Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

πριν 25 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Ο λογαριασμός και οι χρεώσεις της ΔΕΗ είναι ότι χειρότερο έχει υπάρξει σε θέμα κατανόησης. Ποτέ δεν ξέρεις τι ακριβώς πληρώνεις. Μάλιστα, φαίνεται πως ο λογαριασμός είναι θελημένα δύσκολος να τον διαβάσεις για να τα παρατάς.

 

Και τώρα με τους νέους όρους "Ρήτρα Αναπροσαρμογής", "Ενιαίο Πάγιο", "Κλίμακες" και κουραφέξαλα, πρέπει να επιλέξεις ένα νέο πρόγραμμα που πάλι δεν είσαι σίγουρος τι ενεργοποιείς. 

 

Για παράδειγμα, είχα διαβάσει ότι τα νοικοκυριά με κατανάλωση έως 1200kWh και το "σταθερό" πρόγραμμα, οι αυξήσεις θα καλυφθούν ως επί τω πλείστον, από τις επιδοτήσεις της κυβέρνησης. Αυτό ισχύει τελικά; 

 

Για αποφυγή παρανόησης, θα παραθέσω τι ισχύει:

Το πιο συνηθισμένο πρόγραμμα ΔΕΗ μέχρι τώρα είναι το Γ1 οικιακό, το οποίο είναι κυμαινόμενο και όχι σταθερό.

Η ρήτρα αναπροσαρμογής, που εφαρμόζεται σε όλα τα κυμαινόμενα είναι μεγαλύτερη από την αρχική αξία του ρεύματος.

Οι επιδοτήσεις ισχύουν για τις πρώτες 300kWh/μήνα, δηλαδή έως 1200kWh το τετράμηνο, και είναι για Σεπ: 9€, Οκτ 18€, Νοε και Δεκ 39€ τον καθένα.

Βαριέμαι λίγο να ανατρέξω στις τιμές ΟΤΣ, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι οι αυξήσεις είναι μεγαλύτερες από τις επιδοτήσεις, άρα δεν θα καλυφθούν πλήρως.

 

Τα σταθερά προγράμματα έχουν εξαφανιστεί από όλους τους παρόχους εκτός ΔΕΗ. Λίγοι έχουν καταφέρει να κρατήσουν ή να πάρουν πρόσφατα σταθερό τιμολόγιο σε εναλλακτικούς παρόχους. Για Νοέμβρη και Δεκέμβρη θα δοθεί επιδότηση και στα σταθερά, ύψους έως 6€/μήνα. Πριν την αύξηση του Δεκεμβρίου, τα σταθερά της ΔΕΗ είχαν περίπου 3 φορές φτηνότερο ρεύμα από κυμαινόμενα με ρήτρα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

.....................Για παράδειγμα, είχα διαβάσει ότι τα νοικοκυριά με κατανάλωση έως 1200kWh και το "σταθερό" πρόγραμμα, οι αυξήσεις θα καλυφθούν ως επί τω πλείστον, από τις επιδοτήσεις της κυβέρνησης. Αυτό ισχύει τελικά; 

οι 1200 KWh εννοεις στο τετράμηνο....αν θα καλυφθούν (επαρκως) απο τις επιδοτήσεις της κυβέρνησης εξαρτάται απο το πόσο πληρώνεις την KWh και θα το καταλάβεις εαν δεις τι ισχύει: στην ΚΥΑ ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/109471/1763/2021 ΦΕΚ 5402/Β/22-11-2021..αναφέρει τα εξης.......

