Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

amd.jpg.ccd755df853976181fb0847ba975b8ef.jpg

Damage control. Ποιες είναι αυτές οι περιπτώσεις;

Γιατί δεν αναφέρουν το προφανές; "Όχι, δεν ευθυνόμαστε εμείς, εάν εσύ θες να βάλεις τον 3900x σε κουτί και μητρική της κακιάς ώρας, χωρίς κατάλληλο airflow κτλ. Αν το κάνεις, ναι, δεν θα έχεις το αναγραφόμενο και διαφημιζόμενο boost".

"Ναι, ευθυνόμαστε εμείς, εάν στην ίδια μητρική, σε κατάλληλο κουτί, με proper airflow, το boost από cpu σε cpu διαφέρει. Ερευνούμε το θέμα και θα κάνουμε τα πάντα για να επιλύσουμε το πρόβλημα".

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Damage control.

 

Αν είναι να προβάρουμε τα Εγγλέζικά μας, εγώ θα πω "jumping to conclusions". ?

 

Η καινούρια σειρά απέχει αρκετούς μήνες από το να χαρακτηριστεί ώριμη. Τα μικροπροβλήματα που κάποιοι αναφέρουν αυτό το διάατημα είναι αναμενόμενα, ειδικά για μια σειρά επεξεργαστών που έχει εγκατασταθεί σε πάμπολλες υλοποιήσεις τουλάχιστον 5 διαφορετικών chipsets.

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν μείζονα προβλήματα και η εταιρεία ανταποκρίνεται στα ελάσσονα, εγώ είμαι ικανοποιημένος.

 

Δεν ξέρω αν η κοινότητα των early adopters έχει κάποιο σοβαρό παράπονο. Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουν την απολύτως λογική προσδοκία της σταθερής και αξιόπιστης λειτουργίας του εξοπλισμού τους, που βλέπω να ικανοποιείται. Όμως, προσωπικά θεωρώ παράλογη την απαίτηση κάποιων να είναι όλα ρόδινα από τον πρώτο μήνα της κυκλοφορίας οποιασδήποτε νέας πλατφόρμας.

 

Αν το μεγαλύτερο πρόβλημα των νέων Ryzen είναι μια αβεβαιότητα στα boost clocks (αφαιρώντας όλους τους εξωγενείς παράγοντες) και -ακόμη καλύτερα- αυτό λύνεται και με firmware update, δεν βρίσκω σοβαρό λόγο για δυσαρέσκεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχει μια διαφορα απο τα αναγραφομενα boost clock της ταξης των 200-300mhz. 

Φαινοταν οτι πρεπει να χαλαρωσουν τις τιμες στις παραμετρους που επηρεαζουν το PB2.0 γιατι απο οτι ειδαμε η θερμοκρασια ναι μεν παιζει ρολο αλλα ανα 7-10 βαθμους εβλεπες διαφορες των 25mhz. 

Μετα, θελω να δω ξανα review απο 3900x με +300mhz πανω και που θα βρισκεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Αν είναι να προβάρουμε τα Εγγλέζικά μας, εγώ θα πω "jumping to conclusions". ?

 

Η καινούρια σειρά απέχει αρκετούς μήνες από το να χαρακτηριστεί ώριμη. Τα μικροπροβλήματα που κάποιοι αναφέρουν αυτό το διάατημα είναι αναμενόμενα, ειδικά για μια σειρά επεξεργαστών που έχει εγκατασταθεί σε πάμπολλες υλοποιήσεις τουλάχιστον 5 διαφορετικών chipsets.

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν μείζονα προβλήματα και η εταιρεία ανταποκρίνεται στα ελάσσονα, εγώ είμαι ικανοποιημένος.

 

Δεν ξέρω αν η κοινότητα των early adopters έχει κάποιο σοβαρό παράπονο. Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουν την απολύτως λογική προσδοκία της σταθερής και αξιόπιστης λειτουργίας του εξοπλισμού τους, που βλέπω να ικανοποιείται. Όμως, προσωπικά θεωρώ παράλογη την απαίτηση κάποιων να είναι όλα ρόδινα από τον πρώτο μήνα της κυκλοφορίας οποιασδήποτε νέας πλατφόρμας.

