Jump to content



Εχω κουραστει με τις μπλε οθονες και κολληματα. Δεν αντεχω αλλο.


Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον χρήστη που ανέφερε τροφοδοσία. Να υποθέσω οτι έχεις συνδέσει 24+8+4 όπως προβλέπει η μητρική γιατί έχω ακούσει χρήστες να λένε έλα μωρέ δεν χρειάζεται ...δουλεύει και χωρίς το 4άρι.

Επίσης κοίτα αν έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις νέα καλώδια για την τροφοδοσία του CPU.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα, θα συμφωνήσω και γω για το τροφοδοτικό και επίσης θα σε ρωτήσω αν έχεις βάλει την αναβάθμιση για Spectre Meltdown, σε μια εγκατάσταση σε 7 έκανε τέτοια κόλπα που σταμάτησαν όταν βγήκε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4η μολεξ δεν εχω συνδεσει..Θα ψαξω να βρω καλωδιο να το βαλω. Αλλα βρε παιδια σκέφτομαι εγω τωρα..
Δεν είναι καινουργιο μηχανημα...Το εχω πολύ καιρο.Δεν ειναι ότι εξαρχης ειχα προβληματα. Τωρα τελευταια κατι την εχει ακουσει. Εκτος (που δε το ξερω) αν δημιουργει πρόβλημα στη μητρικη σε βαθος χρονου η απωλεια του 4πλου μολεξ.

@jefm Όχι δεν ειχα βαλει καμμια αναβαθμιση και πριν το φορματ και μετα. Τωρα αν το spring update το εχει ενσωματωμενο, δε το γνωρίζω. Αλλα και πριν το φορματ ειχα την fall creators και δεν ειχα βαλει κανενα update(τα ειχα κλεισει)

Δε μπορω να σας πω αν εχω νεα η όχι, γιατι πρεπει να περασουν ωρες για να δω. Παντως είμαι με μια καρτα και 2 δισκους αντι για 5 από το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω μια χαζομαρα επειδη εχω τραβηξει και εγω παλια θεματα με ασυμβατότητες οποτε αν αγοράζεις κατι παντα απο ενα μαγαζι ολα και ας δώσεις κατι παραπανω του λες παρτα και φτιαχτα,................

 

Στο θεμα μας εχεις βαλει αλλες μνημες εκτος απο αυτες που εχεις να δεις αν θα βγαλει μπλε οθονες? εχεις παιξει με διαφορετικα τροφοδοτικά (καλα δεν μιλαω για gold για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο) χρησιμοποίησες μονο την onbord καρτα γραφικων αν εχει... να δεις αν το κανει,............ οι μνημες ειναι προτιμώμενες απο τον κατασκευαστη?

Link to comment
Share on other sites

καλα αμα σου διηγηθω το δικο μου περιστατικο θα δακρυσεις αλλα δεν ειναι τις ώρας......... απλα αν το εχεις παρει σετ απο ενα μαγαζι δεν νομιζω να σου πει δεν ξερω τιποτα και δεν με νοιαζει αν τρως μπλε οθόνες.... θα του πεις παρτο και φτιαχτο,τωρα αν τα εχεις παρει απο διαφορετικα καταστηματα και πεσει ασυμβατότητα την π@λεπσες ο ενας θα σου λεει δεν φτεει το δικα μας κομματι φτεει η καρτα γραφικων θα πηγαινεις απο εκει που πείρες την καρτα γραφικών  θα σου λενε φτενε οι μνημες παρε το αυγο και κουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να δεχτω το θεμα της ασυμβαβοτητας αν ειχα εξαρχής προβλήματα. Από οσο θυμαμαι οι μνημες ηταν στο QVI list της μητρικης.
Το μηχανημα το πηρα ετοιμο μεταχειρισμενο σε πολύ καλη τιμη από ιδιωτη και αγορασμενο από διαφορα μαγαζια.. Δουλευε αψογα για πολύ καιρο. 
Όχι δεν μπορεσα να δοκιμασω καποιο διαφορετικο part γιατι δεν είναι και ευκολο όπως παλιοτερα. Ποιος θα εχει spare ddr4 Μνημες;  :p
2-3 βδομάδες το εχω το θεμα και την τελευταια βδομαδα εχω αρχισει το ψαξιμο..

Τελικα ξανα κολλησε με μια καρτα και 2 δισκους.
Να τονισω πως ΑΥΤΟ το κολλημα δεν το εχει ξανακανει ποτε.  Μου ετυχε σημερα 2 φορες με τον edge μονο.

