Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

6 hours ago, gdp77 said:

 

Όπως ανέφερα ήδη

 

i5-9400 > Ryzen 2400G > Ryzen 2200G

 

Ψάξτο, αν επιμένεις.

 

ανάλογα από πια μεριά το δεις

αν πάμε με τα γραφικά νικάει ο Ryzen 2400G> 2200g> i5-9400

είναι ανάλογα πως το κοιτάμε

τώρα ως προς ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ναι μεν αλλά ... δηλαδή κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις ! (σίγουρα με μια κάρτα καλύτερη μελοντικά ο 9400 κάτι θα αντέξει λίγο παραπάνω) αλλά μιλάμε για ενσωματωμένα γραφικά κλπ
Οι ΟΕΜ απλά γεια σας προς το παρών

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

ανάλογα από πια μεριά το δεις

αν πάμε με τα γραφικά νικάει ο Ryzen 2400G> 2200g> i5-9400

είναι ανάλογα πως το κοιτάμε

τώρα ως προς ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ναι μεν αλλά ... δηλαδή κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις ! (σίγουρα με μια κάρτα καλύτερη μελοντικά ο 9400 κάτι θα αντέξει λίγο παραπάνω) αλλά μιλάμε για ενσωματωμένα γραφικά κλπ
Οι ΟΕΜ απλά γεια σας προς το παρών

 

Σωστή η διευκρίνιση. Τη διάταξη την έκανα με βάση τις ανάγκες της συγκεκριμένης περίπτωσης (αδιάφορα τα γραφικά).

Link to comment
Share on other sites

 

Δυνατότερος ο RYZEN 3 3300X από τους I5 9400F, I5 9400, I7 7700K ενώ κοντράρει και R5 1600, R5 1600AF, R5 2600 .....  ακόμα και σε productivity.

 

Απολαύστε το !
 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να κράξω την AMD. Τα 400 άρια chipsets θα έπρεπε να υποστηρίζουν Zen 3. Κακώς δεν θα υποστηρίζουν. Αλλά άντε να πούμε ΟΚ, μπορεί να υπάρχουν hardware περιορισμοί δεν ξέρω. Αυτό που το 550 δεν υποστηρίζει παλαιότερους επεξεργαστές, ε.... άντε και μπιπ που μου γίνατε και Intel.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Εγώ πάλι θέλω να κράξω την AMD. Τα 400 άρια chipsets θα έπρεπε να υποστηρίζουν Zen 3. Κακώς δεν θα υποστηρίζουν. Αλλά άντε να πούμε ΟΚ, μπορεί να υπάρχουν hardware περιορισμοί δεν ξέρω. Αυτό που το 550 δεν υποστηρίζει παλαιότερους επεξεργαστές, ε.... άντε και μπιπ που μου γίνατε και Intel.

 

Όλα θα υποστηρίζουν τα πάντα.

Απλά η AMD δεν μπορεί να εγγυηθεί για το τι έχουν κάνει οι κατασκευαστές μητρικών με τα Bios Rom τους, VRM  κ.λ.π.

 

Πχ.

Στο παραπάνω screen θα δεις πως τα ZEN 2 (RYZEN 3000) ΔΕΝ υποστηρίζονται επίσημα από τις 300 SERIES motherboards !!

 

1942151668_.png.6085ceb447c2412fa7015202

 

Όμως η πραγματικότητα είναι άλλη.

 

Μέχρι και το Α320 παίρνει 3950Χ !!!

 

Screenshot_20200507_171220.png.cd6b3deb5

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

και εδω 

ryzen3_31_300x_review.jpg
WWW.HWBOX.GR

Η τρίτη γενιά των Ryzen 3000 μεγαλώνει ακόμη περισσότερο με τον ερχομό δύο νέων προσιτών επεξεργαστών με την Zen 2 αρχιτεκτονική, των Ryzen 3 3100 και Ryzen 3 3300X.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Εγώ πάλι θέλω να κράξω την AMD. Τα 400 άρια chipsets θα έπρεπε να υποστηρίζουν Zen 3. Κακώς δεν θα υποστηρίζουν. Αλλά άντε να πούμε ΟΚ, μπορεί να υπάρχουν hardware περιορισμοί δεν ξέρω. Αυτό που το 550 δεν υποστηρίζει παλαιότερους επεξεργαστές, ε.... άντε και μπιπ που μου γίνατε και Intel.

Ό,τι έγραψε ο @adpanos

 

Θα είναι θέμα των κατασκευαστών μητρικών η υποστήριξη, ανάλογα το BIOS. Θεωρώ ότι δεν θα την κάνουν την πατάτα. Δεν μπορεί να υποστηρίζει το X570 προηγούμενες γενιές και να μην υποστηρίζει το B550.

 

π.χ.

