Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

28a0999f754c435c8abee7fe1c628530.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Σε λειτουργία βρίσκεται από το απόγευμα της Παρασκευής το Power Pass μέσω του vouchers.gov.gr. Η...

 

21_025_20170612_kt_2118_copy_sooc1497271
THEPRESSPROJECT.GR

Κεκλεισμένων των θυρών συζητήθηκε σήμερα στην αρμόδια τριμελή επιτροπή του Αρείου Πάγου...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αιτηση Power Pass για τους γονεις μου (το ΑΦΜ ενος απο των δυο έληγε σε 1), περιμενω να δω ποτε θα ανοιξει για το δικό μου. Παλι καλά που όλα τα στοιχεία (παροχή κοκ) ερχονται αυτόματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανω την αιτηση για μένα σήμερα, την δεχτηκε, είναι υπο επεξεργασία.

 

Και τώρα η ερώτηση του αιώνα.

 

Πως είναι δυνατόν στο σύστημα τους να έρχεται η διευθυνση μου με το τελευταίο γράμμα λάθος (αντί για Ν, Μ, λολ) ενώ των γονιών μου (ιδια ακριβώς διευθυνση, ιδια πολυκατοικια) να ερχεται σωστά. Σου λενε αν δεν συμφωνουν τα στοιχεια κανε αιτηση να αλλαξεις/δηλωσεις αλλη πρώτη κατοικια. Και φυσικα οταν πας να το κανεις σου λενε, μεγαλε, κάνε το αν δεν συμφωνει με το Ε0.

 

Εμ η διευθυνση ειναι σωστή και στο Ε0 (εδώ και 35 χρόνια) και προφανως στην ΔΕΗ, τι σκατά, με το χέρι τα βάζουν τα στοιχεία στο power pass?

 

Και εγώ τώρα τι θα πρέπει να κανω δηλαδή, για να καταλάβω?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεγάλο είναι το δημοσιονομικό βάρος που καλείται να σηκώσει ο προϋπολογισμός για τις επιδοτήσεις στους λογαριασμούς ρεύματος με δεδομένες τις τιμές που διαμορφώνονται ήδη στην αγορά ενέργειας.

Οι πάροχοι, δε, τη Δευτέρα καλούνται, με βάση το νέο πλαίσιο, να δώσουν τιμές λιανικής ανά κιλοβατώρα, χωρίς τη ρήτρα αναπροσαρμογής, και ήδη τα μηνύματα που λαμβάνει το οικονομικό επιτελείο παραπέμπουν σε φουσκωμένα τιμολόγια που ξεκινούν από τα 47-50 λεπτά ανά κιλοβατώρα και φτάνουν ακόμη και και σε διπλάσιες τιμές, το 1 ευρώ δηλαδή.

 

revma.jpg
WWW.NEWS247.GR

Ο μηχανισμός των επιδοτήσεων στο ρεύμα αναμένεται να πιέσει δημοσιονομικά τον προϋπολογισμό καθώς οι νέοι τιμοκατάλογοι που αναμένονται τη Δευτέρα από τους παρόχους ρεύματος...

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά με τις σημερινές ανακοινώσεις για τις τιμες του ρεύματος των παρόχων και τις κρατικές επιδοτήσεις μας βλέπω κάθε μηνα (σχεδόν) να ψάχνουμε τον φθηνότερο πάροχο για να αλλάξουμε .........υπερωρίες θα εχουν τα συνεργεία μέτρησης του δεδδηε 🤣🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2022 at 12:03 ΜΜ, το μέλος ThorLite έγραψε:

Μεγάλο είναι το δημοσιονομικό βάρος που καλείται να σηκώσει ο προϋπολογισμός για τις επιδοτήσεις στους λογαριασμούς...

 

 

Φαντάζεστε από πού θα βγουν οι επιδοτήσεις ε; Όλα κύκλο κάνουν, αναγκαίες οι επιδοτήσεις τώρα, αναγκαία και η εξεύρεση ... μπαλωμάτων για τις τρύπες του προϋπολογισμού αύριο μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα και καλή βραδιά.

Έχοντας κλείσει περίπου 6 μήνες χωρίς κλειδωμένο πακέτο και έχοντας περιορίσει τις καταναλώσεις μου, η τελευταία ετήσια κατανάλωση είναι:

image.thumb.png.6179982db7be554489edeae12eeef291.png

 

2648 κιλοβατώρες.

