Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Παίδες, δεν έχει νόημα να ανεβάσω τίποτα μιας και με την stock έχω 50idle και 80+ σε πολύ ελαφρύ stress test.

Σε καμμιά εβδομάδα (ελπίζω) που θα έρθει το bracket για την ψύκτρα θα ανεβάσω ότι θέλετε.

Δεχόμεθα και παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή θερμική συμπεριφορά ο 3900Χ. Σε δωμάτιο χωρίς κλιματιστικό 32+, με μια υδροψυξη rog 240 της Asus πάνω του, τεστ στο φουλ για καμιά ώρα στα 4.2 και με ρεύμα 1.385 max, θερμοκρασίες 78 βαθμούς. Ενώ ο 2990WX ανέβαζε 85-87.

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, def said:

Πολύ καλή θερμική συμπεριφορά ο 3900Χ. Σε δωμάτιο χωρίς κλιματιστικό 32+, με μια υδροψυξη rog 240 της Asus πάνω του, τεστ στο φουλ για καμιά ώρα στα 4.2 και με ρεύμα 1.385 max, θερμοκρασίες 78 βαθμούς. Ενώ ο 2990WX ανέβαζε 85-87.

Θερμικά χάλια είναι τα 3000 εγώ με 1.3v bios llc3 στα 4.3 σε prime στα βαριά loads φτάνω 85+ ο 2700 στα 4.2 1.35v με το ζόρι πήγαινε 80

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zyx said:

Θερμικά χάλια είναι τα 3000 εγώ με 1.3v bios llc3 στα 4.3 σε prime στα βαριά loads φτάνω 85+ ο 2700 στα 4.2 1.35v με το ζόρι πήγαινε 80

Αν δεχτώ ότι οι δύο θερμοκρασίες που αναφέρεις (85 και 80) είναι με ακριβώς ίδιες περιβαλλοντικές συνθήκες (εντός και εκτός κουτιού, που μάλλον το θεωρώ απίθανο) δεν νομίζω ότι μιλάμε για "θερμικά χάλια" τη στιγμή που έχεις του ίδιους πυρήνες με +15% ipc και διπλάσια cache.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλιεύω από fora και σχετικά θέματα:

Όσοι έχουν πάρει τους ryzen 3000, παρατηρούν υψηλές θερμοκρασίες τόσο σε idle όσο και σε load καταστάσεις.

Τα chip φαίνεται ότι είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν με αρκετό stock ρεύμα.

Επίσης, δεν υπάρχει (ή είναι ελάχιστο αυτό) κανένα oc περιθώριο. Pbo και τέλος.

Το δε uv (εάν κάποιος ενδιαφέρεται να προβεί σε κάτι τέτοιο) είναι μια τραγωδία, καθώς, έστω και ελάχιστο offset να δώσεις, κινδυνεύεις να πάρεις τον επεξεργαστή στα χέρια λόγω του παραπάνω ρεύματος που παρέχεται εντέλει στο chip (εσύ, βέβαια, νομίζεις ότι κατέβασες το ρεύμα, but shit happens).

Περιμένω με ενδιαφέρον να δω εάν και πόσα εξ όσων ανέφερα μπορούν να διορθωθούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gdp77 said:

Αν δεχτώ ότι οι δύο θερμοκρασίες που αναφέρεις (85 και 80) είναι με ακριβώς ίδιες περιβαλλοντικές συνθήκες (εντός και εκτός κουτιού, που μάλλον το θεωρώ απίθανο) δεν νομίζω ότι μιλάμε για "θερμικά χάλια" τη στιγμή που έχεις του ίδιους πυρήνες με +15% ipc και διπλάσια cache.

Κοιτά παίζω 3 μέρες περίπου. Αν δεις πως συμπεριφέρεται το chip θα καταλάβεις τι εννοώ. Ακόμα και σε light load βλέπεις το cpu να πιάνει temps. Και σύμφωνα με το hwinfo το cpu το έχω σε λιγότερα watt. Περίπου στα 130w ήμουν στον 2700 με τον 3800 είμαι στα 110. Σκέψου μια μέρα που έδωσα 1.35v και 4450 στο cinebench 20 έτρωγα restart λόγο προστασίας έφευγε πάνω από 97c. Στον 2700 με 1.45 και 4.3 δεν έτρωγα λόγο temp restart

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

Κοιτά παίζω 3 μέρες περίπου. Αν δεις πως συμπεριφέρεται το chip θα καταλάβεις τι εννοώ. Ακόμα και σε light load βλέπεις το cpu να πιάνει temps. Και σύμφωνα με το hwinfo το cpu το έχω σε λιγότερα watt. Περίπου στα 130w ήμουν στον 2700 με τον 3800 είμαι στα 110. Σκέψου μια μέρα που έδωσα 1.35v και 4450 στο cinebench 20 έτρωγα restart λόγο προστασίας έφευγε πάνω από 97c. Στον 2700 με 1.45 και 4.3 δεν έτρωγα λόγο temp restart

 

Η συνολική επιφάνεια του chip είναι μικρότερη, άρα και η απαγωγή θερμότητας από αυτό είναι δυσκολότερη.

