Jump to content



AMD RX 6000 Radeon RDNA2 Architecture


Recommended Posts

9 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

Αυτό πρέπει να είναι με τα windows σε τι μορφή είναι ο δίσκος αν είσαι σε Gpt κάτι τέτοιο είναι σε μορφή uefi αλλιώς είναι σε legacy 

 

 

Επίσης μπορείς να φτιάξεις και live usb Windows 

04JaFwNfmAfSgLOf2jFZ56b-60.fit_lim.size_
WWW.PCMAG.COM

Loading and running Windows 10 or Windows 11 from a USB drive is a handy option when you're using a...

 

Για βοηθήστε βρε παιδιά 

 

Από την διαχείριση δίσκων βλέπω οτι είναι σε MBR

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω edit στο προηγούμενο post...να κάνω την διαδικασία που λέει εδώ και να αλλάξω το boot mode σε uefi ?

 

Απαντήσαμε μαζί με τον Γιάννη...

 

vffnHK2446AAUwTEQomzeL-1200-80.jpg
WWW.WINDOWSCENTRAL.COM

A PC with UEFI is more secure and faster than the legacy one using BIOS, and here's how to switch.

 

Έγινε επεξεργασία από Lamogio
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν δεν έχεις encryption στο δίσκο και δεν τον/τους έχεις ρυθμισμένο ως RAID, να το κάνεις.

Καλό είναι να έχεις και ένα backup, αν και είναι απίθανο να συναντήσεις πρόβλημα.

Δεν έχω encryption ούτε raid...άρα προχωράω και ο θεός βοηθός 😝

Link to comment
Share on other sites

Πριν ταλαιπωρηθείς άσκοπα με το convert των windows σε uefi, γυρνα το Bios σε uefi και μπουταρε με το live Linux όπως είχες κάνει και πριν να δεις αν βλέπει την κάρτα. Βασικά μπορείς αφού γυρίσεις το Bios σε uefi, save and exit και κλείνεις το μηχάνημα.μετα συνδέεις την 6700 στο monitor και άνοιξε πάλι να δεις αν δίνει εικόνα, έστω και bios

 

 

Εάν έχεις εικόνα από την 6700, σημαίνει ότι η κάρτα πλέον λειτουργεί κανονικά , οπότε προχωράς με την μετατροπή των windows σε uefi

 

αν και προσωπικά θεωρώ πιο σωστή επιλογή να ξαναστησεις το σύστημα με επανεγκατάσταση os, να περάσουν όλα σωστά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πριν ταλαιπωρηθείς άσκοπα με το convert των windows σε uefi, γυρνα το Bios σε uefi και μπουταρε με το live Linux όπως είχες κάνει και πριν να δεις αν βλέπει την κάρτα. Βασικά μπορείς αφού γυρίσεις το Bios σε uefi, save and exit και κλείνεις το μηχάνημα.μετα συνδέεις την 6700 στο monitor και άνοιξε πάλι να δεις αν δίνει εικόνα, έστω και bios

 

Μάλλον θα κάνω αυτό που είπες αρχικά με το bios και αν δεν πετύχει συνεχίζω με την μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πριν ταλαιπωρηθείς άσκοπα με το convert των windows σε uefi, γυρνα το Bios σε uefi και μπουταρε με το live Linux όπως είχες κάνει και πριν να δεις αν βλέπει την κάρτα. Βασικά μπορείς αφού γυρίσεις το Bios σε uefi, save and exit και κλείνεις το μηχάνημα.μετα συνδέεις την 6700 στο monitor και άνοιξε πάλι να δεις αν δίνει εικόνα, έστω και bios

 

 

Εάν έχεις εικόνα από την 6700, σημαίνει ότι η κάρτα πλέον λειτουργεί κανονικά , οπότε προχωράς με την μετατροπή των windows σε uefi

 

αν και προσωπικά θεωρώ πιο σωστή επιλογή να ξαναστησεις το σύστημα με επανεγκατάσταση os, να περάσουν όλα σωστά.

