Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

18 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:
logariasmos-reymatos-dei.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Τη δυνατότητα να προσφύγουν στη Δικαιοσύνη κατά της ρήτρας αναπροσαρμογής έχουν οι...

 

@DEADLAZARUS

Τα φώτα σου, τα φώτα σας παίδες. Is any of the above true? 

Μια γνωμοδότηση είναι, κράτα μικρό καλάθι. Σε κάθε περίπτωση, το παρακολουθώ το θέμα. Αν υπάρξει κάποια εξέλιξη, θα σας ενημερώσω.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μια γνωμοδότηση είναι, κράτα μικρό καλάθι. Σε κάθε περίπτωση, το παρακολουθώ το θέμα. Αν υπάρξει κάποια εξέλιξη, θα σας ενημερώσω.

Καλά ντάξει, θα μας σώσει ο Κούλιο, δεν ανησυχώ, ούτε καλάθια κρατάω :hehe: 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλά ντάξει, θα μας σώσει ο Κούλιο, δεν ανησυχώ, ούτε καλάθια κρατάω :hehe: 

Σαν να βλέπω από τώρα το σκεπτικό της απόφασης: οι ενέργειες του πολυχρον.. ε, του Πρωθυπουργού μας, κ. Κυριάκου Μητσοτάκη, άμβλυναν τις επιπτώσεις της ένταξης της ρήτρας αναπροσαρμογής του τιμήματος σε λειτουργούσες συμβάσεις προμήθειας Η/Ε με καταναλωτές, ως εκ τούτου, αβασίμως προσέφυγαν οι αιτούντες μπλα μπλα μπλα...

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Εσένα ειδικά σε έσωσε ο @GriGaS

Είναι συνδυασμός :hehe: 

Τα myhome online κλπ τα έβλεπα από καιρό πριν, ωστόσο υπήρχε μια "βεβαιότητα" της γυναίκας , πως, για να τα έχουμε, θέλει νυχτερινό ρεύμα. Δεν ξέρω πως στην ευχή της καρφώθηκε αυτό, πουθενά δεν το έβλεπα σαν όρο. Το αποτέλεσμα ήταν να φάμε μία μόνο ρήτρα, μικρή σχετικά με όσα βλέπω, στο κεφάλι. 

Ήρθε μετά και ο Μπαρμπά Γιώργης και έδωσε το έναυσμα των 5 λεπτών υπόθεση για αίτηση στο myhome online :p  

Ελπίζω και το θέμα στο οποίο γράφουμε, να βοήθησε όσον κόσμο μπορούσε να βοηθήσει να ξεφύγει από αυτές τις βλακείες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Εσένα ειδικά σε έσωσε ο @GriGaS

Αλλιώς τον έβλεπα ν' αγοράζει πάνες για ν' αντέξει τα ποσά των λογαριασμών. Oh wait...😛

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αλλιώς τον έβλεπα ν' αγοράζει πάνες για ν' αντέξει τα ποσά των λογαριασμών. Oh wait...😛

 

Άσε και ελπίζω εντός των επόμενων 3 μηνών να μπούμε σε διαδικασία γιογιο. Χρειαζόμαστε κάπου 250 πάνες το μήνα....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2022 at 2:55 ΜΜ, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

@Geko Μέχρι να βγει το ΦΕΚ που αφορά τις χθεσινές ανακοινώσεις του Μητσο φτου φτου Τακη δεν κάνεις τπτ....

Mόλις βγει το ΦΕΚ και δούμε που περίπου θα καταλήξει η κιλοβατώρα μετά τις εκπτώσεις και τις επιστροφές το ξαναβλέπεις..

Αυτό που μπορείς να κάνεις μέχρι τότε είναι να δεις αν δικαιούσαι ΚΟΤ και να ζητήσεις να σου βάλουν νυχτερινό μετρητή. Και τα 2 χρήσιμα θα σου φανούν όποιο πρόγραμμα και να επιλέξεις.

 

ok λοιπόν αναμένω!! πολύ σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

...

On 10/5/2022 at 11:39 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Εγώ σώθηκα με τα 40 ευρώ του φιούελ πάς και περιμένω να δώ πόσα θα μου δώσει πίσω για τη ΔΕΗ!