 

Όσο πηγαίνουμε προς χαμηλότερα nm θα παρατηρούμε το ίδιο πρόβλημα.

Βασικά και στα 14/12 σε σχέση με τα 40/32 , το ίδιο είχε συμβεί.

 

Δεν είναι θέμα υψηλών καταναλώσεων ενέργειας..

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, adpanos said:

 

Η συνολική επιφάνεια του chip είναι μικρότερη, άρα και η απαγωγή θερμότητας από αυτό είναι δυσκολότερη.

 

Όσο πηγαίνουμε προς χαμηλότερα nm θα παρατηρούμε το ίδιο πρόβλημα.

Βασικά και στα 14/12 σε σχέση με τα 40/32 , το ίδιο είχε συμβεί.

 

Δεν είναι θέμα υψηλών καταναλώσεων ενέργειας..

Το έχω καταλάβει απλά αναφέρω τη έχω δει με τα μάτια μου. Σε οποίο φόρουμ διαβάζω τα ίδια διαβάζω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

Το έχω καταλάβει απλά αναφέρω τη έχω δει με τα μάτια μου. Σε οποίο φόρουμ διαβάζω τα ίδια διαβάζω 

 

Ναι το γνωρίζω.

Ίσως να πρέπει να περιμένουμε λίγο νέα agesa και νέα bios να δούμε αν θα φτιάξουν τις idle τάσεις .

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τι μας νοιαζει αν ειναι 2 μετρα ο επεξεργαστης η 2 ποντους ;
Τα νουμερα μας νοιαζουν μονο (θεμοκρασιες) Αν ανεβαζουν η οχι.
Εγω παντου διαβαζω οτι οι 3xxx εχουν υψηλες θερμοκρασιες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε και αυτό εδώ για τις idle θερμοκρασίες

Reports of Ryzen 3000 High Idle Voltage Exaggerated, a Case of the "Observer Effect" | TechPowerUp

 

Αν κάποιος έχει μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα, ας τσεκάρει δύο πράγματα για να δει αν ισχύει το παραπάνω

1) κατανάλωση στον τοίχο και σε idle κατάσταση με κάποιο πρόγραμμα που τσεκάρει θερμοκρασίες/κατανάλωση ανοιχτό

2) κατανάλωση στον τοίχο και σε idle κατάσταση ΧΩΡΙΣ κάποιο πρόγραμμα που τσεκάρει θερμοκρασίες/κατανάλωση ανοιχτό, ούτε καν στο background Να μην τρέχει

 

Αν δει διαφορά, τότε απλά περιμένουμε να διορθωθούν τα προγράμματα μέτρησης θερμοκρασιών

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω ανοιχτό το Utilityt της Corsair, το cpu σε idle δεν κατεβαίνει από τα 1.35+volt. Με το που το κλείσω πάει μέχρι και τα 0.3v.
Επίσης, stock cooler έχω 40++ idle (στο δωμάτιο πρέπει να έχω κοντά 26 βαθμούς) και σε prime small ftt έπιασα 94 σε 2 λεπτά.
Σε ρεαλιστικά πράγματα, PUBG πιάνω 70% uitilization και 75c.

Ελπίζω να έρθει το bracket μέσα στην εβδομάδα να αρχίζω να σκαλίζω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παντός αυτές είναι οι θερμοκρασίες. Προς το παρόν είναι νωρίς για γνωμες,έρχεται χειμώνας... αλλά πιστεύω ότι oταν ο 2990WX είχε κοντά στα 2000ευρο και ο 3900Χ έχει 590, η επιδόσεις είναι υπέρ του 3900Χ.

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

AMD Releases New Chipset Drivers For Ryzen 3000: More Relaxed CPPC2 Upscaling

 

temps.png

Quote

While initially appearing as an issue, it really wasn’t one and rather just a side-effect of AMD’s new CPPC2 fast frequency ramp-up behaviour. Monitoring applications that are badly programmed tend to have a too heavy of a monitoring loop that causes load on the CPU – triggering a frequency ramp-up as the CPU is seeing a larger load. Given the new CPU’s sub-1ms ramp-up this meant that it was very hard to actually catch the machine at the lower frequencies – even though it most likely did idle correctly.

 

AMD has now addressed this concern and tweaked the CPPC2 behaviour in the new Ryzen power plans with the release of a new chipset driver package.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.