Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

30 λεπτά πριν, το μέλος xdoc έγραψε:

online : (900 εως 1200)*0.17=153 εως 204 ευρω + 3 ευρω(παγιο) = 156 εως 207 ευρω

enter :  (900 εως 1200)*0.18=162 εως 216 ευρω  -  (7% εκπτωση συνέπειας και παγίου)11,34 εως 15,12  = 150,66 εως 200,88 + 9 ευρω (παγια) = 159,66 εως 209,88

Τι να πω.... Αψογος. 
Ευχαριστω πολυ
Θα ενημερωσω οταν θα εχω νεα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους χειμερινούς μήνες υπολόγισα 390 kwh / μήνα ημέρας και 420 kwh / μήνα νυχτερινό, χωρίς να είναι ζεστό το σπίτι, εκτός από το 1 υπνοδωμάτιο που παίζει το a/c 24/7, αλλά να είναι αυτό που λέμε bearable (παλέψιμο). Είναι υπολογισμένο με το 1 9ρι να παίζει 4+2 ώρες βράδυ/μεσημέρι ώστε να σηκώνεται η θερμοκρασία ούτως ή άλλως. 

Με αυτά τα λεφτά και το πρόγραμμα myhomeenter που έχω βάλει, μιλάμε για 720 ευρώ για την τετραμηνία (180 ευρώ το μήνα με όλα τα έξτρα). 

Νομίζω ότι αυτό που θέλει είναι να φέρω τη μία Kerosun ώστε να κόβω απογευματινές / πρωινές kwh ώστε να πέσουν γύρω στις 200 οι ημερήσιες (υπνοδωμάτιο + οι κανονικές μου καταναλώσεις) και να μείνει το νυχτερινό. 

Μετα θεωρώ ότι πρέπει να βάλω παντού φελιζόλ, τώρα που μετράω τις απώλειες έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά να το γεμίσω φελιζόλ και πολυουρεθάνη. Ίσως και ο ηλιακός μου κόψει καταναλώσεις τώρα το καλοκαίρι.

 

Στα υπόλοιπα είδα και την προσφορά από τον Ήρωνα (Ήρων Ένα) που πρακτικά αγοράζεις δικαιώματα στα φωτοβολταϊκά πάρκα του προπληρώνοντας ένα μεγάλο ποσό. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει και πόσο αξιόπιστο θα είναι σε βάθος χρόνου, αλλά αν ισχύει ό,τι γράφει, το να δώσεις 2-3 χιλιάρικα τώρα ίσως τα κάνεις όντως απόσβεση σε 5-10 χρόνια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2022 at 2:42 ΜΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Εγώ τους χειμερινούς μήνες υπολόγισα 390 kwh / μήνα ημέρας και 420 kwh / μήνα νυχτερινό, χωρίς να είναι ζεστό το σπίτι, εκτός από το 1 υπνοδωμάτιο που παίζει το a/c 24/7, αλλά να είναι αυτό που λέμε bearable (παλέψιμο). Είναι υπολογισμένο με το 1 9ρι να παίζει 4+2 ώρες βράδυ/μεσημέρι ώστε να σηκώνεται η θερμοκρασία ούτως ή άλλως. 

Με αυτά τα λεφτά και το πρόγραμμα myhomeenter που έχω βάλει, μιλάμε για 720 ευρώ για την τετραμηνία (180 ευρώ το μήνα με όλα τα έξτρα). 

Νομίζω ότι αυτό που θέλει είναι να φέρω τη μία Kerosun ώστε να κόβω απογευματινές / πρωινές kwh ώστε να πέσουν γύρω στις 200 οι ημερήσιες (υπνοδωμάτιο + οι κανονικές μου καταναλώσεις) και να μείνει το νυχτερινό. 

Μετα θεωρώ ότι πρέπει να βάλω παντού φελιζόλ, τώρα που μετράω τις απώλειες έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά να το γεμίσω φελιζόλ και πολυουρεθάνη. Ίσως και ο ηλιακός μου κόψει καταναλώσεις τώρα το καλοκαίρι.

 

Στα υπόλοιπα είδα και την προσφορά από τον Ήρωνα (Ήρων Ένα) που πρακτικά αγοράζεις δικαιώματα στα φωτοβολταϊκά πάρκα του προπληρώνοντας ένα μεγάλο ποσό. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει και πόσο αξιόπιστο θα είναι σε βάθος χρόνου, αλλά αν ισχύει ό,τι γράφει, το να δώσεις 2-3 χιλιάρικα τώρα ίσως τα κάνεις όντως απόσβεση σε 5-10 χρόνια.

 

 

 

Αν είναι μονοκατοικία να φέρεις έναν μηχανικό να σου βγάλει ένα ενεργειακό πιστοποιητικό με προτάσεις βελτίωσης.

