Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Δηλαδή διόρθωσε η AMD κάτι στη δική της την μεριά για να δουλεύουν πιο σωστά τα "badly programmed monitoring applications";  Έχω την εντύπωση πως θα προτιμούσα την προηγούμενη κατάσταση, μπορεί να αλλάξω βέβαια γνώμη όταν αποφασίσω τελικά τι hardware θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Arkan έγραψε:

Δηλαδή διόρθωσε η AMD κάτι στη δική της την μεριά για να δουλεύουν πιο σωστά τα "badly programmed monitoring applications";  Έχω την εντύπωση πως θα προτιμούσα την προηγούμενη κατάσταση, μπορεί να αλλάξω βέβαια γνώμη όταν αποφασίσω τελικά τι hardware θα πάρω.

Μπορεί να φταίνε και οι εφαρμογές, αλλά το σίγουρο είναι ότι η AMD δεν ήταν όσο έτοιμη θα έπρεπε στην κυκλοφορία των Zen 2.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Arkan said:

Δηλαδή διόρθωσε η AMD κάτι στη δική της την μεριά για να δουλεύουν πιο σωστά τα "badly programmed monitoring applications";  Έχω την εντύπωση πως θα προτιμούσα την προηγούμενη κατάσταση, μπορεί να αλλάξω βέβαια γνώμη όταν αποφασίσω τελικά τι hardware θα πάρω.

Προσωπικά δεν με παραξενεύει. Οι gpu drivers κάνουν χρόνια το ίδιο πράγμα με ρυθμίσεις για συγκεκριμένα παιχνίδια ειδικά ΑΑΑ υψηλής δημοτικότητας. Η AMD προφανώς έκρινε ότι το "bad press" από τις λάθος μετρήσεις των monitoring tools έχρηζε αντιμετώπισης. Οπότε μπορεί να πρόσθεσε στον driver κώδικα τύπου "όταν εντοπίζεις την τάδε monitoring εφαρμογή μην πατάς γκάζι και παράμεινε idle, αν δεν συντρέχει άλλος λόγος".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, minast said:

Μπορεί να φταίνε και οι εφαρμογές, αλλά το σίγουρο είναι ότι η AMD δεν ήταν όσο έτοιμη θα έπρεπε στην κυκλοφορία των Zen 2.

Πολύ πιθανό. Δεν μπορώ να πω πως είμαι και πολύ ενημερωμένος στα της Zen σειράς. Τώρα αρχίζω και το ψάχνω το θέμα που θέλω να κάνω ένα middle-level σύστημα και μάλλον θα πάω σε κάποιον 3xxx, θα δείξει.

 

3 minutes ago, gdp77 said:

Προσωπικά δεν με παραξενεύει. Οι gpu drivers κάνουν χρόνια το ίδιο πράγμα με ρυθμίσεις για συγκεκριμένα παιχνίδια ειδικά ΑΑΑ υψηλής δημοτικότητας. Η AMD προφανώς έκρινε ότι το "bad press" από τις λάθος μετρήσεις των monitoring tools έχρηζε αντιμετώπισης. Οπότε μπορεί να πρόσθεσε στον driver κώδικα τύπου "όταν εντοπίζεις την τάδε monitoring εφαρμογή μην πατάς γκάζι και παράμεινε idle, αν δεν συντρέχει άλλος λόγος".

Πολύ πιθανό #2. Παίζει και να μην παρατηρήσω καμιά διαφορά στην καθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ που έβαλα τους νέους drivers, διορθώθηκε το πρόβλημα.

Έπεσα 5c σε idle και διαβάζει σωστά και τα volt το Ryzen Master.

 

Αξιοσημείωτο το ότι ακόμη και τώρα, οταν έχω το iCue της Corsair στο background, idle έχω 1.0v ~ 1.1v

Μόλις το κλείσω πέφτει στα 0.8~0.9.

 

Με κλειστό και το ryzen master /steam / discord, διαβάζοντας το vcore μέσω του CPUZ (το οποίο είναι accurate οπως είπε στο reddit ο άνθρωπος της AMD) τότε πέφτω μέχρι και τα 0.216v !!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@winters

 

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες για το tower σου και λοιπή ψύξη (ανεμιστήρες εισόδους εξόδου);

 

Εγώ με τον 1600 @ 3.9 

 

με θερμοκρασία δωματίου 29

έχω idle 32C και full load small FFTs ~69C

 

Νομίζω ότι παίρνεις εξαιρετικά αποτελέσματα αν συνυπολογίσουμε ότι χρονίζει παραπάνω ο δικός σου, έχεις πολύ παραπάνω IPC από εμένα και διπλάσια cache.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

PBO + 200mhz overdrive + Auto OC

Βελτιωμένα τα νούμερα αλλά όχι και τίποτα ιδαίτερο.
Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι σε full load all cores, περνάει το 1.325v που είναι το max πριν αρχίσει το degrade.

cpuzsingle.png

cpuzmulti.png

prime.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τι λεμε τωρα , θαρ:hehe::hehe:θει σε κανενα μηνα ο 3950Χ και θα μ@μ@σει ολα .Βαλτε καμια επαγγελματικη λυση και θα σωθειται.

biomixaniki-psixi.jpg

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να και οι πωλήσεις Ιουνίου -Ιουλίου στο αγαπητό mindfactory.de.

Νομίζω πως καταλαβαίνουμε γιατί βρίσκουμε διαθέσιμο 3900Χ με το κυάλι ....

