Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Η διαφορα μπορει να ειναι 0.01 sec ή ενας ποντος δεν ειναι αυτο το θεμα ομως λεμε. 

Εσενα ποιο ειναι το σημειο που θα σε πειραζε δηλαδη; 

Αν αντι για 4.4 που παει ο δικος σου πηγαινε μονο 4 θα ησουν ευχαριστημενος;

Αν πηγαινε 4.1; 4.2; 4.3;

Το θεμα ειναι πως δεν πηγαινει 4.6 ετσι οπως διαφημιστηκε.

 

Και αυτο που μου τη δινει περισσότερο ειναι πως ολοι οι αγοραστες το κανουν γαργαρα. Δηλαδη αγορασατε κατι με τα λεφτα σας το οποιο δεν ειναι καν κοντα σε αυτο που διαφημιστηκε και γραφτηκε παντου στο νετ και αντι να σας πειραξει, λετε, ε, ενταξει μωρε, δεν χασαμε και τιποτα. Ειναι στο περιπου αυτο που πληρωσα οποτε ολα καλα.

 

Και μετα οι αγοραστες της Apple, Nvidia, Intel ειναι τα προβατα.

Που αν γινοταν κατι αντιστοιχο σε μηχανημα Apple δεν θα προλαβαιναν να μετρανε μυνησεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν κατηγορούμε εσάς ή τις αγορές σας. Μια χαρά επεξεργαστές είναι οι ryzen 3000, μια χαρά το πάει η amd, μια χαρά επιλύονται τα οποία προβλήματα.

Τονίζουμε το προφανές: δεν είναι Αγία η amd, σκοπός και στόχος της είναι το κέρδος, παραπλάνησε δε τον κόσμο με τα διαφημιζόμενα cpu boost.

Δεν καταλαβαίνω τι πάμε να δικαιολογήσουμε.

Απολύτως σεβαστό εάν εσάς δεν σας νοιάζει η διαφορά στο cpu boost (κι εγώ έκραζα την πράσινη για την 970, αλλά δεν είχα κανένα θέμα σε καθημερινή χρήση), πράγματι οι διαφορές μπορεί να είναι μη μετρήσιμες/στα όρια του στατιστικού λάθους, αλλά το γεγονός παραμένει: άλλο υποστηρίζουν/διαφημίζουν οι κόκκινοι και άλλο βλέπουν πολλοί κάτοχοι των ryzen.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι δε χρειάζεται να καταθέσω διαπιστευτήρια για την ευαισθησία μου στην προάσπιση των δικαιωμάτων του καταναλωτή από το σχετικό θέμα. Όμως, η απόκλιση στο Max Boost Clock δεν είναι εξίσου ουσιώδης με την έλλειψη συγκεκριμένης ιδιότητας που καθιστά μια τηλεόραση άχρηστη για τη χρήση για την οποία προοριζόταν.

 

Αυτή η περίπτωση είναι όμοια με τη δήλωση των αυτοκινητοβιομηχανιών για την κατανάλωση καυσίμου. Προφανώς και εδράζεται σε συγκεκριμένους υπολογισμούς και η προσδοκία είναι ότι σε ιδανικές συνθήκες θα την επιτυγχάνεις. Στην πράξη, υπάρχει απόκλιση που εξαρτάται και από τις συνθήκες δοκιμής και από το μοναδικό προϊόν που έχει προμηθευτεί ο καταναλωτής.

 

Πάντως, προφανώς ο καθένας δικαιούται να σταθμίσει πόσο σημαντικό είναι το θέμα και, αν το είδος (CPU, αυτοκίνητο) δεν του ταιριάζει για τον σκοπό που το προμηθεύτηκε, ακόμη και να το επιστρέψει.

 

Και σημειωτέον, τα λέω εγώ, που δεν έχω ψωνίσει Ryzen 3000, οπότε δεν έχω κανένα απόλύτως προσωπικό κίνητρο. Ίσως φταίει ότι από την αρχή ερμήνευα το MBC όπως συνήθως κάνουμε στην επιστήμη όπου διαβάζουμε Max/Min, ως μια μέτρηση που στοχεύουμε ασυμπτωτικά σε ιδανικές συνθήκες.

