Jump to content



Πρόβλημα hardware - Η ιστορία επαναλαμβάνεται, αυτή τη φορά με θύμα εμένα...


Recommended Posts

Παρόμοια περίπτωση με πιο συχνά φαινόμενα... Κοίτα , είναι σίγουρο πως αν κουμπώσεις cpu, memm, gpu, ssd και το καινούριο psu σε μία αλλή m/b θα δεις πραγματικά τι συμβαίνει. Σε περίπτωση που διασταυρώσεις οτι όντως είναι η μητρική σου το πρόβλημα , θα σε συμβούλευα το εξής για να γλιτώσεις τον έλεγχο του service :

Προσπάθησε με κάποιο "τρόπο" να κάνεις την μητρική να μην ξεκινάει και μετά να την πας...

Στο λέω γιατί το πρόβλημα της είναι intermittent και κανεις δε θα ασχοληθεί και θα στη γυρίσουν πίσω χωρίς να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

update 10/7/2020

 

Αρχίζω και πιστεύω ότι είναι μητρική ή τροφοδοτικό.

 

Ακούστε πώς κάνει η κάρτα μόλις την bench-άρω και ανεβάζει θερμοκρασία και ζητάει πιο πολύ ισχύ (δείτε από το 2:18)

 

 

 

Και πριν πείτε ότι είναι οι ανεμιστήρες (σωστά γιατί εκείνη την ώρα ξεκινάνε και στροφάρουνε)

να σας πω ότι κάνει ακριβώς το ίδιο και με τη δεύτερη 5600 ΧΤ που έχω σπίτι (προορίζεται για τον bro)

 

Δεν μπορεί να χτυπάνε κάπου οι ανεμιστήρες και στις δύο

 

Και για να το αποδείξω, πάω και ενώ η κάρτα είναι idle ανεβάζω (από τους adrenaline) χειροκίνητα τους ανεμιστήρες και ιδού η απόδειξη ότι δεν είναι οι ανεμιστήρες:

 

 

 

 

Επομένως κάτι συμβαίνει με το power delivery στην gpu.

 

Έβγαλα την radeon και ξανακάρφωσα την GTX 1050 μην κάνω και καμιά ζημιά στην καινούρια κάρτα.

 

Ή, εκτός όλων των άλλων, αγόρασα και δυο ελαττωμετικές κάρτες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update 11/7/2020

 

19 hours ago, Seek & Find said:

Πω ρε φιλε χαρα στο κουραγιο σου.. 2 ελαττωματικες καρτες μου παει πολυ. PSU ισως;

 

18 hours ago, paxman said:

Μιας και είναι modular δεν δοκιμάζεις και με το δεύτερο PCI-E καλώδιο καθώς και στην άλλη έξοδο του τροφοδοτικού. 

 

Καταρχήν ο ήχος στις κάρτες ήταν ενισχυμένος (full mic για να ακουστεί). Μπορείτε να ακούσετε για reference και το κλικ του ποντικιού. Λοιπόν αυτό δεν είναι πρόβλημα τελικά. Προκαλείται όταν η κάρτα φτάνει στο default θερμικό όριο ~80C για να περάσει από zero rpm σε στροφιλίκι ανεμιστήρα. Επειδή με τα benchmarks έφτανε σε ακριβώς αυτό το όριο και καθόταν σε αυτό, ακουγόταν ο ήχος. Υποθέτω από το συνεχόμενο on/off των μοτέρ δεν ξέρω κάτι τέτοιο. Αν ρυθμίσω την κάρτα σε σταθερές χαμηλές στροφές αντί για zero rpm και μετά από κάποιο όριο να γκαζώνει, δεν το κάνει. Άρα πάει αυτό το λύσαμε είναι νορμάλ και απλά εγώ φοβήθηκα σε συνδυασμό με την όλη κατάσταση. Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και η κάρτα του αδερφού μου, αλλά αισθάνομαι ότι η δικιά του κάνει λιγότερο αυτόν τον θόρυβο.

 

Η ίδια συμπεριφορά ήταν και στο pc του bro με άλλο τροφοδοτικό και άλλο mobo.

 

Άρα το θεωρώ normal και θα επανέλθω στο μέλλον, ούτως ή άλλως έχουν δυο χρόνια εγγύηση. Θα το ψάξω περαιτέρω και αν διαπιστώσω ότι σε άλλους χρήστες δεν υπάρχει, κάνω RMA στο μέλλον. 

 

Τώρα προέχει να σταθεροποιήσω το PC.

 

Λοιπόν παίδες μετά από εξαντλητικές τράμπες.

