Jump to content



Ληστεία σε κοσμηματοπωλείο στην Ομόνοια - νεκρός ο δράστης


astrolabos

Recommended Posts

Ναι δεν το γνωρίζω, ήμουν στη δουλειά και απλώς διάβασα εδώ στο νήμα περί πορίσματος χωρίς να ξέρω τί και πώς. 

 

Αυτό που εννοούσα με την αθώωση (πιθανή πάντα) ή μη, είναι οτι εξαρτουμένου του αποτελέσματος που θέλουμε να υπάρξει στη δίκη, ένα πόρισμα μπορεί να γίνει ο οδηγός για να υπάρξει αυτό το αποτέλεσμα. Και η κοινή γνώμη παίζει κι αυτήν ένα ρόλο σ όλα αυτά. Μη μου πείτε για αδιάβλητες διαδικασίες κ.α. δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην αφερεγγυότητα του δικαστικού συστήματος. Εμένα αυτό μου μυρίζει και αυτό είπα. Εκδορές απ τις κλωτσιές, οκ, προσωπικά πιστεύω οτι τον περνάνε στα πούπουλα.

 

Παρ'ολ'αυτά, το τελευταίο εκεί που με έχασες το είπα διότι η διαβλητότητα και ευπλασιμότητα (φτιάχνω και λέξεις τώρα...) κάποιων πραγμάτων δεν είναι πάντα κακή για τον πολίτη διότι δίνει την ευχέρεια σε ένα δικαστήριο να μη λειτουργεί απόλυτα, αλλά να μπορεί να έχει λίγο χώρο να κινηθεί στην απόφασή του. Αν δεν το εκφράζω σωστά, με συγχωρείς, δεν έχω χρόνο να καθίσω να το αναλύσω.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

 

 δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην αφερεγγυότητα του δικαστικού συστήματος.

 

Ασκούμενος ε??

Έγινε επεξεργασία από Siera
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Έχεις κανείς σας μαγαζί και να έχει νοιώσει την αίσθηση του φόβου και της κλοπής;

 

εχουν μαγαρισει το δικο μου σπιτι και τα δύο σπιτια των γιαγιαδων μου. δεν θα ήθελα ουτε κατά διάνοια το θανατο τους.

και για να κλεισουμε τη διαμάχη μεταξύ αριστερών και δεξιών, αυτό ειναι από το κανάλι του βρωμοσκυλου του Καρατζαφέρη. Το επίπεδο του πάτου.

42448871_2251452255141462_2417846028192448512_n.jpg

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Έχεις κανείς σας μαγαζί και να έχει νοιώσει την αίσθηση του φόβου και της κλοπής;

 

Ναι.

Δουλεύω σε "δύσκολη" περιοχή του κέντρου. Εκτός από μια διάρρηξη, μια απ' τις φορές που μου άνοιξαν το αυτοκίνητο βρήκα το πρεζακι μέσα να ψάχνει. Όταν άρχισε τις παράλογες δικαιολογίες του είπα απλώς "σήκω φύγε". 

Η τσαντίλα μου εκμηδενίστηκε από την ακαριαία θλίψη που μου προκάλεσε η εικόνα του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Lakisss said:

Εγώ έχω υποστεί δύο κλοπές και σχεδόν όλα τα καταστήματα στη γειτονιά μου. (δεν αναφέρω ένα παπί που έκανε φτερά και μια φορά το σπίτι)

Δεν το κρύβω ότι φοβάμαι πλέον και περιμένω στατιστικά τη σειρά μου, να μπουκάρει κάποιος να μου κάνει ληστεία. Όταν το βράδυ μαζεύω κλειδώνω, όταν πάω τουαλέτα επίσης, μέχρι και άτομο με κράνος βλέπω να μπαίνει στο μαγαζί και ανησυχώ. Προφανώς η πολιτεία με κάτι νόμους Παρασκευόπουλου και άλλα πολλά, αδυνατεί να με προστατεύσει.

 

My point excactly από την αρχή του νήματος. Και αυτό δεν συνιστά ''αδυναμία''. Συνιστά καθαρά πολιτική επιλογή._

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος psyber έγραψε:

 

εχουν μαγαρισει το δικο μου σπιτι και τα δύο σπιτια των γιαγιαδων μου. δεν θα ήθελα ουτε κατά διάνοια το θανατο τους.