 

Αν το μεγαλύτερο πρόβλημα των νέων Ryzen είναι μια αβεβαιότητα στα boost clocks (αφαιρώντας όλους τους εξωγενείς παράγοντες) και -ακόμη καλύτερα- αυτό λύνεται και με firmware update, δεν βρίσκω σοβαρό λόγο για δυσαρέσκεια.

I beg to differ (πώς το μιλάμε αμφότεροι το εγγλέζικο (sic), φτου μας?).

Το boost clock το εγγυάται η amd.

Αναφέρθηκα μόνο σε αυτό, και, ναι, για μένα συνιστά πρόβλημα το οποίο δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Τα υπόλοιπα ζητήματα (εάν και εφόσον υπάρχουν τέτοια) θεωρώ ότι θα επιλυθούν εν ευθέτω χρόνω και οφείλουμε να είμαστε υπομονετικοί.

Δεν θα δημιουργούσα θέμα για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα (στα πλαίσια του λογικού), είμαι δε από τους πλέον ανεκτικούς, ως προς τα πάσης φύσεως firmware/hardware/software ζητήματα, pc χρήστες.

 

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι καθόλου ανεκτικός, αλλά γι αυτό για συστήματα παραγωγής ψωνίζω πάντα (τουλάχιστον) μια γενιά πίσω.

 

Τώρα διαβάζω ότι επεξεργαστές που με 1.0.0.2 έπιαναν συστηματικά το boost clock, έχουν θέματα με 1.0.0.3. Αυτό σημαίνει λογικά ότι κάτι έφτιαξαν, κάτι χάλασαν. Σίγουρα σε 2-3 μήνες θα έχει ισορροπήσει ο μικροκώδικας και θα χρειαστούν επιπλέον μερικοί μήνες για να ραφινάρουν και τα BIOS οι κατασκευαστές των μητρικών.

 

Αν στο μεταξύ ο Κωστάκης που ψώνισε τον 3900X θέλει να τον επιστρέψει επειδή τον βλέπει στα 4.5 GHz αντί στα 4.6 με θερμοκρασία περιβάλλοντος 32 °C και στοκ ψύκτρα, ας το κάνει, αλλά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο επεξεργαστής είναι fit-for-purpose.

 

Το ίδιο θα υποστηρίξω και για τον Νικολάκη, που τρέχει στα 4.5 με 24 °C και με υδρόψυξη (αν κι έχει περισσότερο δίκιο να γκρινιάζει), γιατί εκτός από μια μικρή -ελπίζουμε προσωρινή- ονομαστική διαφορά στη συχνότητα, εξακολουθεί να έχει την απόδοση που περίμενε από τον επεξεργαστή του, με απόκλιση κοντά στο στατιστικό σφάλμα.

 

Πρόβλημα βλέπω κυρίως για όσους θέλουν να κάνουν εμπορικό binning και να μοσχοπουλούν τους καλύτερους επεξεργαστές, γιατί η τωρινή αβεβαιότητα κάνει τη δουλειά τους σημαντικά πιο δύσκολη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Εγώ δεν είμαι καθόλου ανεκτικός, αλλά γι αυτό για συστήματα παραγωγής ψωνίζω πάντα (τουλάχιστον) μια γενιά πίσω.

 

Τώρα διαβάζω ότι επεξεργαστές που με 1.0.0.2 έπιαναν συστηματικά το boost clock, έχουν θέματα με 1.0.0.3. Αυτό σημαίνει λογικά ότι κάτι έφτιαξαν, κάτι χάλασαν. Σίγουρα σε 2-3 μήνες θα έχει ισορροπήσει ο μικροκώδικας και θα χρειαστούν επιπλέον μερικοί μήνες για να ραφινάρουν και τα BIOS οι κατασκευαστές των μητρικών.

 

Αν στο μεταξύ ο Κωστάκης που ψώνισε τον 3900X θέλει να τον επιστρέψει επειδή τον βλέπει στα 4.5 GHz αντί στα 4.6 με θερμοκρασία περιβάλλοντος 32 °C και στοκ ψύκτρα, ας το κάνει, αλλά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο επεξεργαστής είναι fit-for-purpose.

 

Το ίδιο θα υποστηρίξω και για τον Νικολάκη, που τρέχει στα 4.5 με 24 °C και με υδρόψυξη (αν κι έχει περισσότερο δίκιο να γκρινιάζει), γιατί εκτός από μια μικρή -ελπίζουμε προσωρινή- ονομαστική διαφορά στη συχνότητα, εξακολουθεί να έχει την απόδοση που περίμενε από τον επεξεργαστή του, με απόκλιση κοντά στο στατιστικό σφάλμα.

