Jump to content



Όταν το 4g είναι πιο γρήγορο από τη vdsl...


Recommended Posts

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τις ταχύτητες που πιάνει το 4g, αλλά το upload είναι εντυπωσιακό:

 

788c315a1371925ee36e61439216d38d.jpg

 

Υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος που δεν έχουμε ανάλογες ταχύτητες upload στις adsl/vdsl γραμμές μας;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με το ότι περιορίζοντας το upload έχεις υψηλότερο download; Καλύτερο δεν είναι το 50/5 από το 25/25; Δεδομένου ότι περισσότερο κατεβάζεις παρά ανεβάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, trib said:

Μήπως έχει να κάνει με το ότι περιορίζοντας το upload έχεις υψηλότερο download; Καλύτερο δεν είναι το 50/5 από το 25/25; Δεδομένου ότι περισσότερο κατεβάζεις παρά ανεβάζεις. 

 

ναι και όχι ταυτόχρονα
για τον απλό χρήστη που θα δει λίγο streaming κλπ μια χαρά είναι το 1/10(που λέει ο λόγος)
αν θες πχ να ανεβάσεις μεγάλο αρχείο στο cloud άστα να πάει (ειδικά με τις adsl που το upload είναι 100kB/sec περίπου στην καλύτερη)
αν έχεις κάμερες ή άλλο σύστημα παρακολούθησης αντίστοιχα χρειάζεσαι μεγάλο (σχετικά πάντα) bandwidth για να έχεις την ποιότητα που "θέλεις"(όταν μπαίνεις remote για να δεις τι γίνεται αν πχ βάρεσε συναγερμός)
αν είναι μικρή εταιρεία με ένα συμμετρικό 25/25 άνετα κάνεις host το δικό σου site δίχως να πληρώνεις provider

 

ps. κάτι που δεν πρέπει να ξεχνάμε είναι ότι το browsing θέλει και αυτό upload (cookies κλπ)
δοκίμασε να ανεβάσεις μεγάλο αρχείο κάπου (για να μπουκώσει το upload) και δες μετά πόσο γρήγορα φορτώνεις μια σελίδα (οκ εκεί παίζουν και θέματα qos σε router αλλά...)

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

 

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τις ταχύτητες που πιάνει το 4g, αλλά το upload είναι εντυπωσιακό:

 

788c315a1371925ee36e61439216d38d.jpg

 

Υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος που δεν έχουμε ανάλογες ταχύτητες upload στις adsl/vdsl γραμμές μας;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

Δεν υπάρχει γρήγορη απάντηση, γιατί η σύγκριση γίνεται μεταξύ ανόμοιων πραγμάτων.

Το καλώδιο/ίνα είναι πάντα ο πιο γρήγορος και αξιόπιστος τρόπος να συνδέσεις δύο σημεία.

Αν τώρα θέλεις να συνδέσεις φτηνά ένα σημείο σε πολλά, και μάλιστα με καλώδιο χαλκού που έχει περάσει πριν μερικές δεκαετίες, το VDSL είναι ένας τεχνικά άριστος τρόπος. Μετά επιλέγεις πώς θέλεις να χωρίσεις το διαθέσιμο bandwidth για uplink/downlink.

Στην κεραία της κινητής μοιράζεις το φάσμα του κάθε παρόχου, τόσο μεταξύ των διαφορετικών συνδρομητών, όσο και για uplink/downlink. To πλεονέκτημα είναι ότι βάζοντας πιο πυκνές κεραίες μοιράζεται σε λιγότερους χρήστες. Αν κάναμε άλλοι δέκα μαζί με εσένα την παραπάνω δοκιμή, θα έβλεπες χειρότερα αποτελέσματα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και η απορία μου,
βλέπω 4g+ και το σήμα στο "1/3"
δηλαδή σε σημείο με "φουλ σήμα" πόσο θα πάει?