και για να κλεισουμε τη διαμάχη μεταξύ αριστερών και δεξιών, αυτό ειναι από το κανάλι του βρωμοσκυλου του Καρατζαφέρη. Το επίπεδο του πάτου.

42448871_2251452255141462_2417846028192448512_n.jpg

Αυτά τα ελεεινά υποκείμενα (μιλώ για τα νοσηρά μυαλά που σκέφτηκαν αυτήν την αθλιότητα) θα έπρεπε να ντρέπονται. Το φοβερό είναι πως θα συμμετάσχουν πολλοί συμπολίτες μας σ' αυτό το ''γκάλοπ''.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, colt3003 said:

 

Σαν ασκούμενος νομικός λοιπόν για διαφώτισέ μας λίγο ακόμα:

1. Η χρήση ναρκωτικών (αν εικάσουμε με σχετική ασφάλεια, ότι το θύμα φαίνεται να είναι υπο την επήρεια) είναι η δεν είναι ποινικά κολάσιμη ??

2. Ο βρασμός ψυχής, συνιστά ή δεν συνιστά ελαφρυντικό για τον δράστη ?? 

3. Η κατοχή τμήματος τζαμαρίας, ως όπλο, (και μαχαιριού νωρίτερα, σύμφωνα με επαναλαμβανόμενα ρεπορτάζ) συνιστά η δεν συνιστά οπλοκατοχή ?? 

 

Αν θέλουμε να είμαστε πραγματικά αντικειμενικοί, τότε θα πρέπει να λαμβάνουμε υπ'οψιν όλες τις πτυχές αυτού που βλέπουμε, και όχι να ''εξηγούμε'' ότι μας κάθεται καλύτερα.

Φυσικά και είναι δικαίωμά σου να πράξεις έτσι (να ''εξηγήσεις'' ότι σου κάνει κέφι) αλλά χάνεις λίγο σε αντικειμενικότητα.

 

 

Δεν μπορεί ΠΟΤΕ άνθρωπος να είναι αντικειμενικός, μόνο ρομπότ κ στην τελική δεν θα έπρεπε γιατί ακόμη κ το συναίσθημα καλό/κακό μπορεί να οδηγήσει σε πιο ορθές δικαιοπολιτικά λύσεις. Εγώ δλδ ποιά πτυχή παρέλειψα να δω? Για την κουλτούρα πάντως δεν έγραψα ένα πόστ για να χαρακτηριστώ αντικειμενικός.Ο έξυπνος θα πάρει ακόμη κ από τις υποκειμενικές βλακείες που λέω. ?

 

Στο προκείμενο τώρα:

 

1.ναι είναι παράνομο κ πας με το αρ.20 του ν.4139/2013, ενώ αν είσαι τοξικοεξαρτημένος με χαρτί από δημόσια αρχή σε πάει στην ευεργετική διάταξη του αρ.30 ενώ αν δεν είμαι τοξικοεξαρτημένος πάω στο αρ.29 -πάντα μιλάμε για μικρές ποσότητες- για αντίθετη άποψη δες http://www.mylonopoulos.gr/media/files/11-Προμήθεια-Κατοχή-Και-Καλλιέργεια-Ναρκωτικών.pdf

 

2.Συνιστά κ καλώς το κάνει γιατί όπως μας έλεγε ο δάσκαλός μας στα ποινικά κ.Μαργαρίτης όλοι είμαστε εν δυνάμει εγκληματίες αναλόγως των συνθηκών.Επίσης είναι επιστημονικά αποδεκτό οτι μπορείς να ξεφύγεις για τους χ,ψ λόγους άρα πρέπει να κριθείς ανάλογα.

 

3. Δεν είναι ''κατοχή'', κρατά ένα κομμάτι γυαλιού που είναι εν δυνάμει όπλο. Αν θες να το δω νομικίστικα εκείνη την ώρα δέχεται επίθεση από δύο άτομα άρα αμύνεται, βέβαια δέχεται λακτίσματα κ πάει να αμυνθεί με γυαλί/σφαχτικό αντικείμενο -εδώ δεν είμαι ικανός να κρίνω αν είναι υποέρβαση ή όχι-.

 

Από τις απορίες σου πάντως κοιτάς το έλασσον αφήνοντας στην άκρη το μείζον = μπήκε πράγματι να κλέψει? (δεν έχουμε βίντεο από μέσα), την ιατροδικαστική που λέει οτι δεν πέθανε από τα κλωτσίδια κ τα βασικά.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που για το κάθετι μικρό ή μεγάλο είμαστε στα κάγκελα, καμιά μετριοπάθεια. ΑΠΟΨΑΡΕΣ απολυτοσύνης κ άγιος ο θεός.

