Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

50 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

για launching γράφει, αν είναι φήμες ή όχι θα δείξει

 

Τρώνε πολύ ξύλο από τους 13xxx, επομένως η AMD θα πρέπει να τους κυκλοφορήσει το ταχύτερο δυνατό. Δυστυχώς πιάστηκαν με τα βρακιά κατεβασμένα και σε αυτόν το γύρο το productivity πήγε αέρα στην Intel, γιατί η βλακεία της AMD να μην ανεβάσει πυρήνες ήταν ανεκδιήγητη....

On 22/11/2022 at 9:30 ΠΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μάλλον δεν άρεσε στις εταιρίες το γεγονός ότι υποχρεώθηκαν, κατά κάποιο τρόπο, να υποστηρίξουν μέχρι και τα Β350/Χ370. Όποτε για να είναι καλυμμένοι του έδωσαν κ κατάλαβε.

 

Δε κοίταξα τις τιμές γενικά αλλά έχω την εντύπωση πως κυρίως οι ASUS έχουν ξεφύγει.

 

 

Τι να λέμε τώρα... 500€ για middle range ROG strix gaming-f, που btw τις λείπουν και ένα σωρό features.... Η AMD θα πρέπει να αντιληφθεί πόσο τεράστια ζημιά έπαθε από τους AIBs και στην επόμενη γενιά να κυκλοφορήσουν δικά τους reference boards. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Οι AIBs έχουν πάρει πολύ αέρα, κάποιος πρέπει να τους μαζέψει....

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Αν βγαλει τον 7700/7800Χ3D περιπου στην τιμη του 7900 και πεσουν λιγο οι μητρικες ΙΣΩΣ εχει νοημα καποια αναβαθμιση γιατι τοτε λογικα θα εχω 4080 η 7900ΧΤΧ

 

Τα πάντα όλα που γράφεις μπορεί να γίνουν. Εκτός από το να πέσουν οι μητρικές, το αποκλείω. Ειδικά αν κυκλοφορήσει η AMD 3D μοντέλα και ο κόσμος τους καλοβλέπει, τότε είναι που δεν θα μειώσουν ούτε € οι AIBs τις τιμές τους. Εδώ δεν μειώνουν τώρα που οι 7xxx δεν πουλάνε...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Τι να τον κανω τον 16core. 8 βγαλτε. Για gaming άχρηστος θα ειναι

 

Θα έχει και 8core ρε μάστορα. Βασικά ο 8core είναι σίγουρος. Οι 12/16 core είναι αμφίβολοι.

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 11:04 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Τρώνε πολύ ξύλο από τους 13xxx, επομένως η AMD θα πρέπει να τους κυκλοφορήσει το ταχύτερο δυνατό. Δυστυχώς πιάστηκαν με τα βρακιά κατεβασμένα και σε αυτόν το γύρο το productivity πήγε αέρα στην Intel, γιατί η βλακεία της AMD να μην ανεβάσει πυρήνες ήταν ανεκδιήγητη....

 

Τι να λέμε τώρα... 500€ για middle range ROG strix gaming-f, που btw τις λείπουν και ένα σωρό features.... Η AMD θα πρέπει να αντιληφθεί πόσο τεράστια ζημιά έπαθε από τους AIBs και στην επόμενη γενιά να κυκλοφορήσουν δικά τους reference boards. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Οι AIBs έχουν πάρει πολύ αέρα, κάποιος πρέπει να τους μαζέψει....

 

Πάρε Asrock B650E Riptide WIFI με 230€.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

Πάρε Asrock B650E Riptide WIFI με 230€.