 

image.png

 

Μπορείς, όμως, να μου πεις ένα σενάριο που θα αγοράσει κάποιος 500άρι chipset για να βάλει πάνω προηγούμενης γενιάς Ryzen?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Μπορείς, όμως, να μου πεις ένα σενάριο που θα αγοράσει κάποιος 500άρι chipset για να βάλει πάνω προηγούμενης γενιάς Ryzen?

ακριβώς. Σενάριο μπορεί να υπάρξει αλλά θα είναι μειοψηφικό, εξάιρεση. Όλη αυτή η ιστορία με τις προς τα πίσω συμβατότητες είναι σχετικώς υπερτιμημένη. Το συνηθέστερο και το καλύτερο τις περισσότερες φορές είναι να γίνεται στον ίδιο χρόνο η αγορά επεξεργαστή/μητρικής. Αν μάλιστα η επίτευξη συμβατότητας γίνεται σε βάρος της τεχνολογικής εξέλιξης ή με σημαντική άυξηση της πολυπλοκότητας ορισμένες φορές καλύτερα να μας λείπει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μπορείς, όμως, να μου πεις ένα σενάριο που θα αγοράσει κάποιος 500άρι chipset για να βάλει πάνω προηγούμενης γενιάς Ryzen?

 

Βρίσκεις μεταχειρισμένο έναν 1600, τον πετάς πάνω και περιμένεις τους Zen 3 που είναι σε λίγους μήνες. Ή πας και αγοράζεις έναν καινούριο 1600/2600 σήμερα, επειδή προτιμάς περισσότερους πυρήνες από γρηγορότερους πυρήνες(3100/3300) και περιμένεις μέχρι να σκάσουν οι Zen 3 για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, yanni said:

 

Βρίσκεις μεταχειρισμένο έναν 1600, τον πετάς πάνω και περιμένεις τους Zen 3 που είναι σε λίγους μήνες. Ή πας και αγοράζεις έναν καινούριο 1600/2600 σήμερα, επειδή προτιμάς περισσότερους πυρήνες από γρηγορότερους πυρήνες(3100/3300) και περιμένεις μέχρι να σκάσουν οι Zen 3 για αναβάθμιση.

Κάτσε ρε Γιάννη τι μας λες? Ότι εγώ δεν έχω Mobo και θέλω να πάρω B550 για future support. ΟΚ. Και θα τον συνδυάσω με 1600/2600? Γιατί να το κάνω όταν με 100$ παίρνω 3300? Ισάξιες επιδόσεις έχουν! Και αν θέλω πυρήνες ο 3600 κοστίζει 169€ τώρα εντός πανδημίας και συνεχώς θα πέφτει. Πραγματικά θέλω να μου βρεις έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει αυτό που λες + τη στιγμή που τα Χ570 υποστηρίζουν 2η γενιά , δεν παίζει να μην ισχύει και στο B550

 

Αυτό το σενάριο που λες παίζει ΜΟΝΟ στην περίπτωση να έχω ryzen setup, ξέρω γω να μου καεί η μητρική και για future proof να θέλω να πάρω b550 για να τον συνδυάσω τώρα με τον παλιό μου επεξεργαστή και στο μέλλον με Zen 3. Κάτσε να δούμε όμως γιατί εγώ πιστεύω θα υποστηρίζουν 2η γενιά 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Κάτσε ρε Γιάννη τι μας λες? Ότι εγώ δεν έχω Mobo και θέλω να πάρω B550 για future support.

 

Όχι, δεν λέω τι θέλεις να κάνεις ΕΣΥ.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, yanni said:

 

Όχι, δεν λέω τι θέλεις να κάνεις ΕΣΥ.

 

Εντάξει, προφανώς δεν αναφέρομαι στο πρόσωπό μου. Λεκτικό σχήμα ήταν. Τέλος πάντων, θεωρώ ότι το σενάριο χρήστη που θα θελήσει να αγοράσει Β550 και να το συνδυάσει με παλιότερο επεξεργαστή ανήκει στο 1 τοις χιλίοις. Το ζήτημα είναι να μπορούν οι μητρικές να υποστηρίζουν τις επόμενες γενιές και όχι τις προηγούμενες. Καλοδεχούμενο και το δεύτερο, αλλά 1000 φορές πιο σημαντικό το πρώτο. Σήμερα μπορείς να αγοράσεις X570 που υποστηρίζει 2η γενιά, 3η γενιά και θα υποστηρίζει και 4η γενιά. Όταν έρθουν το καλοκαίρι τα B550, το συζητάμε ξανά...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

άκυρο σχετικό

 

ώστε τώρα εξηγείται γιατί τα x570 boards έχουν φτάσει στο θεό

πχ Asus TUF Gaming X570-Plus WiFi από 229ε που έπαιζε έχει πάει 269ε , εγώ την πήρα στα 189ε προσφορά  τότε... έπρεπε να είχα πάρει ακόμη μία δύο ?

 

edit μένει να δούμε η x570 Tomahawk MAX αν θα έρθει στα 200 ευρώ να πατήσει τις υπόλοιπες μητρικές

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.