Jump to content



Μην το πετάτε, χαρίστε το εδώ και κάντε κάποιον ευτυχισμένο...


Recommended Posts

Υπάρχει μια CRYPTO ISDN PCI κάρτα. Συνδέεται με το netmod με καλώδίο σαν το ethernet μοιάζει εξωτερικά (δεν το έχω) και λειτουργεί σαν modem, με υποστήριξη CAPI 2.0 για εφαρμογές isdn

αν το θελει καποιος από μακριά το στέλνω με απλό ΕΛΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μερικοί εμφανίζονται στο forum μόνο όταν πέφτει τσαμπαρία ή παίζει κανας διαγωνισμός το παρατήρησε κανένας άλλος; :wall:

Oποιος δεν εχει σκεφτεί έτσι πρέπει να είναι είτε πολύ αγαθός ειτε πολύ μονόπλευρος.

Ομως.. το συγκεκριμενο σχόλιο θα αποτρέψει ή τουλάχιστον θα φρενάρει πολλούς απ το να εκδηλώσουν ενδιαφέρον και δυστυχώς όχι τους χοντρόπετσους που δεν θα κωλώσουν στη σκεψη του ότι θα τους πουν τσαμπατζήδες αλλά τους αποπειρουμενους να διατηρησουν έστω κάποιο ίχνος αξιοπρέπειας και τους εύθικτους..

Οπότε μάλλον θα διαφωνήσω με τα likes..

Επίσης μιας κι έχω ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ παλιά, ψιλοάχρηστα και χαλασμένα pc components που είχα σκοπό να αρχίσω να χαρίζω θα το ξανασκεφτώ αφου συνάγω ότι κατα κανόνα δεν θα εξυπηρετησουν κάποιον που μπορεί να χρειαζεται κατι αλλά μαλλον καποιον επαγγελματία "εν ανάγκη".

Κι αφου είμαι παραπανω απο ικανος να τα πουλήσω μόνος μου μήπως να αποφυγω τους τσαμπα μάγκες και να τα βγάλω στο σφυρί σε γνωστές ιστοσελίδες "δημοπρασιών"?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να μπει περιορισμος (read/write) στο θρεντ, οπως στις πωλησεις, και να τελειωνει το ζητημα.. Για τα ενεργα μελη του Lab ειναι εξαλου..

Επισης [MENTION=22107]DeltaSigma[/MENTION] καλα ολα αυτα που λες φιλτατε, αλλα χρηστης ο οποιος εγγραφτηκε μολις Δεκ 2011 και δεν μπαινει στον κοπο να συμετεχει πουθενα αλλου, παρα μονο σε θρεντ με χαρισματα ή αγοραπωλησιες (0 posts), δεν εμπνεει ακριβως αξιοπιστια εδω περα.. Ειναι λογικο να κατηγορουνε πολλοι, και να ενστερνιζονται ακομη περισσοτεροι, το οτι εμφανιζεται κοσμος μονο κατοπιν διαγωνισμων και δωρεων..

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως προσπαθώ να μαζέψω και ποστ + τοις άλλοις παίδες (και το λέω έτσι γιατί έχω και εγώ λίγα ποστ και γράφω εδώ) αλλά μπαίνω καθημερηνά στο forum και διαβάζω αυτά τα λίγα που με ενδιαφέρουν.έχετε σκεφτεί πως κάποιος μπορεί να ήρθε απο διπλανό forum και από εκεί έχει λύσει τις περισσότερες απορίες του και τώρα τα ποστ του είναι μετρημένα στα δάχτυλα γιατί αλλιώς πρέπει να είναι σπαμ ποστ? (και αυτό που φράφω και τα απο πάνω ψιλοσπαμ είναι αλλά τεσπα)!εγώ έχω βρει πολλά πραγματάκια να μου κάνουν εδώ στα χαρίζονται,άλλα δεν τα πρόλαβα,άλλα ήταν για ανούσιο σκοπό οπότε είπα ας τα πάρει άλλος,με άλλα έγινε παρεξήγηση και είτε δεν μου παραδώθηκαν και και και και!εν ολίγεις συμφωνώ με τον tavlamari (αν και είμαι ολυμπιακός) ας μην κάνουμε σαν παιδάκια,όπως ένα όπλο που είχα χαρίσει σε ένα μικρό μου ξαδερφάκι και μια μέρα που πήγα σπίτι του το ήθελα πίσω..η το χαρίζεις η το κρατάς,αν προτιμάς να το πετάξεις,ε..συλλυπητηρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική αυτή,ας γραφτούμε σε όλα τα forums ,ας μην κάνουμε πουθενά posts ,παρά σε θέματα όπως "Ό,τι πάρεις 1 ευρώ" "Ο Τσάμπας ζει" "Το μαγαζί χαρίζει".

