Jump to content



ΔΕΗ Myhome Online/enter/enter+ και ρήτρες αναπροσαρμογής


tommybertsen

Recommended Posts

20 λεπτά πριν, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Για ρώτα τον υπαλληλο της ΔΕΔΔΗΕ, στους καταυλισμούς των ρομά πατάνε το πόδι τους;
Αν ναι ξέχασα, οι ρομά δεν έχουν καν μετρητές ρεύματος..ας είναι καλά τα κορόιδα.

 

Εντάξει τη δουλειά του έκανε, δεν νομίζω ότι μπορούσε να δει τη μέτρηση τη δικιά μου ούτε τον πέτυχα να του πω να κόψει κάτι, ίσως καταλάβαινε :p 

In other news, με σοβαρές καταναλώσεις (π.χ. θερμοσυσσωρευτές), τα ποσά ξεφεύγουν:

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/dei-ilektrosok-apo-logariasmo-4-070-eyro-gia-tesseris-mines-ti-kataggellei-74xronos/3492420/

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Εντάξει τη δουλειά του έκανε, δεν νομίζω ότι μπορούσε να δει τη μέτρηση τη δικιά μου ούτε τον πέτυχα να του πω να κόψει κάτι, ίσως καταλάβαινε :p 

In other news, με σοβαρές καταναλώσεις (π.χ. θερμοσυσσωρευτές), τα ποσά ξεφεύγουν:

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/dei-ilektrosok-apo-logariasmo-4-070-eyro-gia-tesseris-mines-ti-kataggellei-74xronos/3492420/

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι είναι ηλικιωμένοι και χρειάζονται θέρμανση. Καταλαβαίνω ότι πιθανόν δεν έχουν συγγενείς που ασχολούνται με αυτά για να αλλάξουν πρόγραμμα. Όμως έχει γίνει ο κακός χαμός σε κανάλια, ραδιόφωνα και έντυπα για την αύξηση της τιμής χονδρικής και την αντίστοιχη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Πριν φτάσουμε στις φαιδρότητες του Αδώνιδος που λέει ότι κρυώνουμε "ψυχολογικά", μπορούμε να βάλουμε κανένα παραπάνω ρούχο και να ελαττώσουμε λίγο την κατανάλωση, ακόμη κι αν έχουμε συνηθίσει αλλιώς... Ξέρω και άλλους ηλικιωμένους που έχουν θέρμανση ανοιχτή μέρα/νύχτα, είτε χρειάζεται είτε όχι. Καμιά φορά παραζεσταίνει και ανοίγουν και κανένα παράθυρο για να δροσίσει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου τελείωσε το πετρέλαιο και εδώ και 10 μέρες, καίω το AC (όσο μπορώ λιγότερο, αλλά 2X AC , το ένα καίει πολύ λίγο, το άλλο περισσότερο αλλά δεν είναι ιδιαίτερα παλιό). Αναγκάζομαι και ντύνομαι σα κρεμμύδι στο σπίτι, καθώς μόνωση γιοκ και το σπίτι είναι 90τμ. Από μεθαύριο αλλάζει η κατάσταση και ευτυχώς, ξεκινάει και η άδειά μου και θα μπορώ να έχω λίγο ανοιχτά. 

Ωστόσο, το ρεύμα που έκαψα το περασμένο τετράμηνο είναι περισσότερο από αυτό που συνήθως καίω και, έχω την ίδια απορία, δεν βλέπουν τι γίνεται; Κι άντε εγώ άργησα (όπως βλέπετε το θέμα το άνοιξα αρχές Νοεμβρίου), έχουν περάσει όμως, 4 μήνες! Κάτι θα πήρε το αυτί του παππού, δεν μπορεί.. 

BTW , δεν καίω σόμπες τύπου kumtel, θα κοστίζε περισσότερο από τα AC :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

οταν η καταναλωση του κοστιζει 1100 και τα υπολοιπα ειναι "περιεργες" χρεωσεις τοτε υπαρχει προβλημα.

θα επρεπε να βγαινει αναλυτικα ρητρα αναπροσαρμογης και ρυθμιζομενες χρεωσεις με μια σελιδα οδηγιες το καθενα.