 

Οτιδήποτε κ αν υποστηρίξεις θα χαρακτηριστείς λες κ μπορείτε να λειτουργείτε μόνο με ταμπέλες κ όχι αυθυπάρκτως.

 

Είπα για το μακεδονικό οτι ίσως να έχει κ καλά η συμφωνία με βγάλαν προδότη ανθέλληνα είπα να είμαστε σκεπτικοί για την υιοθεσία από ομόφυλα ζεύγη λόγω του αντίκτυπου στη ψυχολογία του τέκνου με είπαν ομοφοβικό.

 

Να κάτσεις να κρίνεις χωρίς ταμπέλες μπορείς?

 

Να με συμπαθάς αλλά οι 2 τελευταίες προτασούλες πάντως συνοψίζουν τα πόστς σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sosna said:

Από τις απορίες σου πάντως κοιτάς το έλασσον αφήνοντας στην άκρη το μείζον = μπήκε πράγματι να κλέψει? (δεν έχουμε βίντεο από μέσα), την ιατροδικαστική που λέει οτι δεν πέθανε από τα κλωτσίδια κ τα βασικά.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που για το κάθετι μικρό ή μεγάλο είμαστε στα κάγκελα, καμιά μετριοπάθεια. ΑΠΟΨΑΡΕΣ απολυτοσύνης κ άγιος ο θεός.

 

 

Α ωραία ! γιατί έχω και άλλες απορίες:

1. από τη στιγμή που μπαίνει στο κατάστημα και κάνει όλον αυτόν τον χαμό, τελεί η δεν τελεί το αδίκημα διατάραξης οικιακής ειρήνης ? 

2. Τα σπασίματα που κάνει, είναι η δεν είναι φθορά ?? 

3. Το μαχαίρι που κρατούσε νωρίτερα και ιδίως το γυαλί που κρατούσε αργότερα, στοιχειοθετούν ή όχι το αδίκημα της απειλής? 

4. η προσπάθειά του να διαφύγει και η πάλη που επακολουθεί με τους αστυνομικούς, συνιστούν η δεν συνιστούν 2 αδικήματα (απείθεια και αντίσταση κατά της αρχής) 

 

Αμα η δικαιοσύνη κύριος δεν είναι αντικειμενική, και δεν βλέπει όλες τις πτυχές της κάθε υπόθεσης, και αν αρχίζει τις ''παραλείψεις'' και τα ''στρογγυλέματα'' τότε μιλάμε για σαθρότατο θεσμό και εφαρμογή ala carte. Φυσικά..... αυτό είναι καθαρά δική σας δουλειά. Έχετε μετατρέψει τη στρεψοδικία σε τέχνη.

Καλώς ήλθες στον κόσμο μου.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, colt3003 said:

 

Α ωραία ! γιατί έχω και άλλες απορίες:

1. από τη στιγμή που μπαίνει στο κατάστημα και κάνει όλον αυτόν τον χαμό, τελεί η δεν τελεί το αδίκημα διατάραξης οικιακής ειρήνης ? 

2. Τα σπασίματα που κάνει, είναι η δεν είναι φθορά ?? 

3. Το μαχαίρι που κρατούσε νωρίτερα και ιδίως το γυαλί που κρατούσε αργότερα, στοιχειοθετούν ή όχι το αδίκημα της απειλής? 

4. η προσπάθειά του να διαφύγει και η πάλη που επακολουθεί με τους αστυνομικούς, συνιστούν η δεν συνιστούν 2 αδικήματα (απείθεια και αντίσταση κατά της αρχής) 

 

Αμα η δικαιοσύνη κύριος δεν είναι αντικειμενική, και δεν βλέπει όλες τις πτυχές της κάθε υπόθεσης, και αν αρχίζει τις ''παραλείψεις'' και τα ''στρογγυλέματα'' τότε μιλάμε για σαθρότατο θεσμό και εφαρμογή ala carte. Φυσικά..... αυτό είναι καθαρά δική σας δουλειά. Έχετε μετατρέψει τη στρεψοδικία σε τέχνη.

Καλώς ήλθες στον κόσμο μου.