 

α) Το τροφοδοτικό ΔΕΝ είναι. Είχα ίδια σφάλματα και με το τροφοδοτικό του bro.

β) Οι μνήμες επηρεάζουν ΣΙΓΟΥΡΑ. Βάζοντας τις μνήμες του bro από εκεί που στο 5λεπτο είχα crash, μπορέσα να παίξω 1ώρα+ επαναλαμβανόμενα @2933. 

 

Αυτό που με ανησύχησε είναι ότι κάποια στιγμή μου κράσαρε ΚΑΙ με τις μνήμες του bro. Εκεί σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει ότι το 2933 θεωρείται OC και για να μην αρχίσω να πειραματίζομαι με τα ρεύματα τις έβαλα στο 2666 και εκεί ΔΕΝ κατάφερα να κρασάρω το Warzone, όσο και αν έπαιξα.

 

Συμπέρασμα: Αντιμετωπίζω ασυμβατότητα μνημών με τον Ryzen 1ης γενιάς. Επαναλαμβάνω οι μνήμες μου ΔΕΝ χτυπάνε σε κανένα stress test, αλλά στο Warzone που χρησιμοποιεί περίπου 12GB μαζί με λειτουργικό, υπάρχει θέμα. Οπότε πάμε για μνήμες.

 

Αφήνω ένα ερωτηματικό για μητρική και επεξεργαστή. Θα το δούμε όμως στην πορεία. Αν δεν καταφέρω να είμαι 100% stable μετά την αγορά μνημών, θα αντικαταστήσω σειριακά και τον επεξεργαστή και τη μητρική. 

 

Ιδού οι μνήμες του αδερφού μου

 

2020-07-08 22_45_24-DESKTOP-FD68JDR - TeamViewer - Free license (non-commercial use only).png

και ιδού οι δικές μου

 

image.png

 

Οι δικές μου είναι χαμηλότερης ποιότητα (downbin) Α0 vs Α1 και με λιγότερα Layers (8)

 

Οπότε να πώς δικαιολογείται και η ασυμβατότητα με τους εκλεκτικούς IMC της 1ης γενιάς RYZEN.

 

Ερώτημα πάω αναγκαστικά για b-dies ή να κοιτάξω και τίποτα πιο οικονομικό; 

 

Και του bro δεν είναι b-dies και παίζουν μια χαρά

 

ΥΓ. Από εδώ και πέρα για μένα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ stress test. ΤΡΩΝΕ ΟΛΑ DELETE. Το μοναδικό και απόλυτο test για τον υπολογιστή είναι το cod warzone. Παίζεις μια ώρα warzone χωρίς κρασάρισμα; Είσαι 99% stable. Παίζεις 2-3 ώρες warzone χωρίς κρασάρισμα; Είναι 100% stable.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι b-die δεν είναι φθηνά τσιπάκια, όταν τα έψαχνα se g.skill σίγουρα b-die είναι τα 3200mhz cl14
έχω στις αγγελίες b-die μνήμες από g.skill 3466mhz
ram.jpg.512b9931afdf563bb664b8edde9b6fae.jpg.c8718a18e931f4e808243cd98b1c0d6d.jpg.be865efdbc1e23fa5b4d33fc4fcd0217.thumb.jpg.65923d7c6ab15038bd526cc68c990815.jpg

οπότε κοίτα και σε αγγελίες αν πας για b-die μνήμες 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, idonthave said:

Οι b-die δεν είναι φθηνά τσιπάκια, όταν τα έψαχνα se g.skill σίγουρα b-die είναι τα 3200mhz cl14
έχω στις αγγελίες b-die μνήμες από g.skill 3466mhz
ram.jpg.512b9931afdf563bb664b8edde9b6fae.jpg.c8718a18e931f4e808243cd98b1c0d6d.jpg.be865efdbc1e23fa5b4d33fc4fcd0217.thumb.jpg.65923d7c6ab15038bd526cc68c990815.jpg

οπότε κοίτα και σε αγγελίες αν πας για b-die μνήμες 

 

Ευχαριστώ για την πρόταση. Δυστυχώς δεν σε πρόλαβα, καθώς πρωι πρωί βγήκα στην πιάτσα για αγορά b-dies. (τώρα βλέπω το post σου)

Συνήθως παραγγέλνω, αλλά έχω αρρωστήσει με αυτή την υπόθεση και θέλω να τελειώνω. Ήδη έχω χάσει πολλές εργατοώρες...

 

Πλέον, έχω αυτές:

image.png

 

Θα δείξει αν λύνω το πρόβλημά μου 100%

 

Προς τα παρόν έχω μπουτάρει με μνήμες στα 3200 για πρώτη φορά σε αυτό το σύστημα ?

