Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο αν και θα με ενδιέφερε, μιας και δεν είναι στο όνομά μου η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (και τα κληρονομικά στο σπίτι δεν είναι έτοιμα ακόμα).  Πόση διαφορά έχει σε σχέση με το Γ1Ν, αν κάνεις ένα τέτοιο πακέτο (ακόμη και το ακριβό - δλδ μετά τα μέσα δεκέμβρη που διάβασα πιο πάνω)?????

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο αν και θα με ενδιέφερε, μιας και δεν είναι στο όνομά μου η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (και τα κληρονομικά στο σπίτι δεν είναι έτοιμα ακόμα).  Πόση διαφορά έχει σε σχέση με το Γ1Ν, αν κάνεις ένα τέτοιο πακέτο (ακόμη και το ακριβό - δλδ μετά τα μέσα δεκέμβρη που διάβασα πιο πάνω)?????

Κοψε εδω Γ1 (εχει ξεπερασει τι 2000kwh) και κοιτα ποσο ειναι η ρητρα, αγνοησε τα πολλα μειον (ΤΕΜ) καθως ειναι αναδρομικα στο συγκεκριμενο λογαριασμο.

Χοντρικα του βγαινει 0,285/kwh ενω τα προγραμματα της ΔΕΗ (τα καινουργια τα ακριβα) ειναι νομιζω στα 0,18/kwh. Mιλαμε παντα για τις χρεωσεις προμηθειας. Οι ρυθμιζομενες ειναι ιδιες παντου σε ολες τις εταιριες.

Επισης ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ να μην εχει καποιος νυχτερινο μετρητη (σε οποιοδηποτε παροχνο), καθως οι καταναλωσεις του νυχτερινου δε προσμετρουντε στο Συστημα μεταφορας και στο Δικτυο διανομης ενω παραλληλα εχουν μικροτερη χρεωση ΙΚΩ. Δηλαδη γλυτωνεις αρκετα χρηματα απο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

 

0-02-0a-48ee3eca309fa4c8a1a4ea491749edcc1e3b48db698ccde4f212ccf1f554178a_f4aae17a8fcb6e46.jpg.35ee8103fd81150875ef7854ff21fb32.jpg

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 2
  • Sad 2
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Επισης ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ να μην εχει καποιος νυχτερινο μετρητη

Δευτέρα κάνω αίτηση να'ρθουν να μου τον αλλάξουν, καθώς ο πανέξυπνος σπιτονοικοκύρης δεν είχε νυχτερινό για να μην πληρώσει μάλλον τα 42(!)€  για την αλλαγή του. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ έχει τόσα χρόνια. Δεν καταλαβαίνω κι εγώ γιατί 1.5 χρόνο σχεδόν εδώ πέρα, δεν έβαλα. Ήρθε η ώρα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

όποιος γνωρίζει πως βγαίνουν οι πιστώσεις ΤΕΜ ? ας κανει έναν κοπο να διευκρινίσει...Έχουν σχέση με τις μηνιαίες επιδοτήσεις του κράτους ; είναι αυτές άσχετες με εκείνη της ΔΕΗ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Δευτέρα κάνω αίτηση να'ρθουν να μου τον αλλάξουν, καθώς ο πανέξυπνος σπιτονοικοκύρης δεν είχε νυχτερινό για να μην πληρώσει μάλλον τα 42(!)€  για την αλλαγή του. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ έχει τόσα χρόνια. Δεν καταλαβαίνω κι εγώ γιατί 1.5 χρόνο σχεδόν εδώ πέρα, δεν έβαλα. Ήρθε η ώρα


...και αργησες !!