 

Πρόβλημα βλέπω κυρίως για όσους θέλουν να κάνουν εμπορικό binning και να μοσχοπουλούν τους καλύτερους επεξεργαστές, γιατί η τωρινή αβεβαιότητα κάνει τη δουλειά τους σημαντικά πιο δύσκολη.

 

Ακριβώς αυτό.

Οι επεξεργαστές μετρήθηκαν σε reviews ενώ ΔΕΝ έπιαναν τα boost. 

Το αν η μέτρηση ήταν στα 4.5/4.55/4.75/4.6 λίγη σημασία έχει.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

 

Ακριβώς αυτό.

Οι επεξεργαστές μετρήθηκαν σε reviews ενώ ΔΕΝ έπιαναν τα boost. 

Το αν η μέτρηση ήταν στα 4.5/4.55/4.75/4.6 λίγη σημασία έχει.

 

Όλη η φασαρία για το single thread perfomance , so sad ?

όποιος  δεν θέλει τον 3900χ του είμαι εδώ να τον πάρω free

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος winters έγραψε:

Ναι αλλά η Intel πυροβολεί το κεφάλι της....

@DEADLAZARUS

Ναι, συμφωνώ απολύτως. Το νόημα της ανάρτησής σου δεν κατανοώ.

Εκτός εάν, αφού εξαντλήσαμε το κεφάλι και τα πόδια, ήρθε η ώρα να συνεχίσουμε τα μαθήματα ανατομίας και με τα υπόλοιπα μέρη του σώματος.

Και επειδή διακρίνω μια δυσαρέσκεια για την αναφορά μου στο πρόβλημα του boost των ryzen, τι να κάνουμε, είναι πρόβλημα. 

Τα ίδια δεν θα λέγαμε για τις intel+Nvidia;

Να θυμίσω τα 3,5+0,5 της 970;

Γιατί να τη γλιτώσει η amd; Εφόσον στην ίδια μητρική και τις ίδιες συνθήκες το cpu boost διαφέρει, υπάρχει θέμα.

Το αναγνωρίζει και η ίδια η amd.

Εάν η amd διαφημίζει ως max boost του 3600, επί παραδείγματι, τα 4.2 και ''πιάνω'' 4.1 ή 4.175, η εταιρεία ψεύδεται (εννοείται ότι έχω καλή μητρική, airflow κτλ).

Εάν έκραζα γενικώς και αδιακρίτως να το καταλάβω.

Ίσα-ίσα, για τα υπόλοιπα ζητήματα έγραψα ότι οφείλουμε να είμαστε υπομονετικοί, καθώς η amd παρέχει ένα εξαιρετικό προϊόν.

Στο cpu boost, όμως, δεν θα κάνω εκπτώσεις. Απαιτώ να έχω τις επιδόσεις που η ίδια η εταιρεία διαφημίζει.

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω προσωπικά για τον δικό μου 3900Χ, μόνιμα πλέον στα 4.3 με ρεύμα 1.370, δεν καταλαβαίνει τίποτε πουθενά. Με θερμοκρασίας δωματίου χωρίς κλιματιστικό, από τις αρχές Ιουλίου 30-36+ ο επεξεργαστής σε fsx και σε εφαρμογές πάνω από 72-73 δεν ανέβηκε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και ο μόνος λόγος που θα πάω σε 3950Χ είναι οι 8 παραπάνω πυρήνες για κάτι προγράμματα που τον χρειαζομαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος def έγραψε:

Θα μιλήσω προσωπικά για τον δικό μου 3900Χ, μόνιμα πλέον στα 4.3 με ρεύμα 1.370, δεν καταλαβαίνει τίποτε πουθενά. Με θερμοκρασίας δωματίου χωρίς κλιματιστικό, από τις αρχές Ιουλίου 30-36+ ο επεξεργαστής σε fsx και σε εφαρμογές πάνω από 72-73 δεν ανέβηκε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και ο μόνος λόγος που θα πάω σε 3950Χ είναι οι 8 παραπάνω πυρήνες για κάτι προγράμματα που τον χρειαζομαι.

