Jump to content



Άλλο ένα laptop σώθηκε από πέταμα με το Linux Mint :-)


gdp77

Recommended Posts

2 hours ago, shattered said:

έχω t430(καλώς ή κακώς με nvidia) και που και που ο quad είναι στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο πλεον(εκτός εαν βρεθεί σε πραγματικά καλή τιμή)

η ερώτηση στο reddit είναι δική σου;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μου έφεραν ένα τέτοιο χρέπι να δω τι έχει και σέρνεται. AMD E2-9000e με R2 γραφικά. 11 fps στο Cinebench R15 OpenGL και multi-core μόλις 60. Αυτά μετά από clean install Windows 10 και BIOS update που υποτίθεται βελτίωνε τις επιδόσεις. Για κάποιον λόγο μετά από λίγη ώρα πέφτει στα 800-1100 MHz η CPU αντί για 1500-2000 ΜHz που δουλεύει στα καλά της. Αν κάνεις restart ή απλά κλείσεις το καπάκι να μπει σε αναμονή και το ξανανοίξεις στρώνει. Αλλά, δουλειά είναι αυτή; Το αναφέρουν κι άλλοι χρήστες και δε φαίνεται να είναι software bug. Δοκιμάζω τώρα Linux να δω αν το κάνει κι εκεί.

 

Στα 800 MHz πέφτει και όταν δουλεύει το τσιπάκι των γραφικών. Δε μπορεί να κρατήσει και τη CPU και τη GPU στα default ρολόγια. Και το TDP είναι μόλις 6W, ούτε καν 15W που διάβαζα παραπάνω. Δεν υπάρχει ανεμιστηράκι, ούτε καν ψύκτρα της προκοπής με heatpipes. Απλά ένα κομμάτι μέταλλο ως heatspreader. Επίσης, έχει μόλις ένα slot για RAM, οπότε αν θέλει κανείς να πάει στα 8, πετάει την 4άρα...

Για ποιο λόγο κατασκευάζονται τέτοια laptop; Και κυρίως, με τι καρδιά το πουλάς σε άσχετη κοπέλα ως μεταχειρισμένο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DOOM_NX said:

Μου έφεραν ένα τέτοιο χρέπι να δω τι έχει και σέρνεται. AMD E2-9000e με R2 γραφικά. 11 fps στο Cinebench R15 OpenGL και multi-core μόλις 60. Αυτά μετά από clean install Windows 10 και BIOS update που υποτίθεται βελτίωνε τις επιδόσεις. Για κάποιον λόγο μετά από λίγη ώρα πέφτει στα 800-1100 MHz η CPU αντί για 1500-2000 ΜHz που δουλεύει στα καλά της. Αν κάνεις restart ή απλά κλείσεις το καπάκι να μπει σε αναμονή και το ξανανοίξεις στρώνει. Αλλά, δουλειά είναι αυτή; Το αναφέρουν κι άλλοι χρήστες και δε φαίνεται να είναι software bug. Δοκιμάζω τώρα Linux να δω αν το κάνει κι εκεί.

 

Στα 800 MHz πέφτει και όταν δουλεύει το τσιπάκι των γραφικών. Δε μπορεί να κρατήσει και τη CPU και τη GPU στα default ρολόγια. Και το TDP είναι μόλις 6W, ούτε καν 15W που διάβαζα παραπάνω. Δεν υπάρχει ανεμιστηράκι, ούτε καν ψύκτρα της προκοπής με heatpipes. Απλά ένα κομμάτι μέταλλο ως heatspreader. Επίσης, έχει μόλις ένα slot για RAM, οπότε αν θέλει κανείς να πάει στα 8, πετάει την 4άρα...

Για ποιο λόγο κατασκευάζονται τέτοια laptop; Και κυρίως, με τι καρδιά το πουλάς σε άσχετη κοπέλα ως μεταχειρισμένο;

Αντίστοιχα με ένα Lenovo G50-30 με intel dual core N.... something.

Μπόρεσα να το "σώσω" βρίσκοντας μητρική με Α10-7300 που ταίριαζε ακριβώς στο σασί (έβγαλα τα μάτια μου τσεκαροντας φωτό με πραγματική) οπότε με 55€ +18€ για ψύκτρα και fan έγινε usable για απλή χρήση.

Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο στην κοπέλα.

Όντως πάντως θα έπρεπε να ντρέπονται που κυκλοφορούν τέτοια μηχανήματα, άχρηστα από day 1.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, paxman said:

Αντίστοιχα με ένα Lenovo G50-30 με intel dual core N.... something.

Μπόρεσα να το "σώσω" βρίσκοντας μητρική με Α10-7300 που ταίριαζε ακριβώς στο σασί (έβγαλα τα μάτια μου τσεκαροντας φωτό με πραγματική) οπότε με 55€ +18€ για ψύκτρα και fan έγινε usable για απλή χρήση.

Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο στην κοπέλα.

Όντως πάντως θα έπρεπε να ντρέπονται που κυκλοφορούν τέτοια μηχανήματα, άχρηστα από day 1.

Ούτε ευρώ. Της είπα αν θέλει να βάζει ταινίες στο Youtube και το Netflix για τον πατέρα της να πάρει ένα Mi Box S, πολύ καλύτερη δουλειά θα κάνει. Έχει και άλλο laptop η αδερφή της να της το δώσει στην ανάγκη. Είναι +50% πιο γρήγορο, αλλά τουλάχιστον δεν τρώει σκαλώματα με χαμηλό multiplier.

Speaking of which... Το κάνει και σε Linux. Έβαλα τώρα την τελευταία Mint Cinnamon και το ζόρισα λίγο με Youtube, άνοιξα και OpenGL benchmark, έπεσε στα 800MHz και αρνιόταν να σηκωθεί. Κλείνω καπάκι, μπαίνει standby, ανοίγω πάλι, 1700 MHz. Έκτοτε δεν ξανακόλλησε, μέχρι και Furmark έτρεξα. Δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει αλλά δεν έχει να κάνει με τα Windows. Όσο αντέξει και αρκετά ασχολήθηκα 3 μέρες τώρα.

EDIT: Εντάξει το ξανάκανε μέχρι να γράψω το post. Έπαιζε Youtube στο Linux και κλείδωσε πάλι στα 800 MHz. Κλείνω καπάκι, ανοίγω, 1700 MHz.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/4/2021 at 6:21 ΜΜ, το μέλος DOOM_NX έγραψε:


EDIT: Εντάξει το ξανάκανε μέχρι να γράψω το post. Έπαιζε Youtube στο Linux και κλείδωσε πάλι στα 800 MHz. Κλείνω καπάκι, ανοίγω, 1700 MHz.

Μήπως είναι dell;

 

Υπάρχει ένα τέτοιο hardwareικό κουσούρι σε κάποια dell αλλά λύνεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.