ε θα μας μείνουν να βάλουμε και στην τράπεζα λες? 😜

Έγινε επεξεργασία από Geko
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Σας παραθέτω τον τελευταίο εκκαθαριστικό μου. Να σημειώσω ότι είμαι σε μεγάλο σπίτι ρετιρέ σ, Βορεια Ελλάδα ,  με Αντλία Θερμότητας, 2 μικρά παιδια....... στεγνωτήρια, πλυντήρια...κτλ...κτλ.....Ο προηγούμενος με την ρήτρα από τον 08/2021......ήταν λίγο χειρότερος......Θα αλλάζατε πρόγραμμα ή όχι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Δεη 1.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-05-17 100430.jpg

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι καλές ευκαιρίες έχουν περάσει. Εάν είχες βάλει σταθερό αμέσως μετά τον λογαριασμό του 08/2021, θα είχες σταθερή τιμή kWh (χωρίς ρήτρα) λίγο μεγαλύτερη απ' όσο δίνεις τώρα για τις νυχτερινές. Τώρα ακόμη και το σταθερό είναι ακριβό, και δεν ξέρουμε ακριβώς τι θα γίνει με τις επιδοτήσεις που έχουν ανακοινώσει.

Προσωπικά θα προσπαθούσα πρώτα να ελαττώσω την κατανάλωση, δεν έχω υπόψη μου πλέον κάποιο πρόγραμμα που να είναι σημαντικά προτιμότερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Paolo1 αναγκαστικά περιμένεις τον Ιούλιο που θα εφαρμοσθούν τα νεα μετρα ωστε να δεις τι θα σε συμφέρει...πολύ μεγάλη πάντως μηνιαία κατανάλωση ...βρες πως μπορείς να την μειώσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος xdoc έγραψε:

Paolo1 αναγκαστικά περιμένεις τον Ιούλιο που θα εφαρμοσθούν τα νεα μετρα ωστε να δεις τι θα σε συμφέρει...πολύ μεγάλη πάντως μηνιαία κατανάλωση ...βρες πως μπορείς να την μειώσεις

 

Μια χαρά είναι η κατανάλωσή του γι'αυτό που περιγράφει...

 

20 ώρες πριν, το μέλος Paolo1 έγραψε:

Καλημέρα στην παρέα. Σας παραθέτω τον τελευταίο εκκαθαριστικό μου. Να σημειώσω ότι είμαι σε μεγάλο σπίτι ρετιρέ σ, Βορεια Ελλάδα ,  με Αντλία Θερμότητας, 2 μικρά παιδια....... στεγνωτήρια, πλυντήρια...κτλ...κτλ.....Ο προηγούμενος με την ρήτρα από τον 08/2021......ήταν λίγο χειρότερος......Θα αλλάζατε πρόγραμμα ή όχι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

 

 

Τα προγράμματα είναι μια προσωρινή λύση. Π.χ. κάποια παιδιά κλείδωσαν μια τιμή για 1 χρόνο το Δεκέμβρη, ιδιαίτερα προνομιακή (παλιά τιμή ΔΕΗ). Εγώ κλείδωσα μια λιγότερο προνομιακή το Γενάρη (καλύτερη όμως από το σημερινό πρόγραμμα). Αυτό όμως θα κρατήσει για 1 χρόνο, μετά, θα σε βάλει η ΔΕΗ στο αντίστοιχο νέο πρόγραμμα (στο λέει στους όρους). Αν έχεις στήσει ένα σπίτι με βάση αντλίες θερμότητας / φωτοβολταϊκά κλπ., αυτό που σε συμφέρει είναι να επενδύσεις σε φωτοβολταϊκά ώστε να ρίξεις την κατανάλωση. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις στο σπίτι σου, μπορείς να διερευνήσεις το κατά πόσο συμφέρει το πρόγραμμα του Ήρωνα που πρακτικά αγοράζεις μερίδιο στα φωτοβολταϊκά του. Όταν μιλάμε για 1000 το τετράμηνο, έχει λογική να δώσεις 5000 ευρώ για Φ/Β ώστε να πέσουν 500 το τετράμηνο, και έχεις κάνει απόσβεση σε λίγα χρόνια, ΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΕΣ (που είναι και το μεγάλο ερώτημα - θα ανέβουν ή θα πέσουν?).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Μια χαρά είναι η κατανάλωσή του γι'αυτό που περιγράφει...