 

ps
και ήμουν χαρούμενος με το 60/15 σε 4g vodafone στην Θεσσαλονίκη (με poco f1)

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Ισως ο λόγος που εμπορικά δίνουν upload όσο το 1 δέκατο του download είναι :

από την μία γιατί οι οικιακοί χρήστες δεν έχουν μεγάλες ανάγκες για upload σε σχέση με το download (άρα αν έχουμε χοντρικά 50 καλύτερα το 50/5 από το 27,5/27,5 και από την άλλη να έχουν πώληση επαγγελματικών συνδέσεων όπου εκεί πουλάνε και μεγαλύτερο upload με άλλη τιμή.

Αν είχα στο "μαγαζί" μου πχ 50/50 θα έστηνα τα πάντα με μια απλη vdsl ενω τώρα ισως αναγκαστώ σε business solutions

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα πολύ σημαντικός παράγοντας είναι και ότι σπίτι σου, έχεις απεριόριστη χρήση, στο κινητό όμως τα δεδομένα τα χρυσοπληρώνεις σχετικά.

Οπότε παρόλο που έχεις άριστες ταχύτητες, δεν "μπορείς" να κάνεις πολλά πράγματα καθώς τα δεδομένα καταναλώνονται στο άψε σβήσε.

 

Όταν αποκτήσουμε τέτοιες ταχύτητες σπίτια μας όμως, που δεν υπάρχει στην ουσία κάποιος περιορισμός χρήσης, θα μειωθεί το διαθέσιμο bandwidth με αποτέλεσμα κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα να χρειαστούν νέες υποδομές (aka νέα καλώδια για μεγαλύτερο bandwidth). Τότε έχω περιέργεια να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα πολύ σημαντικός παράγοντας είναι και ότι σπίτι σου, έχεις απεριόριστη χρήση, στο κινητό όμως τα δεδομένα τα χρυσοπληρώνεις σχετικά.
Οπότε παρόλο που έχεις άριστες ταχύτητες, δεν "μπορείς" να κάνεις πολλά πράγματα καθώς τα δεδομένα καταναλώνονται στο άψε σβήσε.
 
Όταν αποκτήσουμε τέτοιες ταχύτητες σπίτια μας όμως, που δεν υπάρχει στην ουσία κάποιος περιορισμός χρήσης, θα μειωθεί το διαθέσιμο bandwidth με αποτέλεσμα κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα να χρειαστούν νέες υποδομές (aka νέα καλώδια για μεγαλύτερο bandwidth). Τότε έχω περιέργεια να δω τι θα γίνει.
Δεν ξέρω μήπως με το επερχόμενο 5g πλέον δεν έχει νόημα το καλώδιο... Ας ερχεται το internet ασύρματα, εφόσον το 4g έχει ξεπεράσει ήδη την vdsl... Για ftth θα πρέπει να ξηλωθούν πόλεις ολόκληρες ... Πιο φτηνά θα είναι να γίνει ασύρματα η δουλειά....

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πιο φθηνά μπορεί να γίνει ασύρματα αλλά έπειτα εκεί θα έχουν άλλα προβλήματα να λύσουν.

Την αξιοπιστία που προσφέρει το καλώδιο, και μάλιστα σε τόσο μεγάλο εύρος (καιρικά φαινόμενα κλπ) δεν μπορεί να την φτάσει (ακόμα τουλάχιστον) η ασύρματη σύνδεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τελος το μηκος κυμματος θα ειναι τοσο μικρο που ουτε απο γυψοσανιδα δεν θα περναει . 
Θα έρχεται μέχρι την ταράτσα ασύρματα και από κει και πέρα ενσύρματα στο κάθε σπίτι

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, cabdik said:

BAN και στους 2, GoMaR - jax7480.....!!!    δεν μας λυπαστε?

 

ειναι σαν να λετε στους πεινασμενους .... "κοιτα τι ωραια μπριζολα τρωω εγω"...!!    Ντροπη σας......!!!!! ??

Όντως μου τρέχουν και μένα τα σάλια με αυτά που βλέπω... Τουλάχιστον ξέρω ότι όλα αυτά είναι δώρο άδωρο εφόσον τα data plan των παρόχων έχουν συγκεκριμένο όριο δεδομένων και αν το ξεπεράσεις, το πληρώνεις χρυσό.

 

ΥΓ θα βγει τώρα κάνας jax να μας πει ότι έχει απεριόριστο data plan.... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.