Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

28 λεπτά πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Πες ότι 20 του μήνα βλεπεις τι σου δίνει ο κάθε ένας και θες να φύγεις από ΔΕΗ...

Ξέρει κανείς πόσο γρήγορα γίνεται αυτό? Δε θα πρέπει σε αυτό το διάστημα να στείλει η ΔΕΗ ανθρωπο να μετρήσει για να γίνει εκκαθάριση και ταυτόχρονα ο καινούργιος σου πάροχος να ξέρει πόσο γράφει το ρολόι σου και να αρχίσει να μετράει από τότε κτλπ?

25/11 ληγω εγώ....

Πρόσθετα στο παραπάνω, οι μετρήσεις είναι ευθύνη του ΔΕΔΔΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος minast έγραψε:

Πρόσθετα στο παραπάνω, οι μετρήσεις είναι ευθύνη του ΔΕΔΔΗΕ.

Η μετρηση που εστειλα φαίνεται στην elpedison ως μετρηση με προέλευση δεδδηε. Η δεη με αυτή μου έβγαλε τελικο. 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Επι της ουσιας γίνεται αυθημερον. Ολα γίνονται με φωτογραφία του ρολογιου. Ως τη φωτογραφία ο παλιός, απο τη φωτογραφία ο καινούργιος. 

 

(εφυγα απο δεη 30/8)

 

12 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Πρόσθετα στο παραπάνω, οι μετρήσεις είναι ευθύνη του ΔΕΔΔΗΕ.

δεν ειναι τοσο ξεκάθαρα τα πράγματα:και εξηγούμαι: 29-09-2023 στελνω μέσω εφαρμογής τις ενδείξεις μερας και νύκτας στη ΔΕΗ και ταυτόχρονα κάνω αίτηση για αλλαγη παρόχου στη Ζενίθ Μετά απο δύο τρείς ημέρες ερχεται στο e-mail μου το συμβόλαιο της Ζενίθ στο οποίο αναγράφονται και οι ενδείξεις που τους ειχα στείλει με φωτογραφία (ίδιες με αυτές που εδωσα στη ΔΕΗ). Χθές μπαίνω στο ΔΕΔΔΗΕ για να δω αν άλλαξα πάροχο ,οντως βλέπω οτι εγινε η αλλαγή ΑΛΛΑ οι τελευταίες ενδείξεις που εχει ο ΔΕΔΔΗΕ ειναι τελείως λάθος (περίπου 250Kwh λιγότερες ημέρας και 80 KWh νύκτας περισσότερες).Σήμερα βλέπω και στο mydei ανηρτημένη την οφειλή του τελικού λογαριασμού (αρκετά μικρό ποσό σε σχεση με τις μηνιαίες μου καταναλώσεις) και κατόπιν τηλεφωνήματος μου επιβεβαιώνουν απο τη ΔΕΗ οτι τους εστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ σαν τελικές καταναλώσεις τις λάθος. Τηλεφωνώ στο ΔΕΔΔΗΕ τους ανφέρω το πρόβλημα και μου λένε οτι όντως εγινε αίτηση για αλλαγή παρόχου (δεν εστειλε ενδείξεις ο νέος πάροχος μου είπαν) και προχώρησαν σε καταμέτρηση. Τούς λέγω οτι εαν ειχε ερθει υπάλληλος δεν μπορεί να μπέρδεψε το 65536 (πραγματικό) με το 65300 (λάθος) ουτε το 27336 (πραγματικό) με το 27400 (λάθος) αρα συμπεραίνω οτι δεν ήρθε κανείς και απλώς δηλώσαν κατ' εκτίμηση κάποιους αριθμούς (μπορεί να εγινε και αυτό ήταν η απάντηση). Οπότε τωρα θα ειμαι 1) σε αναμονή για να δω εαν θα διορθώσει ο δεδδηε τις ενδείξεις οπότε και η Δεη θα εκδώσει νεο λογαριασμό και 2) απο ποιες ενδείξεις θα αρχίσει να τιμολογεί η ΖΕΝΙΘ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/10/2023 at 10:16 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Αλλες 30 μερες εχω και εγω αλλα πρεπει να οργανωθω απο τωρα γιατι θα το χασω.

Θα προσπαθησω αυριο να τους παρω τηλ αν βρω χρονο και θα επανελθω!!