Το θεμα ειναι οτι επρεπε να ειναι στα 4,6.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από την πρόσφατη μουρμούρα, εδώ και αλλού, θα πρέπει να συμφωνήσω ότι η AMD μπορούσε να έχει οριοθετήσει πιο αποτελεσματικά τις προσδοκίες των καταναλωτών.

 

Η ουσία είναι ότι η ονομαστική συχνότητα των επεξεργαστών είναι αυτή που αναφέρεται ως base clock. Το Max Boost Clock είναι μια συχνότητα που έχει ελάχιστη σημασία μόνη της, γιατί δε λέει τίποτα για τον τρόπο με τον οποίο κλιμακώνεται η συχνότητα κάθε πυρήνα.

 

Δανειζόμενος γραφήματα από το πρώτο αποτέλεσμα της αναζήτησής μου για "Max Boost Clock": η κλιμάκωση του 9900K (αριστερά) είναι διαφορετική από εκείνη του 3700Χ (δεξιά). Δε θα μπω στη διαδικασία να πω πια είναι καλύτερη, αλλά εκ πρώτης όψεως της Intel είναι πιο συντηρητική και ευκολότερα επιτεύξιμη, αν και δεν είναι οπωσδήποτε η πιο αποτελεσματική για όλες τις εργασίες.

 

M4qZPaXlWTJllLSQ.jpg 8WQR4LKtUgISmmGD.jpg

 

Τα νούμερα που δίνει για το MBC η AMD ενδέχεται να είναι λίγο γενναιόδωρα ή να είναι και απολύτως εφικτά με λίγες επεμβάσεις, αλλά δεν έχω τρόπο να το ξέρω με σιγουριά.

 

Όμως, τα χειρότερα που μπορεί να συμβούν ως απόρροια της τωρινής κατάστασης είναι να υποκύψει κι η AMD στον πειρασμό να βγάζει έναν πυρήνα στην κορυφή θυσιάζοντας την επίδοση των υπόλοιπων ή να τσιμπήσει λίγο τα ρεύματα για να πιάσει ένα αυθαίρετο νούμερο, θυσιάζοντας τη μακροζωΐα του επεξεργαστή.

 

Αν μας έδιναν επιλογή για επιθετικό ή συντηρητικό boost, εγώ θα επέλεγα το δεύτερο.

 

Τέλος πάντων, ακόμη κι αν υπάρξουν προφίλ για best single core boost και best average core boost, υποψιάζομαι ότι η τελική διαφορά στην απόδοση σε πραγματικές εργασιες θα είναι αμελητέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, fatalara said:

Το θεμα ειναι οτι επρεπε να ειναι στα 4,6.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει αν από τα 4.4 που τον ανέβασα Max να μην ανεβαίνει άλλο? Τι θα κερδίσεις? Μερικά δευτερόλεπτα σε εφαρμογές? Το τι λέει η AMD και η κάθε AMD  είναι μάρκετινγκ. Είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο και σου λέει ότι τα 100χλμ τα κάνει σε 5 δευτερόλεπτα, και συ που το αγόρασες τα έκανες σε 5.2 ε και? 

Link to comment
Share on other sites

Σημασία  εχει πως το προϊόν είναι διαφορετικό από αυτό που σου διαφήμιζε.  Τώρα αν εσένα  σε καλύπτουν  οι επιδόσεις  στα 4.4 δεν έχει καμμία σημασια.

Δε το παίζω  αχάριστος  αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα και όταν είπα  πριν καιρό  οτι κάπως  βιαστηκε να τους βγάλει   έπεσαν  και με έφαγαν. 

Anyway,  θέλω να δω τον 3950χ τι  ψάρια  πιάνει  μήπως πάρω αυτόν να τελειώνω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα !

Πόσο κλοκαρουν όλοι οι πυρήνες μαζί τώρα το maximum turbo σε ένα πυρήνα αδιάφορο

 

Αλλά επειδή η Intel είχε κάνει ταρζανιες  με τους κατασκευαστές μητρικών και έβλεπες σε ένα review τον 9900k χώμα και στο άλλο review super duper επειδή είχε ενεργοποιημένη μια ρύθμιση στο bios να κρατάει με το έτσι θέλω το turbo boost σε όλους τους πυρήνες . Έχει γίνει αυτό το μπέρδεμα εδώ !