2.Για τους καταναλωτές, οι οποίοι είναι συμβεβλημένοι σε κυμαινόμενα τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, που συμπεριλαμβάνουν ρήτρες αναπροσαρμογής, σχετιζόμενες με τη χονδρεμπορική τιμή αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, εκτός των δικαιούχων του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου και του Τιμολογίου Υπηρεσιών Αλληλεγγύης (ΤΥΑ), η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται για το μήνα Σεπτέμβριο στο ποσό των τριάντα (30) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας, για τον μήνα Οκτώβριο στο ποσό των εξήντα (60) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh), ενώ για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο έκαστο, η επιδότηση ορίζεται στο ποσό των εκατόν τριάντα (130) ευρώ ανά Μεγαβατώρα (MWh). Γ ια τους καταναλωτές, οι οποίοι είναι συμβεβλημένοι σε κυμαινόμενα τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, που συμπεριλαμβάνουν ρήτρες αναπροσαρμογής, σχετιζόμενες με την χονδρεμπορική τιμή αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας και είναι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου και του Τιμολογίου Υπηρεσιών Αλληλεγγύης (ΤΥΑ), η μηνιαία επιδότηση για τον μήνα Σεπτέμβριο, ορίζεται στο ποσό των τριάντα (30) ευρώ ανά Μεγαβατώρα επί της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας (MWh), για τον μήνα Οκτώβριο στο ποσό των ογδόντα (80) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα MWh) ενώ για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο έκαστο, η επιδότηση ορίζεται στο ποσό των εκατόν πενήντα (150) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh). Για τους καταναλωτές, οι οποίοι είναι συμβεβλημένοι σε τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, που δεν συμπεριλαμβάνουν ρήτρες αναπροσαρμογής,(αρα εχουν σταθερα τιμολόγια)σχετιζόμενες με τη χονδρεμπορική τιμή αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται για έκαστο μήνα της περιόδου εφαρμογής του μέτρου της παρούσας, στο ποσό των είκοσι (20) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας.

4.Σε όλες τις προηγούμενες περιπτώσεις, η επιδότηση χορηγείται για τις πρώτες 300 kWh εκάστου μήνα (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες). Σε περίπτωση που η μηνιαία κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας είναι μεγαλύτερη των ως άνω ορίων σε kWh, η επιδότηση δίνεται μέχρι του ορίου αυτού. Σε περίπτωση που η επιδότηση δίνεται για διάστημα μικρότερο ενός πλήρους μήνα, αυτή χορηγείται για 10 kWh/ημέρα.................................................

που σημαίνει οτι εσυ με <<σταθερό>> τιμολόγιο και θεωρητικά 300 KWh ανα μήνα (1200/4) η επιδότησή σου θα ειναι 300*0,02*4=12

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

 

Βαριέμαι λίγο να ανατρέξω στις τιμές ΟΤΣ, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι οι αυξήσεις είναι μεγαλύτερες από τις επιδοτήσεις, άρα δεν θα καλυφθούν πλήρως.

 

1.thumb.png.43f5664aafdda5551214b44f251e9c2f.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@minast Στον πιο πρόσφατο λογαριασμό μου εγώ βλέπω χρέωση κιλοβατώρας 0,11. Όπως σωστά το είπες, Γ1 - με κατανάλωση 4μηνου κοντά στις 1200 - 1300.

 

@xdocΣτα προγράμματα Online, Enter βλέπω 0,17 και 0,18. Πώς θα μειωθεί το σύνολο του λογαριασμού όταν θα πληρώνω περισσότερο την κιλοβατώρα; Σκέφτομαι πως και με την επιδότηση, η αύξηση δεν θα είναι τόσο τραγική. Και η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι. 

 

Κάτι δεν υπολογίζω σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Για αποφυγή παρανόησης, θα παραθέσω τι ισχύει:

Το πιο συνηθισμένο πρόγραμμα ΔΕΗ μέχρι τώρα είναι το Γ1 οικιακό, το οποίο είναι κυμαινόμενο και όχι σταθερό.

Η ρήτρα αναπροσαρμογής, που εφαρμόζεται σε όλα τα κυμαινόμενα είναι μεγαλύτερη από την αρχική αξία του ρεύματος.

Οι επιδοτήσεις ισχύουν για τις πρώτες 300kWh/μήνα, δηλαδή έως 1200kWh το τετράμηνο, και είναι για Σεπ: 9€, Οκτ 18€, Νοε και Δεκ 39€ τον καθένα.

Βαριέμαι λίγο να ανατρέξω στις τιμές ΟΤΣ, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι οι αυξήσεις είναι μεγαλύτερες από τις επιδοτήσεις, άρα δεν θα καλυφθούν πλήρως.