στην ουσια πληρωνεις  για κατι που δεν καταναλωσες,δε μου φαινεται και πολυ συνταγματικο και ουτε ελευθερης οικονομιας χαρακτηριστικο-πιο πολυ μονοπωλιο-καρτελ μοιαζει αυτο που γινεται.

Έγινε επεξεργασία από steve_m
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Ο 74χρονος μένει στην Χαλκίδα, σε μία μονοκατοικία 110 τ.μ. μαζί με την 72χρονη αδερφή του και την 91 ετών κατάκοιτη μητέρα τους και καταγγέλλει στο newsit.gr ότι το αντίστοιχο τετράμηνο πέρσι και συγκεκριμένα από τις 22/10/2020 ως τις 23/2/2021, (125 ημέρες), πλήρωσε 560 ευρώ για κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας 6.110 κιλοβατώρες.

 

Χαχα, αυτό δεν παίζει με την ΚΑΜΙΑ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας! 

Εχω ακομα το παλιο λογαριασμο ΔΕΗ, Γ1  οικιακο, στο ονομα του, εδω και πολλα χρονια, εκλιποντος πατερα μου 

Μου ηρθε ενας λογαριασμος 400+ ευρω, εκκαθαριστικος, για 960 kWh (200+ ρητρα αναπροσαρμογης!)

Τωρα για να πληρωσω με δοσεις , μου λενε οτι πρεπι να ειναι στο ονομα μου!

Με συμφερει να το περασω στο ονομα μου πληρωνοντας , στο ENTER h ONLINE. Η' να παω σε καποιον αλλο παροχο (πχ χωρις εγγυση)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω Γ1 ΚΟΤΒ, η μηνιαια κατανάλωση μου σπάνια ξεπερνάει τις 200Kwh, μπορεί κάποιος να μου πει αν με συμφέρει να πάω σε κάποιο απο τα νέα προγράμματα της ΔΕΗ και αν ναι σε ποιό? Θα μπορω να κρατήσω το ΚΟΤ Β?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος georgemel έγραψε:

Καλημερα σε ολους σας! 

Εχω ακομα το παλιο λογαριασμο ΔΕΗ, Γ1  οικιακο, στο ονομα του, εδω και πολλα χρονια, εκλιποντος πατερα μου 

Μου ηρθε ενας λογαριασμος 400+ ευρω, εκκαθαριστικος, για 960 kWh (200+ ρητρα αναπροσαρμογης!)

Τωρα για να πληρωσω με δοσεις , μου λενε οτι πρεπι να ειναι στο ονομα μου!

Με συμφερει να το περασω στο ονομα μου πληρωνοντας , στο ENTER h ONLINE. Η' να παω σε καποιον αλλο παροχο (πχ χωρις εγγυση)?

Τι εννοεις σε συμφέρει ? εαν η κατανάλωσή σου ειναι μεγαλύτερη των 300 Kwh/μήνα οντως σε συμφέρει (για το enter ή το online ....για άλλους παροχους σταθερού προγράμματος ξέχασέ το) Τώρα για την εγγύηση που λές για να μην πληρώσεις δυο ειναι οι εκδοχες 1) εαν εχεις οποιαδήποτε αλλη παροχή στο όνομά σου στη ΔΕΗ δεν πληρώνεις εγγύηση (για το enter μιλάμε) 2) κάνεις σε ενα κατάστημα της ΔΕΗ την αλλαγή στο όνομά σου (για πιό γρήγορη διαδικασία) και μόλις μεταφερθεί στο όνομά σου κάνεις εγγραφή στο e-bill και μεσα απο εκει ενεργοποιεις το online (χωρίς εγγύηση) 

ΥΓ1. Σε κατάστημα της ΔΕΗ μόνο το enter μπορείς να κάνεις . Εαν επιλέξεις τη δεύτερη περίπτωση (για το online) στο κατάστημα της ΔΕΗ θα υπογράψης το ισχύον προγραμμα  Γ1 και μετα θα κάνεις εσυ την αλλαγή απο το e-bill. Σε αυτη την περίπτωση θα χρεωθείς για 7 περίπου ημέρες τιμολόγιο Γ1και εν συνεχεία το τιμολόγιο του  online