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει αν από τα 4.4 που τον ανέβασα Max να μην ανεβαίνει άλλο? Τι θα κερδίσεις? Μερικά δευτερόλεπτα σε εφαρμογές? Το τι λέει η AMD και η κάθε AMD  είναι μάρκετινγκ. Είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο και σου λέει ότι τα 100χλμ τα κάνει σε 5 δευτερόλεπτα, και συ που το αγόρασες τα έκανες σε 5.2 ε και? 

Προφανως και θα με ενοχλουσε αν δεν επιανε τα 100 σε 5.

Τα clock του επεξεργαστη μονο μαρκετινκγ δεν ειναι, αναφερονται στην πραγματικοτητα την οποια η amd δεν μπορει να πιασει γιαυτο και τρεχει να το διορθωσει με bios.

Ειναι πολυ σφιχτες οι ρυθμισεις του pb και δεν αφηνουν τα ρολογια να ανεβουν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, def said:

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει αν από τα 4.4 που τον ανέβασα Max να μην ανεβαίνει άλλο? Τι θα κερδίσεις? Μερικά δευτερόλεπτα σε εφαρμογές? Το τι λέει η AMD και η κάθε AMD  είναι μάρκετινγκ. Είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο και σου λέει ότι τα 100χλμ τα κάνει σε 5 δευτερόλεπτα, και συ που το αγόρασες τα έκανες σε 5.2 ε και? 

 

To έχεις πληρώσει να κάνει συγκεκριμένο πράγμα που πουλάει ο κατασκευαστής και δεν το κάνει.

Στην Ελλάδα νομίζω το λέμε έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας και είναι αφορμή για να επιστρέψεις το αντικείμενο πίσω.

Αν εσύ έχεις πληρώσει για κάποια ιδιότητα ενός αντικειμένου και το αντικείμενο δεν το έχει είναι δικαίωμα σου να το κρατήσεις.

Αλλα δεν είναι και το σωστό. Αυτό λέμε.

 

Θα σου πω παράδειγμα που μου έτυχε πριν αρκετά χρόνια.

Αγορά τηλεόρασης LG 46 ιντσών 100Hz. Τα 100Hz τελικά ότι κι αν γινόταν η τηλεόραση δεν μπορούσε να τα δείξει και δεν ήταν πρόβλημα της τηλεόρασης αλλά κάτι που η τηλεόραση δεν είχε ποτέ ασχέτως αν το διαφήμιζαν. Έδειχνε μόνο 60Hz.

Ήρθε ο τεχνικός της LG, είπε πως όντως η τηλεόραση δεν μπορεί να δουλέψει στα 100Hz, την πήρε πίσω και μου κόπηκε πιστωτικό στην αξία αγοράς από το κατάστημα αγοράς της για να αγοράσω ότι θέλω.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, jax7480 said:

 

To έχεις πληρώσει να κάνει συγκεκριμένο πράγμα που πουλάει ο κατασκευαστής και δεν το κάνει.

Στην Ελλάδα νομίζω το λέμε έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας και είναι αφορμή για να επιστρέψεις το αντικείμενο πίσω.

Αν εσύ έχεις πληρώσει για κάποια ιδιότητα ενός αντικειμένου και το αντικείμενο δεν το έχει είναι δικαίωμα σου να το κρατήσεις.

Αλλα δεν είναι και το σωστό. Αυτό λέμε.

 

Θα σου πω παράδειγμα που μου έτυχε πριν αρκετά χρόνια.

Αγορά τηλεόρασης LG 46 ιντσών 100Hz. Τα 100Hz τελικά ότι κι αν γινόταν η τηλεόραση δεν μπορούσε να τα δείξει και δεν ήταν πρόβλημα της τηλεόρασης αλλά κάτι που η τηλεόραση δεν είχε ποτέ ασχέτως αν το διαφήμιζαν. Έδειχνε μόνο 60Hz.

Ήρθε ο τεχνικός της LG, είπε πως όντως η τηλεόραση δεν μπορεί να δουλέψει στα 100Hz, την πήρε πίσω και μου κόπηκε πιστωτικό στην αξία αγοράς από το κατάστημα αγοράς της για να αγοράσω ότι θέλω.

 

 

Ζαχο καλημερα , μπορεις να μου πεις τις διαφορες σε ενα R20 CINE μεταξυ 4.4 με 4.6?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.