 

Η κατανάλωση γίνεται κυρίως με αφυγραντήρα το χειμώνα να στεγνώνω τα ρούχα, air condition που παίζει περίπου 240/365 μέρες το χρόνο στο υπνοδωμάτιο (είτε θέρμανση είτε ψύξη, κυρίως κατανάλωση στο νυκτερινό τιμολόγιο) και θερμοσίφωνα 1 φορά στις 3 ημέρες το καλοκαίρι (οκ, στον καύσωνα δεν το έχω ανάψει) και 1 στις 2 μέρες το χειμώνα. 

Η ηλεκτρική κουζίνα δεν έχει ανάψει ποτέ (καίω υγραέριο), και τα 2/3 a/c δεν τα δουλεύω ιδιαίτερα το χειμώνα (έχω σόμπα υγραερίου).

 

Το ερώτημα είναι, να αρχίσω να παίζω με Φ/Β? Με τιμή kwh στα 0.15, 2648 * 0.15 = 400 € το χρόνο + τα μαμισιάτικα = 600. Το θέμα είναι αν ξαναπάει 0.5 με 1 €, θα είμαστε στα 3000 € με τα μαμισιάτικα...

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ερώτηση... Η γρήγορη απάντηση είναι ότι μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.

Το δίκτυο δεν χρειάζεται περισσότερα φωτοβολταϊκά, αλλά περισσότερη αποθήκευση από φωτοβολταϊκά.

Εσύ έχεις αρκετά μικρή κατανάλωση, οπότε ακόμη και με μπαταρίες θα αργήσεις να αποκομίσεις τα οικονομικά ωφέλη.

Επίσης με προσθήκη φωτοβολταϊκών θα είχε νόημα να αλλάξεις και συμπεριφορά, πχ θέρμανση με ηλεκτρισμό αντί αέριο, αλλά αυτό είναι και πιο απαιτητικό στην εγκατάστση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κάνει αίτηση ενδιαφέροντος στο "κατάστημα" στη ΔΕΗ.

Για 2.75 KW ισχύος (projected παραγωγή 4.1 MWh το χρόνο) το κόστος ανέρχεται στα ~6000 ευρώ (με το ... ρελέ στο χέρι).

Είναι η μικρότερη εγκατάσταση που μπορούν να βάλουν, και είναι κόστος χωρίς μπαταρία.

Σε όσους αναρωτιούνται τι χρειάζεται η μπαταρία, και where is the catch, οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις "γράφουν" κανονικά με το net metering όταν ΔΕΝ χρησιμοποιείς την ώρα που παράγεις.

Οπότε μπορεί μεν να έχεις δωρεάν την κιλοβατώρα, γράφουν όμως οι ρυθμιζόμενες, άρα δεν την έχεις 100% δωρεάν.

Τώρα αν το προγραμματίσεις να δουλεύεις την ώρα που δουλεύουν τα Φ/Β, όλα καλά! Στη δική μου περίπτωση (Φροντιστήριο), η κατάσταση είναι κάπως έτσι (τη νύχτα κλείνουμε), και δεν ψήνομαι να πάρω μπαταρία. Σπίτι όμως θα έπαιρνα.

 

Το άλλο πακέτο είναι η πώληση ρεύματος στη ΔΕΗ, εκεί μιλάμε για 0.089€/KWh (όταν φτάσαμε να την πληρώνουμε 0.45 πριν λίγους μήνες). Οπότε μιλάμε για ημι-απάτη, πρακτικά επιδοτεί τρελά το net metering.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει, αλλά το σκέφτομαι, γιατί αν ξανα-ανέβει η kwh, απόσβεση μπορεί να κάνω και σε 2 χρόνια.

Αξίζει λέτε??

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/11/2021 at 11:06 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Με βλέπω για μία εκ των home enter ή enter+

Στην τελευταία, η σύμβαση είναι 12μηνη και το πάγιο ανεβασμένο κατά 1.5€. Αλλά τους πρώτους 6 μήνες είναι όπως στο απλό "enter" αν το κάνεις έως 31-12-21

 

On 4/11/2021 at 9:33 ΠΜ, το μέλος HotPeanut έγραψε:

Έχω βάλει και εγώ enter αφού κάηκε και εμένα η γούνα μου. Τα έγραφα στο ποθ τις προάλλες αλλά....-->

 

 

Και ναι, δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

 

Σαν να πέρασαν τα 2 χρόνια και σε γενικές γραμμές πήγε καλά το πρόγραμμα.