Τελικά τι έκανες;

 

Προσωπικά δεν ξέρω αν θέλω να αλλάζω κάθε μήνα πάροχο, σε αυτά τα τιμολόγια με τα χρώματα μάλλον θα πάω στο σταθερό. Τι συμφέρει πραγματικά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον εξυπνο μετρητη και καλα που μπορει να εκμεταλλευτείςς την χαμηλοτερη τιμή ημερας/ωρας λόγω φωτοβολταικών..αξιζει?

 

Και οταν ενουμε εξυπνο τι εννοουμε? Τον ηλεκτρονικο? Γιατι τετοιο εχουμε...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Τελικά τι έκανες


Φυσικα και δεν προλαβα να τους παρω καν τηλεφωνο και με πηραν οι ιδιοι 213 μερες πριν την ληξη.

Προτειναν το myHome 4All  ...

Ενα "κλειστο" προγραμμα το οποιο δεν το βρηκα στους καταλογους τους και ειχε τις καλυτερες τιμες απο αυτα που φαινονται.

Συμβολαιο για ενα χρονο αλλα φευγεις οποτε θες χωρις ρητρες κλπ.

Απο χρεωσεις δεν θυμαμαι λεπτομερειες αλλα αν εχεις καταναλωση εως 500kwh ανα μηνα ειναι κοντα στις χρεωσεις που ειχα με το προηγουμενο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σε μένα λήγει σε 3 μέρες το online, το myHome 4All πρέπει να είναι ότι πιο κοντά σε τιμή με το online. Αρκεί βέβαια να είσαι κάτω απο 500kwh το μήνα.

Μάλλον για εκεί με βλέπω και ο θεός βοηθός. Αν έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ρίξτε καμιά ιδέα.

 

1 ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:


Φυσικα και δεν προλαβα να τους παρω καν τηλεφωνο και με πηραν οι ιδιοι 213 μερες πριν την ληξη.

Προτειναν το myHome 4All  ...

Ενα "κλειστο" προγραμμα το οποιο δεν το βρηκα στους καταλογους τους και ειχε τις καλυτερες τιμες απο αυτα που φαινονται.

Συμβολαιο για ενα χρονο αλλα φευγεις οποτε θες χωρις ρητρες κλπ.

Απο χρεωσεις δεν θυμαμαι λεπτομερειες αλλα αν εχεις καταναλωση εως 500kwh ανα μηνα ειναι κοντα στις χρεωσεις που ειχα με το προηγουμενο προγραμμα.

 

Αυτό δεν είναι ? 

WWW.DEI.GR

 

Έγινε επεξεργασία από Lamogio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:


Φυσικα και δεν προλαβα να τους παρω καν τηλεφωνο και με πηραν οι ιδιοι 213 μερες πριν την ληξη.

Προτειναν το myHome 4All  ...

Ενα "κλειστο" προγραμμα το οποιο δεν το βρηκα στους καταλογους τους και ειχε τις καλυτερες τιμες απο αυτα που φαινονται.

Συμβολαιο για ενα χρονο αλλα φευγεις οποτε θες χωρις ρητρες κλπ.

Απο χρεωσεις δεν θυμαμαι λεπτομερειες αλλα αν εχεις καταναλωση εως 500kwh ανα μηνα ειναι κοντα στις χρεωσεις που ειχα με το προηγουμενο προγραμμα.

Υπάρχει κανονικότατα στους καταλόγους τους.

Έκανα το ίδιο αλλά μέχρι να δω τι θα γίνει τον Γενάρη. Τον Γενάρη προβλέπεται πατιρντί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από το online το καλό πήγα στο 4all....

Περιμένω να τι θα κάνουν όλοι οι πάροχοι με τα χρωματιστά....

Με βλέπω μήνα μήνα να αλλάζω χαχαχαχ....

Από Γενάρη νομίζω θα υπάρχουν και ρήτρες και θα έχει κοπεί και η κρατική επιδότηση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχθές πήγα στο κατάστημα της ΔΕΗ εδώ στη Μυτιλήνη και μου είπαν ότι, επειδή θ' ανακοινώσουν καινούργια προγράμματα στις αρχές του 2024, θα με μεταφέρουν αυτόματα στο myhome4all, με χρέωση 0.145/kw (αν θυμάμαι καλά), κι απ' τον Γενάρη και μετά, όταν θα ξέρουν κι οι ίδιοι τα νέα προγράμματα και τις χρεώσεις τους, θα μπορώ να διαλέξω το πρόγραμμα το οποίο με συμφέρει. 