ΥΓ2. Εαν η ΥΔΕ της παροχης αυτης για την οποία συζητάμε εχει ξεπεράσει τα 10 χρόνια θα σου ερθει και μία επιστολή απο το ΔΕΔΔΗΕ  για να προσκομίσεις σε αυτούς μια νεα εντός 6μηνου

Έγινε επεξεργασία από xdoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά με περίπου 200 kwh (ίσως και να μην ξεπερνώ τους 100 τους καλοκαιρινούς μήνες) το μήνα συμφέρει το online ή myhomeenter? 

με τόσο μικρές καταναλώσεις υπάρχει κάτι καλύτερο?

Έγινε επεξεργασία από flou
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος xdoc έγραψε:

Τι εννοεις σε συμφέρει ? εαν η κατανάλωσή σου ειναι μεγαλύτερη των 300 Kwh/μήνα οντως σε συμφέρει (για το enter ή το online ....για άλλους παροχους σταθερού προγράμματος ξέχασέ το) Τώρα για την εγγύηση που λές για να μην πληρώσεις δυο ειναι οι εκδοχες 1) εαν εχεις οποιαδήποτε αλλη παροχή στο όνομά σου στη ΔΕΗ δεν πληρώνεις εγγύηση (για το enter μιλάμε) 2) κάνεις σε ενα κατάστημα της ΔΕΗ την αλλαγή στο όνομά σου (για πιό γρήγορη διαδικασία) και μόλις μεταφερθεί στο όνομά σου κάνεις εγγραφή στο e-bill και μεσα απο εκει ενεργοποιεις το online (χωρίς εγγύηση) 

ΥΓ1. Σε κατάστημα της ΔΕΗ μόνο το enter μπορείς να κάνεις . Εαν επιλέξεις τη δεύτερη περίπτωση (για το online) στο κατάστημα της ΔΕΗ θα υπογράψης το ισχύον προγραμμα  Γ1 και μετα θα κάνεις εσυ την αλλαγή απο το e-bill. Σε αυτη την περίπτωση θα χρεωθείς για 7 περίπου ημέρες τιμολόγιο Γ1και εν συνεχεία το τιμολόγιο του  online

ΥΓ2. Εαν η ΥΔΕ της παροχης αυτης για την οποία συζητάμε εχει ξεπεράσει τα 10 χρόνια θα σου ερθει και μία επιστολή απο το ΔΕΔΔΗΕ  για να προσκομίσεις σε αυτούς μια νεα εντός 6μηνου

Ευχαριστω πολυ για την εξαιρετικη και γρηγορη απαντηση σου!
Α}

 >1) εαν εχεις οποιαδήποτε αλλη παροχή στο όνομά σου στη ΔΕΗ δεν πληρώνεις εγγύηση (για το enter μιλάμε)


ειχα, αλλα τωρα δεν εχω.   
Μπορει να το κανει στο ονομα της η συντροφος μου? (που ηδη εχει και αλλη ξεχωριστη συνδεση ΔΕΗ στο ονομα της)? Η' θα πρεπει να εχει αμεση συγγενεια με τον εκλιποντα?

Β)

>ΥΓ2. Εαν η ΥΔΕ της παροχης αυτης για την οποία συζητάμε εχει ξεπεράσει τα 10 χρόνια θα σου ερθει και μία επιστολή απο >το ΔΕΔΔΗΕ  για να προσκομίσεις σε αυτούς μια νεα εντός 6μηνου

Εχει ξεπερασει κατα πολυ τα 10 χρονια
Να προσκομησω στη ΔΕΔΔΗΕ μια καινουργια, τι πραγμα?

