Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

45 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν ήσουν ΔΕΗ και πριν, αναλογικά kWh ανά μέρες πριν και μετά την ημερομηνία αλλαγής προγράμματος. Εάν ήσουν σε άλλον προμηθευτή, είτε κάνει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ, είτε στέλνεις φωτογραφία του μετρητή με την νέα αίτηση.

 

Μαζί σου, αλλά αυτός δεν λέγεται εκκαθαριστικός, λέγεται και λίγο έναντι.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ με παλιό προγραμμα

850 ευρώ λογαριασμος@@@@@@@

4 Μελής οικογένεια, τετραμήνος εκκαθαριστικος, 2700 ημερήσιο, 400 νυχτερινό...

Γα@@@@....το....@@@

Ψάχνομαι τώρα για το νέο τους πρόγραμμα my home....αλλά ρίσκο στο 0.18 θα είναι η χρέωση...

Αλλα πήρε το αυτί μου για τρέλες χρεώσεις από δω και πέρα και μόνιμες!!

Όποτε μάλλον θα το ενεργοποιήσω...

@@@@@

Έγινε επεξεργασία από Stayros79
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος Stayros79 έγραψε:

ΔΕΗ με παλιό προγραμμα

850 ευρώ λογαριασμος@@@@@@@

4 Μελής οικογένεια, τετραμήνος εκκαθαριστικος, 2700 ημερήσιο, 400 νυχτερινό...

Γα@@@@....το....@@@

Ψάχνομαι τώρα για το νέο τους πρόγραμμα my home....αλλά ρίσκο στο 0.18 θα είναι η χρέωση...

Αλλα πήρε το αυτί μου για τρέλες χρεώσεις από δω και πέρα και μόνιμες!!

Όποτε μάλλον θα το ενεργοποιήσω...

@@@@@

Για το 2022 δεν υπάρχει ελπίδα για καλύτερη τιμή στην κιλοβατώρα... Ίσα ίσα το βλέπω να ανεβαίνει κι άλλο με αυτά που γίνονται.

 

Ακόμα και με 0,18 οπως είναι τα πράγματα τώρα και με την κατανάλωση που έχεις, σίγουρα σε συμφέρει αυτή τη στιγμή ένα online/enter.Δε ξέρω τι παίζει με το νυκτερινό μιας και δεν έχω αλλά εφόσον το βάλεις κι αυτό, αλλάξτε όσο μπορείτε το πρόγραμμα σας σε συσκευές που καταναλώνουν πολύ....

Τώρα θα μου πείς; Να μαγειρεύω και να κάνω μπάνιο το παιδί στις 3 τα ξημερώματα; 

 

Πραγματικά όσοι προλάβαμε τις παλιές τιμές τη γλιτώσαμε ΠΟΛΥ φθηνά....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@minast

Δεν με κάλεσαν ΠΟΤΕ για το νυχτερινό. Ξανακάλεσα εγώ, αυτή τη φορά τελικά μας εξυπηρέτησαν. Κάναμε αίτηση για αλλαγή μετρητή. Εντός 20 ημερών είπε θα λάβουμε mail για τα διαδικαστικά. Σε περίπτωση που δεν γίνεται αλλαγή μετρητή αλλά θέλει νέο ρολόι, το χρονικό διάστημα για την αντικατάσταση είναι άγνωστο (γιατί μπορεί να έχει έλλειψη ρολογιώνε). Φυσικά θα πληρώσουμε τα 42€ που κοστίζει, αλλά μπορεί ενώ θα τα πληρώσουμε, να περιμένουμε και μερικά μηνάκια για να μας μπει. (το νυχτερινό εννοώ - ρεύμα εννοώ :hehe: ).

Η ΔΕΔΔΗΕ δεν γνωρίζει για τις χρεώσεις κι αν αυτές αλλάζουν, αλλά σύμφωνα με την εξυπηρέτηση από ΔΕΗ είχαν πει πως δεν αλλάζουν, απλά προστίθεται το νυχτερινό τιμολόγιο.

Μέχρι να μας βάλουν νυχτερινό ρεύμα, προβλέπω να'ρχεται το καλοκαιράκι :bleh: 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Για το 2022 δεν υπάρχει ελπίδα για καλύτερη τιμή στην κιλοβατώρα... Ίσα ίσα το βλέπω να ανεβαίνει κι άλλο με αυτά που γίνονται.

 

Ακόμα και με 0,18 οπως είναι τα πράγματα τώρα και με την κατανάλωση που έχεις, σίγουρα σε συμφέρει αυτή τη στιγμή ένα online/enter.Δε ξέρω τι παίζει με το νυκτερινό μιας και δεν έχω αλλά εφόσον το βάλεις κι αυτό, αλλάξτε όσο μπορείτε το πρόγραμμα σας σε συσκευές που καταναλώνουν πολύ....