 

1. ναι έλασσων -πρέπει να δούμε όμως τι χαμό έκανε ακριβώς-

2.ναι έλασσων βλέπε 1. (πλέον βέβαια είναι νεκρός)

3.δεν ξέρουμε με βεβαιότητα αν είχε μαχαίρι δεν είδαμε βίντεο από μέσα -αν είχε κ βρισκόταν κάποιος μέσα ναι αν ήταν μόνος όχι- για το γυαλί σου είπα παραπάνω αλλά με πρέζα στο αίμα κ κατακρεουργημένος από τα γυαλιά άρα σε κατάσταση αμόκ/σοκ πάει στην απουσία καταλογισμού 34ΠΚ https://kavala-lawyer.blogspot.com/2015/03/diataraxi-pneumatikwn-leitourgiwn-drasth.html

4.δες 3.

 

''Αντικειμενική'' δεν πρέπει κ δεν μπορεί να είναι έτσι όπως άκριτα κ άτεγκτα το θέτεις γιατί για σένα αντικειμενικό είναι το εαυτο-υποστηρίζον.

 

Δυστυχώς δεν ζούμε στον ίδιο κόσμο κ μην τα ισοπεδώνεις όλα σε παρακαλώ.

 

Δηλαδή καταλήγουμε στο οτι δεν έκανα ανάλυση άρθρο προς άρθρο τις παρανομίες του νεκρού ενώ τις είδα αλλά στάθηκα στα χοντρά άρα μάλλον τα ''στρογγυλεύω'' ή ''παραλείπω''.Δεν ήξερα οτι μπαίνοντας στο thelab θα με περάσει εξετάσεις ποινικού ο colt, υπόσχομαι ναμαι πιο προσεκτικός άλλη φορά.

 

Κ πουσαι δεν είπες τίποτε για συρροές, ''παράλειψη'' δεν είναι?

 

Ξέρεις ποιά είναι η διαφορά μας: εγώ γράφω την άποψή μου για να διαφωνήσω κ να γίνει διάλογος κ ίσως μέσα από αυτή τη διαδικασία τα 2 δράμια μυαλό που έχω γίνουν 3 -πράγμα σπάνιο γιατί είμαι ανεπίδεκτος ?-.Εσύ από την άλλη αλαθητίζεις κ  προσεγγίζεις ημιμαθώς τα πράγματα.

 

Κ στην τελική έγινε οτι έγινε κ πλήρωσε με τη βαρύτερη ''ποινή'', τι παραπάνω θες?Σώνει κ ντε να δεχτούμε τη ρητορική μίσους κ αυτοδικίας?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sosna said:

 

Ξέρεις ποιά είναι η διαφορά μας: εγώ γράφω την άποψή μου για να διαφωνήσω κ να γίνει διάλογος κ ίσως μέσα από αυτή τη διαδικασία τα 2 δράμια μυαλό που έχω γίνουν 3 -πράγμα σπάνιο γιατί είμαι ανεπίδεκτος ?-.Εσύ από την άλλη αλαθητίζεις κ  προσεγγίζεις ημιμαθώς τα πράγματα.

 

Κ στην τελική έγινε οτι έγινε κ πλήρωσε με τη βαρύτερη ''ποινή'', τι παραπάνω θες?Σώνει κ ντε να δεχτούμε τη ρητορική μίσους κ αυτοδικίας?

 

Διάλογος δεν μπορεί να γίνει όταν ο καθένας είναι biased. Και εσύ δεν ξεφεύγεις από αυτό. Και φυσικά, είναι δικαίωμα και των 2 μας αυτό. Εγώ τουλάχιστον δεν καμώνομαι για ''αντικειμενικός''.

Και στην τελική, κανένας δεν του είπε να πάει να μαμήσει τη μέρα του άλλου επειδή whatever. Ή μπας και νομίζεις ότι ο άλλος 73 χρονών, είχε καμία ιδιαίτερη όρεξη να ρημάξει τη ζωή του.... Θα μου πεις δεν έκανε  το κορόιδο.... Έ άλλοι μπορούν, άλλοι μπορούσαν και δεν μπορούν άλλο.... τα παράπονά σας στη δικαιοσύνη που άαααααμα τους πιάσει τους κακούς, τους χτυπάει φιλικά στην πλάτη, και τους ξαμολάει για νέες μπάζες. Να κάνει γύρα το χρήμα, να τρων πσωμάκι και όλοι οι δικηγόροι (έχουμε και πολλούς βλέπεις...) 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα το χρόνο γιατί πάλι η μπάλα στην εξέδρα.