Δεν ξερω απο ποτε ειναι ενεργο σε εμενα καθως μεγαλωσα με θερμοσυσωρευτες στο σπιτι και ηταν must γιατι χωρις αυτο θα ξεχρεωναν και τα παιδια μου λογαριασμους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δευτέρα κάνω αίτηση να'ρθουν να μου τον αλλάξουν, καθώς ο πανέξυπνος σπιτονοικοκύρης δεν είχε νυχτερινό για να μην πληρώσει μάλλον τα 42(!)€  για την αλλαγή του. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ έχει τόσα χρόνια. Δεν καταλαβαίνω κι εγώ γιατί 1.5 χρόνο σχεδόν εδώ πέρα, δεν έβαλα. Ήρθε η ώρα

Εάν θυμάμαι σωστά έχεις My Home Online παλιές τιμές. Όταν βάλεις νυχτερινό, επιβεβαίωσέ μου παρακαλώ ότι θα μείνεις στις παλιές τιμες, αλλά με νυχτερινό ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Εάν θυμάμαι σωστά έχεις My Home Online παλιές τιμές. Όταν βάλεις νυχτερινό, επιβεβαίωσέ μου παρακαλώ ότι θα μείνεις στις παλιές τιμες, αλλά με νυχτερινό ;)

Αυτό θα είναι η πρώτη μου ερώτηση αύριο που θα πάρω για την αίτηση.

Αν και, μας είχε πει όταν έβαζα το my home online, πως οι τιμές παραμένουν ίδιες. Αλλά θα το ρωτήσω ξανά για επιβεβαίωση! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

όποιος γνωρίζει πως βγαίνουν οι πιστώσεις ΤΕΜ ? ας κανει έναν κοπο να διευκρινίσει...Έχουν σχέση με τις μηνιαίες επιδοτήσεις του κράτους ; είναι αυτές άσχετες με εκείνη της ΔΕΗ?

Ακριβως αυτο ειναι, οι επιδοτησεις του κρατους. Και η εκπτωση ενεργειας ΔΕΗ ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 1176 kWh

Περίοδος Κατανάλωσης 16/08/2021 - 15/12/2021 

 

Στο σπίτι των παππούδων μου αυτό. Γίνεται να τους το αλλάξω? καθώς δεν πρόλαβαν την αλλαγή και θα φεύγει όλη η σύνταξη τους στη ΔΕΗ από δω κ πέρα.

 

Γ1 οικιακό

 

Screenshot_20220130-193453.jpg

Screenshot_20220130-193821.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν θυμάμαι σωστά έχεις My Home Online παλιές τιμές. Όταν βάλεις νυχτερινό, επιβεβαίωσέ μου παρακαλώ ότι θα μείνεις στις παλιές τιμες, αλλά με νυχτερινό ;)

Στο τηλέφωνο ΔΕΝ απαντούν, σε στέλνουν να καταχωρήσεις την αίτηση ηλεκτρονικά γιατί ασχολούνται με αποκαταστάσεις βλαβών λόγω χιονιά. Φέξε μου και γλίστρησα. 

Αν περιμένω πχ να μου απαντήσουν σε Mail, ευτυχισμένο το 2023 :hehe: 

Αυτό που θυμάμαι είναι πως δεν αλλάζει το τιμολόγιο στο οποίο βρίσκεσαι. Τώρα δεν μπορώ και να το επιβεβαιώσω, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξει!

Έκανα μια αίτηση επικοινωνίας για αρχή (υπάρχει σαν επιλογή). Δηλαδή, να με πάρουν αυτοί. Καλό καλοκαίρι :rofl: 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος sstav έγραψε:

όποιος γνωρίζει πως βγαίνουν οι πιστώσεις ΤΕΜ ? ας κανει έναν κοπο να διευκρινίσει...Έχουν σχέση με τις μηνιαίες επιδοτήσεις του κράτους ; είναι αυτές άσχετες με εκείνη της ΔΕΗ?

δες το συνημμένοΚοινή Υπουργική Απόφαση.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι αφού μπείτε στο πρόγραμμα .... το νου σας στο εξάμηνο πάνω προσοχή στις χρεώσεις της KWh.....