 

 

Τα προγράμματα είναι μια προσωρινή λύση. Π.χ. κάποια παιδιά κλείδωσαν μια τιμή για 1 χρόνο το Δεκέμβρη, ιδιαίτερα προνομιακή (παλιά τιμή ΔΕΗ). Εγώ κλείδωσα μια λιγότερο προνομιακή το Γενάρη (καλύτερη όμως από το σημερινό πρόγραμμα). Αυτό όμως θα κρατήσει για 1 χρόνο, μετά, θα σε βάλει η ΔΕΗ στο αντίστοιχο νέο πρόγραμμα (στο λέει στους όρους). Αν έχεις στήσει ένα σπίτι με βάση αντλίες θερμότητας / φωτοβολταϊκά κλπ., αυτό που σε συμφέρει είναι να επενδύσεις σε φωτοβολταϊκά ώστε να ρίξεις την κατανάλωση. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις στο σπίτι σου, μπορείς να διερευνήσεις το κατά πόσο συμφέρει το πρόγραμμα του Ήρωνα που πρακτικά αγοράζεις μερίδιο στα φωτοβολταϊκά του. Όταν μιλάμε για 1000 το τετράμηνο, έχει λογική να δώσεις 5000 ευρώ για Φ/Β ώστε να πέσουν 500 το τετράμηνο, και έχεις κάνει απόσβεση σε λίγα χρόνια, ΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΕΣ (που είναι και το μεγάλο ερώτημα - θα ανέβουν ή θα πέσουν?).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν υπήρχε δυνατότητα τοποθέτησης για τα ΦΒ, θα το είχα κάνει ήδη . Και ο ηλεκτρολόγος μου τα ίδια μου λέει. Θα κάνω υπομονή να δούμε που θα πάει μάλλον.......και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε με την καταχώρησή μου ο πρώτος έναντι πελάτη.

Μου κακοφάνηκαν τα 108 ευρώ για 2 μήνες, με συνολική κατανάλωση 400 kwh. 

Νομίζω είναι πολλά. Είναι 75 ευρώ ρεύμα και 30 ευρώ φύρα (ΔΕΗ, ΔΗΜΟΣ κλπ.) αλλά και πάλι 50 ευρώ το μήνα για ρεύμα ΧΩΡΙΣ ιδιαίτερη κατανάλωση αρχίζει και γίνεται θέμα...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

xasfalisi-idiotiki.pngqitok0Og_8D9Z.page
THEPRESSPROJECT.GR

Εναγόμενος προμηθευτής προχώρησε σε τροποποίηση της ρήτρας αναπροσαρμογής, μετά από...

Όπως αναφέρει η Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. σε σχετική ανακοίνωση, είχε καταθέσει από το Μάιο του 2021 την πρώτη συλλογική αγωγή για την ακύρωση της ρήτρας αναπροσαρμογής, όπως τη χρησιμοποιούσε εναλλακτικός προμηθευτής ηλεκτρικής ενέργειας, καθώς και άλλων καταχρηστικών ρητρών σε συμβάσεις προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας. Η αγωγή αυτή επρόκειτο, έπειτα από αναβολές, να συζητηθεί την 18.5.2022.

Ωστόσο, την 16.5.2022 ο εναγόμενος προμηθευτής ενημέρωσε ότι προέβη σε εκτεταμένες αλλαγές στους ΓΟΣ συμβάσεων που συνάπτει με καταναλωτές. Πράγματι, διαπιστώθηκε ότι τροποποίησε τη ρήτρα αναπροσαρμογής και, εκ πρώτης όψεως, ορισμένες από τις τροποποιήσεις που επέφερε φαίνεται ότι βρίσκονται στην κατεύθυνση της τήρησης της αρχής της διαφάνειας. Το ίδιο ισχύει και για τους λοιπούς από τους δέκα συνολικά όρους που είχαν προσβληθεί.

 

Σε κάθε περίπτωση και με την επιφύλαξη όσων μεταβολών δεν ικανοποιούν τα αιτήματα της αγωγής, η τροποποίηση των επίδικων ΓΟΣ με στόχο τη συμμόρφωση του εναγόμενου προμηθευτή στο δίκαιο προστασίας του καταναλωτή συνιστά μία πρώτη θετική εξέλιξη  στην προσπάθεια της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. για εφαρμογή της αρχής της διαφάνειας στην αγορά ενέργειας.

