Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
nvidia-feature-3.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

One major PSU manufacturer SEASONIC has posted pictures of this rumored 12-pin PCIe Molex power connector adapter.

 

Image

Ισχύει ότι το προτεινόμενο psu είναι στα 850w; 

Αν ναι, μιλάμε για παραλογισμό άνευ προηγουμένου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ισχύει ότι το προτεινόμενο psu είναι στα 850w; 

Αν ναι, μιλάμε για παραλογισμό άνευ προηγουμένου.

Άμα θέλει 400 η κάρτα θες τουλάχιστο 850 για να είσαι σχετικά άνετος. Είπαμε Fermi no2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι οταν ηθελα να αγορασω τροφοδοτικο και ελεγα 850 ή 1000??????

τελικα πηρα το 1000 ετσι για να υπαρχει αβαντα...........

κοιτα τωρα που θα το καιω ολο

400 η καρτα και 300 ο intel........βαλε και τα υπολοιπα(λαμπες,fans κλπ) να τα 1000.........

τελικα επρεπε να παρω το 1200 ?????.............

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2020 at 9:53 ΜΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ισχύει ότι το προτεινόμενο psu είναι στα 850w; 

Αν ναι, μιλάμε για παραλογισμό άνευ προηγουμένου.

Δεν υπάρχουν μόνο τα platinum 850άρια. Υπάρχουν και τα Innovator, Turbo-X, BlowUp-Now κ.τ.λ., οπότε ο κατασκευαστής της κάρτας γραφικών θα βάλει καμιά 150άρα 200άρα watt παραπάνω στα προτεινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε όλες θα τον βάζουν δεδομένου ότι ως μέγεθος είναι μικρότερος και από ένα κλασικό 8 pin.

20άρι από την Seasonic. Λογικά οι Κινέζοι θα πουλάνε σύντομα ανταπτοράκια των 2 ευρώ, όσο πάνω κάτω πωλείται ένα ανταπτοράκι από δύο molex σε ένα 8pin.

Link to comment
Share on other sites

Ένας απλός χρήστης δεν θα δώσει €1500 για κάρτα γραφικών.

Επίσης το ίδιο ερώτημα θα μπορούσε να τεθεί και για τους 16 πυρήνες του 3950Χ που κοστίζει τα μισά από ότι θα κοστίζει η 3090.

Αυτά είναι εξαρτήματα που μπορεί να καταλήξουν στα χέρια ανθρώπων που δεν θα τα αξιοποιήσουν ούτε στο 50%.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, def said:

δηλαδη 24gb μνημη ενας απλος χρηστης που θα την χρειαστει?

 

Πάντως το COD WARZONE τερματίζει τη VRAM μου αν δεν του κάνω ειδικές ρυθμίσεις... Και παίζω 1080p. Φαντάζομαι ότι 4Κ assets μια χαρά θα μπορούν να γεμίσουν 4 φορές περισσότερη VRAM

 

Παιχνίδια 100+ GB νομίζω ότι όση μνήμη τους δώσεις, τόσα assets μπορούν να φορτώσουν σε αυτήν για να μην χρειάζεται να διαβάζουν δίσκο. Μπορεί να δούμε να αναπτύσσεται και κάποια τεχνολογία "cache" για να κοντράρουν το PS5 με αξιοποίηση της VRAM.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Ένας απλός χρήστης δεν θα δώσει €1500 για κάρτα γραφικών.

Επίσης το ίδιο ερώτημα θα μπορούσε να τεθεί και για τους 16 πυρήνες του 3950Χ που κοστίζει τα μισά από ότι θα κοστίζει η 3090.

Αυτά είναι εξαρτήματα που μπορεί να καταλήξουν στα χέρια ανθρώπων που δεν θα τα αξιοποιήσουν ούτε στο 50%.

Δηλαδή εδώ μέσα όσοι αγόρασαν 2080ti τι είναι, προγραμματιστες? Gamer είναι, εγώ στο μηχάνημα εκπαίδευσης έχω πάνω 128 GB μνήμη, αλλά ούτε το 60% δεν χρειάζεται, που υποτίθεται ότι το sim-gun είναι από τα πιο βαρύα.εκπαιδευτικά software με πολύ μεγάλες απαιτήσεις. Θα μου πεις γιατι έβαλα τόση μνήμη? Για επένδυση για το μέλλον φίλε Γιάννη. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gdp77 said:

 

Πάντως το COD WARZONE τερματίζει τη VRAM μου αν δεν του κάνω ειδικές ρυθμίσεις... Και παίζω 1080p. Φαντάζομαι ότι 4Κ assets μια χαρά θα μπορούν να γεμίσουν 4 φορές περισσότερη VRAM

 

Παιχνίδια 100+ GB νομίζω ότι όση μνήμη τους δώσεις, τόσα assets μπορούν να φορτώσουν σε αυτήν για να μην χρειάζεται να διαβάζουν δίσκο. Μπορεί να δούμε να αναπτύσσεται και κάποια τεχνολογία "cache" για να κοντράρουν το PS5 με αξιοποίηση της VRAM.

