Jump to content


ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

πριν 17 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Μάγκες υπάρχει κάποιο λινκ που να εξηγεί τι ακριβώς είναι αυτά, τα έχω δει καιρό μιας και ηλεκτρονικά εκδίδεται ο λογαριασμός ( αναγκαστικά κιόλας γιατί δεν ερχόταν σπίτι, χανόταν στη γειτονιά ο λογαριασμός )

WWW.DEI.GR

Η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Α.Ε. είναι η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής και προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα

 

WWW.DEI.GR

Η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Α.Ε. είναι η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής και προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα

 

WWW.DEI.GR

Η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Α.Ε. είναι η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής και προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα

 

 

Εμείς φυσιολογικά απάντηση θα πάρουμε από Δευτέρα, μιας και πέσαμε σε ΣΚ, αλλά μέσες άκρες, τα παραπάνω λινκ έχουν παραπομπές για τους όρους&προϋποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Με το myhome enter μάλιστα, αυτό είναι optional και αν στα τραβάει αυτόματα, έχεις 2% έκπτωση, όχι ότι βγαίνει φτηνότερα. 

Το "καλό" (ας πούμε), είναι πως στα τραβάει στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού, όχι σε αυτή της έκδοσης. 

Αν πληρώνεις εντός 1-2 ημερών έτσι κι αλλιώς, είναι καλό "deal"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος steve_m έγραψε:

δηλαδη αυτο που θελει η δεη ειναι απλα να τραβαει αυτοματα καθε μηνα το χρημα και σου ακυρωνει τη ρητρα αναπρσαρμογης... στην ουσια

 

Από μνήμης, η έκπτωση συνέπειας είναι 5% (πληρώνεις στην ώρα σου) και η έκπτωση πάγιας εντολής είναι 2% (τραβάει αυτόματα).

Με τη ρήτρα (ΟΤΣ) η τιμή της kWh τον Νοέμβριο βγαίνει περίπου διπλάσια απ' ότι με σταθερή τιμή (προ επιδότησης, που καλύπτει μέχρι 600kWh).

Επομένως αυτή τη στιγμή το κέρδος του σταθερού προγράμματος είναι κυρίως από την αφαίρεση της ρήτρας, παρά από την εφαρμογή πάγιας εντολής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 17 λεπτά, το μέλος etien4 έγραψε:

Εν κατακλείδι,παίδες ΔΕΗ το enter πρόγραμμα είναι το ποιο αποδοτικό?

ΓΤ δεν γίνεται να το κάνω online όμως?

Μου βγάζει το παρακάτω όταν πάω να κάνω αλλαγή!

image.thumb.png.300361168436546ce567910155c3a124.pngμου 

απο που προσπαθείς να κάνεις την αλλαγή ? εχεις λογαριασμο e-bill? μεσα απο αυτον πρέπει να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσα από το e-bill γίνεται πλέον η αίτηση για το online.

Σήμερα μάλιστα βγάλανε τον νέο τιμοκατάλογο για online, enter,enter+ που θα ισχύσει από 3/12

Θα πάρει φωτιά ο κώλος μας φέτος τον χειμώνα...

 

Έχω κάνει την αίτηση από 5/11 κι ακόμα περιμένω τη δεδδηε να έρθει.

Μακάρι να προλάβουμε μπας και για ένα εξάμηνο πάμε με την παλιά χρέωση.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Μόνο μέσα από το e-bill γίνεται πλέον η αίτηση για το online.

Σήμερα μάλιστα βγάλανε τον νέο τιμοκατάλογο για online, enter,enter+ που θα ισχύσει από 3/12

Θα πάρει φωτιά ο κώλος μας φέτος τον χειμώνα...

 

Έχω κάνει την αίτηση από 5/11 κι ακόμα περιμένω τη δεδδηε να έρθει.

Μακάρι να προλάβουμε μπας και για ένα εξάμηνο πάμε με την παλιά χρέωση.. 

 

Λογικά μπορείς να ζητήσεις να ισχύσουν οι όροι της ημερομηνίας αίτησης. Καλή τύχη 👍

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Έχω κάνει την αίτηση από 5/11 κι ακόμα περιμένω τη δεδδηε να έρθει.