Συνεπώς, για τον μήνα Δεκέμβριο του 2023 θα είμαι στο myhome4all και τον Ιανουάριο του 2024 θα διαλέξω ένα από τα καταπληκτικά νέα προγράμματα, με χαμηλές χρεώσεις πάντα, της ΔΕΗ (κι ο Θεός βοηθός).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εχθές πήγα στο κατάστημα της ΔΕΗ εδώ στη Μυτιλήνη και μου είπαν ότι, επειδή θ' ανακοινώσουν καινούργια προγράμματα στις αρχές του 2024, θα με μεταφέρουν αυτόματα στο myhome4all, με χρέωση 0.145/kw (αν θυμάμαι καλά), κι απ' τον Γενάρη και μετά, όταν θα ξέρουν κι οι ίδιοι τα νέα προγράμματα και τις χρεώσεις τους, θα μπορώ να διαλέξω το πρόγραμμα το οποίο με συμφέρει. 

Συνεπώς, για τον μήνα Δεκέμβριο του 2023 θα είμαι στο myhome4all και τον Ιανουάριο του 2024 θα διαλέξω ένα από τα καταπληκτικά νέα προγράμματα, με χαμηλές χρεώσεις πάντα, της ΔΕΗ (κι ο Θεός βοηθός).

 

Απο την 1/1/2024 αυτόματα ολοι οι καταναλωτές θα μεταφερθούν στο πράσινο τιμολόγιο του κάθε παρόχου (με όποια ονομασία εχει αυτό) , εκτός και αιτηθούν οι ιδιοι να πάνε σε κάποιο άλλο τιμολόγιο (άλλου χρώματος). Αλλαγή θα επιτρέπεται και μετα την 01/01/2024 χωρίς ποινη (εκτός εκείνων που εχουν τιμολόγιο σταθερής χρέωσης ......βέβαια δεν νομίζω να υπάρχει και κανένας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ μπερδεμα...

 

Τελικά για μένα που έχω μαξ κατανάλωση τον μήνα 300Kw, ποιο φακιν χρώμα συμφέρει?

 

Απαραίτητη προυπόθεση να "παιρνει" ΚΟΤ Β.

 

Μέχρι τωρα ήμουν στο Γ1/Ν1 ΚΟΤ Β.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

Πολύ μπερδεμα...

 

Τελικά για μένα που έχω μαξ κατανάλωση τον μήνα 300Kw, ποιο φακιν χρώμα συμφέρει?

 

Απαραίτητη προυπόθεση να "παιρνει" ΚΟΤ Β.

 

Μέχρι τωρα ήμουν στο Γ1/Ν1 ΚΟΤ Β.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εάν μιλάς μόνο για ΔΕΗ, πρακτικά τα μόνα υποψήφια είναι το πράσινο και το κίτρινο.
Το κίτρινο είναι ελάχιστα πιο συμφέρον για καταναλώσεις <500KW, αλλά δεν είμαι βέβαιος εάν έχει ΚΟΤ.

Θέλω να πιστεύω, επειδή όλοι θα πάμε αυτόματα σε πράσινο, ότι αυτό υποστηρίζει και ΚΟΤ.
Ειδικά εξαιτίας αυτής της απαίτησης, καλύτερα να το σιγουρέψεις με τον ίδιο τον πάροχο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν μιλάς μόνο για ΔΕΗ, πρακτικά τα μόνα υποψήφια είναι το πράσινο και το κίτρινο.
Το κίτρινο είναι ελάχιστα πιο συμφέρον για καταναλώσεις <500KW, αλλά δεν είμαι βέβαιος εάν έχει ΚΟΤ.

Θέλω να πιστεύω, επειδή όλοι θα πάμε αυτόματα σε πράσινο, ότι αυτό υποστηρίζει και ΚΟΤ.
Ειδικά εξαιτίας αυτής της απαίτησης, καλύτερα να το σιγουρέψεις με τον ίδιο τον πάροχο.

 

Να είσαι καλά αδερφέ, θα πάρω τηλ την Δευτέρα να ρωτησω για το ΚΟΤ, αν εχουν πάω για κίτρινο.

 

Θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τηλ το 800 900 1000, όλα τα προγραμματα "παίρνουν" ΚΟΤ.

 

Οπότε, βουρ για κιτρινο και ο Θεός βοηθός.

 

EDIT: βασικα και στο site αναφερεται, μπηκα να κανω καμια συγκριση και (μονο το μπλε δεν γράφει τιποτα για ΚΟΤ):

 

image.png.4c40af677e521981d18fbff01a5e1853.png

image.png.fb44f1509347d2e48b6eae3e11d2660c.png

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.