Jump to content



Άλλο ένα laptop σώθηκε από πέταμα με το Linux Mint :-)


gdp77

Recommended Posts

Έχει 2 slots, το ένα ελεύθερο, όπως μου δείχνει το lshw. Απλά η προσθήκη μνήμης δεν θα βοηθήσει.  Με ram usage 40-60% δουλεύει στο Linux κατά τη διάρκεια του browsing. Ο επεξεργαστής είναι ψόφιος και δεν αλλάζει αυτό όση ram και να προσθέσω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, gdp77 said:

Έχει 2 slots, το ένα ελεύθερο, όπως μου δείχνει το lshw. Απλά η προσθήκη μνήμης δεν θα βοηθήσει.  Με ram usage 40-60% δουλεύει στο Linux κατά τη διάρκεια του browsing. Ο επεξεργαστής είναι ψόφιος και δεν αλλάζει αυτό όση ram και να προσθέσω. 

θα έγραφα μπας και βοηθήσει το dual channel να δώσει λίγο παραπάνω αέρα

αλλά
https://www.notebookcheck.net/AMD-E2-9000-SoC-Benchmarks-and-Specs.257444.0.html
single channel memory controller


επομένως δεν το ακουμπάς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερή ιδέα, διαστασιολογικά ταιριάζει στο σασί οπότε έχεις "καινούργιο" laptop!

Αν το αποφασίσεις τσέκαρε μόνο μήπως χρειάζεται μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν το βρίσκω ΤζιΑρ/pax, εκείνο που φαίνεται πρώτο με 65+13 μεταφορικά (αν είδα καλά δέχεται και προσφορά χαμηλότερη ο πωλητής αν θες να το παζαρέψεις) νομίζω είναι η μητρική χωρίς CPU. Αφήστε τον να το αγοράσει μην το αρπάξει κάποιος άλλος αν το έχει βρει ο τζιντι κι αργότερα βάλτε κι εσείς το λινκ αν θέλετε (περιέργεια, δεν ενδιαφέρομαι να το αγοράσω)

Τζιντι σε περίπτωση που κάνεις τέτοια μετατροπή μάλλον πας και για μνήμη στο max. Εκτός από τροφοδοτικό να έχεις τον νου σου και στην ψύξη.
Είναι μάλλον σωτηρία για την κατάσταση τέτοιου είδους μετατροπή. Θα χρωστάς στον Oric, μήνυμα με 50 σειρές «windows rules»

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην είναι σε socket οι επεξεργαστές αυτοί για να λείπει. 

 

Ο 9000 έχει 10w tdp ενώ ο 2200 15w (με δυνατότητα να ανέβει στα 25 εάν είναι προγραμματισμένος έτσι από τον κατασκευαστή που το θεωρώ χλωμό). 

 

Άρα για 5 watt δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ο τελευταίος socketed intel ήταν εποχής haswell (σειρά 4000m)
amd νομίζω ακόμη πιο νωρίς "ξήλωσε" τα sockets στα laptop

γενικά δείχνει ενδιαφέρουσα πατέντα του ebay (το κάνεις laptop με 65+μεταφορικά +2ο dimm+ αν χρειαστεί μεγαλύτερος φορτιστής)
τώρα στα της ψύξης
ακριβή πάστα (και ίσως λίγο tdp down και σίγουρα θα γίνει δουλειά)
μπορεί στα 40αρια να κάνει λίγο throttle

Τα 5(ή 15) Watt στα λαπτοπ θέλουν λίγο υπολογισμό (ειδικά όσο το λαπτοπ "μικραίνει")

βέβαια αυτό είναι με κανονική ψύκτρα
και δεν είναι τύπου macbook air που δεν έχει καν heatpipe
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, GriGaS said:

 

Κάποιος βλέπει LTT

off topic
αν και ο linus έχει σίγουρα βοηθήσει πολύ κόσμο να έχει "μια ιδέα"
πλέον πιο πολύ διαφήμιση παρά ουσία και τον αποφεύγω
πλάκα έχει μόνο για τα "τρελά" του project (τύπου petabyte ή ο epyc που δεν κατάφεραν να δουλέψει όπως θέλουν ποτέ)

για apple κράξιμο (κυρίως)
Louis Rossmann, τον βάζεις στο background και χαλαρώνεις
/off topic

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

δεν το βρίσκω ΤζιΑρ/pax, εκείνο που φαίνεται πρώτο με 65+13 μεταφορικά (αν είδα καλά δέχεται και προσφορά χαμηλότερη ο πωλητής αν θες να το παζαρέψεις) νομίζω είναι η μητρική χωρίς CPU

 

2 hours ago, GriGaS said:

Σιγά μην είναι σε socket οι επεξεργαστές αυτοί για να λείπει. 

 

Ο 9000 έχει 10w tdp ενώ ο 2200 15w (με δυνατότητα να ανέβει στα 25 εάν είναι προγραμματισμένος έτσι από τον κατασκευαστή που το θεωρώ χλωμό). 

 

Άρα για 5 watt δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. 

Το googlara, soldered bga είναι.

 

Σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ περιμένοντας έναν i7-3630QM για να αντικαταστήσω τον i5-3320M. 45W έναντι 35W αλλά αρκετοί το έχουν κάνει και πάει καλά.

Απλά θέλει 90W τροφοδοτικό έναντι 65W του i5.

 

1 hour ago, shattered said:

για apple κράξιμο (κυρίως)
Louis Rossmann, τον βάζεις στο background και χαλαρώνεις
/off topic

 

Φτιάχνεις popcorn και αράζεις ?

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, paxman said:

Σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ περιμένοντας έναν i7-3630QM για να αντικαταστήσω τον i5-3320M. 45W έναντι 35W αλλά αρκετοί το έχουν κάνει και πάει καλά.

Απλά θέλει 90W τροφοδοτικό έναντι 65W του i5.

offtopic (no2)

thinkpad/latitude?

έχω t430(καλώς ή κακώς με nvidia) και που και που ο quad είναι στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο πλεον(εκτός εαν βρεθεί σε πραγματικά καλή τιμή)

/offtopic

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shattered said:

offtopic (no2)

thinkpad/latitude?

έχω t430(καλώς ή κακώς με nvidia) και που και που ο quad είναι στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο πλεον(εκτός εαν βρεθεί σε πραγματικά καλή τιμή)

/offtopic

Elitebook 8470p,  με την 1600x900 οθόνη και την 7570m κάρτα.

Σκεφτόμουν και εγώ να το δώσω για κάτι καλύτερο αλλά αφ'ενός μεν η χρήση του είναι περιστασιακή αφ'ετέρου δε - και κυριότερο - το έχω ερωτευτεί το άτιμο.

Βαρύ για 14", "τετράγωνο", αλλά αυτή την αίσθηση του μέταλλου και της ποιότητας δεν την αποχωρίζομαι.

Την οθόνη από γωνία να την πιάσεις για να την ανοίξεις δεν καμπυλώνει χιλιοστό.

Του έχω παραγγείλει και μπαταρία 9cell - 7800mah (6cell - 5200mah η μαμίσια που έχει φάει τα ψωμιά της 1-1,5 ώρα κρατάει).

Νομίζω θα αξίζει τα ~65€ η cpu καθώς πάω από 2C/4T σε 4C/8T.

 

BTW για να μην βγει OT το ποστ, Mint φοράει για κυρίως λειτουργικό με Win10 dual boot για χρήση AutoCAD.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.