Ακόμα και αν ήμουν σε φάση αναβάθμισης (που δεν είμαι), αρνούμαι κατηγορηματικά να πάρω πετσοκομμένη μέχρι αηδίας mobo στα 230€, όταν με τα ίδια χρήματα αγόραζες τούμπανο την εποχή zen1. Σε λίγο θα μας δίνουν mobo με 1 sata, 1 pciex slot και μερικά usb και θα μας λέτε πάρα τάδε μητρική με 300€ ευρώ.... Το τι παίρνω με τα 230€, το εξετάζουμε καθόλου? To ότι δεν μπορούμε να βάλουμε 2η pciex κάρτα (θα ρίξει στα 8x την gpu) μας απασχολεί καθόλου ή επειδή δεν το είπαν οι καλοπληρωμένοι reviewers, δεν μας νοιάζει? Συγγνώμη δεν θα πάρω. Είναι υποβάθμιση να πληρώνουμε περισσότερα και να παίρνουμε λιγότερα. Αρνούμαι. Ναι όταν θα μου καεί το pc θα αναγκαστώ να αγοράσω, αλλά δεν θα τους κάνω το χατίρι μέχρι να το έχω απόλυτη ανάγκη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εχει καλυτερα vrm απο ολες τις x370, ακομα και απο τις ακριβοτερες. 8 layer pcb, pcie5 και m.2 pcie 5. Τα σατα που και εγω τα θελω, αρχισαν να τα μειωνουν απο το b550. Με τον πληθωρισμο και το ευρω εκει που ειναι, ειναι πολυ value for money.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Εχει καλυτερα vrm απο ολες τις x370, ακομα και απο τις ακριβοτερες.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις πόσο κουτόχορτο σας έχουν δώσει με τα "VRM", η 4-phase Β350 mobo μου παίζει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ 5950X 16-πυρήνων. Κάποιοι youtubers έχουν αρχίσει και "ψελλίζουν" πόσο over-engineered είναι οι ΑΜ5 μητρικές.

 

14 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

8 layer pcb, pcie5

 

Το πρώτο το θέλουμε για να δουλέψει το 2ο που είναι άχρηστο. Παντελώς άχρηστο όμως για την επόμενη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3ετία.

 

15 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

m.2 pcie 5

 

Επίσης άχρηστο, να μην σου εξηγώ γιατί.

 

16 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Τα σατα που και εγω τα θελω, αρχισαν να τα μειωνουν απο το b550.

 

Αυτά που έχουν ουσία SATA + PCIex slots άρχισαν να τα μειώνουν. Δεν το είπαν οι youtubers, γιατί να αντιδράσουν οι χρήστες, αναρωτιέμαι. Ναι ειρωνεύομαι.

 

16 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Με τον πληθωρισμο και το ευρω εκει που ειναι, ειναι πολυ value for money.

 

 

Και εδώ σταματάω να περιγράφω? VALUE FOR MONEY???? Θες να με τσαντίσεις???????  ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ? Ποιον πληθωρισμό και ευρώ και πράσινα άλογα με δουλεύετε? Οι 7xxx γιατί έπεσαν? Οι 5xxx γιατί πουλιούνται ΚΑΤΩ από MSRP???? Οι Radeon RX 6xxx γιατί πουλιούνται ΚΑΤΩ ΑΠΟ MSRP (το οποίο btw θεσπίστηκε ΠΡΟ ΚΡΙΣΗΣ)???? Με 60% margins παίζουν οι εταιρείες και τα ρίχνουν στον πληθωρισμό και στο ευρώ... Μάλλον στην έλλειψη κοινής λογικής και προβατίλας θα έπρεπε να τα ρίχνουν....

Link to comment
Share on other sites

το x8 ούτε σε x670e θα το πάρεις (εκτός κι αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά).

 

aorus master x670e
image.thumb.png.9d8c55b5d9b1f90e1e412df478190fff.png

 

aorus master b650e

image.thumb.png.aaaa421deddd803ddf3055d8d56e5ea8.png

 

asus b650e-e
image.thumb.png.cf6d075595aa9ea5d83db4ca5c864683.png

 

asus x670e-f
image.thumb.png.202f4ae115eb5ba3bcc8b9fdd043d306.png

 