 

Πολύ περισσότερο με ενδιαφέρει σε τι συχνότητα δουλεύουν και όλοι οι υπόλοιποι πυρήνες όταν το 1/24 του επεξεργαστή βρίσκεται (κοντά) στην MBC και, κυρίως, ποια είναι η πραγματική απόδοσή του. Γιατί η συχνότητα ενός πυρήνα δε συσχετίζεται γραμμικά με τη συνολική απόδοση, ειδικά σε πολυπύρηνες CPU.

 

Αν το τίμημα για να δείτε το νούμερο που θέλετε είναι να κόψουν τις επιδόσεις με μεγαλύτερο throttling σε όλους τους υπόλοιπους πυρήνες, θα είναι κέρδος για τον καταναλωτή;

 

Edit: είδα τώρα δίπλα ότι ο @jax7480 γιορτάζει και εμείς καθόμαστε εδώ και συζητάμε για κλάσματα (ή κλύσματα) του GHz. Φτου μας. ?

Πολύχρονος!

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές.

 

Το αν είναι ουσιώδης η απόκλιση ή όχι διαφωνώ. Είναι ουσιώδης, ειδικά όταν πρόκειται για μηχάνημα που δεν κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά που αξιοποιεί όλους τους πυρήνες αλλά όλες τις δουλειές που θα έκανε κάποιος σε έναν υπολογιστή. Και φυσικά στο gaming.

Επίσης αν δεν ήταν ουσιώδες και σημαντικό, δεν θα το ανέφεραν πουθενά. Κάποιος, κάποιοι, κάποτε θα το κοιτάξουν και αυτό μέσα στη λίστα με τα χαρακτηριστικά του CPU.

Επίσης αν δεν ήταν σημαντικό, δεν θα το είχαν πρώτη μούρη στο site...

 

amd_ryzen9.thumb.JPG.6895c1c02e063f20f6be2e1d102cdca1.JPG

 

 

Ας μετατρέψω λοιπόν τα GHz που δεν φτάνει το CPU που αγόρασα σε fps.

Βγαίνει η AMD και πουλάει Ryzen 9 3900X στα 4.6GHz MBC και στο PUBG φτάνει τα 100FPS. Και λένε κιόλας πως ορίστε παιδιά. 100FPS νεράκι παει το game.

Στα 4.2, 4.3, 4.4 πιστεύει κανείς πως θα πιάνει τα ίδια FPS; γιατί εγώ δεν το νομίζω.

(το PUBG είναι τυχαίο παράδειγμα. Δεν έχω ιδέα κατά πόσο είναι CPU dependent όπως επίσης δεν με νοιάζει κιόλας, το έβαλα σαν παράδειγμα τελείως).

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αισθάνομαι ότι καλλιεργούμε μια παρανόηση.

 

Τα GHz δεν είναι τα άλογα ή η ροπή που βγάζει ένα αυτοκίνητο, είναι οι RPM στις οποίες επιτυγχάνονται. Τις επιδόσεις που βλέπει ο κόσμος στα review των επεξεργαστών δεν τις πέτυχαν τρέχοντας τον 3900X στα 4.6 single core, αλλά σε όσα επέτρεψε το σύστημα της δοκιμής, ακριβώς όπως κάθε αγοραστής. Οι μέσοι όροι που βλέπουμε στα benchmark sites περιλαμβάνουν και εκείνους που κατάφεραν να πιάσουν το θεωρητικό MBC και εκείνους που δεν τα κατάφεραν.

 

Δεν έχει πει κανείς "αν φτάνατε την MBC, θα πετυχαίνατε τις επιδόσεις που βλέπετε". Γκρινιάζω γιατί φοβάμαι ότι η αριθμολαγνεία (και η ανάγκη της AMD να δώσει "λύση"), ενδέχεται να οδηγήσει σε μια κατάσταση που θα πιάνουν όλοι την MBC, με χειρότερες επιδόσεις από αυτές που βλέπουμε σήμερα.