Δεδομένων ότι: α) οι ΓΟΣ που είχαν προσβληθεί με την αγωγή έχουν σε σημαντικό βαθμό τροποποιηθεί από τον εναγόμενο προμηθευτή και β) η αγωγή κατατέθηκε πριν τις εξελίξεις των τελευταίων μηνών στην αγορά της ενέργειας, επομένως τίθεται το ζήτημα της επικαιροποίησής της στα νέα δεδομένα, η Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. συμφώνησε στην προσωρινή ματαίωση της συζήτησης, ώστε να μελετηθούν με προσοχή οι μεταβολές των όρων και να επαναξιολογηθεί η στάση της σχετικά με την υπόθεση.

 

Υπενθυμίζεται ότι η Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. έχει ήδη επικεντρωθεί στην εκδίκαση της δεύτερης συλλογικής αγωγής κατά της ρήτρας αναπροσαρμογής και πρώτης κατά της ΔΕΗ, ενώ έχει ανακοινώσει ότι θα στραφεί και κατά άλλων προμηθευτών που κάνουν χρήση ρητρών αναπροσαρμογής και έχουν παράνομα μετατρέψει σταθερά τιμολόγια σε κυμαινόμενα.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
f2ffdf717e314dc2a105adfef9dde476.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Ανάλογο αίτημα και από τους άλλους παρόχους. Στόχος να επιταχυνθεί η εκδίκαση των ομαδικών και...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9164d0535d7a4182a9df64b7e7772f64.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Κατά την διαδικασία, κατέθεσε ο πρόεδρος εργαζομένων της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ.

 

Link to comment
Share on other sites

Την προσωρινή απαγόρευση διακοπής του ρεύματος στα ευάλωτα νοικοκυριά που δεν πληρώνουν τη ρήτρα αναπροσαρμογής της ΔΕΗ αποφάσισε το Πολυμελές Πρωτοδικείο κάνοντας  δεκτή εν μέρει τη χορήγηση προσωρινής διαταγής που ζήτησαν καταναλωτικές οργανώσεις και απαγορεύει προσωρινά τη διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος, σε περίπτωση μη καταβολής της ρήτρας αναπροσαρμογής, στα οικιακά τιμολόγια Γ1 και Γ1Ν των ευάλωτων πελατών βάσει του άρθρου 52 ν. 4001/2011.

Στο νόμο αυτό εντάσσονται οι οικονομικά ασθενείς οικιακοί καταναλωτές, οι ηλικιωμένοι που έχουν συμπληρώσει το 70ο έτος ηλικίας υπό την προϋπόθεση ότι δεν διαμένουν με άλλο πρόσωπο που δεν έχει συμπληρώσει το ίδιο όριο ηλικίας, πελάτες με σοβαρά προβλήματα υγείας ή σε απομακρυσμένες περιοχές. Η απόφαση ισχύει μέχρι τη συζήτηση της αγωγής, στις 6 Ιουλίου, υπό τον όρο να μη ζητηθεί άλλη αναβο

Την προσωρινή απαγόρευση διακοπής του ρεύματος στα ευάλωτα νοικοκυριά που δεν πληρώνουν τη ρήτρα αναπροσαρμογής της ΔΕΗ αποφάσισε το Πολυμελές Πρωτοδικείο κάνοντας  δεκτή εν μέρει τη χορήγηση προσωρινής διαταγής που ζήτησαν καταναλωτικές οργανώσεις και απαγορεύει προσωρινά τη διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος, σε περίπτωση μη καταβολής της ρήτρας αναπροσαρμογής, στα οικιακά τιμολόγια Γ1 και Γ1Ν των ευάλωτων πελατών βάσει του άρθρου 52 ν. 4001/2011.

Στο νόμο αυτό εντάσσονται οι οικονομικά ασθενείς οικιακοί καταναλωτές, οι ηλικιωμένοι που έχουν συμπληρώσει το 70ο έτος ηλικίας υπό την προϋπόθεση ότι δεν διαμένουν με άλλο πρόσωπο που δεν έχει συμπληρώσει το ίδιο όριο ηλικίας, πελάτες με σοβαρά προβλήματα υγείας ή σε απομακρυσμένες περιοχές. Η απόφαση ισχύει μέχρι τη συζήτηση της αγωγής, στις 6 Ιουλίου, υπό τον όρο να μη ζητηθεί άλλη αναβολή. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.