Jump to content



Βλάβη που δεν ξέρω που ειναι


Recommended Posts

Παιδιά εμένα το pc ανοίγει αλλά δεν δείχνει σήμα στην οθονη.Εχω δοκιμάσει τα πάντα δλ (έβγαλα κάρτα γραφικων, άλλαξα μνημες και άλλαξα και τροφοδοτικό.Το pc άρχισε να το κάνει αυτό όταν έκανα μια βλακεία και ενώ το pc ήταν ανοιχτή έβαλα ένα ντιμακι ραμ.Αρα πιστεύω ότι βραχικυκλωσα την μητρική.Εσεις τι λετε

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά άλλη οθόνη δοκίμασες ή κάποιο τρόπο να σιγουρευτείς ότι δεν είναι θέμα οθόνης;

 

Επίσης το δε δείχνει σήμα, να φανταστώ σημαίνει ότι η οθόνη είναι σαν να μην λαμβάνει καθόλου σήμα / σαν να μην έχει συνδεθεί καν καλώδιο και όχι ότι δείχνει πχ ένα μαύρο πράγμα, σωστά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτό το DIMM κι αυτήν τη θέση μνήμης τα ξαναχρησιμοποιείς όταν γράφεις ότι άλλαξες μνήμες; Αν ναι, έχεις δοκιμάσει χωρίς αυτά; Πέρα από το ηχειάκι ακούς οποιουδήποτε είδους ήχο όταν το ανοίγεις, π.χ. το τροφοδοτικό να δουλεύει, κάποιον ανεμιστήρα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το pc ξεκινάει-ανάβει όπως είναι στην υπάρχον κατάσταση 

Δεύτερον εάν ανάβει ακούς το πρώτο μπιπ που κάνει κατά την εκκίνηση 

Τρίτων αν ανάβει και βγάλεις όλες τις μνήμες-DIMM ακούς μονό μπιπ κενό και μετά τρία μαζί.

 

 

Αν ακούς μπιπ και δεν ξεκινα βγάλε μπαταρία Bios και ολα τα καλώδια εκτός απο ρεύματα στο Board και cpu fan

βγάλε κάρτες, άστο εκτός ρεύματος κάνα 10λεπτό 

και μετά ξανά βάλε ΜΟΝΟ μπαταρία bios μια μνήμη και vga δοκίμασε αν ξεκινάει και δείχνει.

Σιγούρεψε ότι δουλεύει η Οθόνη σου.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 12:59 ΠΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Αρχικά άλλη οθόνη δοκίμασες ή κάποιο τρόπο να σιγουρευτείς ότι δεν είναι θέμα οθόνης;

 

Επίσης το δε δείχνει σήμα, να φανταστώ σημαίνει ότι η οθόνη είναι σαν να μην λαμβάνει καθόλου σήμα / σαν να μην έχει συνδεθεί καν καλώδιο και όχι ότι δείχνει πχ ένα μαύρο πράγμα, σωστά;

Η οθόνη δουλεύει κανονικά δοκιμάσα αλλο pc και έδειχνε κανονικα

On 7/4/2020 at 1:28 ΠΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ηχο δεν κανει απο το ηχειακι; LED για διαγνωση δεν εχει η μητρικη να σου πει που σκαλωνει;

Όχι δεν κανει

On 7/4/2020 at 10:20 ΠΜ, το μέλος Vardeos έγραψε:

Πρώτον το pc ξεκινάει-ανάβει όπως είναι στην υπάρχον κατάσταση 

Δεύτερον εάν ανάβει ακούς το πρώτο μπιπ που κάνει κατά την εκκίνηση 

Τρίτων αν ανάβει και βγάλεις όλες τις μνήμες-DIMM ακούς μονό μπιπ κενό και μετά τρία μαζί.

 

 

Αν ακούς μπιπ και δεν ξεκινα βγάλε μπαταρία Bios και ολα τα καλώδια εκτός απο ρεύματα στο Board και cpu fan

βγάλε κάρτες, άστο εκτός ρεύματος κάνα 10λεπτό 

και μετά ξανά βάλε ΜΟΝΟ μπαταρία bios μια μνήμη και vga δοκίμασε αν ξεκινάει και δείχνει.

Σιγούρεψε ότι δουλεύει η Οθόνη σου.

 

Τα έχω κάνει όλα αυτα

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 12:24 ΠΜ, το μέλος alexprw41 έγραψε:

και ενώ το pc ήταν ανοιχτή έβαλα ένα ντιμακι ραμ

Congrats. Κάπως έτσι είχα κάψει την πρώτη μου μητρική. Κούνησα μια PCI κάρτα όσο ήταν στο ρεύμα. Δεν νομίζω να την έχει ακούσει απλά η θέση της μνήμης, αλλά γενικότερα η μητρική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Congrats. Κάπως έτσι είχα κάψει την πρώτη μου μητρική. Κούνησα μια PCI κάρτα όσο ήταν στο ρεύμα. Δεν νομίζω να την έχει ακούσει απλά η θέση της μνήμης, αλλά γενικότερα η μητρική.

Άρα και εσύ πιστεύεις ότι είναι η μητρική

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος alexprw41 έγραψε:

αν ανάβει και βγάλεις όλες τις μνήμες-DIMM ακούς μονό μπιπ κενό και μετά τρία μαζί

 

όταν το έκανες αυτό τι έκανε το pc;

Αν σου κάνει συνεχόμενο μπίπ δεν είναι η μητρική αλλα οι μνήμες οπότε τρέξε μεμτεστ, αν δεν κάνει τίποτα η μητρική χαιρέτησε:amen:

Και απο δω και πέρα μάθημα. ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΧΕΡΙ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.