 

Ο ένας πέθανε κ ο άλλος επέλεξε να πουλήσει τρελίτσα με κλωτσίδια σε ένα τελειωμένο πρεζάκι.Αν αυτό σου φαίνεται αυτοδίκαιο τότε πάω πάσο.

 

Αν θες μπορείς πάλι να φέρεις στην κουβέντα στα γεροντάκια που μπαίνουν οι ''φίλτατοι'' Γεωργιανοί -καθαρόαιμοι αδίστακτοι ποινικοί/καθάρματα- κ τους σαπίζουν ή σκοτώνουν για να εξισώσουμε thalab style rocks τα περιστατικά.

 

Ρήμαξε τη ζωή του ο μ@μημένος που βάραγε ένα τελειωμένο πρεζάκι που στην τελική πέθανε...κ εγώ είμαι biased.Κ ξέρεις είναι ο ίδιος μ@μημένος που συναντώ καθημερινά να περνά με κόκκινο,να χώνεται στην ουρά να κλέβει όπου όπως όποτε μπορεί κλπ.Κ αυτόν θες να μου τον βγάλεις λάδι γιατί ξαφνικά αποφάσισες να πετάξεις κάθε έννοια Συντάγματος/νόμου/δικαίου -όσο  στρεβλή κ αν είναι στην εφαρμογή- για να νοιώσεις καλύτερα.

 

Καθρέφτες που πουλάνε?

 

Βγάλε μια λίστα με ''αποδεκτά'' επαγγέλματα κ θα την προωθήσω προσωπικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sosna η προσέγγιση σου είναι δικηγορική και προσωπικά μου φαίνεται αντικειμενική, αλλά εδώ δεν είναι δικαστήριο. Πιστεύω τους περισσότερους τους εξοργισε η επιλεκτική συμπαράσταση (από ομάδες που έχουν κοινωνικοπολιτική ισχύ) στο συγκεκριμένο άτομο, ενώ καθημερινά γίνονται τέτοια περιστατικά που περνάνε απαρατήρητα από την πλειοψηφία.

Τεσπα, ο νεκρός.. είναι νεκρός, οι υπόλοιποι θα δικαστούν, αλλά κατά βάση δεν πιστεύω ότι βάζουμε μυαλό (σαν κοινωνία).

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος sosna έγραψε:

 

Ο ένας πέθανε κ ο άλλος επέλεξε να πουλήσει τρελίτσα με κλωτσίδια σε ένα τελειωμένο πρεζάκι.Αν αυτό σου φαίνεται αυτοδίκαιο τότε πάω πάσο.

Δεν καταλαβαίνω τη προσέγγιση τρελιτσα; Αν δηλ. μπει κάποιος με μαχαίρι να με ληστέψει τι προτείνεις να κάνω, να ανοίξω διάλογο για να ξέρω αν θα αμυνθώ η  οχι; Μισό λεπτό κύριε να πάρω ένα τηλ. την αστυνομία; Παιδί μου παίρνεις ναρκωτικά; Πες μου τα παιδικά σου χρόνια. Για όλα φταίνε οι sex pistols; 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, τον χτύπησε βγαίνοντας. Δεύτερον, τον χτύπησε ενώ φαινόταν πιωμενος. Τρίτον, τον χτύπησε υπερβολικά. Τέταρτον, με τα σπασμένα γυαλιά ήταν εγκληματικό να τον κλωτσήσει στο κεφάλι. Πέμπτον, δεν μπορούσε να αμυνθεί. Αυτά μου έρχονται στα γρήγορα και δείχνουν "τρελιτσα".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τον αφηνες να φύγει δηλαδή?

Κάπως πρέπει να τον αποτρέψεις να διαφύγει....ήξερε αν είχε τίποτα πάνω του?ή αν θα έβγαζε κάτι?

 

 

Εδώ έρχεται ο άλλος σπίτι σου και σε γμει και εσύ άμα του φέρεις κανα βάζο στο κεφάλι σου κάνει ο κλέφτης μήνυση και σε πάνε μέσα...τι να λέμε τώρα....εκεί ή αμερικη είναι πιο σωστή...πέρασες την αυλή μου? Ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, f117 said:

Θα τον αφηνες να φύγει δηλαδή?

