Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τα ανωτέρω προγράμματα , 24μηνης και 12μηνης διάρκειας από την ΔΕΗ; 

 

WWW.DEI.GR

Η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Α.Ε. είναι η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής και προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα

Πχ το παραπάνω δείχνει οκ. 

 

Έχουμε ήδη e-bill και μπορούμε να αιτηθούμε ένα από τα προγράμματα.

 

Btw, η ρήτρα αναπροσαρμογής έχει τεθεί σε ισχύ (με τον τρόπο που υπολογίζεται να είναι εντελώς ασαφής και να αφήνει τεράστια ερωτηματικά) και είναι αδιανόητα πολλά χρήματα. Σε εμάς έχει 137.5€ γαμησιάτικα, κυριολεκτικά. Χωρίς αυτό το πράγμα, το ρεύμα μου ήταν +/- 10€ από αυτά που υπολόγιζα. Με αυτό με βγάζει εντελώς εκτός προϋπολογισμού.

 

Είναι δυνατόν όμως, στα ανωτέρω προγράμματα, να είναι πιο φτηνή η κιλοβατώρα; Είναι δυνατόν ΝΑ ΜΗΝ έχουν αυτές τις ρήτρες αναπροσαρμογής; 

Παραθέτω

Παράθεση

Είμαι πελάτης ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+, θα εφαρμοστεί και σε αυτά τα προϊόντα η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας;

 

Όχι, τα προϊόντα ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+,  προσφέρονται με σταθερές χρεώσεις, χωρίς κλίμακες, και δεν υπόκεινται σε καμία ρήτρα αναπροσαρμογής.

What's the catch πέρα από την σύμβαση που κάνεις και το ότι στο -φτηνότερο - myhome online , απαιτείται πάγια εντολή για πληρωμή; 

Υποθέτω, πως μετά το πέρας της σύμβασης μπορείς να ανανεώσεις, σωστά; (αναφέρεται ότι ισχύει ο τιμοκατάλογος μετά το πέρας της σύμβασης αλλά δε λέει κάτι για ανανέωση).

 

Σκέφτομαι σοβαρά το myhome enter + . Το οποίο για κάποιο λόγο νομίσαμε ότι είχε προαπαιτούμενο το νυχτερινό ρεύμα, ενώ κάτι τέτοιο, δεν ισχύει. Αύριο παίρνω να μου τα κάνουν τάλιρα και να προχωρήσω.

Αν υπάρχει κάποιο catch ώστε να μην το κάνω, please elaborate.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

Ενημερωσε pls για οτι μαθεις γιατι και εμενα σημερα μου εφυγε το κεφαλι με αυτην μπουρδα και ειμαι στο +130 :(

Μα είναι ίδιες όλες οι χρεώσεις. Λόγω AC περίμενα 150-160€ λογαριασμό. Αντ'αυτού, μου'ρθε 284€!!!!!!!

Με τα έναντι να είναι 192€ (από 65€περίπου το μήνα). Τα οποία θεωρώ λογικά (πέρυσι καλοκαίρι στην Καλλιθέα είχαμε πληρώσει 190€ εκκαθαριστικό και 95€ έναντι - ανά δίμηνα τότε). 

Αυτό το +137 είναι γελοίο. 

 

Με το που μάθω αύριο, αν δεν γράψει κάποιος άλλος εδώ, θα ενημερώσω και άμεσα θα προβώ σε δέσμευση. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις και λιγότερα την κιλοβατώρα ΚΑΙ να γλιτώνεις αυτές τις ρήτρες. Κάτι παίζει :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, tommybertsen said:

What's the catch πέρα από την σύμβαση που κάνεις και το ότι στο -φτηνότερο - myhome online , απαιτείται πάγια εντολή για πληρωμή; 

Υποθέτω, πως μετά το πέρας της σύμβασης μπορείς να ανανεώσεις, σωστά; (αναφέρεται ότι ισχύει ο τιμοκατάλογος μετά το πέρας της σύμβασης αλλά δε λέει κάτι για ανανέωση).

