Jump to content



Εχω κουραστει με τις μπλε οθονες και κολληματα. Δεν αντεχω αλλο.


Recommended Posts

Μνήμες που τις έχεις? Μήπως να τις έβαζες χαμηλότερα να δείς αν θα φάς πάλι BSOD? Επίσης Fast boot από Bios και από windows βγάλτο να δοκιμάσεις χωρίς αυτό. Επίσης δοκίμασε boot μόνο με τον ssd των windows. Βαθιά ανάσα, cool is the rule!!

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εβγαλα ολους τους δισκους ΕΚΤΟΣ από λειτουργικο και έναν HDD που εχω τα 3d stuff μου. Είναι 200GB. Δε μπορω να τα μεταφερω στον SSD.
Εβγαλα την μια καρτα (πανω πανω) και αφησα την άλλη όπως είναι στο 2ο σλοτ (μηπως φταιει το σλοτ)
Θα πρεπει να το αφήσω ετσι να δω πως θα παει.
Τις μνημες τωρα τις εχω στα 3200. Εχουν περασει memtest ετσι..(θα δοκιμασω και καποια στιγμη μια-μια) Δεν είναι πρόβλημα το οποιο μπορει να εμφανιστεί μεσα σε μια ωρα. Χθες δλδ από το πρωι μεχρι βραδυ δεν παρουσιασε θεμα.Σημερα το πρωι τα γ@μησε όλα :p

Σε εργοστασιακες ρυθμισεις παλι θεμα ειχα..

αν βαλω firefox, τρωω πολύ συχνα κρασες  με τις τελευταίες εκδοσεις τους..

memory.dmp τωρα δεν υπαρχει στο C:\windows

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Havic said:

Κοίτα δεν το έχω ψάξει, θα το είχα αν οι τιμές για gpu και DDR δεν ήταν στο θεό, 2500k 4life, on topic, σε idle είναι μεγαλύτερο από ότι σε load λόγο offset, δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο το vcore (, επίσης έχεις ένα μηχανικό δίσκο, δεν πιστεύω να κάνει spin down και όταν πας να τον χρησιμοποιήσεις να σου παγώνει, για μερικά δευτερόλεπτα, το pc?

 

Όχι όχι, δεν είναι spin down αυτό. 
 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν RAM/Memory Controller.

 

Έχω αρκετές περιπτώσεις που memtest86+, και όλα τα memory testing apps βγάζανε τα πάντα καθαρά, και τσουπ στο ξαφνικό πάλι BSOD.

Βγάζεις το 1 DIMM... όλα κομπλέ.
Αλλάζεις DIMM ώστε να βάλεις το 2ο μόνο του αυτή τη φορά, BSOD, BSOD...

 

Με τα πολλά άλλαξε το κατάστημα το κιτάκι της τελευταίας περίπτωσης με ένα ολόιδιο νέο, και το μηχάνημα παίζει τέλεια 1 χρόνο τώρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διάβασα μια γρήγορη ανάγνωση οπότε μην βαράτε

 

@GoMaR κάνε το εξής κατέβασε στα 2800 τις RAM

η microsoft τα γ@@@μησε όλα πάλι και θα μου πείτε που κολάει αυτό. έτσι γιατί μπορεί

 

δοκίμασε το και κάνε ότι έκανες να δεις αν κρασάρει , και θα διαβάσω ποιο αναλυτικά τα σχόλια εδώ

edit έκανες κάποιο bios update πρόσφατα ?

καθάρισες το μηχάνημα από σκόνες ?

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2133 μου εβγαζε πρόβλημα...
Όπως και στην 1703 εκδοση όπως και στην spring

@ARMAGEDDON ότι ρωτας τα εχω απαντησει :p

btw ναι το μηχανημα είναι πεντακαθαρο.