 

Για ποιο πράγμα να έρθει η ΔΕΔΔΗΕ ? Δεν έρχεται για τίποτα. Η αλλαγή γίνεται αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για ποιο πράγμα να έρθει η ΔΕΔΔΗΕ ? Δεν έρχεται για τίποτα. Η αλλαγή γίνεται αυτόματα

Εάν έρχεσαι από άλλο πάροχο πρέπει να πάρουν μία τελική μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Μόνο μέσα από το e-bill γίνεται πλέον η αίτηση για το online.

Σήμερα μάλιστα βγάλανε τον νέο τιμοκατάλογο για online, enter,enter+ που θα ισχύσει από 3/12

Θα πάρει φωτιά ο κώλος μας φέτος τον χειμώνα...

 

Έχω κάνει την αίτηση από 5/11 κι ακόμα περιμένω τη δεδδηε να έρθει.

Μακάρι να προλάβουμε μπας και για ένα εξάμηνο πάμε με την παλιά χρέωση.. 

 

 

 

Link?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος honda22 έγραψε:

Κωλοφωτια, αύξησαν και το πάγιο σε 1€/μήνα. Τουλάχιστον εχω προλάβει και είμαι στον παλιό τιμοκατάλογο, μέχρι πότε δεν ξέρω. 

Για 6 μήνες δεν μπορούν να στο αλλάξουν. Επομένως έχεις σχετική ησυχία τώρα που έχουν πάρει τον ανήφορο, και στο εξάμηνο έχε το νου σου...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Read it and weep (πάλι είναι φτηνότερο από κυμαινόμενο με ρήτρα)

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/MyHOME-Online/26112021/myHomeOnline_repriced_202112.pdf

 

Αύριο ειχα σκοπο να κανω αίτηση, ελπιζω να προλάβω τον παλιο τιμοκατάλογο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Εάν έρχεσαι από άλλο πάροχο πρέπει να πάρουν μία τελική μέτρηση.

Αυτό ναι, αντιλήφθηκα ότι ο φίλος είναι ήδη στην ΔΕΗ. 

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Για 6 μήνες δεν μπορούν να στο αλλάξουν. Επομένως έχεις σχετική ησυχία τώρα που έχουν πάρει τον ανήφορο, και στο εξάμηνο έχε το νου σου...

Εγώ που το'κανα 2 Νοεμβρίου δλδ ,είμαι σχετικά καλυμένος για 6 μήνες, σωστά; Έχω το νου μου though...

πριν 12 λεπτά, το μέλος rafail1994 έγραψε:

 

Αύριο ειχα σκοπο να κανω αίτηση, ελπιζω να προλάβω τον παλιο τιμοκατάλογο.

Do it, FAST! Παίρνει 1-2 μέρες αν είσαι ήδη στην ΔΕΗ, όχι περισσότερο. Ελπίζω να προλάβεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έγινε η αίτηση μεσω ebill σε δυο ακίνητα, το ένα με home enter και μου λέει σε 3 εργάσιμες θα ενεργοποιηθεί, χωρις να μου ζητήσει κατι αλλο. Εκανα κατι λαθος η ετσι ειναι ;

 

Έγινε επεξεργασία από rafail1994
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός και οι χρεώσεις της ΔΕΗ είναι ότι χειρότερο έχει υπάρξει σε θέμα κατανόησης. Ποτέ δεν ξέρεις τι ακριβώς πληρώνεις. Μάλιστα, φαίνεται πως ο λογαριασμός είναι θελημένα δύσκολος να τον διαβάσεις για να τα παρατάς.

 

Και τώρα με τους νέους όρους "Ρήτρα Αναπροσαρμογής", "Ενιαίο Πάγιο", "Κλίμακες" και κουραφέξαλα, πρέπει να επιλέξεις ένα νέο πρόγραμμα που πάλι δεν είσαι σίγουρος τι ενεργοποιείς. 

 

Για παράδειγμα, είχα διαβάσει ότι τα νοικοκυριά με κατανάλωση έως 1200kWh και το "σταθερό" πρόγραμμα, οι αυξήσεις θα καλυφθούν ως επί τω πλείστον, από τις επιδοτήσεις της κυβέρνησης. Αυτό ισχύει τελικά; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.