 

Και για να το κάνω πιο σαφές. Στα διαγράμματα του TechPowerUp σε προηγούμενο μήνυμά μου φαίνεται ότι τέτοιο throttling κάνει ο 9900K. Αν και αγγίζει την Max Turbo Frequency (κατά Intel), μεσοσταθμικά ο επεξεργαστής είναι στο 93.08% αυτής της συχνότητας. Αντίθετα, ο 3700X, αν και απέχει περισσότερο από το Max Boost Clock (κατά AMD), μεσοσταθμικά βρίσκεται στο 97.15% της συχνότητας.

 

Εν τω μεταξύ, βλέπω ότι παλιότερα είχαν βάλει και περιγραφή της MBC. Αναρωτιέμαι γιατί την αφαίρεσαν. Προφανώς και θα έπρεπε η σελίδα της AMD να είναι περισσότερο σαν την Intel ARK, με αναλυτικότερες περιγραφές για τα χαρακτηριστικά κάθε επεξεργαστή. Ίσως έτσι να γλυτώναμε και το τωρινό drama...

 

LlMlz7T7XxNjQK2t.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρόνια πολλά Ζάχο, τώρα όσο αφορά για όλα αυτά που είπες, σεβαστα 1. Έχεις περισσότερη εμπειρία από μένα 2. Απαιτείς αυτά που λέει η εταιρία να τα απολαμβάνεις με τον εκάστοτε cpu σου. Εγω μίλησα ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ. Αν είχα πρόβλημα στον μεγάλο υπολογιστή που έχουμε για τις εκπαιδεύσεις και έβλεπα ότι ο επεξεργαστής που έχουμε τώρα δεν αποδίδει αυτά που λέει η Χ εταιρία σιγουρα θα τον έδινα πίσω. Όμως επειδή πρόκειται για έναν από τους προσωπικούς υπολογιστές που έχω και τον έχω για μένα δεν με χαλάει. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fatalara said:

Εγω αυτα τα conditions μπορω να τα εχω.

Που ειναι τα 4.6 μου?

 

Πολύ φοβάμαι ότι με το "fix" θα στα δώσουν, κόβοντας ένα 5% από τους υπόλοιπους πυρήνες, όπως κάνει η Intel. Το αν αυτό είναι κέρδος, μένει να αποδειχτεί. Επαναλαμβάνω, ίσως το καλύτερο σενάριο θα είναι να έχουμε διαφορετικά προφίλ για best single core boost / best average core boost, αλλά δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο.

 

@def, όπως το περιγράφεις, στη θέση σου εγώ δε θα ήμουν ικανοποιημένος. Εάν όντως είχες την προσδοκία να επιτυγχάνεις την ακριβή συχνότητα λειτουργίας, θα ήσουν απόλυτα δικαιολογημένος να αλλάξεις τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, acct said:

 

Πολύ φοβάμαι ότι με το "fix" θα στα δώσουν, κόβοντας ένα 5% από τους υπόλοιπους πυρήνες, όπως κάνει η Intel. Το αν αυτό είναι κέρδος, μένει να αποδειχτεί. Επαναλαμβάνω, ίσως το καλύτερο σενάριο θα είναι να έχουμε διαφορετικά προφίλ για best single core boost / best average core boost, αλλά δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο.

 

@def, όπως το περιγράφεις, στη θέση σου εγώ δε θα ήμουν ικανοποιημένος. Εάν όντως είχες την προσδοκία να επιτυγχάνεις την ακριβή συχνότητα λειτουργίας, θα ήσουν απόλυτα δικαιολογημένος να αλλάξεις τον επεξεργαστή.

Μίλησα ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ. Για μένα όσο αφορά τον 3900Χ Είναι δικαιωμα του κάθε κατόχου 3900Χ να απαιτεί αυτό που του υπόσχεται  η εταιρία. Απλά πριν είπα ότι εγώ στα 4.4 είμαι ευχαριστημένος. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όπως έχει εξελιχθεί το τοπίο των επεξεργαστών κοιτάμε πραγματική απόδοση και αυτό είναι που μετράει. Από κει και πέρα τα GHz σε single thread, αλήθεια , πώς μπορούν να μετρηθούν? Ακόμα και single thread benchmark τρέχει παράλληλα με ένα σωρό διεργασίες του λειτουργικού, οπότε ποιο είναι το threshold που ο επεξεργαστής θα θεωρεί ότι έχει να κάνει με single thread workload οπότε πουσαρει τον έναν πυρήνα μόνο?. Πιστεύω αυτό το threshold θα πειράξει η AMD στο αναμενόμενο update. Επίσης να αναφέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην πιάνουν τις διαφημιζόμενες συχνότητες τα τσιπ και β) το pbo δεν έχει καμία σχέση με τις διαφημιζόμενες boost συχνότητες μια που πρόκειται για oc και δεν έχει κάποια διαφημιζομενη τιμή για την συχνότητα .