 

Πάμε για τεστάρισμα με warzone και ενημερώνω....

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα λύθηκε με τις flare-x. Μετά από αρκετή ώρα warzone (και μάλιστα με μνήμες στα 3200 για πρώτη φορά) δεν έχω κρασάρισμα.

 

Συνεχίζω σε άλλο thread το κράξιμο γιατί το όλο σκηνικό είναι ευθύνη της corsair. Εξηγώ σε λίγο.

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι πρώτης γενιάς Ryzen σαν τον δικό μου ήταν πράγματι αρκετά δύσκολοι με τις μνήμες.

Για τον λόγο αυτό τότε είχα κάνει αρκετό διάβασμα πριν αποφασίσω να δώσω κάτι παραπάνω αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (Flare X 3200 cl14).

Μάλιστα 3 χρόνια αργότερα πήρα άλλο ένα κιτ, σχεδόν στην μισή τιμή του αρχικού, που δουλεύει απροβλημάτιστα μαζί με το πρώτο στην ίδια ταχύτητα (4x8).

Χαίρομαι που η ταλαιπωρία σου είχε αίσιο τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Efialtis said:

Δυστυχώς οι πρώτης γενιάς Ryzen σαν τον δικό μου ήταν πράγματι αρκετά δύσκολοι με τις μνήμες.

Για τον λόγο αυτό τότε είχα κάνει αρκετό διάβασμα πριν αποφασίσω να δώσω κάτι παραπάνω αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (Flare X 3200 cl14).

Μάλιστα 3 χρόνια αργότερα πήρα άλλο ένα κιτ, σχεδόν στην μισή τιμή του αρχικού, που δουλεύει απροβλημάτιστα μαζί με το πρώτο στην ίδια ταχύτητα (4x8).

Χαίρομαι που η ταλαιπωρία σου είχε αίσιο τέλος.

 

Και εγώ το είχα ρίξει το διάβασμά μου όπως μπορείς να δεις εδώ στο thread που συνεχίζω την ιστορία

https://www.thelab.gr/forums/topic/184294-ήρθε-η-ώρα-να-λογαριαστούμε-κύριοι-της-corsair/

 

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Με ποιο προγραμμα βλεπεις αυτες τις πληροφοριες για τις RAM?

Ελπιζω να τελειωνεις....

 

Ναι τελείωσε το θέμα. Με τις flare-x έπαιξα 2 ώρες χωρίς να έχω κρασάρισμα και μάλιστα στα 3200 μνήμες. (βέβαια τώρα στα 3200 μου κρασάρει στο OCCT λολ)

Τέσπα θα σταθεροποιήσω το OC αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι ήταν ασυμβατότητα με μνήμες

 

Το πρόγραμμα για τις πληροφορίες των dies της μνήμης είναι το thaiphoon burner. http://www.softnology.biz/files.html 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, giorgos2187 said:

 

Not good... Ελπιζω να μην ειναι τιποτα βαρυ..

 

Μπα όχι δεν ανησυχώ. 3200 μνήμες για 1st gen ryzen και μάλιστα για τον απλό Ryzen 1600 (non-X) δεν είναι εύκολη υπόθεση. Εξαρτάται από τον IMC που στους απλούς non-X δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Η επίσημη υποστηριζόμενη συχνότητα για τις μνήμες είναι 2666. Θα παίξω με το SOC voltage και θα το βρω. Εγώ αρκούμαι στα 2933 (που έπαιζα μέχρι τώρα). Τα 3200 έτσι ευκαιριακά τα προσπαθώ. Πάντως warzone έπαιξα στα 3200 χωρίς κρασάρισμα. Αλλά το warzone δεν στρεσσάρει 100% επεξεργαστή, όπως το OCCT (stress test είναι αυτό, όχι παιχνίδι).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Το ξερω το occt ρε συ. Δεν ηξερα οτι οι  πρωτης γενιας 1600 δεν υποστηριζαν τοσο υψηλες συχνοτητες. Γι αυτο μου φανηκε υποπτο...

Ναι επισήμως είναι 2666. Τα "Χ"  μοντέλα είχαν λίγο ποιοτικότερους IMC και με b-dies νομίζω κάποιοι έφταναν 3200 (για σταθερότητα δεν ξέρω). Εγώ έχω τον απλό 1600 και δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις αλλά μια που έφαγα εμπλοκή μια βδομάδα και αγόρασα b-dies, κάνω μια προσπάθεια.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.