Κάπως πρέπει να τον αποτρέψεις να διαφύγει....ήξερε αν είχε τίποτα πάνω του?ή αν θα έβγαζε κάτι?

 

 

Εδώ έρχεται ο άλλος σπίτι σου και σε γμει και εσύ άμα του φέρεις κανα βάζο στο κεφάλι σου κάνει ο κλέφτης μήνυση και σε πάνε μέσα...τι να λέμε τώρα....εκεί ή αμερικη είναι πιο σωστή...πέρασες την αυλή μου? Ύπνο.

 

Καλά μην αρχίσουμε να συγκρίνουμε με ΗΠΑ... Πριν λίγες μέρες γυναίκα αστυνομικός εκτός υπηρεσίας μπήκε στο σπίτι κάποιου και τον σκότωσε επειδή "νόμιζε ότι ήταν σπίτι της και φοβήθηκε για τη ζωή της". Αν εκεί θέλουμε να φτάσουμε, το χάσαμε το παιχνίδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Εγώ έχω υποστεί δύο κλοπές και σχεδόν όλα τα καταστήματα στη γειτονιά μου. (δεν αναφέρω ένα παπί που έκανε φτερά και μια φορά το σπίτι)

Δεν το κρύβω ότι φοβάμαι πλέον και περιμένω στατιστικά τη σειρά μου, να μπουκάρει κάποιος να μου κάνει ληστεία. Όταν το βράδυ μαζεύω κλειδώνω, όταν πάω τουαλέτα επίσης, μέχρι και άτομο με κράνος βλέπω να μπαίνει στο μαγαζί και ανησυχώ. Προφανώς η πολιτεία με κάτι νόμους Παρασκευόπουλου και άλλα πολλά, αδυνατεί να με προστατεύσει.

Τώρα εγώ τι θέλετε να κάνω; Να λυπηθώ τον κάθε πρεζάκια (η ότι άλλο) και να τον δικαιολογήσω; Έχω δώσει πολλές φορές λεφτά σκεπτόμενος μη περάσει το βράδυ και σπάσει κανένα τζάμι. Πλέον δεν το κάνω. Κάποτε μου μπήκε ένα γομάρι (Βούλγαρος), έκατσε στη καρέκλα και είχε στο λαιμό του μια χρυσή αλυσίδα χοντρή ωσάν αυτές που βάζουν στα Pitbull. Όταν τον ρώτησα αν φοβάται να κυκλοφορεί με τέτοιο πειρασμό στον λαιμό του, μου έδειξε το μπιστόλι στον αστράγαλο και μου πήγε το σκατό στη κάλτσα. Όλα αυτά όχι στο κέντρο, φανταστείτε λοιπόν σε τι κλίμα δουλεύει ο επίμαχος κοσμηματοπώλης και όλοι αυτοί που πασχίζουν για το μεροκάματο.

Προσωπικά έχω στη καβάτζα ένα ξύλο ελιάς φ50 και μήκος 1+ μέτρο. Αν μπει κάποιος δηλώνω ότι θα τον αρχίσω και όπου πάει. Να κάνω ότι κοιμάμαι η να τον παρακαλάω να μη με σφάξει: Τότε δεν βλέπεις μπροστά σου, υπερασπίζεσαι την περιουσία σου, τον κόπο σου, τη δουλειά σου, το άδικο. Η εγώ η αυτός εφόσον δεν υπάρχει όπλο στη μέση. Αν θέλει να φύγει ας περάσει απ' τη τζαμαρία και ας σκοτωθεί, δεν θα τον λυπηθώ. Αυτός θα ρισκάρει, ας υποστεί και τις συνέπειες. Αυτός εισέβαλε στη ζωή μου, όχι εγώ. Όπως καταλάβατε τα περί κομμάτων με αφήνουν παγερά αδιάφορο. 

 

 

 

 

Οκ. Περιγράφεις πως η αίσθηση του φόβου σε οδηγεί να διατυπώνεις δημόσια αυτές τις θέσεις χωρίς να βρίσκεσαι εν βρασμώ ψυχής.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: πραγματικά δεν φοβάσαι εξ ίσου τις συνέπειες;

 

Λες ότι αν τον φας δε θα λυπηθείς. Σίγουρα; Θα μπορέσεις να ζήσεις με τις τύψεις; Ότι έχεις αφαιρέσει μια ζωή;

Έστω.