 

sorry για την ποιοτητα, αλλα το εστειλα και στο WhatsApp για να συμπιεστει αυτόματα.
Θα μεινω ως είμαι και θα βαλω opera να δω αν θα μου ξανα κανει τετοιο πρόβλημα.

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

φτιάξε ένα live cd του linux που είπαν και ποιο πάνω και απλά έμπα μέσα και βάλε 10 καρτέλες στο chrome να παίζουν πράματα

 

τι SSD έχεις το λειτουργικό (μοντέλο κλπ)

 

κλείσε και την μ@@@@@@κία τον defedner !

 

edit

Έτσι βρε παίδες δεν κάνει οποιοδήποτε μηχάνημα απο δίσκο ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

o defender ειναι κλειστος. Μονο firewall εχω..
850 evo 500GB. Πριν λιγες μερες τον ανοιξα.
Αυτο με το live cd, θα το δω..οταν ξανα κολλησει(το θεωρουμε σιγουρο πλεον :p )

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, GoMaR said:

o defender ειναι κλειστος. Μονο firewall εχω..
850 evo 500GB. Πριν λιγες μερες τον ανοιξα.
Αυτο με το live cd, θα το δω..οταν ξανα κολλησει(το θεωρουμε σιγουρο πλεον :p )

 

τον έκανες και C - πρωτεύον ?

για βάλτον χαμηλά πάνω στην μητρική στα sata ports άλλαξε και ένα καλώδιο sata (πάρε από άλλον δίσκο)

 

και η βασική ερώτηση πότε ξεκίνησαν τα κουλά πριν την εγκατάσταση του νέου δίσκου η μετά την εγκατάσταση του δίσκου ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατο βιντεάκι του JayZTwocents έδειχνε κουλό πρόβλημα που τελικά έφταιγε το καλώδιο τροφοδοσίας του δίσκου.

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ένα άλλο αν εστιάζουμε τελικά στον δίσκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

και θα βαλω opera


αν έχει προβλήματα ο chrome χλωμό να σε σώσει η ίδιας μηχανής opera. Το κακό είναι ότι έτσι όπως δοκιμάζεις δύσκολα θα καταλάβεις τι συμβαίνει, πρέπει να πηγαίνεις με μία αλλαγή τη φορά αν σε ενδιαφέρει να βρεις την αιτία αλλιώς ακόμα κι αν κατά τύχη λυθεί δεν θα γνωρίζεις τι έχει γίνει.
Άλλαξε όλα τα καλώδια αν σου είναι εύκολο κάνε και μια δοκιμή με το linux που σου είπαν μπας και βρεθεί κάτι με αυτό αλλά αν δεν γίνει κάτι δυστυχώς σε περιμένει Γολγοθάς για να βγάλεις άκρη.
Δεν διάβασα επιμελώς όλο το νήμα, θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα εξωτερικό σε USB θύρα όσο δοκιμάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως καταλαβαινετε οτι η καθε προταση που λετε θα μου κοστισει 1-2 μερες. Μη νομιζετε οτι δε θα τις κανω, απλα θα παρει καιρο :)
Οπως και να εχει, σας ευχαριστω ολους :)

 

Γιατι @salde το λες αυτο; Ενα ενα βημα κανω.
Ελαφρυνα λιγο το τροφοδοτικο.(εβγαλα μια καρτα και 3 δισκους)
Μαθαινω οτι ο chrome ειχε θεματα.Τον ξηλωνω.Βαζω edge. Για πρωτη φορα στα χρονικα μου κολλαει ετσι οπως στο βιντεο. (η μοναδικη αλλαγη ηταν ο edge) Ε βαζω αλλον browser για να δω αν θα ξανακολλησει.
Δε μπορω μεσα σε μια μερα να τα κανω ολα. Και μνημες και καλωδια και αλλους browsers και λινουξ και απολα..
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει αν πας βήμα βήμα, νόμισα ότι πας κάπως χαοτικά.
Αρχίζοντας από το linux έχεις το πλεονέκτημα ότι αν τυχόν σου βγάλει πρόβλημα πας μάλλον σε hardware πρόβλημα και γλυτώνεις την ταλαιπωρία ατέλειωτων δοκιμών που ανακατεύουν και λογισμικό/οδηγούς σε windows.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανε μου τη χαρη να ανεβασεις τον φακελο minidump σε ενα ζιπ αρχειο να δω απο που θα το κατεβασω να το δω κ πως.

Και τρεξε και τον driver verifier για να αποκλείσεις αυτη τη περιπτωση.

 

ΥΓ @Gi0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.