 

Τα σταθερά προγράμματα έχουν εξαφανιστεί από όλους τους παρόχους εκτός ΔΕΗ. Λίγοι έχουν καταφέρει να κρατήσουν ή να πάρουν πρόσφατα σταθερό τιμολόγιο σε εναλλακτικούς παρόχους. Για Νοέμβρη και Δεκέμβρη θα δοθεί επιδότηση και στα σταθερά, ύψους έως 6€/μήνα. Πριν την αύξηση του Δεκεμβρίου, τα σταθερά της ΔΕΗ είχαν περίπου 3 φορές φτηνότερο ρεύμα από κυμαινόμενα με ρήτρα.

 

Αυτή η επιδότηση που λες, τι είναι και πως δίδεται; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

@minast Στον πιο πρόσφατο λογαριασμό μου εγώ βλέπω χρέωση κιλοβατώρας 0,11. Όπως σωστά το είπες, Γ1 - με κατανάλωση 4μηνου κοντά στις 1200 - 1300.

 

@xdocΣτα προγράμματα Online, Enter βλέπω 0,17 και 0,18. Πώς θα μειωθεί το σύνολο του λογαριασμού όταν θα πληρώνω περισσότερο την κιλοβατώρα; Σκέφτομαι πως και με την επιδότηση, η αύξηση δεν θα είναι τόσο τραγική. Και η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι. 

 

Κάτι δεν υπολογίζω σωστά;

Για τους καινουργιους τους πεταξανε τα ματια εξω,

ξαφνικα νοιωθω τυχερος που το εκανα κατα τυχη τον Απριλιο-Μαιο και για 1,5 χροονο ακομα θα εχω (θεωρητικα) τις παρακατω τιμες συμφωνα με εδω

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter -> Για πελάτες που έχουν ενεργοποιήσει το προϊόν έως 2/12

SumatraPDF_800_27-11-21_ECC0.png.c0924f4fc1c56fa9a1b4962b4596b5f0.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

@minast Στον πιο πρόσφατο λογαριασμό μου εγώ βλέπω χρέωση κιλοβατώρας 0,11. Όπως σωστά το είπες, Γ1 - με κατανάλωση 4μηνου κοντά στις 1200 - 1300.

 

@xdocΣτα προγράμματα Online, Enter βλέπω 0,17 και 0,18. Πώς θα μειωθεί το σύνολο του λογαριασμού όταν θα πληρώνω περισσότερο την κιλοβατώρα; Σκέφτομαι πως και με την επιδότηση, η αύξηση δεν θα είναι τόσο τραγική. Και η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι. 

 

Κάτι δεν υπολογίζω σωστά;

 

Στα 0,11 του Γ1 πρέπει να προσθέσεις και την ρήτρα αναπροσαρμογής για να βρεις την "τελική" τιμή kWh.

Τα Online, Enter, Enter+ δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής, άρα πχ τα 0,1 του Online είναι η τελική τιμή.

 

Τα 0,17 και 0,18 είναι τιμές που θα ισχύσουν από Δεκέμβριο. Κάποιος που είναι ήδη σε ΔΕΗ, λογικά προλαβαίνει να αλλάξει από κυμαινόμενο σε σταθερό με τιμές Νοεμβρίου. Για μετάβαση από άλλο πάροχο, μάλλον είναι αργά πλέον.

Η επιδότηση είναι λεφτά που δίνει το κράτος στους παρόχους για να τσούξει λιγότερο η αύξηση. Πιστώνονται αυτόματα στον λογαριασμό, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βάσει απόφαση της ΡΑΕ μετά το εξάμηνο μπορεί να αλλάξει τιμολόγιο ο κάθε παροχος, με δικαίωμα του πελάτη να αποχωρήσει χωρίς ρήτρα διακοπής. Κάτι σαν τα τηλέφωνα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GriGaS έγραψε:

Βάσει απόφαση της ΡΑΕ μετά το εξάμηνο μπορεί να αλλάξει τιμολόγιο ο κάθε παροχος, με δικαίωμα του πελάτη να αποχωρήσει χωρίς ρήτρα διακοπής. Κάτι σαν τα τηλέφωνα. 

