Jump to content



Μάλλον CPU bottleneck. Συμφωνείτε;


Recommended Posts

16 minutes ago, giorgos2187 said:

@gdp77

Σε ενδιαφέρει να τραβήξω εγώ ένα βίντεο ένα ολόκληρο ματς warzone με afterburner ανοιχτο; απλώς εγώ έχω 980ti που δεν ξέρω πώς αποδίδει σε σχέση με την δική σου...

 

Βασικά η συζήτηση έχει πάει στο ποιο είναι το CPU/utilization per core. Οπότε αν τραβήξεις βίντεο θα επηρεάζει το CPU utilization. Πιο εύκολο (και πιο χρήσιμο) θα ήταν αν μπορείς να έχεις το hardinfo64 ανοικτό στο παρασκήνιο με ενεργοποιημένο το logging και να μου στείλεις το csv αρχείο για να δω τους μέσους όρους.

 

Σημειώνω ότι έχω πειράξει το adv_options ως εξής:

 

// generated by Infinity Ward
version = 1
VideoMemoryScale = 0.55
RendererWorkerCount = 6
ConfigCloudStorageEnabled = 0

 

Στο WorkerCount έχω βάλει 6 (οι πυρήνες μου) σε σχέση με το default 4 για να μοιράζεται καλύτερα το workload.

Το 0.55 είναι το κλασικό "fix" για να μην έχω stuttering στην 5600ΧΤ. Το default 0.85 τιγκάρει τη χρήση VRAM και προκαλεί προβλήματα, τουλάχιστον στις Radeon 5xxx κάρτες γραφικών.
 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Βασικά η συζήτηση έχει πάει στο ποιο είναι το CPU/utilization per core. Οπότε αν τραβήξεις βίντεο θα επηρεάζει το CPU utilization. Πιο εύκολο (και πιο χρήσιμο) θα ήταν αν μπορείς να έχεις το hardinfo64 ανοικτό στο παρασκήνιο με ενεργοποιημένο το logging και να μου στείλεις το csv αρχείο για να δω τους μέσους όρους.

 

Αυτο μπορώ να το κάνω. Δεν ξέρω αν θα το κάνω σήμερα, αλλά κάποια στιγμη θα το κάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα να δω κάποια thread 100%, τώρα η αλήθεια χάθηκα λίγο.

 

1.Είναι φυσιολογικό και απλά εγώ έχω λανθασμένη εντύπωση περί usage σε ryzen.

2.To game είναι απλά άθλιο, εδώ μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο άλλο παιχνίδι (Π.χ. trial SOtTR που έχει και το bench μέσα) για να δεις αν φταίει το σύστημα σου ή το συγκεκριμένο game.

3.Bottleneck κάπου αλλού, ram? έχεις 4 dimms δεν βλέπω πως μπορεί να είναι, ίσως αν τα βάλεις ίδια συχνότητα σε όλα...

4. Pending, δεν ξέρω ? .

 

@giorgos2187

Εννοεί το https://www.hwinfo.com/download/ συνηθίζω και κατεβάζω το portable, δεν έχει κάποια σημασία.

 

Link to comment
Share on other sites

@Havic

 

Τα 4 dimms τρέχουν στην ίδια συχνότητα, δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς. Και μάλιστα οι επιδόσεις έιναι καλύτερες vs 2 dimms (στην ίδια συχνότητα και timings πάντα).

 

Πρός όλους τους συμμετέχοντες:

 

Λοιπόν, ο επιμένων νικά και βρέθηκε το πρόβλημα...

 

Θυμάστε που σας είχα πει ότι είχα παρατηρήσει κάποια στίγμη με 3133 μνήμες ότι η αίσθηση γενικά ήταν καλύτερη;

 

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής. Είναι θέμα latencies/memory bandwidth.

 

Το ταβάνι του επεξεργαστή μου είναι 2933 μνήμες. Επειδή έχω δύο διαφορετικά κιτς (FlareX CL14@ 3200 και Corsair 3600 CL18 @3600), όμως ο επεξεργαστής μπορεί να παίξει μέχρι 2933 σταθερά. Οπότε στα 2933 έσφιξα όσο έπαιρναν τα timings (με βάση τις δυνατότητες του χειρότερου κιτ, αυτού της Corsair).

 

Οπότε πειραματίστηκα και κατάφερα να τα παίξω 16-16-16-42-64 , από 16-22-22-42-42 που τα έπαιζα (χωρίς πολλούς πειραματισμούς).

Μέτρησα και τις ταχύτητες με maxmem2 και όντως κέρδισα κάτι ψηλά σε bandwidth και latency

 

Τρέχω το παιχνίδι και παρατήρησα ΑΙΣΘΗΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

 

Τα FPS βελτιώθηκαν οριακά ---> 101 FPS, ΟΜΩΣ ήταν πολύ πιο consistent, δηλαδή τα drops κάτω από τα 101 ήταν πολύ λιγότερα! Δηλαδή οι αποκλίσεις προς τα κάτω ήταν πολύ λιγότερες σε σχέση με πριν. Επίσης το GPU UTILIZATION ανέβηκε στο 75%!