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GoMaR said:

Και στα 2133 μου εβγαζε πρόβλημα...
Όπως και στην 1703 εκδοση όπως και στην spring

 

ρε σι δεν φτιάχνεις σε ένα άλλο usb εκ νέου το λειτουργικό (ξανά download με το tool της Microsoft) κάτι τέτοια κουλά είχα πάθει μια φορά με τυχαία bsod και ήταν το φλασάκι που δεν είχαν περαστεί τα windows σωστά

επίσης από φλασάκι να παιδεύομαι με το tooll της Microsoft να κατεβάζει τα windows και μετά να μην τα περνάει στο φλασάκι επειδή ήταν χαλασμένο

 

edit

και όταν μπεις windows πέρνα drivers του chipset και κάρτας γραφικών τα άλλα άστα να τα κατεβάσει η microsoft

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

λολ όχι (λολ γιατι cd rom /dvd rom εχω να δω καμμια 5αρια χρονια :p )

Γτ ρωτας όμως;

Γιατι αυτες οι παπατζες χαλανε και αν την εχεις πανω στο pc χτυπαει τον controller και κανει αυτα που περιγραφεις στα windows και σου πεταει και καμια μπλε οθονη γιατι ετσι.

Μου εχει τυχει κανα τριαρι φορες και σε κανενα δεν πηγαινε το μυαλλο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

ρε σι δεν φτιάχνεις σε ένα άλλο usb εκ νέου το λειτουργικό (ξανά download με το tool της Microsoft) κάτι τέτοια κουλά είχα πάθει μια φορά με τυχαία bsod και ήταν το φλασάκι που δεν είχαν περαστεί τα windows σωστά

επίσης από φλασάκι να παιδεύομαι με το tooll της Microsoft να κατεβάζει τα windows και μετά να μην τα περνάει στο φλασάκι επειδή ήταν χαλασμένο

 

edit

και όταν μπεις windows πέρνα drivers του chipset και κάρτας γραφικών τα άλλα άστα να τα κατεβάσει η microsoft

 


Φιλε μου, να είμαι τοσο γκαντέμης με το iso?? Από την άλλη γιατι να ειχα και προβλήματα ΠΡΙΝ το φορματ; 
Η ιδεα να ξανα στησω όλα αυτά παλι από την αρχη με τρομαζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως παίζει άδηλος ασυμβατότητα του memory controller, του επεξεργαστή δηλαδή, με τη μνήμη. Ίσως στον 2700x αυτά τα προβλήματα να είναι λυμένα, ή πιο σπάνια έστω. Προσπάθησε να τον δοκιμάσεις με κάποια δανεική 2666άρα Kinsgton (μιας και αυτό είναι το στοκ ρολόι του επεξεργαστή), ή ακόμα και έναν δανεικό 2700x (μάλλον δύσκολο). Αυτό θα έκανα προσωπικά, κι αν δεν έβρισκα λύση εκεί, θα άλλαζα σε Intel. 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο τροφοδοτικό, δοκίμασε να το αλλάξεις. Πολλές φορές μου έχει λύσει αυτό παρόμοια προβλήματα.

 

Επίσης με χαλασμένο SSD είχα δει παρόμοια θέματα.

 

Τέλος, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο της μητρικής και δευτερευόντως της RAM (που 3 ώρες δοκιμών δεν αποκλείουν ως ύποπτο).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα drive τι τα έχεις στο bios? Raid ή AHCI?  Η μητρική είναι αρκετά πιθανή πάντως, εκτός από τη μνήμη , όταν βλέπεις τόσα κουλά bsods. Αν βαριέσαι να ασχοληθείς ή τρελαίνεσαι, καλύτερα δώστο κάπου να σου βρεί τι φταίει.

 

Η μπορείς να τα δώσεις όλα πίσω και να πάς σε intel με το τριπλάσιο κόστος αλλά δεν χαλάνε με τίποτα  βρε παιδί μου, σκυλιά μαύρα......ως πότε ρε oric αυτή η εμπάθεια?

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια ανεργος είμαι και παιρνω καμμια δουλεια που και που από το σπιτι.
Τι ιντελ μου λετε; :hehe:

 

Για αυτό που με ρωτας θα σου απαντησω μολις κανω ρεσταρτ. Αυτή τη στιγμη ρενταρω :p Αν και RAID δεν εχω στησει. Οποτε ACHI λογικα, εκτος αν δεν εχει σημασια.

Μακαρι να ειχα διπλα πραγματα να μπορουσα να δοκιμασω. Δυστηχως δε ξερω κατά ποσο μπορω να υποχρεωθώ για 2-3 μερες να δω αν φταιει το κάθε παρτ.

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.