Ε ναι, ο παροχος μπορεις να κανει οτι θελει οποτε θελει στα @@ του. Εσυ μετα το 6μηνο μπορεις να πεις πληρωνω τοσα και αμα σου αρεσει ;

 

Απελευθερωση αγορας ενεργειας για και καλα ανταγωνισμο και φτασαμε να κλαιμε για να κανουμε μπανιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

@minast Στον πιο πρόσφατο λογαριασμό μου εγώ βλέπω χρέωση κιλοβατώρας 0,11. Όπως σωστά το είπες, Γ1 - με κατανάλωση 4μηνου κοντά στις 1200 - 1300.

 

@xdocΣτα προγράμματα Online, Enter βλέπω 0,17 και 0,18. Πώς θα μειωθεί το σύνολο του λογαριασμού όταν θα πληρώνω περισσότερο την κιλοβατώρα; Σκέφτομαι πως και με την επιδότηση, η αύξηση δεν θα είναι τόσο τραγική. Και η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι. 

 

Κάτι δεν υπολογίζω σωστά;

σε τιμολόγιο Γ1 εισαι αρα το τελικό σύνολο θα εχει σίγουρα και ρητρα αναπροσαρμογης

εαν αναρωτιέσαι πως θα πληρώνεις λιγώτερα αφου στα αλλα προϊοντα (Online και Enter) η κιλοβατώρα  ειναι ακριβώτερη (0,17 και 0,18) 1ον) στο Γ1 μπορει η χρέωση να φαίνεται για 0,11 αλλά εαν υπολογίσεις και την ρήτρα αναπροσαρμογής ειναι πολύ παραπάνω 2ον) στο Online η χρέωση μετα την επιδότηση ειναι  0,17-0,02= 0,15 και στο Enter 0,18-0,02=0,16 (πάντα για τις πρώτες 300 κιλοβατώρες) .Σίγουρα στο Γ1 με την ρητρα αναπροσαρμογής η χρέωση ειναι μεγαλύτερη απο την χρέωση αυτων των δύο προϊόντων  

ΥΓ Βέβαια δεν ξέρουμε μεχρι πότε το κράτος θα επιδοτει  την κιλοβατώρα .......σίγουρα μεχρι και τον Δεκέμβριο του 2021 μετά ίδωμεν

 

Έγινε επεξεργασία από xdoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2021 at 6:36 PM, xdoc said:

απο που προσπαθείς να κάνεις την αλλαγή ? εχεις λογαριασμο e-bill? μεσα απο αυτον πρέπει να γίνει

Είμαι σε watt & Volt και έχω παλιό πρόγραμμα γμσ τα,δεν έχω e-bill στην ΔΕΗ.Τελικά αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος etien4 έγραψε:

Είμαι σε watt & Volt και έχω παλιό πρόγραμμα γμσ τα,δεν έχω e-bill στην ΔΕΗ.Τελικά αξίζει?

αξίζει .......κάνε λογαριασμό e-bill και μεσα απο εκει προχωρα στην αλλαγή σε enter .......ακόμη και με τις νεες τιμες που θα ισχύσουν απο 02/12/2021 -για τα νεα συμβόλαια της ΔΕΗ- σιγουρα συμφέρει σε σχεση με το πρόγραμμά σου στην watt&volt

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, xdoc said:

αξίζει .......κάνε λογαριασμό e-bill και μεσα απο εκει προχωρα στην αλλαγή σε enter .......ακόμη και με τις νεες τιμες που θα ισχύσουν απο 02/12/2021 -για τα νεα συμβόλαια της ΔΕΗ- σιγουρα συμφέρει σε σχεση με το πρόγραμμά σου στην watt&volt

Πρέπει να ειμαι ΔΕΗ για να κάνω ebill απο οτι βλέπω!Κάνω αιτηση στο econtract για αλλαγη και ραντεβού για άμεση σύμβαση.Έχουμε μέχρι της 2/12 πειθώριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος etien4 έγραψε:

Για καποιο λόγο επιμένανε οτι ειναι καλυτερα το enter+ ενω ηθελα το enter σκέτο!

Αν δεν χρειάζεσαι τις υπηρεσίες του enter+ , δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο το χρειάζεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.