Jump to content



Αγορά Smart TV Box, με πλήρη συμβατότητα με HD Netflix κλπ


Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά !   :)
Τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι για ένα smart TV box που να τα "παίζει" όλα και σε πλήρη ανάλυση.
Η συσκευή θα πάει σε μια "χαζή" τηλεόραση για να της ανεβάσει το "IQ" !   :)

Διαβάζοντας στον ιστό διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν και τόσο πολλές επιλογές, βασικά οι εξής δυο:
1. Xiaomi  Mi Box S

2. Mecool TV Box KM2

 

Τείνω προς το δεύτερο, καθώς ενσωματώνει όλες τις απαραίτητες θύρες, ενώ στο Xiaomi πρέπει να προσθέσεις ένα USB Hub στην περίπτωση που χρειάζεσαι ethernet κλπ.
 

Υπάρχει κάποιος φίλος που έχει πιο εμπεριστατωμένη γνώμη, το έχει ενδεχομένως και έχει άποψη ?
Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ! 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει σε review παίζουν τα πάντα, αλλά προσωπικά δεν γνωρίζω.
Αυτό που σίγουρα έχουν είναι το Google Certification, οπότε τα συνδρομητικά παίζουν σε πλήρη ανάλυση.

Υπάρχουν αρκετά review, οπότε καλή θέαση !  :) 

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο παραπάνω παίζουν 4K HEVC, πάντως το τοπίο είναι λίγο πιο σύνθετο.

Από αυτά που κυκλοφορούν ευρέως στην Ελλάδα, αυτά είναι τα πιο γνωστά "plug-and-play", με την έννοια ότι μπορούν να καλύψουν τις πιο συνηθισμένες απαιτήσεις, χωρίς "σκάλισμα", πχ 4K Netflix. To Mecool έχει πιο επικαιροποιημένο hardware.

Υπάρχουν άπειρα λιγότερο γνωστά κουτάκια, και τα οποία με διάφορα custom λειτουργικά συστήματα μπορεί να φέρει κάποιος στα μέτρα του, αλλά αυτό είναι άλλο χόμπι :)

Στον αντίποδα, υπάρχουν και άλλα επώνυμα, με διαφορετικό προσανατολισμό, πχ η οικογένεια των Amazon Fire Sticks, ή τα πολύ καλά αλλά αρκετά ακριβότερα Nvidia Shield.

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites


@minastΈχω ρίξει μια ματιά στο NVidia Shield αλλά πάει πολύ ψηλά !  :)
Αυτό που θέλω είναι είναι να έχω πλήρη ανάλυση στα συνδρομητικά και να μπορώ να συνδέσω και ένα δίσκο , ή ένα στικάκι και να βλέπω και από εκεί ταινίες κλπ .
Νομίζω ότι το Mecool ΚΜ2  εκπληρώνει όλα αυτά και από άποψη τιμής είναι αρκετά καλό !
Ευχαριστώ !
Καλές γιορτές να έχουμε με τους ανθρώπους μας ! ! !   :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια φάση κ εγώ, δοκίμασα ένα android tv box του 2017( μάρκα μην ρωτήσετε, δεν το εχω πλέον) κόντεψα να το σπασω..ηθελα plug n play και κατι γρηγορο κ απλο..πηρα Amazon Fire stick του 2021(FHD) και πραγματικά για τα λεφτά του ~45€ δεν το περίμενα να είναι τόσο smooth κ εύχρηστο.. Πιο πολύ για netflix το ήθελα, αλλά έβαλα youtube-spotify και twitch..σε όλα παίζει κομπλέ.. επίσης μεγάλο + το remote που πιάνει από παντού 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν το meecool km2 καταφέρει να κρατήσει τα επίσημα licenses για πάνω από ένα έτος θα είναι μάλλον κατόρθωμα μιας και έως τώρα αυτά τα έδινε πλαγίως με μεθόδους που είχαν ημερομηνία λήξης. 

 

Από αυτά τα δύο μόνο το mi box s σε ότι αφορά επίσημες αδειοδοτησεις για video streaming. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει στους γονείς μου 2 χ mi box s για netflix & ertflix (δεν έχουν σμαρτ..) 

 

πανεύκολα στην χρήση, απο άνθρωπους που δεν το κατέχουν στο θέμα της τεχνολογίας. 

 

Οποτε στο προτείνω τo xiaomi, μιας και στα χέρια σου, θα φανεί παιχνίδι. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, fatalara said:

Ρε παιδια, συγνωμη, μια γρηγορη ερωτηση. Υπαρχει περιπτωση Sony A80J να μην παιζει srt? Google tv δεν εχει και το mi box s?

 

Ανοιξε νεο θεμα ρε γαβ-γαβ


ΥΓ Οποιος του απαντησει 3 μερες ban :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Mi Box S κ απο εδώ , για τους δικούς μου το πήρα 

 

Prime Video , Netflix τα έχει ως κουμπιά στο χειριστήριο , άνετα.

Καλή ποιότητα εικόνας , εύκολο, έχει κάνει 2-3 αναβαθμίσεις το τελευταίο έτος.

 

Το μόνο gripe μου με αυτό είναι η λυχνία led που έχει μπροστά για να δείξει οτι είναι on η off ,

ισχνή πολύ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2021 at 8:29 PM, Vadergr said:

Αν το meecool km2 καταφέρει να κρατήσει τα επίσημα licenses για πάνω από ένα έτος θα είναι μάλλον κατόρθωμα μιας και έως τώρα αυτά τα έδινε πλαγίως με μεθόδους που είχαν ημερομηνία λήξης. 

 

Από αυτά τα δύο μόνο το mi box s σε ότι αφορά επίσημες αδειοδοτησεις για video streaming. 

Να σου πω, αυτό δεν το ήξερα, και είναι όπως λές και εσύ σοβαρό!
Δεν έχω καμιά διάθεση, πάνω που θα το βολευτώ να θέλει "ταρζανιές" για να δουλέψει όπως πρέπει.
Το κακό είναι ότι το Xiaomi είναι τελείως "γυμνό" από θύρες.
Αλλά τέλος πάντων αυτό διορθώνεται.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα προς τους έχοντες και κατέχοντες:

Εκεί που θα μπεί το "κουτάκι "  το Speedtest (κινητό σε WiFi σύνδεση), μου δίνει σε διαδοχικούς ελέγχους ελάχιστη ταχύτητα download ~36Mbps.
Αυτή η ταχύτητα σύμφωνα με το Netflix είναι αρκετή ακόμα και για video 4Κ (η απαίτηση λέει για 25Mbps).
Η δική σας πείρα τι λέει?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 28/12/2021 at 9:10 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Nα πω ως κάτοχος mi box s πως το δικό μου δεν κατάφερε ποτέ να έχει σταθερό σήμα WiFi και έπαιζα με usb ethernet.

 

μήπως έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι ? έκανες καμιά απόπειρα συνομιλίας με το service ? 

 

ΥΓ απο περιέργεια, γιατί ρύθμιζα μια smart plug τις προάλλες. Μιλάμε για 2.4GHz ή 5GHz στη συχνότητα του Wi-Fi ? 

Link to comment
Share on other sites

2 εκδοσείς Mi box και απόλυτα ευχαριστημένος και απο τις 2.. παλαιά είχα και ethernet hub (αλλα είχα πάρει τότε 100άρι) οπότε παίζουν τώρα με wifi σε 5Ghz και μεγαλύτερες ακομα ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.