Υπάρχει το δικαίωμα από τον πάροχο να αλλάξει την τιμή της KWh, το οποίο αν γίνει δίνει το δικαίωμα στον πελάτη να αποχωρήσει από την σύμβαση χωρίς πέναλτυ. 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι μπαίνεις στο πρόγραμμα και είσαι στο ενδιάμεσο του τετραμήνου... πώς ακριβώς γίνεται?

Πώς θα χρεωθείς τις προηγούμενες και πώς τις επόμενες? Με το που γίνεις αποδεκτός με την online αίτηση, ξεκινάει το καινούριο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Έστω ότι μπαίνεις στο πρόγραμμα και είσαι στο ενδιάμεσο του τετραμήνου... πώς ακριβώς γίνεται?

Πώς θα χρεωθείς τις προηγούμενες και πώς τις επόμενες? Με το που γίνεις αποδεκτός με την online αίτηση, ξεκινάει το καινούριο πρόγραμμα?

Οταν ειχα μπει εγω περυσι το Μαιο με ειχαν χρεωσει αναλογικα τις kwh αναλογα τις μερες που ημουν εκτος και εντος προγραμματος. Πχ ειχα καταναλωση 600kwh για το διμηνο (παντα παιρνω εκκαθαριστικο στο 2μηνο καθως δινω ενδειξεις μεσω ΔΕΔΔΗΕ) και μπηκα τη 20 μερες πριν την εκδοση του λογαριασμου, οποτε με χρεωσαν 400kwh με το παλιο και 200kwh με το τομολογιο του προγραμματος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Έστω ότι μπαίνεις στο πρόγραμμα και είσαι στο ενδιάμεσο του τετραμήνου... πώς ακριβώς γίνεται?

Πώς θα χρεωθείς τις προηγούμενες και πώς τις επόμενες? Με το που γίνεις αποδεκτός με την online αίτηση, ξεκινάει το καινούριο πρόγραμμα?

Εάν έρχεσαι από άλλο πάροχο, στέλνεις φωτογραφία μέτρησης την ημέρα της αλλαγής (ή στέλνουν καταμετρητή, αλλά χάνεις μέρες).

Εάν είσαι στον ίδιο πάροχο, το κάνουν περίπου αναλογικά (κατανάλωση/μέρες).

Μια σημείωση για την ΔΕΗ είναι ότι για να ξεκινήσει το πρόγραμμα δεν αρκούσε η online αίτηση, έπρεπε να ρυθμίσεις και τα προαπαιτούμενα από το e-bill, πχ πάγια πληρωμή για το My Home Online.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρώτος εκκαθαριστικός λογαριασμός με το πρόγραμμα. Θα μου πει κάποιος με ποιον ακριβώς τρόπο υπολογίζει η δεη πόσες Khw έκαψα πριν μπω στο πρόγραμμα;

Δηλαδή από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό μέχρι την ημέρα που εντάχθηκα, ενω προφανώς δεν έχει γίνει καταγραφή του μετρητή σε αυτό το διάστημα.

**:**

 

Screenshot 2022-02-16 202652.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος honda22 έγραψε:

Πρώτος εκκαθαριστικός λογαριασμός με το πρόγραμμα. Θα μου πει κάποιος με ποιον ακριβώς τρόπο υπολογίζει η δεη πόσες Khw έκαψα πριν μπω στο πρόγραμμα;

Δηλαδή από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό μέχρι την ημέρα που εντάχθηκα, ενω προφανώς δεν έχει γίνει καταγραφή του μετρητή σε αυτό το διάστημα.

**:**

 

Screenshot 2022-02-16 202652.jpg

Εάν ήσουν ΔΕΗ και πριν, αναλογικά kWh ανά μέρες πριν και μετά την ημερομηνία αλλαγής προγράμματος. Εάν ήσουν σε άλλον προμηθευτή, είτε κάνει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ, είτε στέλνεις φωτογραφία του μετρητή με την νέα αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.