 

 

Δεν έδινε εικόνα στο bios. Μετά έκανα την μετατροπή του σκληρού σε gpt γύρισα το bios σε UEFI αλλά εικόνα πάλι δεν δίνει. Στην διαχείριση συσκευών δεν την βλέπει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

 

Δεν έδινε εικόνα στο bios. Μετά έκανα την μετατροπή του σκληρού σε gpt γύρισα το bios σε UEFI αλλά εικόνα πάλι δεν δίνει. Στην διαχείριση συσκευών δεν την βλέπει καθόλου...

Όπως έγραψα πιο πάνω, παράνοια.... Φαίνεται αναπόφευκτη η αναβάθμιση που σου έγραψαν πιο πάνω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Havic έγραψε:

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μνμτα, ΑΛΛΆ, την έχεις ενώσει την οθόνη στην έξοδο HDMI της GPU και όχι της iGPU, σωστά; (ναι έχει συμβεί....)

Είτε τη συνδέσει είτε όχι, δεν αναγνωρίζεται η κάρτα από το σύστημα. Στροφάρουν οι ανεμιστήρες, αλλά η κάρτα δεν φαίνεται ούτε στα windows ούτε στο Linux.

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μνμτα, ΑΛΛΆ, την έχεις ενώσει την οθόνη στην έξοδο HDMI της GPU και όχι της iGPU, σωστά; (ναι έχει συμβεί....)

 

Ναι ναι, με τόσες φορές που έχω βγάλει και βάλει το hdmi θα με βρίζει.

 

@gdp77 βρε να αναβαθμίσω δεν έχω θέμα...αλλά άμα σε ένα μήνα πχ πάρω cpu, mb, ram και πάλι έχω τα ίδια ? Προσπαθώ να δω άμα έχει θέμα η κάρτα ή το τωρινό σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από Lamogio
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα σε μια Gigabyte Z77X (παίζει να ήταν και η ίδια) που είχα όταν έβαζα το PCI-E slot σε gen 3.0 δεν bootαρε καν ο υπολογιστής με την HD7870 που είχα τότε.

Έπαιζε μόνο σαν gen 2.0.

Πιθανότατα είναι άκυρο, αλλά τόσα έχεις δοκιμάσει ένα ακόμη δεν βλάπτει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Προσπαθώ να δω άμα έχει θέμα η κάρτα ή το τωρινό σύστημα.

Ε ο μόνος τρόπος (εκτός αν εμπιστεύεσαι το Π που σου λένε ότι την έβαλαν και παίζει) είναι να βρεις κάποιο άλλο PC να δοκιμάσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος paxman έγραψε:

Τώρα θυμήθηκα σε μια Gigabyte Z77X (παίζει να ήταν και η ίδια) που είχα όταν έβαζα το PCI-E slot σε gen 3.0 δεν bootαρε καν ο υπολογιστής με την HD7870 που είχα τότε.

Έπαιζε μόνο σαν gen 2.0.

Πιθανότατα είναι άκυρο, αλλά τόσα έχεις δοκιμάσει ένα ακόμη δεν βλάπτει.

 

 

Αύριο θα δοκιμάσω και αυτό να δω.

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ε ο μόνος τρόπος (εκτός αν εμπιστεύεσαι το Π που σου λένε ότι την έβαλαν και παίζει) είναι να βρεις κάποιο άλλο PC να δοκιμάσεις.

 

Από την πρώτη στιγμή αυτό έψαξα να δω άμα έχει κανένας γνωστός πιο καινούργιο pc από το δικό μου αλλά είναι οι περισσότεροι με laptop ή ps5, γι'αυτό την έστειλα στο Πλαίσιο κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, η κάρτα μπήκε σε pc με έναν 10700k και δούλεψε κανονικά με drivers και όλα. Άρα κάτι παίζει με την δική μου μητρική, λογικά κάποιο θέμα ασυμβατότητας. 

