτύπησε στο ένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είμαι υπερ αυτης της τακτικης, αλλα επειδή προσπαθω σα το διαολο να το αποφυγω (μιας και δουλευω από το σπιτι) θα με παει πολύ πισω αυτό.
Επισης, δε μπορω να βγαλω και συμπερασμα γρηγορα γιατι μπορει να παρει και μια δυο μερες χωρις κολλημα..
 

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες πάντως για μητρική μου φαίνεται η κατάσταση.

 

Αν δεν το έχεις λύσει μέχρι τις 20 του μήνα, θα σου στείλω μία από εδώ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλα όσα δοκίμασε ο @GoMaR και εγώ παρόμοια γνώμη έχω. Μητρική. Δηλαδή ffs, ίδια κάρτα έχουμε περίπου, δε θα φρίζαρε και εμένα στο youtube? Βλέπω περίεργη συμπεριφορά καμιά φορά, αλλά ξέρω ότι φταίει ο chrome για αυτό.

Ίσως να δοκιμάσει με τις κάρτες μία-μία και να κάνει ότι είπε ο @jumaru99 γιατί το έχω ξαναδεί το έργο. Σε κάθε περίπτωση, αν είναι μητρική, λογικά θα την αντικαταστήσουν, αλλά πρέπει να δοκιμάσει με άλλη. 

 

 

ΥΓ: Αν δε βαριέσαι μπορούμε να δούμε συμπεριφορά των καρτών μία-μία και σε μένα (αν έχεις όρεξη), ώστε να δούμε συμπεριφορά και στο δικό μου μηχάνημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. να πω και εγώ τη @ μου, υπάρχει περίπτωση να κολλάει ή να κρασάρει λόγο voltage στο cpu ή στις μνήμες, και ας είναι default? Χωρίς να ξέρω από τα συγκεκριμένα πράγματα που έχεις, σε μένα είχα κάνει OC και στις μεταβάσεις ανάμεσα σε idle - load που ρίχνει/ανεβάζει συχνότητα και voltage, εκεί κάποιες ελάχιστες φορές, μου έβγαζε blue screen, ίσως να ευθύνεται κάποιο v-drop, σε εμένα το έκανε σπάνια και μόνο όταν άλλαζε το load, σε καμία άλλη περίπτωση, (gaming,bench,burn) πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις vcore κτλ και όλα οκ.

 

εδιτ

Για τα μικρο κολλήματα μπορεί να ευθύνεται κάποιος σκληρός, αν έχει κάποιο θέμα ή αν μπαίνει σε energy saving όπως οι μηχανικοί και μέχρι να πάρει μπρος να κολλάει λίγο.

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη σε idle δινει 1.35V και σε full load δινει 1.28.
Εχω επιλογή LLC2 από το bios.. Δε ξερω πως μπορω να μειωσω αυτή την διαφορα. Αλλαζοντας level ? Υπαρχει περιπτωση να φταιει το power options? να το εχω μονιμα performance?  Αν και δεν είναι λογικο γιατι και προ φορματ, performance το ειχα.

@jax7480 το βρηκα σε πολύ καλη τιμη το μηχανακι αυτό. Κατι που θα ηθελα τριπλασια λεφτα σε intel..Από την άλλη, δεν ειχα προβλήματα τοοοοοοοσο καιρο τωρα. Και τα ιντελ χαλανε :p



 

Link to comment
Share on other sites

Σε μητρική s775 είχε χαλασμένο dimm slot , και ότι μνήμη έμπαινε μέσα, χαλούσε. Και όχι εμφανώς, γιατί περνούσε λίγος καιρός και ΠΑΝΤΑ το ίδιο dimm, προκαλούσε bsod όταν έτρεχα κάτι βαρύ (games πχ). Το ανακάλυψα όταν έβαλα το 3ο dimmάκι μέσα... Ίντελ ήταν αυτό Ζάχο, όλα μπορεί να τα πάρει η μπάλα :p 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν το έχω ψάξει, θα το είχα αν οι τιμές για gpu και DDR δεν ήταν στο θεό, 2500k 4life, on topic, σε idle είναι μεγαλύτερο από ότι σε load λόγο offset, δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο το vcore (, επίσης έχεις ένα μηχανικό δίσκο, δεν πιστεύω να κάνει spin down και όταν πας να τον χρησιμοποιήσεις να σου παγώνει, για μερικά δευτερόλεπτα, το pc?

 

Αυτά τα «εργοστασιακά» oc τα θεωρώ τα χειρότερα, καλύτερα σε default προφίλ και όχι performance να κάνει ότι γουστάρει μόνο του, το καλύτερο είναι να ανεβάσεις το vcore το ίδιο, ναι οκ μπορείς να πειράξεις το offset (αν είναι ενεργοποιημένο), το LLC θα το άφηνα για το τέλος, καλό είναι να υπάρχει αλλά (εγω) δεν θεωρώ ότι αξίζει να είναι σε κάποια extreme ή high ρύθμιση.

 

Περί chrome, βάλε firefox.

 

Τo έχεις και φορτωμένο, μπορεί να φταίει και το τροφοδοτικό ή η μητρική, ακόμα και κάποια gpu…

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.