 

Επομένως το βασικό πρόβλημα στην περίπτωσή μου είναι οι "χαμηλές" επιδόσεις σε mem bandwidth/latencies του RYZEN 1st GEN. Καταλαβαίνω ότι όσο καλύτερο mem bandwidth/latencies τόσο πιο "καλά" μπορεί να τροφοδοτηθεί η GPU με δεδομένα, άρα και να ανεβάσει UTILIZATION. Και νομίζω εκεί θα παίξει και η μεγάλη διαφορά σε περίπτωση που αναβαθμίσω σε Ryzen 3xxx. Δεν είναι η επεξεργαστική ισχύς που μου λείπει, αλλά τα πολύ καλύτερα memory latencies που πετυχαίνει εσωτερικά ο Ryzen 3xxx. Βέβαια ο  Ryzen 5xxx τα καταφέρνει ακόμα καλύτερα σε αυτόν τον τομέα, αλλά είπαμε απαιτεί αλλαγή mobo και προς το παρόν δεν το σκέφτομαι σαν λύση. 

 

Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο, θα ξεκαρφώσω τις Corsair και θα αφήσω μόνο τα 2 dimms FLAREX που θα μπορώ να τα παίξω με CL14 (θυμίζω τώρα παίζω CL16 γιατί οι Corsair δεν μπορούν πιο χαμηλά). Βάζω στοίχημα ότι μόνο με τις 2 Flare-X με CL14 θα πετύχω περισσότερα καρέ και καλύτερο GPU utilization (αν και εκεί θα χάσω το dual rank. Θυμίζω 4 x single rank dimms = dual rank λειτουργία = καλύτερες επιδόσεις).

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίω, η υπογραφή σου με μπέρδεψε για τα Hz :P

 

Υπάρχει το dual channel (όταν βάζεις στα σωστά slot της μητρικής όταν είναι 2 dimms) και υπάρχουν dual rank μνήμες τις οποίες τις αγοράζεις έτσι, δεν έχει σχέση με τοποθέτηση, sorry αν εννοούσες κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα.

 

Spoiler

image.png.eb8d06d8c173f2df736d1ca8342a9124.png

 

Τρέχεις κάποιο από τα παρακάτω;

Zen timings https://zentimings.protonrom.com/

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

Thaiphoon Burner http://www.softnology.biz/files.html

 

Spoiler

image.png.a31d6cedadb46573c451ad9c7b785f1f.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Havic said:

Υπάρχει το dual channel (όταν βάζεις στα σωστά slot της μητρικής όταν είναι 2 dimms) και υπάρχουν dual rank μνήμες τις οποίες τις αγοράζεις έτσι, δεν έχει σχέση με τοποθέτηση, sorry αν εννοούσες κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα.

 

Όταν τοποθετήσεις 4 single rank dimms παίζουν σε dual rank mode (σαν να έχεις βάλει 2 x dual rank dimms)

 

YΓ η εικόνα που παραθέτεις δεν είναι απόλυτα σωστή. Συνήθως τα dual sided είναι και dual rank, αλλά δεν ισχύει πάντα.

 

27 minutes ago, Havic said:

Τρέχεις κάποιο από τα παρακάτω;

Zen timings https://zentimings.protonrom.com/

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

Thaiphoon Burner http://www.softnology.biz/files.html

 

Έχω και χρησιμοποιώ το ryzen-dram-calculator (στο δικό μου σενάριο δεν βοήθησε καθόλου, καθόλου καθώς οι προτεινόμενες ρυθμίσεις είναι too much, απλά το σύστημα δεν μπουτάρει. Γι' αυτό έπαιξα μόνος μου μπάλα με trial and error, μέχρι να βρώ τα πιο σφιχτά timings που επιτρέπει ο συγκεκριμένος εξοπλισμός μου.

 

Ναι έχω επίσης και το thaiphoon burner.

 

Το Zen timings δεν το έχω.

 

Θέλεις να σου στείλω κάποιο screenshot? Γιατί ρωτάς?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες ήταν ξεκάθαρα cpu μπουκάλι. Δείτε με τον 3700Χ (όλα stock και με ελεεινά timings στις μνήμες - δεν έχω προλάβω να τα πειράξω ακόμα)

 

image.png.82c4cfa2847b20bb9800402b4be1a2

 

Πλέον το GPU utilization είναι κατά πολύ ανεβασμένο και τα FPS φτάνουν ταβάνι ~160FPS με average 124 FPS!!!