Επίσης να ευχαριστήσω τον φίλο @tommybertsen που μου έστειλε να δοκιμάσουμε την κάρτα σε δικό του pc αλλά δεν μπορούσα λόγω απόστασης. 

Σε ευχαριστώ και από εδώ Χρυσόστομε.

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Τελικά η κάρτα έπαιξε αλλά όχι στο πρώτο slot αλλά στο δεύτερο. 🤦

Πραγματικά δεν ξέρω τι φάση και γιατί αυτή η ασυμβατότητα, αλλά τουλάχιστον δεν την έχω στο κουτί να κάθεται.

 

Κάτι παίζει με τη μητρική σου, που ενδεχομένως με BIOS update να μπορούσε να φτιαχτεί, αλλά δεν νομίζω να ασχοληθεί η Gigabyte. Το πρόβλημα αναφέρεται από πολλούς χρήστες στο διαδίκτυο. Παίζει τουλάχιστον το δεύτερο slot x16?  Τρέξε ένα GPU-Z να δεις τι σου αναφέρει. Να ξέρεις ότι οι κάρτες της AMD χάνουν σε επιδόσεις αν δεν είναι ενεργοποιημένο το Resizable Bar από BIOS, αλλά ούτε αυτή την επιλογή νομίζω ότι θα την έχεις. Γενικά πάντως θα πρέπει να βλέπεις σημαντικές διαφορές από την προηγούμενη κάρτα σου, οπότε σου εύχομαι να την χαρείς! Αν κάποια στιγμή αναβαθμίσεις σε πιο μοντέρνο σύστημα, σίγουρα η καρτούλα έχει να δώσει και άλλο...

 

ΥΓ: Δεν δοκιμάζεις να στείλεις ένα bug report στην Gigabyte, μήπως και "γκρεμιστεί κάποιος φούρνος" και ασχοληθούν να το κοιτάξουν?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Κάτι παίζει με τη μητρική σου, που ενδεχομένως με BIOS update να μπορούσε να φτιαχτεί, αλλά δεν νομίζω να ασχοληθεί η Gigabyte. Το πρόβλημα αναφέρεται από πολλούς χρήστες στο διαδίκτυο. Παίζει τουλάχιστον το δεύτερο slot x16?  Τρέξε ένα GPU-Z να δεις τι σου αναφέρει. Να ξέρεις ότι οι κάρτες της AMD χάνουν σε επιδόσεις αν δεν είναι ενεργοποιημένο το Resizable Bar από BIOS, αλλά ούτε αυτή την επιλογή νομίζω ότι θα την έχεις. Γενικά πάντως θα πρέπει να βλέπεις σημαντικές διαφορές από την προηγούμενη κάρτα σου, οπότε σου εύχομαι να την χαρείς! Αν κάποια στιγμή αναβαθμίσεις σε πιο μοντέρνο σύστημα, σίγουρα η καρτούλα έχει να δώσει και άλλο...

 

ΥΓ: Δεν δοκιμάζεις να στείλεις ένα bug report στην Gigabyte, μήπως και "γκρεμιστεί κάποιος φούρνος" και ασχοληθούν να το κοιτάξουν?

 

Νομίζω είναι χ8 το δεύτερο slot άρα χάνω και λίγο από εκεί. Resizable bar δεν έχει σίγουρα. Γενικά για μια πεθαμένη πλατφόρμα δεν νομίζω να ασχοληθεί η gigabyte ή οποιοδήποτε εταιρεία δηλαδή. 

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Να φανταστώ ρύθμισες το BIOS σε UEFI, και έστησες windows φορμάροντας τον δίσκο σε GPT ?

 

Ναι ναι, όλα κανονικά όπως πρέπει να γίνουν και όχι μετατροπές εκ των υστέρων. 

Γενικά πρέπει να γίνει αναβάθμιση αλλά οι υπερβολικές τιμές που βλέπω με απωθούν. Είτε σε AMD είτε σε Intel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.