 

Το προφανές είναι η 24μηνη σύμβαση που σε δεσμεύει. Επίσης, αν δεν είναι προφανές, έχε υπόψη ότι αυτή η σύμβαση μπορεί να αναπροσαρμοστεί, απλώς σε αυτήν την περίπτωση διατηρείς το δικαίωμα της υπαναχώρησης. Λεπτομέρειες από τον εκπρόσωπο της εταιρείας που θα σου μιλήσει.

 

Γενικά είνα καλά προγράμματα και πολύ βολικά για την τρέχουσα συγκυρία.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω για μία εκ των home enter ή enter+

Στην τελευταία, η σύμβαση είναι 12μηνη και το πάγιο ανεβασμένο κατά 1.5€. Αλλά τους πρώτους 6 μήνες είναι όπως στο απλό "enter" αν το κάνεις έως 31-12-21

Link to comment
Share on other sites

Το online είναι αυτή τη στιγμή ό,τι καλύτερο υπάρχει στην ελληνική αγορά ρεύματος. Το έβαλα πριν 2 περίπου μήνες.

 

Aν δεν κάνω λάθος η ΡΑΕ εχει δώσει το δικαίωμα στους παρόχους να αναπροσαρμόζουν τις σταθερές τιμές μετά το πέρας 6μήνου. Αλλά προφανώς αποκτάς το δικαίωμα να σπάσεις το συμβόλαιο.

 

Η ΔΕΗ ποντάρει στο ότι λόγω της πάγιας εντολής δεν κινδυνεύει από φέσι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Περι ρήτρας αναπροσαρμογής :

Mέσος Όρος Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς (Market Clearing Price - MCP) της προ-ημερησίας Αγοράς (Day Ahead Market -DAM) του προηγούμενου μήνα t-1 

από εδώ 

WWW.DEI.GR

Η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Α.Ε. είναι η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής και προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα

Ioυλ21: x7= 0,10186 €/ΚWh

Αυγ21: x8=0,12218 €/ΚWh

Σεπ21: x9=0,13473 €/ΚWh

 

Συντελεστής Προσαυξησης α=1,15

Συντελεστής Προσαύξησης β=0.0115

Y7 = a*x7+b= 0.128639 [>0,05]

Y8 =a*x8+b= 0.152007 [>0,05]

Y9=a*x9+b= 0.16644 [>0,05]

 

Και ο συντελεστής χρέωσης για καθε μήνα είναι 

ΣΧ7 = Υ7-0,05=0,078639

ΣΧ8 = Υ8-0,05=0,102007

ΣΧ9 = Υ8-0,05=0,11644

 

Έτσι αν έχω κάψει 1800Kwh τους 3  μήνες  (Αυγ-Σεπ-Οκτ) (αναλογικά με τις μέρες κάθε μήνα πάει αλλά κάνω υπόθεση /3)

Χρέωση Ρ.Α.8= 600 *ΣΧ7 = 47,18€ (χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής με βάση τιμές εκαθάρισης προηγούμενου μήνα)

Χρέωση Ρ.Α.9= 600 *ΣΧ8 = 61,20€

Χρέωση Ρ.Α.10= 600 *ΣΧ9 = 69,89€

 

Spoiler

Νομίζω ότι δεν κάνω κάποιο λάθος ... ας με επιβεβαιώσετε-διορθώσετε

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η ρητρα αναπροσαρμογης μπαινει εξτρα στην χρεωση του ρευματος?

 

Εμενα μου εχουν κανει το εξης.

Εχουν χρεωσει για τον αυγουστο 485κβ. 37 ευρω προ φπα.

Μετα πανε απο κατω και γραφουν ''λοιπες χρεωσεις'' 485κβ 41 ευρω. Συνολο μαζι με φπα και κατι αλλα 116 ευρω για ενα μηνα.

Πηγα να ρωτησω τι γινεται και μου ειπαν οτι θα αφαιρεθουν στον εκκαθαριστικο γιατι αυτος ηταν εναντι.

Ερχεται ο εκκαθαριστικος και εχουν χρεωσει ξανα δυο μηνες ρευμα (35 ευρω το μηνα περιπου) χωρις να εχει αφαιρεθει τιποτα. Συνολο 108 μαζι με τα υπολοιπα.