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι ότι με αυτές τις αποκλίσεις, εάν δεν υπάρχει πρόβλημα στην μεθοδολογία των δοκιμών, δημιουργείται μάλλον δικαιολογημένα η εντύπωση ότι υπάρχει μεγάλος αριθμός κοματιών που είναι «χειρότερα» από άλλα ομοειδή. Η AMD δεν έχει την έξωθεν καλή μαρτυρία και δεν είναι intel. Ούτε το πολύ καλό προϊόν της είναι τόσο μπροστά από τον αντίπαλο, καλό θα είναι να μην ξεχνάμε -κυρίως να μην το ξεχνά η AMD- ότι η τωρινή υπεροχή της δεν βασίζεται τόσο στο ότι ρίχνει σκόνη στον αντίπαλο όσο στο ότι τιμολογεί χαμηλά.

Είναι ίσως η τελευταία της ευκαιρία να επιβιώσει ως εταιρεία και θα έπρεπε να είναι προσεκτικότερη με τέτοια ζητήματα. Αν δεν υπήρχαν τα διάφορα spectre, meltdown κλπ  κι η διαφορά τιμών, στο Villabajo ακόμα θα έτριβαν. Τα χρονικά περιθώρια που έχουν δεν είναι ατέλειωτα, ούτε η ιντελ θα μείνει εσαεί δεσμευμένη από τα διάφορα τύπου spectre ούτε πολύ περισσότερο το προβάδισμα σε νανόμετρα θα διατηρηθεί για πάντα. Αν μάλιστα υποθέσουμε -όχι αβάσιμα- ότι κατασκευαστικά αρχίζουν και χτυπάνε τοίχο στο πόσο χαμηλά μπορούν να κατέβουν, οι περιορισμοί θα γίνουν αισθητοί και στις δύο εταιρείες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, salde said:

Το χειρότερο είναι ότι με αυτές τις αποκλίσεις, εάν δεν υπάρχει πρόβλημα στην μεθοδολογία των δοκιμών, δημιουργείται μάλλον δικαιολογημένα η εντύπωση ότι υπάρχει μεγάλος αριθμός κοματιών που είναι «χειρότερα» από άλλα ομοειδή. Η AMD δεν έχει την έξωθεν καλή μαρτυρία και δεν είναι intel. Ούτε το πολύ καλό προϊόν της είναι τόσο μπροστά από τον αντίπαλο, καλό θα είναι να μην ξεχνάμε -κυρίως να μην το ξεχνά η AMD- ότι η τωρινή υπεροχή της δεν βασίζεται τόσο στο ότι ρίχνει σκόνη στον αντίπαλο όσο στο ότι τιμολογεί χαμηλά.

Είναι ίσως η τελευταία της ευκαιρία να επιβιώσει ως εταιρεία και θα έπρεπε να είναι προσεκτικότερη με τέτοια ζητήματα. Αν δεν υπήρχαν τα διάφορα spectre, meltdown κλπ  κι η διαφορά τιμών, στο Villabajo ακόμα θα έτριβαν. Τα χρονικά περιθώρια που έχουν δεν είναι ατέλειωτα, ούτε η ιντελ θα μείνει εσαεί δεσμευμένη από τα διάφορα τύπου spectre ούτε πολύ περισσότερο το προβάδισμα σε νανόμετρα θα διατηρηθεί για πάντα. Αν μάλιστα υποθέσουμε -όχι αβάσιμα- ότι κατασκευαστικά αρχίζουν και χτυπάνε τοίχο στο πόσο χαμηλά μπορούν να κατέβουν, οι περιορισμοί θα γίνουν αισθητοί και στις δύο εταιρείες. 