Και εγώ έχω κάποια πράγματα τα οποία σκοπεύω να δώσω όταν κάνω μια γενική τακτοποίηση στο δωμάτιο ,ελπίζω στις διακοπές,αλλά θα τα δώσω μόνο σε ενεργά μέλη.Αυτή είναι η όλη λογική της κοινότητας. :getlost:

Μια μέρα ο Χ χρήστης με βοήθησε με ένα πρόβλημα ή μοιράσθηκε μαζί μου κάτι που αφορά την τρέλα μας με τους Η/Υ και τώρα θα νιώσω ωραία να του χαρίσω κάτι που εγώ πλέον δε το χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάτσω να το αναλύσω φίλε μου.Η κάθε άποψη είναι διαφορετική και σεβαστή,και όντως έχεις ένα point και μάλιστα δυνατό μπορώ να πω.Αλλά προσωπικά δεν θα κάτσω να γεμίσω τον κόσμο με ανούσια ποστ.Έχω 2000 ποστ σύνολο σε 3 διπλανά forum,τι να κάτσω να πω?Μπαίνω για τα ωραία review,για τις αγοροπωλησείς και για τα χαρίζεται.Άνοιξα και νέο ποστ στα cases κάτι και δεν φάνηκε να συγκινεί πολούς η απορία/ανάγκη μου...anyway καλά να ναι όλα τα παιδιά που χαρίζουνε με τον ένα η με τον άλλο τρόπο και σε καλή μεριά σε αυτούς που πέρνουν τέτοια αντικείμενα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21146]UpcomingDesigner[/MENTION] δεν διαφωνω απαραιτητα με οσα λες, ομως αλλο να βλεπεις καποιον που εχει εγγραφτει εδω και 4 μηνες και εχει posts και σε αλλα μερη του forum - ο οποιος παρολο που ειναι φρεσκο μελος, προσπαθει να συμετεχει..

Και αλλο να βλεπεις εναν χρηστη, ο οποιος εκανε εγγραφη ουτε 2 εβδομαδες πριν, και τα πρωτα (shortly afterwards) - αλλα και μοναδικα του post μεχρι στιγμης, να ειναι σε αυτο το thread. Δεν ξερω τι αισθηση θα αφηνε σε εσενα.. Εμενα και του Hydra παντως μας αφησε αυτο το συμπερασμα..

Ολα αυτα χωρις να προσπαθω να θηξω καποιον, απλως θελοντας να δειξω πως αυτα τα περιστατικα ειναι λιγο πολυ συχνα, καθε φορα που ξεπηδα ενα τετειο thread..

Τωρα, δεν ειναι αναγκη καποιος να γεμισει το board με spam, μπορει πολυ απλα να συμετεχει σε συζητησεις, αν δεν εχει καποιο προβλημα.. Ή ακομη καλυτερα εφοσων ειναι εμπειρογνωμων, να μοιραστει τις γνωσεις του με αλλους χρηστες που αντιμετοπιζουν προβληματα, σε περιστατικα που εχει αντιμετοπισει ο ιδιος.

Δεν υπαρχει ενας μοναχα τροπος να δειξεις πως εισαι ενεργος - ο μεσος "ψαγμενος" χρηστης θα ψαξει τo post history, να δει για συμετοχη, δεν θα μεινει σε ενα νουμερο.

Αυτα μονο παραθετω και κλεινω το θεμα που ανοιξαμε..