 

Για να ξαναγυρισεις δεη πληρωνεις κατι? Εγγυησεις κλπ που ελεγαν παλια?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο μου είπαν πως ανάλογα με το τι ισχύει τότε με το πρόγραμμα, μπορώ να κάνω ξανά αίτηση για ανανέωση για ακόμη έναν χρόνο στο συμβόλαιο και ούτω καθεξής. Τώρα έκανα αίτηση για το online τελικά και είναι υπό επεξεργασία ( @GriGaS πόσο σου πήρε να σου κατοχυρώσουν  και ενεργοποιήσουν το πρόγραμμα btw ? )

 

@fatalara 

Παράθεση

8. Εξαιρέσεις Το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο σε πελάτες που έχουν συνάψει ή επιθυμούν να συνάψουν Σύμβαση Ενεργειακού Συμψηφισμού με την ΔΕΗ Α.Ε. Σε περίπτωση κατά την οποία πελάτης μετά την ενεργοποίηση του προϊόντος ΔΕΗ myHome Online συνάψει Σύμβαση Ενεργειακού Συμψηφισμού με τη ΔΕΗ Α.Ε., εντάσσεται αυτομάτως στο Οικιακό Τιμολόγιο Γ1 ή Γ1Ν

Δεν ξέρω αν το παραπάνω σε αφορά καθόλου.

Εδώ είναι οι γενικοί όροι

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας πρόλαβα νωρίς, αλλά οι παραπάνω απαντήσεις είναι σχετικά πλήρεις και σωστές.

Ένα μειονέκτημα των σταθερών προγραμμάτων Online, Enter, Enter+ είναι ότι εάν πέσει η τιμή της ρήτρας, τα κυμαινόμενα προγράμματα όπως το οικιακό Γ1 ή τρίτων παρόχων θα είναι πάλι φτηνότερα, άρα με το σταθερό θα πληρώνεις περισσότερα. Το καλό είναι ότι το τιμολόγιο δεν μπορεί να αλλάξει για τους επόμενους 6 μήνες, που αναμένονται "φωτιά". Μετά, μπορεί να αλλάξει από την ΔΕΗ, αλλά έτσι ο πελάτης μπορεί να φύγει αζημίως. Προσωπικά, ποντάρω στο σταθερό.

Επίσης το Online απαιτεί πάγια εντολή (αλλά είναι το φτηνότερο). Το Enter είναι ελάχιστα πιο ακριβό, εάν δεν θέλεις πάγια εντολή. Το Enter+ δεν πολυαξίζει εκτός εάν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τις τεχνικές υπηρεσίες του.

Εφόσον ήσουν ήδη ΔΕΗ, η αλλαγή παίρνει 2-3 μέρες, αλλά ισχύει αναδρομικά από την ημερομηνία αίτησης. Τα παραπάνω προγράμματα έχουν μηνιαία χρέωση, και βολεύει να περνάς ο ίδιος μετρήσεις για να έχεις συνεχώς εκκαθαριστικούς λογαριασμούς.

Μεγειά το φτηνό ρεύμα ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Δεν σας πρόλαβα νωρίς, αλλά οι παραπάνω απαντήσεις είναι σχετικά πλήρεις και σωστές.

Ένα μειονέκτημα των σταθερών προγραμμάτων Online, Enter, Enter+ είναι ότι εάν πέσει η τιμή της ρήτρας, τα κυμαινόμενα προγράμματα όπως το οικιακό Γ1 ή ............

 

Cracking Up Lol GIF

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κανει για το online αλλα ακυρωθηκε εφοσον το mail που μου εστελναν δεν ειχε κανενα συνημμένο. Τους ζητησα 3 φορες να το ξαναστειλουν παντα χωρις τπτ μεσα ερχοταν. Τελικα αρχειοθετηθηκε γιατι δεν πήρα κ 4η φορα να πω να το ξαναστειλουν. Μιλαμε για ακαταλληλους... Θα μεινω στην προτεργια αναγκαστικά να πληρωνω 10000 το μηνα...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Δεν σας πρόλαβα νωρίς, αλλά οι παραπάνω απαντήσεις είναι σχετικά πλήρεις και σωστές.