Το ότι η AMD πρέπει να είναι προσεκτική, πρέπει. Το θέμα του single thread boost είναι αρκετά σύνθετο όπως ανέπτυξα πιο πάνω. εκεί που διαφωνούμε είναι στο αν η AMD "ρίχνει σκόνη στον αντίπαλο". Ρίχνει σκόνη και μάλιστα πολύ. Από budget μέχρι high end server chips, η AMD είναι από "μπροστά" μέχρι "δεν υπάρχει αντίπαλος". Επιδόσεις, ενεργειακή απόδοση, πλατφόρμα, νικάει κατά κράτος παντού (πλην gaming προς το παρόν)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχε σκάσει το θέμα με τα 3.5+0.5 Giga της GTX 970, οι ιστοσελίδες που έτρεχαν να καλύψουν την Nvidia έτρεχαν benchmarks με την 970 και κατέληγαν στο συμπέρασμα ότι "να ρε παιδιά, μια χαρά δουλεύει, όπως έπρεπε". Η δική μου απάντηση σε αυτό ήταν ότι "μόνο αν βάλεις την GTX 970 δίπλα σε μια GTX 970 με ενιαία 4 Giga μνήμης μπορείς πραγματικά να δεις αν και πόσο έχασες.

Το ίδιο ισχύει ως απάντηση εδώ σε όποιον πει ότι "Να ρε παιδιά, μια χαρά δουλεύει o X Ryzen και ας μην πιάνει το διαφημιζόμενο Max Boost Clock. Όχι, αν τον βάλεις δίπλα σε κάποιον που πιάνει το διαφημιζόμενο Max, τότε μπορείς να δεις τι και πόσο χάνεις.

 

Πάντως η AMD πρέπει να διορθώσει πολλά πράγματα στον τομέα του marketing. Είχε κάνει κοτσάνα τότε με τα modules Που τα διαφήμιζε ως dual cores και την έβγαλε φτηνά με 12 εκατομμυριάκια. Αλλά δεν είναι στην φάση που ήταν πριν 7-8 χρόνια, κολλημένη στον τοίχο να την χλευάζουν. Υποτίθεται με τους Ryzen ότι έχει γίνει μια σοβαρή εταιρία και θα πρέπει να αρχίσει να λειτουργεί και έτσι. Όχι ηλιθιότητες στο marketing.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ryzen 5 cpu cooler compatibility report.

 

Δεν περίμενα ποτέ ότι η αγαπημένη μου ψύκτρα HDT SD964 θα βρεθεί ξανά σε main παιχνιδόπισο.

 

Απο lga 775

20190711_235420.jpg

 

σε AM4 socket λοιπόν που είναι backward compatible σε θέματα cpu cooler ακόμα και με το AM1 socket. 

20190905_155918.jpg

 

Παρόλο που η βασούλα της με τα 3 μόλις heatpipes καταφέρνει δεν καταφέρνει να σκεπάσει ολο το heatspreader του Ryzen

 

20190905_155911.jpg

 

20190905_155841.jpg

 

είδα περίπου -10 βαθμούς απο την μαμά.

 

Untitled.png

 

Τρελό. Back to the future.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Spoiler

derbauer claim: zen2 silicon cant reach advertised clock speeds. (Also pls buy my delid kits and pre binned cpus from caseking! pretty pleasee)

amd answer: theres nothing wrong with the silicon according to our testing.

users claim: zen2 is not boosting correctly.

amd answer: we are looking into it.

this is a shit show

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, yanni said:

Όταν είχε σκάσει το θέμα με τα 3.5+0.5 Giga της GTX 970, οι ιστοσελίδες που έτρεχαν να καλύψουν την Nvidia έτρεχαν benchmarks με την 970 και κατέληγαν στο συμπέρασμα ότι "να ρε παιδιά, μια χαρά δουλεύει, όπως έπρεπε". Η δική μου απάντηση σε αυτό ήταν ότι "μόνο αν βάλεις την GTX 970 δίπλα σε μια GTX 970 με ενιαία 4 Giga μνήμης μπορείς πραγματικά να δεις αν και πόσο έχασες.