----------
asrock x670e pro rs

-----------
image.png.df487dd0bc5561c5255981644d4ddfe8.png

-----------
b650e riptide

------------

image.thumb.png.a7b6349230456b3014686636d0779024.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ακόμα και αν ήμουν σε φάση αναβάθμισης (που δεν είμαι), αρνούμαι κατηγορηματικά να πάρω πετσοκομμένη μέχρι αηδίας mobo στα 230€, όταν με τα ίδια χρήματα αγόραζες τούμπανο την εποχή zen1. Σε λίγο θα μας δίνουν mobo με 1 sata, 1 pciex slot και μερικά usb και θα μας λέτε πάρα τάδε μητρική με 300€ ευρώ.... Το τι παίρνω με τα 230€, το εξετάζουμε καθόλου? To ότι δεν μπορούμε να βάλουμε 2η pciex κάρτα (θα ρίξει στα 8x την gpu) μας απασχολεί καθόλου ή επειδή δεν το είπαν οι καλοπληρωμένοι reviewers, δεν μας νοιάζει? Συγγνώμη δεν θα πάρω. Είναι υποβάθμιση να πληρώνουμε περισσότερα και να παίρνουμε λιγότερα. Αρνούμαι. Ναι όταν θα μου καεί το pc θα αναγκαστώ να αγοράσω, αλλά δεν θα τους κάνω το χατίρι μέχρι να το έχω απόλυτη ανάγκη.

 

Γιατι ειναι πετσοκομμενη?

Πρακτικα ολα τα τσιπσετ ειναι ιδια, οι διαφορες ειναι αστειες pci gen4 vs 5 etc.

Οποτε οποιος θελει Gen 5 για bragging rights ή αλλο λογο παει σε Β650Ε, διαφορετικα απλο Β650.

 

Ακριβες μητρικες χωρις προφανη λογο υπηρχαν κ με Χ570, Β550. Δε ξεκινησε τωρα το πανηγυρι με τις τιμες.

Κ τελος οι ΑΙΒς δε ξανακανουν τη χαρη στην AMD να δινουν μητρικες για 5+ χρονια. Γιαυτο αγαπανε την Ιντελ.

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Κ τελος οι ΑΙΒς δε ξανακανουν τη χαρη στην AMD να δινουν μητρικες για 5+ χρονια. Γιαυτο αγαπανε την Ιντελ.

 

Πότε την έκαναν την χάρη?

 

Να σου θυμίσω όταν βγήκαν οι ryzen 3xxx τι παπαριές έλεγαν με τα BIOS που δεν "χωράνε" έλεγαν αναβάθμιση? Ε το 90% αγόρασε νέα μητρική και ένα 10% σαν και μένα που έτυχε να μην θέλουμε αναβάθμιση τότε, μας έκατσε καλά γιατί μετά μπορέσαμε να βάλουμε 3xxx.

 

Το ίδιο έκαναν και με τους Ryzen 5000. Αρχικά το απέκλεισαν να δοθεί υποστήριξη σε παλιές μητρικές (με τις ευλογίες της AMD) γιατί τα VRM δεν είναι καλά τα Bios δεν μπορούν και γενικά η ποιότητα των μητρικών δεν ήταν και καλά ΟΚ. Ευτυχώς τότε μας έσωσε η Intel (όσοι δεν αγόρασαν Β550/Χ570). Τις έφαγαν τις χαστουκάρες τους από τους Alder Lake και ξαφνικά είδαν το φως το αληθινό και κατέληξα και εγώ με B350 και 5800Χ3D.

 

Όσο για τώρα που "δεν θα κάνουν την χάρη", το καταλαβαίνω. Αντί να στρώσουν κώλο κάτω και να κάνουν innovation να θες να αγοράσεις το καινούργιο μοντέλο, κάθονται και κόβουν features ΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ. Και έχεις και από κάτω τους άμυαλους αγοραστές που ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ τις εταιρείες (Ω ΘΕΕ ΜΟΥ) αναπαράγοντας άκριτα την προπαγάνδα για τον πληθωρισμό ή την ακρίβεια ή τα καταπληκτικά features που δίνουν οι ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΕΣ μητρικές ή -το κορυφαίο που ακούω- ότι δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και πρέπει να βγάλουν κέρδος. Και ειδικά αυτό το τελευταίο όταν το λένε καταναλωτές τότε είναι που εκνευρίζομαι απίστευτα καθώς δικαιολογούν τους δήμιους τους. Τεράστια απόδειξη πόσο έχει αποτύχει το εκπαιδευτικό σύστημα (παρέχοντας στείρα γνώση) και πόσο επιτυχημένο είναι το marketing μέσω των influencers και των youtubers. Ειλικρινά όποιος μου πει μπροστά μου για το ότι οι εταιρείες κοιτάνε το κέρδος ως επιχείρημα δικαιολόγησης της ακρίβειας, θα τον αρχίσω στα χαστούκια.