Ένα μειονέκτημα των σταθερών προγραμμάτων Online, Enter, Enter+ είναι ότι εάν πέσει η τιμή της ρήτρας, τα κυμαινόμενα προγράμματα όπως το οικιακό Γ1 ή τρίτων παρόχων θα είναι πάλι φτηνότερα, άρα με το σταθερό θα πληρώνεις περισσότερα. Το καλό είναι ότι το τιμολόγιο δεν μπορεί να αλλάξει για τους επόμενους 6 μήνες, που αναμένονται "φωτιά". Μετά, μπορεί να αλλάξει από την ΔΕΗ, αλλά έτσι ο πελάτης μπορεί να φύγει αζημίως. Προσωπικά, ποντάρω στο σταθερό.

Επίσης το Online απαιτεί πάγια εντολή (αλλά είναι το φτηνότερο). Το Enter είναι ελάχιστα πιο ακριβό, εάν δεν θέλεις πάγια εντολή. Το Enter+ δεν πολυαξίζει εκτός εάν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τις τεχνικές υπηρεσίες του.

Εφόσον ήσουν ήδη ΔΕΗ, η αλλαγή παίρνει 2-3 μέρες, αλλά ισχύει αναδρομικά από την ημερομηνία αίτησης. Τα παραπάνω προγράμματα έχουν μηνιαία χρέωση, και βολεύει να περνάς ο ίδιος μετρήσεις για να έχεις συνεχώς εκκαθαριστικούς λογαριασμούς.

Μεγειά το φτηνό ρεύμα ;)

Ευχαριστώ για όλες τις διευκρινίσεις! 

Έτσι κι αλλιώς μηνιαία το έχω (και από ασυνεννοησία μεταξύ εμού και της γυναίκας - στης οποίας το όνομα είναι το ρεύμα - δεν έγινε πιο γρήγορα το myhome, μιας και ήταν σίγουρη ότι προ-απαιτείται να είσαι ΚΑΙ στο νυχτερινό ρεύμα, ενώ κάτι τέτοιο δεν παίζει), το πέρασα να έρχεται στην πιστωτική και λέει ότι τραβάει τα λεφτά με την λήξη του λογαριασμού, όχι με την έκδοση. Δεν με απασχολεί, αφού έτσι κι αλλιώς την ίδια ή την επόμενη της έκδοσης , πλήρωνα. :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι που την πατησα εγω, με αρκετα μεγαλη ερευνα κατεληξα στο fixed της protergia. Δεν μπρουσες να κανεις αιτηση online αλλα καλώντας τους στο τηλεφωνο σου εστελναν συμβολαιο με μαιλ και υπεγραφες. Ειχαν (δεν ξερω αν εχουν ακομα) στο γειτονικο site ενα online excelοφυλλο με ενημερωμενες τιμες για ολα τα προγραμματα που εβαζες τις KW/h που καις και σου εβγαζε για ολα τα διαθεσιμα προγραμματα το τι θα πληρωσεις.

 

Επισης εμενα μετα απο πιεση δικια μου (ειχα πολυ χρονο γιατι ειχα αναρρωτικη και καθομουν σπιτι) μου επεστρεψαν κιολας το ποσο της εξτρα προμηθειας του πρωτου λογαριασμου!!!

Οταν λεω πιεση εννοω 2 τηλεφωνα, μαιλ και στο τελος μαιλ απο φιλο δικηγορο (οχι εξωδικο απλα μαιλ που εδειξα ξεκαθαρα οτι θα το παω μεχρι τελους).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνω καλά. Μπαίνω στον σύνδεσμο που έβαλε ο Χρυσόστομος, βλέπω το ΔΕΗ ENTER+.

Μπαίνω στον λογαριασμό μου, βλέπω το online.

Πού διάολο είναι το απλό, αγνό enter;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Κάτι δεν κάνω καλά. Μπαίνω στον σύνδεσμο που έβαλε ο Χρυσόστομος, βλέπω το ΔΕΗ ENTER+.

Μπαίνω στον λογαριασμό μου, βλέπω το online.

Πού διάολο είναι το απλό, αγνό enter;

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες υπάρχει κάποιο λινκ που να εξηγεί τι ακριβώς είναι αυτά, τα έχω δει καιρό μιας και ηλεκτρονικά εκδίδεται ο λογαριασμός ( αναγκαστικά κιόλας γιατί δεν ερχόταν σπίτι, χανόταν στη γειτονιά ο λογαριασμός )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.