Το ίδιο ισχύει ως απάντηση εδώ σε όποιον πει ότι "Να ρε παιδιά, μια χαρά δουλεύει o X Ryzen και ας μην πιάνει το διαφημιζόμενο Max Boost Clock. Όχι, αν τον βάλεις δίπλα σε κάποιον που πιάνει το διαφημιζόμενο Max, τότε μπορείς να δεις τι και πόσο χάνεις.

 

Τώρα που το έθεσε έτσι ο Γιάννης αρχίζω να αντιλαμβάνομαι ποιο είναι το πρόβλημα. Πολλοί θεώρησαν σίγουρα και πάντοτε επιτεύξιμα τα GHz του MBC και ενδεχομένως υπολόγιζαν ότι η σειρά έχει και μεγάλο περιθώριο για overclocking. Αν και δε θεωρώ ότι αυτό έγινε ως ενορχηστρωμένη απάτη από την AMD, τουλάχιστον έτσι κατανοώ τη δυσαρέσκεια και δικαιολογώ κάπως την αγανάκτηση.

 

Όμως, με μικρότερη λιθογραφία και μειωμένη κατανάλωση, το MBC (και λόγω ονόματος!) το ερμήνευα προκαταβολικά ως "never exceed speed" σε κανονικές συνθήκες (non-overclocked), οπότε δεν ξαφνιάστηκα από τη διακύμανση. Επίσης, δεδομένου ότι τα νούμερα σε Linux και Windows αυτή τη στιγμή διαφέρουν δραματικά (~200-300 MHz) και έχουμε ήδη το βεβαρυμένο ιστορικό της προηγούμενης σειράς στα Windows, θεωρώ ότι υπάρχει ακόμη μια προβληματική παράμετρος στην εξίσωση, πέρα από τις αλλαγές μεταξύ 1.0.0.2 και 1.0.0.3.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι σταδιακά η κατάσταση θα εξομαλυνθεί, μάλλον με το τίμημα που περιγράφω πιο πάνω. Αλλά καταλαβαίνω πλέον καλύτερα και τη δική σας οπτική. Δεν ξέρω ακριβώς πώς θα έπρεπε η AMD να μετριάσει τις προσδοκίες για το MBC, αλλά από το αποτέλεσμα θα έπρεπε να το είχε προσπαθήσει.

 

Πάντως, είμαι σίγουρος ότι αν μαζί με το Max Boost Clock δημοσίευε νούμερα για Average Boost Clock και Min Boost Clock (που υπονοούνται ευθέως, εφόσον υπάρχει Max), τότε πραγματικά θα την είχαμε σταυρώσει δίπλα στον Βαραββά! ?

Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS  Θεωρώ ότι είναι υπερβολικό να λέμε ότι θα δημιουργήσει οποιοδήποτε πρόβλημα στην AMD το συγκεκριμένο θέμα από την στιγμή που η Intel κάνει μπαράζ ηλιθιοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, winters said:

από την στιγμή που η Intel κάνει μπαράζ ηλιθιοτήτων.

είμαι εκτός θέματος, αλλά με δεδομένο ότι δεν έχει αυτή την στιγμή προϊόν που υπερισχύει των Zen2 παντού και ξεκάθαρα, τι έπρεπε να κάνει κατά τη γνώμη σου; Βλέπω διάφορα προπαγανδιστικά αλλά σε επίπεδο δημόσιων πράξεων δυο πράγματα έχει κάνει: μείωσε ελαφρώς κάποιες τιμές, ανακοινώνει κάποια προϊόντα που χωρίς να δικαιολογούν θριαμβολογίες εκ μέρους της προσπαθούν να της δώσουν λίγο «αέρα». Πού είναι η ηλιθιότητα σε αυτό;

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Ένα Min Boost Clock που λέει ο @acct θα ήταν το σωστότερο, αλλά από αρχαιοτάτων χρόνων τα MHz πουλάγανε. Πάνω εκεί βασίστηκε η σχεδίαση του Pentium 4, Πάνω εκεί πήγε να βασιστεί και η AMD με τους FX, εκεί παίζει μπάλα και η Intel τώρα με τα 5GHz.

 

Πλάκα πλάκα αυτά τα 4.7GHz και 5GHz σε συνδυασμό με την θέση που βρίσκεται σήμερα η Intel θυμίζει αυτό εδώ.

(πόσο σατανικά ίδια είναι τα GHz, ε; )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.