Τώρα θα μου πείς; Να μαγειρεύω και να κάνω μπάνιο το παιδί στις 3 τα ξημερώματα; 

 

Πραγματικά όσοι προλάβαμε τις παλιές τιμές τη γλιτώσαμε ΠΟΛΥ φθηνά....

 

Θα μπω στο πρόγραμμα γιατί έμαθα....ότι θα εκτοξευτεί τους επόμενους μήνες η KWhr...τώρα θα δείξει για σίγουρα τι να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα στους 2.5 μήνες και είχα 2000 kwh ημερήσιο και 1000 kwh νυχτερινό.

Έχει περάσει άλλος ένας μήνας, δεν τολμάω να κατέβω στο ρολόι :p 

Ελπίζω με το κλείδωμα στο 0.18/0.13 να σωθώ :p 

Έχω γεμίσει με tuya, smart πρίζες και τα τοιάυτα για να μετράω τι γίνεται!

Έχω 3 a/c για θέρμανση (υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία, σαλόνι), στο υπνοδωμάτιο παίζει 24/7 σε χαμηλή θερμοκρασία και όντως δεν καίει τπτ (το σπίτι δεν έχει μόνωση ούτε κουφώματα). Στο σαλόνι το έχω με χρονοδιακόπτη και smart home, δουλεύει περίπου 6 ώρες τη μέρα. 

Τους 2 μήνες από τους προαναφερθέντες 2.5 είχα και ηλεκτρικό καλοριφέρ...

Το χειμώνα (μέχρι Απρίλιο) το νυχτερινό είανι πολύ εξυπηρετικό γιατί είναι 2-8 και 3-5, οπότε και 7-8 μπορείς να βάλεις ένα πλυντήριο στα γρήγορα και 3-5 μπορείς να έχεις προγραμματίσει τη θέρμανση να γυρίσεις από τη δουλειά να βρεις το σπίτι σχετικά ζεστό.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Μέτρησα στους 2.5 μήνες και είχα 2000 kwh ημερήσιο και 1000 kwh νυχτερινό.

Έχει περάσει άλλος ένας μήνας, δεν τολμάω να κατέβω στο ρολόι :p 

Ελπίζω με το κλείδωμα στο 0.18/0.13 να σωθώ :p 

Έχω γεμίσει με tuya, smart πρίζες και τα τοιάυτα για να μετράω τι γίνεται!

Έχω 3 a/c για θέρμανση (υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία, σαλόνι), στο υπνοδωμάτιο παίζει 24/7 σε χαμηλή θερμοκρασία και όντως δεν καίει τπτ (το σπίτι δεν έχει μόνωση ούτε κουφώματα). Στο σαλόνι το έχω με χρονοδιακόπτη και smart home, δουλεύει περίπου 6 ώρες τη μέρα. 

Τους 2 μήνες από τους προαναφερθέντες 2.5 είχα και ηλεκτρικό καλοριφέρ...

Το χειμώνα (μέχρι Απρίλιο) το νυχτερινό είανι πολύ εξυπηρετικό γιατί είναι 2-8 και 3-5, οπότε και 7-8 μπορείς να βάλεις ένα πλυντήριο στα γρήγορα και 3-5 μπορείς να έχεις προγραμματίσει τη θέρμανση να γυρίσεις από τη δουλειά να βρεις το σπίτι σχετικά ζεστό.

ξεκινα να φορας μπουφαν μεσα  στο σπιτι..😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου προβλέψεις/μέσοι όροι για κόστος ρεύματος ανάλογα με μέλη οικογένειας, πλάνο χρήσης ή κάτι σχετικό;

Ή έστω κάποιος που έχει μία αίσθηση που περίπου κυμαίνεται το μηνιαίο κόστος για 4μελή οικογένεια, χρήση κλιματισμού μόνο καλοκαίρι, ηλιακό

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Υπάρχουν κάπου προβλέψεις/μέσοι όροι για κόστος ρεύματος ανάλογα με μέλη οικογένειας, πλάνο χρήσης ή κάτι σχετικό;

Ή έστω κάποιος που έχει μία αίσθηση που περίπου κυμαίνεται το μηνιαίο κόστος για 4μελή οικογένεια, χρήση κλιματισμού μόνο καλοκαίρι, ηλιακό

Καλυτερο πλανο απο αυτο που μπορει καποιος να βγαλει απο το ιστορικο των καταναλωσεων του ? μπα δυσκολο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2022 at 7:39 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Μέτρησα στους 2.5 μήνες και είχα 2000 kwh ημερήσιο και 1000 kwh νυχτερινό.