Εμείς φέραμε έναν και το ξεψάχνισε... Στο τσάκ να αρχίσει να τρυπάει να δει που και πόση μόνωση έχει γύρω γύρω το σπίτι. Τελικά δεν έχει μόνωση στην ταράτσα όπου έχει τις μισές απώλειες. Ετοιμαζόμαστε το καλοκαίρι για μόνωση κάτω από την σκεπή.

 

Λέω μονοκατοικία γιατί κάνεις ότι θέλεις. Στην πολυκατοικία είναι πιο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.

 

Υ.Γ. Αυτό με το Ήρων Ένα δεν έχω δει τους όρους, πρέπει να πας εκεί, σίγουρα πάντως δεν είναι το ίδιο με τα δικά σου πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω Γ1 Οικιακό.

Είναι κανείς που έχει myHome Online, myHome Enter ή myHome Enter+ ;

Να μας πει αν είναι ευχαριστημένος, αν είδε διαφορές, τι του ήρθαν τελευταίος ένταντι-εκκαθαριστικός.. Πιστεύετε πως είναι μονόδρομος τα παραπάνω προγράμματα;

Εγώ που είμαι σταθερά σε μηνιαία κατανάλωση 800-1200 kWh, θα έβλεπα κάποια διαφορά με αυτά τα προγράμματα, δηλαδή θα με σύμφερε να ενεργοποιήσω κάποιο από αυτά και ποιο;

Πραγματικά έχει εκτοξευτεί στο θεό ο λογαριασμός που έρχεται πλέον.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Petrosztn έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, έχω Γ1 Οικιακό.

Είναι κανείς που έχει myHome Online, myHome Enter ή myHome Enter+ ;

Να μας πει αν είναι ευχαριστημένος, αν είδε διαφορές, τι του ήρθαν τελευταίος ένταντι-εκκαθαριστικός.. Πιστεύετε πως είναι μονόδρομος τα παραπάνω προγράμματα;

Εγώ που είμαι σταθερά σε μηνιαία κατανάλωση 800-1200 kWh, θα έβλεπα κάποια διαφορά με αυτά τα προγράμματα, δηλαδή θα με σύμφερε να ενεργοποιήσω κάποιο από αυτά και ποιο;

Πραγματικά έχει εκτοξευτεί στο θεό ο λογαριασμός που έρχεται πλέον.

Με αυτή την κατανάλωση και εφόσον είσαι ήδη σε ΔΕΗ, έπρεπε να είχες γυρίσει σε σταθερό χθες.

Προφανώς και έχει διαφορά, δεν έχει καθόλου ρήτρα ΟΤΣ, μόνο τη σταθερή χρέωση και τις ρυθμιζόμενες, που είναι ίδιες σε όλα τα προγράμματα.
Η τιμή που λέει ο @GriGaS δεν υπάρχει πλέον, αλλά ακόμη και με τα 0,17-0,18 συμφέρει για την κατανάλωση που κάνεις.

Δεν ξέρουμε για πόσο καιρό θα είναι έτσι - εάν η ΟΤΣ πέσει κάτω από το 1/3 της σημερινής τιμής, ίσως κάποια κυμαινόμενα αρχίσουν να συμφέρουν...

Έγινε επεξεργασία από minast
typo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Δεν ξέρουμε για πόσο καιρό θα είναι έτσι - εάν η ΟΤΣ πέσει κάτω από το 1/3 της σημερινής τιμής, ίσως κάποια κυμαινόμενα αρχίσουν να συμφέρουν...

 

Τα σταθερά της ΔΕΗ έχουν τόσο χαμηλή ρήτρα πρόωρης αποχώρησης που φεύγεις χωρίς δεύτερη σκέψη εάν πάψουν να συμφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ποιο από τα προγράμματα της ΔΕΗ συμφέρει περισσότερο πιστεύετε;

Επίσης η έκπτωση που εφαρμόζεται από το κράτος και φαίνεται στο πάνω δεξιά μέρος του λογαριασμού θα καταργηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ ίδια είναι το online και το enter oσον αφορά το κόστος. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι το online απαιτεί πάγια εντολή για την εξόφλησή του. Εκπτώσεις στα σταθερά δεν παίζουν. Γι αυτό και σε χαμηλές καταναλώσεις συμφέρει ρήτρα με εκπτώσεις και επιδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2022 at 2:42 ΜΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Στα υπόλοιπα είδα και την προσφορά από τον Ήρωνα (Ήρων Ένα) που πρακτικά αγοράζεις δικαιώματα στα φωτοβολταϊκά πάρκα του προπληρώνοντας ένα μεγάλο ποσό. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει και πόσο αξιόπιστο θα είναι σε βάθος χρόνου, αλλά αν ισχύει ό,τι γράφει, το να δώσεις 2-3 χιλιάρικα τώρα ίσως τα κάνεις όντως απόσβεση σε 5-10 χρόνια.

