Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

1 hour ago, minast said:

Από B450 βλέπω μόνο m-ATX

θα διάλεγα μάλλον την Asrock ως μάρκα αλλά αν όλα τα υπόλοιπα τους είναι ίδια/αδιάφορα δες αν κάποια από τις υποψήφιες έχει καλύτερα VRM. Αν έχει και ASUS ίσως κοιτούσα την TUF

Edit: Δες και τις mini ITX αν η διάσταση δεν είναι θέμα

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι Mini-ITX είναι ακόμη πιο περιοριστικές από κάποιες απόψεις, αλλά δεν είδα να έχει και καμία... Asus δεν έχει καθόλου.

 

Ο λόγος που πρότεινα την Asrock ως 1η επιλογή είναι το λίγο καλύτερο VRM, όχι απλά το όνομα.

 

Από την άλλη, αν χρειάζεσαι τις επιπλέον SATA και δεν καίγεσαι για ενσωματωμένη Type-C, η Gigabyte είναι μονόδρομος -και νομίζω ήταν και η πρώτη εταιρεία που έβγαλε καινούρια BIOS (όχι όλα απροβλημάτιστα) για όλες τις υποστηριζόμενες μητρικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Ωχ, κολλάει κι άλλους δυσαναγνωσία ο Λάζαρος; Στην περασμένη σελίδα είναι αυτό! ?

Κάτι έχεις εσύ μαζί μου τελευταία?.

Μια τα αγγλικά μου, μια το mbc, μια η δυσαναγνωσία μου:hehe:.

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, GoMaR said:

εχουμε τα δικα μας προγραμματα που του πινουν το αιμα :p

Παντως 4,4ghz με 1.4V ειναι αρκετο για AMD. Ετσι διαβαζω παντου.
Κατεβα στο 4.3 με ~1.30V+-

Iασωνα δεν τον εχω τωρα φιλε στα 4.4 , μια δοκιμη εκανα , τον εχω σταθερα στα 4.2 με 1.320

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε περίπτωση καινούριου 3600 + αδυναμία εύρεσης κάποιου 2XXX για αναβάθμιση μητρικής, οι μόνες λύσεις είναι 

1) Β450 με flashback (ή όπως λέγεται)

2) Χ570 με υποστήριξη κατευθείαν;

 

Παίζουν κι άλλες λύσεις; Παρέδωσε το πνεύμα το PC και ήρθε η ώρα της αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Arkan said:

Τελικά σε περίπτωση καινούριου 3600 + αδυναμία εύρεσης κάποιου 2XXX για αναβάθμιση μητρικής, οι μόνες λύσεις είναι 

1) Β450 με flashback (ή όπως λέγεται)

2) Χ570 με υποστήριξη κατευθείαν;

 

Παίζουν κι άλλες λύσεις; Παρέδωσε το πνεύμα το PC και ήρθε η ώρα της αναβάθμισης.

Ναι υπάρχει η λύση να στο αναβαθμίσουν στο μαγαζί αγοράς έστω και με μια μικρή επιβάρυνση. Επίσης η MSI (δεν ξέρω αν το κάνουν και άλλες εταιρείες) έχει κυκλοφορήσει αρκετά μοντέλα της με την "επέκταση" MAX με μόνη διαφορά αναβαθμισμένο bios chip ειδικά για τους 3xxx

 

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/m/470/MSI.html?from=catspan&keyphrase=max&o=msi+max

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, είχα ξεχάσει πως κάποιος είχε αναφέρει την Tomahawk Max για αυτό το λόγο. Εκτός κι αν αποφασίσω να πάω τελικά στην Aorus Elite/Pro μάλλον με βλέπω για κάποια αναβαθμισμένη Β450 από το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε ΙΤΧ παραπάνω.

Μονόδρομος η Gigabyte X570 I Aorus Pro στα λεφτά αυτά. Για πάνω από 200+ υπάρχει και μια της Asus (Dtx) και νομίζω η κλασσική i , που αναμένεται

Και 3950Χ oc θα αντέξει

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-I-AORUS-PRO-WIFI-rev-10#kf

Ανεβαίνει δυναμικά η ΙΤΧ κατηγορία τα τελευταία χρόνια

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.