Παντως, @ astro, καλο θα ηταν να σηκωθει θεμα προς συζητηση.. Αν δεν εχεις αντιρρηση

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπεραναλύουμε τα πάντα. Κάνουμε μια καλή πράξη. Αν τώρα αυτή πάει για καλό ή όχι, δε μπορούμε να το ελέγξουμε. Και αυτό γιατί μπορώ να σου φέρω περίπτωση όπου μέλος με πολλές δημοσιεύσεις, χρησιμοποίησε το θέμα για να πάρει υλικό το οποίο και μετά το πούλησε με προσθήκη δικών του κομματιών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Επειδη πριν αρκετοοοοοοοο[...]οοοοοο καιρο ειχα πει πως χαριζεται ενα LG και κατι αλλα δεν θυμαμαι, να ζητησω συγνωμη απο τα παιδια αλλα το κινητο το δοκιμασα παλι πριν λιγες μερες (Απολυθηκα τον Νοεμβρη απο το στρατο και τωρα βρηκα χρονο να ασχοληθω με αυτα) και στην κυριολεξια τα τιναξε (μαλλον καπου κατι βραχυκυκλωσε...). Να πω λοιπον πως το κινητο πια δεν ειναι λειτουργικο οποτε το αποσυρω, αλλα ειναι πολυ πιθανο συντομα να εχω ενα ακομα τετοιο (κουκι) με διαλυμενη οθονη και να βαλω εκεινο. Οχι τιποτα αλλο, απλα τωρα βρηκα χρονο, τωρα το γραφω... :p

btw, ενδιαφερεται κανεις για κανα 2 τεμαχια απο 16bit ISA audio και Modem καρτες? Θα γουσταρα να τις δωσω αλλα κυριως σε παιδια που θελουν να παιξουν με oldschool μηχανιματα (διοτι δεν υπαρχει τιποτα ποιο ψυχοφθορο απο το να στηνεις tcp/ip και vga σε 3.11) η ατομα που θελουν να συνεφερουν παλια vintage μηχανακια. Το να πανε σε αλλη αποθηκη σε κουτες να πω την αληθεια δεν μου λεει κατι... :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απ όσο καταλαβαίνω ενόχλησε αλλά και μπέρδεψε το σχόλιο μου επί του σχολιου αλλου μελους επιτρέψτε μου να αποσαφηνισω το σκεπτικο μου.

το μονο που με ενδιέφερε ήταν να καταδείξω το - κατα την άποψη μου πάντα - λάθος της θέσης και διατυπωσης του φιλου το οποίο τουλάχιστον εμένα με προσέβαλε.

Δεν ξέρει κανεις ποιος ειναι ο άλλος κατα κανονα εδω μεσα για να πεταει αστοχαστους χαρακτηρισμους - έστω και έμμεσα - χωρις πρωτα να έχει ζυγίσει τις επιπτ΄ψσεις της "θέσης" του.

Ο σχολιασμος μου επικεντρωνοταν, πιστευω με ικανη σαφηνεια, στη βλάβη που μπορει να προκαλεσει το εύκολο και αφ υψηλής θέσεως σχόλιο για "ποταπούς" τσαμπατζηδες.

Αν ο καθενας εδω μεσα αποφασιζει να κανει κριτικη στους υπολοίπους ή σε ομαδα αυτων που παρακολουθουν τα διαφορα ποστ νομιζω γρηγορα θα επέλθει διχασμός ή τελος παντων κατι που δεν θα ειναι ωραιο.

Παραπέρα τωρα το ποσο καιρο εχει ως εγγεγραμμενο μελος καποιος δεν βλέπω πως τον χαρακτηρίζει.

Και για να καταθέσω (αφου μάλλον θεωρείται απαιτουμενο αυτο) διαπιστευτηρια είμαι μεσηλιξ ελευθεροεπαγγελματιας με χόμπυ την κατασκευή, επισκευη και βελτιστοποίηση Ηλεκτρονικων Υπολογιστών και Ηχείων Hi end...

Προ 15ετιας μαλιστα ειχα στησει και μοναδα κατασκευης ηχειων υπερυψηλής πιστοτητας με την χρηση του Liberty Audiosuite και του Calsod (για όσους ξέρουν τι ακριβως ειναι ικανα να προσφερουν αυτα τα προγραμματα) και κατα κανονα με χρηση μασιφ ξυλου αλλά και όλων των "μυστικών" της κατασκευης χειροποίητων παθητικων δικτυωματων όπως αυτα περιγραφονται στα διαφορα εγχειριδια παλαιοτερων (και πιο συγχρονων δεκαετιών) και κυριως στα γνωστα του Vance Dickason..