 

Δυνατό αυτό.

Ειδικά αν μπορείς να το μοιράσεις και σε 2+ λογαριασμούς (πχ αν το δεις ως επένδυση)

Ή με το πλεόνασμα να πληρώνεις και τα νταβατζιλίκια του κράτους (έξτρα χρεώσεις)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Efialtis έγραψε:
dei.jpeg
WWW.FLASH.GR

ΔΕΗ: Νέα αύξηση στα τιμολόγια έως 36% - πώς διαμορφώνεται η τιμή της κιλοβατώρας

 

Εάν κατάλαβα καλά (διάβασα την είδηση εν τάχει), η αύξηση ''πιάνει'' όσες και όσους επιλέξουν τώρα τα προγράμματα myHomeOnline και myHomeEnter.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εάν κατάλαβα καλά (διάβασα την είδηση εν τάχει), η αύξηση ''πιάνει'' όσες και όσους επιλέξουν τώρα τα προγράμματα myHomeOnline και myHomeEnter.

Ακριβώς 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εάν κατάλαβα καλά (διάβασα την είδηση εν τάχει), η αύξηση ''πιάνει'' όσες και όσους επιλέξουν τώρα τα προγράμματα myHomeOnline και myHomeEnter.

Σωστά, απλά είναι η δεύτερη εντός εξαμήνου. Η πρώτη ανέβασε την τιμή από ~0,1 σε ~0,18 και τώρα από ~0,18 σε ~0,24.

Για όσους δεν έχουν μεγάλη κατανάλωση σε 1η κατοικία (άρα επωφελούνται από επιδοτήσεις στα κυμαινόμενα) δεν συμφέρει πλέον το σταθερό.

Αρχίζει βέβαια να γίνεται πρόβλημα και για όσους θα αρχίσουν να λήγουν οι διάρκειες των συμβολαίων με προνομιακή τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εάν κατάλαβα καλά (διάβασα την είδηση εν τάχει), η αύξηση ''πιάνει'' όσες και όσους επιλέξουν τώρα τα προγράμματα myHomeOnline και myHomeEnter.

898222296_2022-04-12121928.png.de2adca65c9db2e44d7d070cbb2afc3d.png

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα και απο μενα! Τωρα ανελαβα εγω λογαριασμους κτλ λογω 2ου εγκεφαλικου του πατερα και ψαχνομαι ΑΞΙΖΕΙ τελικα να μπω στο ΔΕΗ online ? παρολου που λεγατε για αυξησεις ΜΕΤΑ της 11.4.22 ??? μια βοηθεια παρακαλω! (α ναι οι γονεις λογω γηρατος ολη μερα σπιτι με τιβι και ερκουλ χειμωνα καλοκαιρι και εχουμε Γ1Ν με καταναλωση απο 1200 εχουμε φτασει και τα 2500!!!)

1 λεπτό πριν, το μέλος Geko έγραψε:

καλημερα και απο μενα! Τωρα ανελαβα εγω λογαριασμους κτλ λογω 2ου εγκεφαλικου του πατερα και ψαχνομαι ΑΞΙΖΕΙ τελικα να μπω στο ΔΕΗ online ? παρολου που λεγατε για αυξησεις ΜΕΤΑ της 11.4.22 ??? μια βοηθεια παρακαλω! (α ναι οι γονεις λογω γηρατος ολη μερα σπιτι με τιβι και ερκουλ χειμωνα καλοκαιρι και εχουμε Γ1Ν με καταναλωση απο 1200 εχουμε φτασει και τα 2500!!!)

 

δεη.png

Link to comment
Share on other sites

@Geko Μέχρι να βγει το ΦΕΚ που αφορά τις χθεσινές ανακοινώσεις του Μητσο φτου φτου Τακη δεν κάνεις τπτ....

Mόλις βγει το ΦΕΚ και δούμε που περίπου θα καταλήξει η κιλοβατώρα μετά τις εκπτώσεις και τις επιστροφές το ξαναβλέπεις..

Αυτό που μπορείς να κάνεις μέχρι τότε είναι να δεις αν δικαιούσαι ΚΟΤ και να ζητήσεις να σου βάλουν νυχτερινό μετρητή. Και τα 2 χρήσιμα θα σου φανούν όποιο πρόγραμμα και να επιλέξεις.

 

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

logariasmos-reymatos-dei.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Τη δυνατότητα να προσφύγουν στη Δικαιοσύνη κατά της ρήτρας αναπροσαρμογής έχουν οι καταναλωτές, σύμφωνα με γνωμοδότηση που συνέταξαν για λογαριασμό της Ολομέλειας των...

 

@DEADLAZARUS

Τα φώτα σου, τα φώτα σας παίδες. Is any of the above true? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.