Έχει περάσει άλλος ένας μήνας, δεν τολμάω να κατέβω στο ρολόι :p 

Ελπίζω με το κλείδωμα στο 0.18/0.13 να σωθώ :p 

Έχω γεμίσει με tuya, smart πρίζες και τα τοιάυτα για να μετράω τι γίνεται!

Έχω 3 a/c για θέρμανση (υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία, σαλόνι), στο υπνοδωμάτιο παίζει 24/7 σε χαμηλή θερμοκρασία και όντως δεν καίει τπτ (το σπίτι δεν έχει μόνωση ούτε κουφώματα). Στο σαλόνι το έχω με χρονοδιακόπτη και smart home, δουλεύει περίπου 6 ώρες τη μέρα. 

Τους 2 μήνες από τους προαναφερθέντες 2.5 είχα και ηλεκτρικό καλοριφέρ...

Το χειμώνα (μέχρι Απρίλιο) το νυχτερινό είανι πολύ εξυπηρετικό γιατί είναι 2-8 και 3-5, οπότε και 7-8 μπορείς να βάλεις ένα πλυντήριο στα γρήγορα και 3-5 μπορείς να έχεις προγραμματίσει τη θέρμανση να γυρίσεις από τη δουλειά να βρεις το σπίτι σχετικά ζεστό.

20 ατομα μενουν σε αυτο το σπιτι? Τι φαση?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Υπάρχουν κάπου προβλέψεις/μέσοι όροι για κόστος ρεύματος ανάλογα με μέλη οικογένειας, πλάνο χρήσης ή κάτι σχετικό;

Ή έστω κάποιος που έχει μία αίσθηση που περίπου κυμαίνεται το μηνιαίο κόστος για 4μελή οικογένεια, χρήση κλιματισμού μόνο καλοκαίρι, ηλιακό

300 kwh το μήνα με ακριβώς τη χρήση που περιγραφεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

 

Ευχαριστώ. Και κόστος ανά εταιρεία αν έχεις δεδομένα; Παίζει ρόλο η πόλη;

 

Εγώ είμαι από το φθινόπωρο στο myhomeonline (με τις παλιές τιμές). Ένας πρόσφατος εκκαθαριστικός μήνα είναι ως εξής:

 

Κατανάλωση ημέρας : 200 kwh

Kατανάλωση νύχτας : 85 kwh

 

Χρεώσεις ΔΕΗ : 19.00 € ημέρα 6.50 € νύχτα

 

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις : 13.50 € (οι νυχτερινές δεν εχουν ΑΔΜΗΕ και ΔΕΔΔΗΕ)

 

ΦΠΑ : 2.50 €

 

Χρεώσεις Δήμου : 24.50 € (εδώ παίζει ρόλο η πόλη και τα τετραγωνικά του σπιτιού)

 

ΕΡΤ : 3.00 €

 

Σύνολο λογιαριασμού 30 ημερών : 69.00 €

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2022 at 10:45 ΠΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

20 ατομα μενουν σε αυτο το σπιτι? Τι φαση?

 

Εμείς να δεις που φτάνουμε και ξεπερνάμε τις 10χιλkwh, με ψύξη θέρμανση από aircondition, 1000 λίτρα πετρέλαιο και 2-3 τόνους ξύλα στο ενεργειακό που πάει στα σώματα...4 άτομα αλλά κακή μόνωση για την περιοχή (περιμένω την μελέτη του μηχανικού, αλλά υποθέτω είμαστε στο <Δ)...

Ετοιμάζω αναβάθμιση σε μόνωση και αντλία θερμότητας σε συνδυασμό με πάνελ...

  • Haha 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις από ΔΕΗ myhome online. 

2 άτομα, 1513 kWh (οι 38 με το προηγούμενο τιμολόγιο) , εκκαθαριστικος 80€.

 

Οι έναντι ήταν μ.ο. 60€. 

 

Αν είχαμε και το νυχτερινό θα ήταν καλύτερα (σήμερα μας το συνδέσανε).

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάνεις Mining με τον @Cyber_Cookie μήπως; ΈΧεις βάλει τα AC να κάνουν εξόρυξη; :p 

Για τι σπίτι μιλάμε; 

 

Το σκέφτομαι, με pc, όταν θα βάλω πάνελ αλλά μάλλον δεν αξίζει πλέον...

Το σπίτι είναι περίπου 220τμ χωρισμένο σε 120-60-40, όπου τα 40 είναι κλειστά. Αλλά τα άλλα 180 χρησιμοποιούνται και δεν ζεσταίνονται με τίποτα...

 

Ετοιμάζουμε μονώσεις, πάνελ και αντλία θερμότητας μπας και του χρόνου μειώσουμε τα έξοδα και ζεσταθούμε και λίγο... Υπολογίζω απόσβεση σε 6 με 8 χρόνια, που θα ήταν πολύ καλά ακόμα και να πήγαινε 10...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.