 

Πριν 96,3. Τώρα 124. (Σε διαφορετικά matches βέβαια, αλλά δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες μετρήσεις σε battle royale παιχνίδι. Βελτίωση : 28,7% !!!!

  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Παίδες ήταν ξεκάθαρα cpu μπουκάλι. Δείτε με τον 3700Χ (όλα stock και με ελεεινά timings στις μνήμες - δεν έχω προλάβω να τα πειράξω ακόμα)

 

image.png.82c4cfa2847b20bb9800402b4be1a2

 

Πλέον το GPU utilization είναι κατά πολύ ανεβασμένο και τα FPS φτάνουν ταβάνι ~160FPS με average 124 FPS!!!

 

Πριν 96,3. Τώρα 124. (Σε διαφορετικά matches βέβαια, αλλά δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες μετρήσεις σε battle royale παιχνίδι. Βελτίωση : 28,7% !!!!

Δεν το περίμενα τόσο....καλόοο! μεγειά.... ΑΛΛΑΞΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ είμαστε με ένα πρόχειρο tuning στις μνήμες, όπου παρατήρησα ίδια συμπεριφορά με τον 1600, όταν έσφιξα τα timings

 

image.png

 

Οι μνήμες παίζουν τώρα 3266 με timings CL16-17-17-42

 

Παρατηρήθηκε αύξηση του M.O. FPS (από 124 --> 129) και μείωση των drops. Δηλαδή τα FPS "μαζεύουν" περισσότερο κοντά στον Μ.Ο.

 

Το warzone είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στα timings των μνημών. Όσο πιο σφιχτά, τόσο καλύτερα.

 

Δεν ξέρω αν είναι εξίσου ευαίσθητο και στα ρολόγια. Θα πρέπει να αφαιρέσω τις Flare-X και να μείνω μόνο με τις corsair για να τις παίξω 3600 να δούμε. Αν και οι corsair έχουν ελεεινά timing 18-22-22-42 και δεν ξέρω αν τελικά θα έχει νόημα, μια που θα χάσω και το dual rank mode αν μείνω μόνο με 2x8 GB. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

update:

 

"Και τώρα που πάνε όλα καλά", σκέφτομαι, "δεν επαναφέρω και το 0.55 στην προτέρα κατάσταση 0.85 και να βάλω και 8 renderWorkers μια που είμαι με 8πύρηνο";

 

Ε λοιπόν το κάνω....

 

Ε λοιπόν χτυπάω 133 average FPS, το GPU Utilization ανέβηκε 95-96% και το CPU Utilization 40-44%....   

 

Επειδή τις έκανα και τις δυο αλλαγές ταυτόχρονα, δεν ξέρω αν και οι δύο συνέβαλαν ή μόνο το renderWorkers... Θα πειραματιστώ και άλλο, αλλά τσούκου τσούκου φτάνουμε επικίνδυνα κοντά στον στόχο 144 FPS (εντάξει ξέρω ότι δεν τα πιάνω με αυτή την κάρτα και τις εν λόγω ρυθμίσεις, αλλά όλο και ροκανίζουμε το delta) 

 

χεχε...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GFFermari said:

ΥΓ. Επρεπε να ειχες παρει 5700ΧΤ. Εστω κ μτχ.

 

1) Τα χρήματα που είχα δώσει το καλοκαίρι για την 5600ΧΤ ήταν η οροφή μου

2) Τότε το warzone ήταν πιο ελαφρύ και τα video που έβλεπα στο youtube έδειχναν εκπληκτικά. 

3) Δεν ήταν καν στο μυαλό μου ότι θα αγόραζα 144 Hz monitor και συνεπώς με οτιδήποτε κοντά στα ~100 FPS ήμουν super ικανοποιημένος. Πριν το season 1 έβλεπα 140άρια με τον Ryzen 5 1600 @ 3.9 !!!

 

Θα ξεζουμίσω όσο μπορώ το τρέχον setup (σε δουλειά να βρισκόμαστε) και κάρτα γραφικών -το έχω ξαναγράψει- θα αγοράσω όταν μέχρι 300€ βρω κάρτα που να μου δίνει +50% επιδόσεις. Σε 2 χρόνια δηλαδή ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2021 at 11:00 PM, f117 said:

OC!!!!

 

Να το αφήσω 4.4 GHz all core @ 1.325v ~ 40C idle ? (σημειωτέον στοκ, ο επεξεργαστής δέχεται πιο πολύ ρεύμα)

Μνήμες 3266 1:1 με infinity fabric, 16-17-17-42

 

image.png

 

Να πάω για 4.5 all core (πήραν τα μυαλά μου αέρα μάλλον) ή να ξεκινήσω GPU ΟC?

 

Ρε μήπως έκαναν λάθος στην AMD και έβαλαν Zen 3 chiplets στον επεξεργαστή μου???? χεχεχε

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.