 

8fs34lE.png

 

1564669035651.png.400cc2ed697496e1e6d3de

 

Εν τω μεταξύ φαίνεται ξεκάθαρα πως οι νέοι Ryzen αποφέρουν μεγαλύτερο τζίρο στην AMD , τα προιόντα που παρουσίασε στην κατηγορία 300+ με 400+ έχουν λόγο ύπαρξης σε αντίθεση με την σειρά 1000 και 2000  που έδινε μεγάλη βάση στην κατηγορία των 200-300€ ...

 

Αν ήταν έτσι και στα ΟΕM συστήματα, θα είχαμε πανολεθρία και ανατροπή όλης της αγοράς.

 

Τέλος εντύπωση μου προκαλούν οι αρκετά μεγάλες πωλήσεις που εξακολουθούν να έχουν οι 2400G και 2200G ενώ και ο 2600 κερδίζει κατά κράτος τους 8400/9400F.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, adpanos said:

Αν ήταν έτσι και στα ΟΕM συστήματα, θα είχαμε πανολεθρία και ανατροπή όλης της αγοράς.

 

Αυτό θα αργήσει. Οι γραμμές παραγωγής και οι συμφωνίες κλείνονται αρκετό καιρό πριν. Οπότε αν η ΑΜD καταφέρει να κερδίσει αυτή την αγορά, θα χρειαστεί χρόνο για να δούμε συστήματα με AΜD inside. Παίζει και το branding το ρόλο του. O average Joe ξέρει ότι η "intel είναι καλύτερη" και δεν θα αλλάξει γνώμη από τη μια μέρα στην άλλη.

 

20 minutes ago, adpanos said:

Τέλος εντύπωση μου προκαλούν οι αρκετά μεγάλες πωλήσεις που εξακολουθούν να έχουν οι 2400G και 2200G ενώ και ο 2600 κερδίζει κατά κράτος τους 8400/9400F.

 

Είναι budget friendly λύσεις για pc "εδώ και τώρα" με το πλεονέκτημα όμως ότι υπάρχει ξεκάθαρο upgade path.... Παίρνεις φθηνό pc για office και basic gaming με ένα φθηνό 450 mobo, αλλά έχεις τη δυνατότητα στο μέλλον να του καρφώσεις μέχρι και 12-16 πυρήνες cpu 3ης γενιάς Ζen

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

Αν ήταν έτσι και στα ΟΕM συστήματα, θα είχαμε πανολεθρία και ανατροπή όλης της αγοράς.

 

Αν η AMD είχε αντίστοιχες επιτυχίες και με τους OEM για να καλυφθεί η ζήτηση, ή θα έπρεπε η Intel να κατασκευάζει Ryzen(λέμε τώρα...) ή να αναβληθεί η κυκλοφορία των επόμενων iPhone προκειμένου να έχει αρκετές διαθέσιμες γραμμές παραγωγής η TSMC.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Αν η AMD είχε αντίστοιχες επιτυχίες και με τους OEM για να καλυφθεί η ζήτηση, ή θα έπρεπε η Intel να κατασκευάζει Ryzen(λέμε τώρα...) ή να αναβληθεί η κυκλοφορία των επόμενων iPhone προκειμένου να έχει αρκετές διαθέσιμες γραμμές παραγωγής η TSMC.

 

μην ξεχνάς πως πλέον υπάρχει η δυνατότητα για διπλάσια παραγωγή.

Μισή στα 12nm της GLOFO που θα μπορούσαν να πηγαίνουν κυρίως σε OEM συστήματα.

και η άλλη μισή στα 7nm της TSMC για τα TOP OEM, Server και τα Custom/retail .

 

Εδώ πουλάνε ακόμα I5 7400/6500 στα έτοιμα, δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία να μην πουλάνε 2400G/3400G, 2600, 2700, 2500X  κ.λ.π.

 

θεωρώ λοιπόν πως από την στιγμή που οι πωλήσεις στα custom και server AMD έφυγαν από τα 12nm και πήγαν στα 7nm, θα μπορούσε κάλλιστα η γραμμή των 12nm να καλύψει νέες παραγγελίες σε OEM συστήματα, αυξάνοντας το μερίδιό τους στην αγορά.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα κάποιες δοκιμές.

Stable σε prime small ffts σε κανά 20λεπτο κατέληξα στα 4075mhz με 1.325v το οποίο είναι το recommended (από αυτό που διάβασα στο reddit) για all core manual oc και να μην έχει degrade το cpu.

Manual OC 4075mhz : CB20 3670
Auto OC + PBO 4060mhz: CB20  3650
PBO only ή default 4045mhz: CB20 3630

Να σημειώσω ότι στο default ή σε auto o/c τα volt ήταν 1.375pbo και 1.4 για auto oc.

Στο single τώρα.

Manual OC 4075mhz: 468
PBO/default 4200mhz: 483
Auto OC + PBO:  494

Σε single τα volt πάνε στον θεό, 1.44 είδα στο auto oc.
Εν ολίγης, αν κάνεις rendering κάνεις manual oc. Εάν το θες για gaming, auto oc.

PS. Δωράκι, μετρήσεις στο eco mode που σου κλειδώνει το cpu στα 45watt

Multi CB: 3420 (χάνεις 6% σε multi)
Single CB: 485! (boost κανονικά στα 4200 single, δεν χάνεις τίποτα)

Φοβερό mode για htpc ή για sff cases.


PS2. @tommybertsen μάζωξε και τις από επάνω μετρήσεις και βάλτες στο άλλο νήμα.

Έγινε επεξεργασία από winters
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.