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

το x8 ούτε σε x670e θα το πάρεις (εκτός κι αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά).

Όχι εγώ λέω ότι αν κάνεις populate το 2ο σλοτ π.χ. γιατί μπορεί να θες μια capture card ή σατα controller ή μια sound card ή κάτι άλλο, τότε το PCI slot της GPU ρίχνει ταχύτητα 8x

Link to comment
Share on other sites

Τι λειπει πχ απο τη μητρικη που ανεβασε ο adpanos?

Τι ακριβως θελεις να εχει η μητρικη που μονο οι πανακριβες το εχουν?

 

Δλδ οι ROG Strix περα απο τα rgb headers, AIO/pump headers k water sensors, τι παραπανω εχουν?

 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τι ακριβως θελεις να εχει η μητρικη που μονο οι πανακριβες το εχουν?

+2 PCIex (ας είναι και 3.0) slots για expansion cards (π.χ. capture cars, sound card, sata card) ΧΩΡΙΣ να κόβεται η ταχύτητα στο gpu slot

 

6-8 sata ports όπως έχουν οι μητρικές του 100άρικου προγεννέστερων ετών

 

Αυτά δεν τα έχουν ΟΥΤΕ οι πανάκριβες. Γιατί γίναμε όλοι μάγκες που θα βάλουμε 4090 των 4 σλοτς οπότε δεν χρειάζεται , σωστά?

 

Και δεν θέλω θέσεις για 5 nvme ΕΛΕΟΣ. γίναμε όλοι πλούσιοι και πάλι και θα γεμίζουμε nvme τις μητρικές όταν για storage χρειάζεσαι HDD ή φτηνούς SATA SSD 2.5"

 

Πληρώνει 500-600€ μητρική και δεν σου βάζουν sata ports οι τσιφούτηδες που παίζει να τους κοστίζει 1€ το port (και πολλά λέω).

 

Οι τύποι που τις σχεδιάζουν παίζει να είναι ηλίθια 16χρονα, δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν ξέρω από πού παίρνουν τα δεδομένα τους για τις ανάγκες του enthusiast που θα πληρώσει τέτοια εξωφρενικά ποσά.

 

Δίνεις 300-400€ για AM5 και δεν έχουν ούτε debug led γιατί βεβαίως κοστίζει μισό ευρώ και πρέπει να το βάλουμε στις μητρικές των 600€.

 

Και άλλα πολλά, μην φορτώσω και άλλο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

η b650e riptide των 230€
έχει 6 sata ports
1 pciex4 για τα εξτρα sata ports ή capture card, κλπ κλπ

αυτό με τα sata ports μου θυμίζει αυτό κάτι σαν τα κουτιά που δεν έχουν θέση για 5,25 drive 😆

debug  με οθονούλα έχει και σε μητρική(ές) των 400€,
όλες έχουν bios flashback button, από τα 350+ έχουν clear cmos button (και με λιγότερα από 350 νομίζω)

usb ports, typec κλπ κλπ

μια χαρά μοιρασμένα τα m.2 και τα sata ports, οι τιμές των m.2 έχουν πέσει πολύ

image.png.61acc3fb5a97240a2245ab292c48907c.png

 

----------------------------------------------------

Στο pc με την b550 tomahawk που έχω, ήθελα να κουμπώσω 2ο m.2 gen4 και είχε μόνο 1 και ψαχνόμουν για να αλλάξω σε x570 αλλά δεν (πέρσι).
Στην b650e που έχω πάρει έχει 2 gen5 και 2 gen4 :beer::whistling:
Σε 1,5+ χρόνο όταν θα έχουν πέσει οι τιμές σε m.2 gen5 (αρκεί να έχουν βγουν του χρόνου 😂) θα υπάρχουν οι θέσεις στην μητρική,
όχι όπως με την b550

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

41 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

+2 PCIex (ας είναι και 3.0) slots για expansion cards (π.χ. capture cars, sound card, sata card) ΧΩΡΙΣ να κόβεται η ταχύτητα στο gpu slot

 

Αυτό τελευταία φορά που το θυμάμαι σαν spec πρέπει να ήταν επί εποχής που τα SLI - Xfire ήταν στα ντουζένια τους με chipset nVidia.

