Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Το μονο μου παραπονο/παράπτωμα είναι πως δεν βρηκα 5700ΧΤ που ηθρλα να βάλω.

Ryzen 9 3900X

Asus Crosshair VIII Formula

2x16GB Trident Z 3200C14 GTRZ

Asus GTX1660ti

Asus THOR 850 watt

ASUS ryujin 360

2x1TB Corsair MP600 RAID1

Και ενα κουτακι Corsair που δεν θυμάμαι. Νομιζω το 275.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αντε έγινε και το 4100!

Μητρική 70 ευρό, μαμά ψύξη, επιλογή ddr4 στην τύχη.?

Λογικά για όσους κινηθούν μεθοδικά και στοχευμένα, το αποτέλεσμα θα είναι 100-200 mhz παραπάνω.(δεν αξίζει τον κόπο imho)

Ευχαριστώ τον @zyx για τις χρησιμότατες πληροφορίες. 

 

Untitled.png

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2019 at 7:51 ΜΜ, το μέλος winters έγραψε:

@UltraB Κλείσε τα πάντα, βάλε Ryzen Balanced το Power Planm και δες από το CPUZ το vcore.

Εμένα ο 3600 στην elite πέφτει μέχρι τα 0.2v

Ίδιος επεξεργαστής, ίδια μητρική και με κλειστά τα πάντα σε Ryzen Balanced δεν πέφτει κάτω από 0.9 - 1v.

Μπορείς να μου πεις με τι BIOS είσαι και τι ρυθμίσεις στο bios;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

 

AMD's Renoir APUs rumored to support LPDDR4X-4266 memory

 

https://www.techspot.com/news/81694-amd-renoir-apus-rumored-support-lpddr4x-4266-memory.html

 

Αυτό που θα μπορούσαν να κάνουν αν ήθελαν να σπρώξουν λίγο και τις vga τους θα ήταν να έβγαζαν APU οι οποίες να γίνονται crossfire με RX 5700 - 5700XT.

Και να σου έδινε αυτό ένα +15% 

 

Όσοι αγοράζουν τώρα Ryzen mobo θα ήταν πιθανοί πελάτες και στις GPU για την AMD

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν το κόστος ανάπτυξης οδηγών για multi GPU είναι δυσανάλογα μεγάλο, για αυτό και η Nvidia αποσύρει σιγά σιγά το SLI και ακολουθεί και η AMD τον δρόμο αυτό για το CrossFire. Μετά θα πρέπει να βάλει iGPU σε όλους τους επεξεργαστές της προκειμένου να μην δημιουργείται ανισορροπία μεταξύ των APUs και των CPUs, αλλά και να μην υπάρχει και γκρίνια από τον πελάτη που από την μία θα θέλει την iGPU από την άλλη θα κλαίγεται που αυτή βρίσκεται σε έναν quad επεξεργαστή, αλλά όχι στον six core.

Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2019 at 7:33 PM, UltraB said:

Ίδιος επεξεργαστής, ίδια μητρική και με κλειστά τα πάντα σε Ryzen Balanced δεν πέφτει κάτω από 0.9 - 1v.

Μπορείς να μου πεις με τι BIOS είσαι και τι ρυθμίσεις στο bios;

 

Όλα auto. Από που κοιτάς το vcore;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

 

AMD Readies Three HEDT Chipsets: TRX40, TRX80, and WRX80

 

https://www.techpowerup.com/258739/amd-readies-three-hedt-chipsets-trx40-trx80-and-wrx80

 

Αν τα HEDT/workstation ήδη δίνουν >32 cores και 8-channel memory, τότε οι επόμενοι EPYC τί θα δίνουν;

Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/news_story/amd_to_handle_boost_clock_frequency_differentials_with_firmware_update.html

 

Ναι, οκ. Όπως λέει και ο optimum tech στο τελευταίο του video, ''δεν είναι δυνατόν οι ryzen 3000 να παρουσιάζουν τέτοιες αποκλίσεις στο boost clock τους. Εάν τους βάλεις στην ίδια mobo, τα αποτελέσματα πρέπει να είναι ίδια''.

 

Η Amd πυροβολεί τα πόδια της. Αυτήν την αίσθηση έχω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.