Σωστά τα λες και ναι την γεμίζει, αλλά αυτό δεν υποδηλώνει καλύτερες επιδώσεις.

Πολλά παιχνίδια/μηχανές έχουν την λογική να βουλώσουν όλη τη Vram, όμως υποθέτοντας ότι έχεις ένα σοβαρό Nvme και 16+GB RAM, frame drop δε θα δεις σε 2Κ ανάλυση ακόμα και με 8GB Vram.

Τα 24GB της 3090 είναι για άλλη δουλειά, ξεκάθαρα, όχι για gaming.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Samael said:

Σωστά τα λες και ναι την γεμίζει, αλλά αυτό δεν υποδηλώνει καλύτερες επιδώσεις.

Πολλά παιχνίδια/μηχανές έχουν την λογική να βουλώσουν όλη τη Vram, όμως υποθέτοντας ότι έχεις ένα σοβαρό Nvme και 16+GB RAM, frame drop δε θα δεις σε 2Κ ανάλυση ακόμα και με 8GB Vram.

Τα 24GB της 3090 είναι για άλλη δουλειά, ξεκάθαρα, όχι για gaming.

 

Τουλάχιστον στο CoD που παίζω είτε γεμίζει η VRAM είτε όχι (με ειδικές ρυθμίσεις) οι επιδόσεις είναι ίδιες. Οπότε φαντάζομαι ότι από ένα σημείο και μετά δεν επηρεάζονται επιδόσεις, ίσως γλιτώνεις frame drops αν έχεις επαρκή VRAM. Δεν ξέρω ακριβώς,. φαντάζομαι ότι εξαρτάται και από τον κώδικα του παιχνιδιού και τις απαιτήσεις του.

 

Για ποια δουλειά είναι τα 24GB της 3090, αν όχι για gaming (και marketing ποιος την έχει ποιο μεγάλη) ?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

 

Τουλάχιστον στο CoD που παίζω είτε γεμίζει η VRAM είτε όχι (με ειδικές ρυθμίσεις) οι επιδόσεις είναι ίδιες. Οπότε φαντάζομαι ότι από ένα σημείο και μετά δεν επηρεάζονται επιδόσεις, ίσως γλιτώνεις frame drops αν έχεις επαρκή VRAM. Δεν ξέρω ακριβώς,. φαντάζομαι ότι εξαρτάται και από τον κώδικα του παιχνιδιού και τις απαιτήσεις του.

 

Για ποια δουλειά είναι τα 24GB της 3090, αν όχι για gaming (και marketing ποιος την έχει ποιο μεγάλη) ?

 

3D rendering και CAD είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.
Η επαγγελματική σειρά της πάει μέχρι 48GB για να καταλάβεις, δεν είμαι του αντικειμένου, αλλά δε βάζουν τόση Vram εκεί ούτε για μαρκετινγκ και σίγουρα όχι για να τονώσουν τον ανδρισμό τους!

WWW.NVIDIA.COM

NVIDIA Quadro RTX 8000 is the most significant advancement in computer graphics in two decades.


Τώρα με την 3090 τι αγοραστικό κοινό στοχεύουν δεν έχω καταλάβει ακόμα αλλά θα το δούμε σύντομα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αν εχει 1400Ε και εχει οντως 24GB τοτε ειναι πολυ καλη τιμη για τους επαγγελματιες. Οταν καποιοι επαιρναν 2 η 4 2080ti με 11GB μνημη απο 1100Ε η καθε μια.
Θα πρεπει να δουμε αν πιανει επιδοσεις οσο 2χ 2070.  Θα φανει αυτο στις μετρησεις (εννοειται οχι παιχνιδιων)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ελα το preorder να ερχεται...

 

Και παρακάτω βλέπουμε τους Nvidia fans να κάνουν τις απαραίτητες προετοιμασίες για τις παραγγελίες τους

 

f77fb1a8f4db12227afbdfa9783b6721.gif

 

Του τυπά του έπεσαν τα χρήματα για τον 2x8pin PCIe to 12 pin MicroFit 3.0 αντάπτορα. Πάλι καλά που τον σταμάτησε αυτός ο καλός κύριος

 

 

:p

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Nvidia-feature-2.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

Following yesterday’s leak, Videocardz has now managed to grab some pictures of the custom RTX 3090 & RTX 3080 graphics cards from the...
Spoiler

Gainward-GeForce-RTX-3090-RTX-3080-Phoenix-GPUs-4.jpg

 

image.gif

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

 

Και παρακάτω βλέπουμε τους Nvidia fans να κάνουν τις απαραίτητες προετοιμασίες για τις παραγγελίες τους

 

f77fb1a8f4db12227afbdfa9783b6721.gif

 

Του τυπά του έπεσαν τα χρήματα για τον 2x8pin PCIe to 12 pin MicroFit 3.0 αντάπτορα. Πάλι καλά που τον σταμάτησε αυτός ο καλός κύριος

 

 

:p

Δεν θα μου χρειαστει δεν θελω founders ? Τα αφηνω πουρμπουαρ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.