Υπάρχει ΑΜ4 που δεν ρίχνει χ8 όταν βάζεις 2 κάρτες; Μάλιστα εγώ όταν τα έψαχνα το 2017 δεν το είδα πουθενά. Μπορείς να δώσεις μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

image.png.a2674f4bf03bcf317d3a36fccfc02786.png

 

Asus ROG Strix B350 Gaming-F

 

Δεν εννοώ να βάλεις 2 gpu που θα σου κόψει όντως το δεύτερο σε x8/x8. Εννοώ να παίζεις τη gpu x16 και να έχεις και περιθώριο να βάλεις άλλες καρτούλες σε slots x4 ή x1

32 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

αυτό με τα sata ports μου θυμίζει αυτό κάτι σαν τα κουτιά που δεν έχουν θέση για 5,25 drive 😆

 

Καμία σχέση όμως... Ο power user θέλει αποθήκευση και αποθήκευση = HDD/sata SSD

33 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Στο pc με την b550 tomahawk που έχω, ήθελα να κουμπώσω 2ο m.2 gen4 και είχε μόνο 1 και ψαχνόμουν για να αλλάξω σε x570 αλλά δεν (πέρσι).
Στην b650e που έχω πάρει έχει 2 gen5 και 2 gen4 :beer::whistling:
Σε 1,5+ χρόνο όταν θα έχουν πέσει οι τιμές σε m.2 gen5 (αρκεί να έχουν βγουν του χρόνου 😂) θα υπάρχουν οι θέσεις στην μητρική,
όχι όπως με την b550

 

Πάρε όσους gen5 nvme θες (και πλήρωνε). Άμα δεις καμία ουσιαστική διαφορά στις επιδόσεις, τρύπα μου τη μύτη (εκτός αν τους θες για cache για video editing, δεν υπάρχει άλλο σενάριο που θα δεις διαφορά). Άμα δεν βελτιωθούν τα random (που δεν βελτιώνονται) gen150 να βάλεις πάλι τα ίδια θα είναι στην πράξη και θα σου διαφημίζουν serial διαμεταγωγή και θα νομίζεις ότι κάτι έγινε....

Link to comment
Share on other sites

διόρθωση - η riptide έχει 4 sata ports

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Καμία σχέση όμως... Ο power user θέλει αποθήκευση και αποθήκευση = HDD/sata SSD

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

πόσα sata ports -δίσκους χρειάζεται?

1 μηχανικό? (μακρυά κι αγαπημένα από hdd για μένα γράφω 😂 )
πόσους sata?

 

Aν τον δίσκο τον χρειάζεσαι για backup-ασφάλεια και έχεις μεγάλο όγκο δεδομένων  (φωτογραφίες, μουσική,, αρχεία δουλειάς, κλπ κλπ) πας σε hddx2 και κάνεις τον σταυρό σου. Αν χωράνε σε ssd ξεχνάς τους μηχανικούς.
Ανάλογα την οικονομική δυνατότητα του άλλου (και την μητρική που έχει) είτε βάζεις έναν nvme κι έναν sata ssd, είτε 2 sata ssd.

 

ο καθένας το βλέπει από την δικιά του οπτική

 

sata με nvme στις ίδιες χωρητικότητες έχουν παραπλήσια τιμή (5-10€ διαφορά), είτε ssd είτε nvme το ένα και το αυτό όσον αφορά την τιμή.

 

Spoiler

image.thumb.png.f9e9a534681d9b49d1f5523424fd3c86.png image.thumb.png.1c2077a84c27fa3d0f5639da11f48cf7.png

 

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πάρε όσους gen5 nvme θες (και πλήρωνε). Άμα δεις καμία ουσιαστική διαφορά στις επιδόσεις, τρύπα μου τη μύτη (εκτός αν τους θες για cache για video editing, δεν υπάρχει άλλο σενάριο που θα δεις διαφορά). Άμα δεν βελτιωθούν τα random (που δεν βελτιώνονται) gen150 να βάλεις πάλι τα ίδια θα είναι στην πράξη και θα σου διαφημίζουν serial διαμεταγωγή και θα νομίζεις ότι κάτι έγινε....

όταν κυκλοφορήσουν και έχουν την τιμή που θέλω, θα πλερώσω 😆 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.