Δεν φοβάσαι εξ ίσου τις συνέπειες του νόμου; Ακόμη κι αν στην καλύτερη περίπτωση αθωωθείς, δικαστήρια, δικηγόροι, ότι περνάει τώρα ο κοσμηματοπώλης;

Έστω.

Κι αν δεν τον φας εσύ αλλά αυτός; Αν σε αφήσει ανάπηρο; Αν σε βγάλει εκτός υπηρεσίας για κάνα δυο μήνες; Αυτές οι πιθανότητες δε σε φοβίζουν εξ ίσου;

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Μόνο στο δικό μου ( μοναχικό) κόσμο αυτή η στάση οδηγεί σε αδιέξοδο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:

 

Οκ. Περιγράφεις πως η αίσθηση του φόβου σε οδηγεί να διατυπώνεις δημόσια αυτές τις θέσεις χωρίς να βρίσκεσαι εν βρασμώ ψυχής.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: πραγματικά δεν φοβάσαι εξ ίσου τις συνέπειες;

 

Λες ότι αν τον φας δε θα λυπηθείς. Σίγουρα; Θα μπορέσεις να ζήσεις με τις τύψεις; Ότι έχεις αφαιρέσει μια ζωή;

Έστω.

Δεν φοβάσαι εξ ίσου τις συνέπειες του νόμου; Ακόμη κι αν στην καλύτερη περίπτωση αθωωθείς, δικαστήρια, δικηγόροι, ότι περνάει τώρα ο κοσμηματοπώλης;

Έστω.

Κι αν δεν τον φας εσύ αλλά αυτός; Αν σε αφήσει ανάπηρο; Αν σε βγάλει εκτός υπηρεσίας για κάνα δυο μήνες; Αυτές οι πιθανότητες δε σε φοβίζουν εξ ίσου;

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Μόνο στο δικό μου ( μοναχικό) κόσμο αυτή η στάση οδηγεί σε αδιέξοδο;

 

Το κάλιο να σε πάνε δυο με βραχιόλια παρά τέσσερις με τα εξαπτέρυγα το έχεις ακούσει?

 

Αλλά θα μου πεις  ''του χέστη η μάνα χαίρεται τ' αντριωμένου σκούζει''.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Siera έγραψε:

 

Το κάλιο να σε πάνε δυο με βραχιόλια παρά τέσσερις με τα εξαπτέρυγα το έχεις ακούσει?

 

Αλλά θα μου πεις  ''του χέστη η μάνα χαίρεται τ' αντριωμένου σκούζει''.

Αυτή η άποψη προσφέρει κάτι, οτιδήποτε, στον γόνιμο προβληματισμό που έχει αναπτυχθεί στο παρόν νήμα;

Να το κάνουμε Τζον Ράμπο vs Τσακ Νόρις εδώ μέσα.

Το θέμα δεν είναι οι κατά φαντασίαν αρρενωπές αντιδράσεις που οραματίζεσαι εσύ ή όποιος άλλος εδώ με master στην έκκριση υπερβολικής τεστοστερόνης.

Ο @Lakisss κατέγραψε μια απολύτως τρομακτική καθημερινότητα, η οποία πρέπει να προβληματίσει τους αρμόδιους φορείς. Ο @kourbeti αποτυπώνει έναν καθ' όλα έντιμο προβληματισμό. Δεν νομίζω ότι -η πλειοψηφία τουλάχιστον- έχουμε φτάσει στο σημείο να σηκώνουμε το όπλο/βγάζουμε το γιαταγάνι χωρίς δεύτερη σκέψη.

Η πολιτεία έχει υποχρέωση να φροντίσει για την τήρηση του νόμου. Έχει υποχρέωση να αισθάνονται (και να είναι) ασφαλείς οι πολίτες.

Να στο πω κι αλλιώς: αν κάποιος έμπαινε στο σπίτι μου και απειλούσε την οικογένειά μου, θα ήμουν υποχρεωμένος να αμυνθώ, σταθμίζοντας, όσον αυτό είναι δυνατόν μια τέτοια στιγμή, τις επιπτώσεις των πράξεών μου. Μπορεί να χρειαζόταν να σκοτώσω τον εισβολέα. Δεν θα το έκανα ελαφρά τη καρδία ούτε θα ήθελα να βρεθώ σε τέτοια θέση ούτε θα ένιωθα αντρειωμένος. Αντρειωμένος χέστης μπορεί....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.