Αλλά και με εμπλοκή/παρέμβαση τεχνολογιών χαμενων στους αιωνες (βλέπε αρχαία Ελληνική τεχνολογία) που δεν θα αποκαλύψω αλλά και άρθρα του speaker builder στο οποίο ακομα ειμαι συνδρομητης και στο οποίο εχω αρθρογραφησει...

Το γιατι δεν με ξερετε όπως ισως τον αξιολογότατο Θ.Μ. εγκειται σε συγκυρίες και κυρίως στην άγνοια των περισσοτερων Ελληνων στο θέμα της κατασκευης αλλά και της βλακώδους εμμονης με αυτο που λέγεται "μάρκα".

Περα απ αυτα νομιζω οτι λίγοπι εδω μεσα εχουν αρμοδιοτητα να γραψουν ή να πουν κατι περισσοτερο απ τον υποφαινομενο - κι ας θιξει αυτο τον εγωισμο αρκετων.

Αυτα που γνωριζω ελάχιστοι τα γνωριζουν και ακομα λιγοτεροι "ποσταρουν" εδω απλά επειδη δεν ειναι ευκολο να συνεννοηθείς με όλους και δεν υπάρχει και λόγος αλλά ούτε και υποχρέωση διαδοσης της γνωσης που έχεις κερδίσει ξοδεύοντας πολυυυυύ χρόνο.

Τωρα, αν αναρωτηθει κανεις γιατι τοσο καιρο δεν έχω κανει κάποιο σχόλιο (μιας και παρακολουθω αρκετους μηνες το παρον site οφειλεται και στην έλλιεψη χρόνου αλλά και στον προαναφερθεντα λογο..

ΘΑ το κάνω κάποια στιγμη ισως αν αισθανθώ οτι το άτομο στο οποίο θα απευθυνθω για να του λύσω απορίες και κυρίως να διορθωσω λάθη του αξίζει ως άτομο την όπια συνδρομή. Πάντα όμως έχοντας κατα νου το ότι πολλοι ξερόλες θεωρητικοι θα καραδοκούν να μοιραστουν την "εξυπνάδα" τους - ίδιον των πολιτών του λαμπρού μας κατα τα άλλα έθνους - εκ του ασφαλούς και αβρόχοις ποσίν.

Αν κανει κάποιον ευτυχισμενο δεν προκειται να ζητησω ή να λάβω τιποτα απο κανενα μεσω αυτού του σαιτ ακομα κι ανα αυτο θα προοριζοταν για καποιο project δωρεάς σε άπορο ή εν αδυναμία ευρισκόμενο συμπολιτη μας που δεν εχει δυστυχως τα προβλήματα του λυμένα ώστε να δακτυλοδεικτύει κιόλας τους τσαμπατζήδες..

Για όποιον θέλει βοήθεια με θέματα κατασκευης ηχείων ή αγοράς επαγγελματικα κατασκευασμένων παθητικων δικτυωματων υψηλης πιστοτητας με κορυφαια υλικα και ιδιοκατασκευασμενα πηνια αερος το email μου ειναι t1.sevas@gmail.com.

Δεν θα ρισκαρω εδω κριτικη απο κανενα ημιμαθή - και συγχωρησατε μου το αυτό οι καλοπροαίρετοι.

Έγινε επεξεργασία από DeltaSigma
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5317]Seaside[/MENTION]

Βρήκα το κουφάρι,είναι κιτρινισμένο ΑΤ κουτάκι με 3 θέσεις για drives 5.25".Άμα το θες ακόμα μπορώ να στο δώσω:)

Ακόμα χαρίζεται ένα usb->irda για κινητά με υπέρυθρες και cd με το πρόγραμμα.Είναι το ΜΑ-660

Link to comment
Share on other sites

DeltaSigma Δεν θα ρισκαρω εδω κριτικη απο κανενα ημιμαθή - και συγχωρησατε μου το αυτό οι καλοπροαίρετοι.

διαβασα με προσοχη φιλε μου αυτα που εγραψες και ειπα να πω και εγω την γνωμη μου

παντα φιλικα θα σου ελεγα οτι εκανες λαθος που εκανες εγγραφη σε ενα φορουμ που εχει την εννοια της αλληλοβοηθειας ,μπραβο σου για της γνωσεις σου αλλα μαθε οτι και η κρητικη μπορει να βελτιωση καποιων οσο γκουρου και να ειναι στον χωρο του,και φυσικα δεν ειναι παντα κακοπροαιρετη

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.