Μήπως έχετε κάνει έρευνα προς τα που θα κινηθούμε ??

  • Agree 1
  • Plits 1
  • horni 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

 

 

Σαν να πέρασαν τα 2 χρόνια και σε γενικές γραμμές πήγε καλά το πρόγραμμα.

Μήπως έχετε κάνει έρευνα προς τα που θα κινηθούμε ??

 

Σημερα elpedison με 8 λεπτά. Στις 20 του μηνα δε ξερω... 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

 

 

Σαν να πέρασαν τα 2 χρόνια και σε γενικές γραμμές πήγε καλά το πρόγραμμα.

Μήπως έχετε κάνει έρευνα προς τα που θα κινηθούμε ??

 

Τώρα έχει ενεργειακό τουρισμό για όσους δεν βαριουνται. Ελπεντισον δεν θα πήγαινα, αλλάζουν/μετονομάζουν τα προγράμματα τους σαν τα πουκάμισα κάθε 20 του μήνα που ανακοινωθούν τιμές. Επειδή θα αλλάξουν ολα απο 1/1/24 με επαναφορά της ρήτρας λέω να μείνω δεη και μετά βλέπω.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Eιναι αρκετές οι kwh για να τις πληρώνω διπλες για 3 μηνες... Ασε που ζουμε στην Ελλάδα, κανείς δε εγγυαται ότι δε θα παραταθει η παρουσα κατάσταση. 

 

Πρότεινες να πάω σε εναλλακτικό πάροχο; 17/10 λήγει το online.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εληξε 30/8, πηγα ελπεντισον με 8 λεπτά και 80 ευρώ δωρο, για οκτωβριο το πηγαν 13 λεπτα, με το που δωσω ένδειξη και συμψηφισω ολο το δωρο, ειτε θα αλλάξω πακετο ειτε παροχο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα να μπλεξω με αλλους παροχους και να μπω στην διαδικασια να ψαχνω καθε μηνα τι και πως γιατι δεν εχω τον απαραιτητο διαθεσιμο χρονο .

Θα παραμεινω στην ΔΕΗ αλλα πριν τους παρω τηλεφωνο να ακουσω την προταση τους θα ηθελα να εχω μια ιδεα προς τα που να κινηθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, ούτε εγώ τρελαίνομαι με τη διαδικασία, αλλά τελικά χρειάστηκε λιγότερο από 30 λεπτά από το χρόνο μου. Επίσης δε μου αρέσει να πληρώνω γ@μησιάτικα διπλή τιμή. Στις 300 κιλοβατώρες το μήνα, τα 7 λεπτά διαφορά είναι 21 ευρώ. Δε τα χρωστάω σε κανέναν τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με έναν συνάδελφο που'χει αλλάξει 3-4 παρόχους, μόνο η φυσικό αέριο είναι αρκετά σταθερή στις χρεώσεις της και είναι στα ίδια, με περίπου 9.5 λεπτά (όπως είμαι για 20 ακόμη ημέρες , με το myhome online).

1 ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Δεν θα ηθελα να μπλεξω με αλλους παροχους και να μπω στην διαδικασια να ψαχνω καθε μηνα τι και πως γιατι δεν εχω τον απαραιτητο διαθεσιμο χρονο .

Θα παραμεινω στην ΔΕΗ αλλα πριν τους παρω τηλεφωνο να ακουσω την προταση τους θα ηθελα να εχω μια ιδεα προς τα που να κινηθω.

Τι πρόταση να κάνουν; Κι εμείς θα τους πάρουμε αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες.

 

Το μόνο λογικό είναι η παραμονή σε οικιακό γιατί το myhome είναι χειρότερα μετά το πέρας των 2 ετών. Αλλά όπως προειπώθηκε , διπλά σχεδόν χρήματα. Μπορώ να παραμείνω μέχρι ενός σημείου γιατί δεν καίω AC το χειμώνα, αλλά μετά θα μου βγει ο κούκος αηδόνι. 

Το πρόβλημα είναι τι γίνεται από το νέο έτος.. 

 

Ας φάμε λίγη Ελλάδα 2.0 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.