Γ) 
  * Ποση διαφορα εχουν το ENTER  με  ONLINE? στην περιπτωση μου

Έγινε επεξεργασία από georgemel
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος georgemel έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για την εξαιρετικη και γρηγορη απαντηση σου!
Α}

 >1) εαν εχεις οποιαδήποτε αλλη παροχή στο όνομά σου στη ΔΕΗ δεν πληρώνεις εγγύηση (για το enter μιλάμε)


ειχα, αλλα τωρα δεν εχω.   
Μπορει να το κανει στο ονομα της η συντροφος μου? (που ηδη εχει και αλλη ξεχωριστη συνδεση ΔΕΗ στο ονομα της)? Η' θα πρεπει να εχει αμεση συγγενεια με τον εκλιποντα?

Β)

>ΥΓ2. Εαν η ΥΔΕ της παροχης αυτης για την οποία συζητάμε εχει ξεπεράσει τα 10 χρόνια θα σου ερθει και μία επιστολή απο >το ΔΕΔΔΗΕ  για να προσκομίσεις σε αυτούς μια νεα εντός 6μηνου

Εχει ξεπερασει κατα πολυ τα 10 χρονια
Να προσκομησω στη ΔΕΔΔΗΕ μια καινουργια, τι πραγμα?

Γ) 
  * Ποση διαφορα εχουν το ENTER  με  ONLINE? στην περιπτωση μου

Α) δεν το ξερω........το ρωτάς στο γραφείο της ΔΕΗ

Β) ΥΔΕ = υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη (την κάνει ηλεκτρολόγος αρα εχει κάποιο κόστος)

Γ)

 1.png.a581e13c7549d0d7ceb115df12c31c01.png

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος xdoc έγραψε:

Α) δεν το ξερω........το ρωτάς στο γραφείο της ΔΕΗ

Β) ΥΔΕ = υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη (την κάνει ηλεκτρολόγος αρα εχει κάποιο κόστος)

Γ)

 1.png.a581e13c7549d0d7ceb115df12c31c01.png

Σε ευχαριστω και παλι!

Θα κοιταξω τι γινεται και θα ενημερωσω

Υγ στο μεταξυ κοιταξα λιγο τα ENTER kai ONLINE.....αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο απο τα δυο ταιριαζει πιο πολυ με 900-1200 KWh/τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος georgemel έγραψε:

Υγ στο μεταξυ κοιταξα λιγο τα ENTER kai ONLINE.....αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο απο τα δυο ταιριαζει πιο πολυ με 900-1200 KWh/τριμηνο

online : (900 εως 1200)*0.17=153 εως 204 ευρω + 3 ευρω(παγιο) = 156 εως 207 ευρω

enter :  (900 εως 1200)*0.18=162 εως 216 ευρω  -  (7% εκπτωση συνέπειας και παγίου)11,34 εως 15,12  = 150,66 εως 200,88 + 9 ευρω (παγια) = 159,66 εως 209,88

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος flou έγραψε:

ρε παιδιά με περίπου 200 kwh (ίσως και να μην ξεπερνώ τους 100 τους καλοκαιρινούς μήνες) το μήνα συμφέρει το online ή myhomeenter? 

με τόσο μικρές καταναλώσεις υπάρχει κάτι καλύτερο?

Με τόσο μικρές καταναλώσεις, ακόμη και το Γ1 συμφέρει, δεδομένου ότι οι πρώτες 300kWh έχουν επιδότηση. Εάν σταματήσει/ελαττωθεί η επιδότηση ή αυξηθεί περισσότερο η ρήτρα, είναι άλλη συζήτηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, minast said:

Με τόσο μικρές καταναλώσεις, ακόμη και το Γ1 συμφέρει, δεδομένου ότι οι πρώτες 300kWh έχουν επιδότηση. Εάν σταματήσει/ελαττωθεί η επιδότηση ή αυξηθεί περισσότερο η ρήτρα, είναι άλλη συζήτηση.

αυτο σκέφτομαι και εγώ, είναι δίλημμα … θα έχω 12 φωτοβολταϊκά πάνελ με μέγιστη 5,3 kwh παραγωγή + μπαταρίες και το ρεύμα θα είναι βοηθητικό (αλλά και απαραίτητο αφού δε γίνεται να αποκτήσω πλήρη αυτονομία), επομένως υπολογίζω χαμηλές καταναλώσεις , γενικά…

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.