Jump to content



nVidia RTX 40X0 Ada Architecture


Recommended Posts

3 ώρες πριν, το μέλος sstav έγραψε:

και κοιτάζω εναλλακτικες επιλογές (Oled & ps5)

Βρε Σπυρε, αμα ειναι να τα δωσεις αυτα τα λεφτα, δωστα σε καρτα! Ξερεις δεν υπαρχουν μονο οι ΧΧ80ti στην αγορα ε; 😛 Αμα παιζεις ακομα με 1080ti, τοτε και μια 3070ti θα σου φανει τουμπανη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως παραδίπλα έχω βάλει αγγελία ζήτησης. ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ

ούτε ένας δεν έκανε βήμα να κάνει προσφορά ...

αρα ολες οι αγγελίες πώλησης ειναι σε παράλογες τιμές... για να μη σχολιάσω οτι ειναι 2ο χέρι -3οχέρι όπου ο 1ος ειχε κάνει mining, o 2oς άλλαξε pads και ο 3ος σε πλήρη άγνοια λεει ότι την ειχε μονο για gaming.

και η πολιτκή του διπλα ειναι "δεν σχολιάζουμε αγγελίες" αντί να φτιαχνει ένα νήμα "αγγελίες που κάνουν ΚΡΑ !!! .... για κρά (ξιμο)" και να σχολιαζονται οι παραλογισμοί

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος sstav έγραψε:

πάντως παραδίπλα έχω βάλει αγγελία ζήτησης. ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ

ούτε ένας δεν έκανε βήμα να κάνει προσφορά ...

αρα ολες οι αγγελίες πώλησης ειναι σε παράλογες τιμές... για να μη σχολιάσω οτι ειναι 2ο χέρι -3οχέρι όπου ο 1ος ειχε κάνει mining, o 2oς άλλαξε pads και ο 3ος σε πλήρη άγνοια λεει ότι την ειχε μονο για gaming.

και η πολιτκή του διπλα ειναι "δεν σχολιάζουμε αγγελίες" αντί να φτιαχνει ένα νήμα "αγγελίες που κάνουν ΚΡΑ !!! .... για κρά (ξιμο)" και να σχολιαζονται οι παραλογισμοί

 

Είμαστε οff topic, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από μια 6700ΧΤ (καινούργια ζητάει ελάχιστα περισσότερα από 400€). Εκτός αν θες αποκλειστικά nvidia (λόγω cuda ή RT), οπότε πρέπει να δώσεις παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

@Trooper 

μεγειες μαν! είναι τέρας και οπτικά και στις επιδόσεις, και ναι έκανε καλή δουλειά η πράσινη (αν αφήσουμε το κόστος στην άκρη)

εννοείται δεν αξίζει να την βρέξεις από θέμα επιδόσεων θερμοκρασιών και θορύβου αλλά και μόνο για το αισθητικό κομμάτι και ότι έχεις ήδη το custom w/c νομίζω επιβάλλεται να την βάλεις στο κύκλωμα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Trooper έγραψε:

Λίγα λόγια μετά απο μερικές μέρες με την 4090.

 

Αν βγάλουμε απο τη μέση το κόστος, ως νέα γενιά είναι πάρα πολύ εντυπωσιακή. Τις τελευταίες μέρες παιζω το νέο COD MW2 με full γραφικά, στην ανάλυση 5120x1440, χωρίς DLSS, και έχω πάνω απο 200fps στο 95% του παιχνιδιού. Το παιχνίδι παίζει "βούτυρο" και δεν κολάει ποτέ.

 

Έδωσα +100 gpu core +200 μνήμες, και ανέβηκαν οι επιδόσεις λιγάκι, βάζοντας το power limit στο max (133%).

 

 

Default

3dmark9800.jpg.8f0913b2e8b7dfc2fe4030786124bda2.jpg

 

+100gpu core +200 ram

3dmark10000.jpg.44c82b559cd902acf8bcf391420091cb.jpg

 

H κάρτα παιζει σταθερά στα 2850mhz, με θερμοκρασίες 60-65 βαθμούς και δεν ακούγεται καθόλου. Εντυπωσιακό πραγματικά. Νομίζω οτι η nvidia τρόμαξε τους partners με τα 600w και το παρακάνανε με τις ψύκτρες και βάλανε ολοι τεράστιες ψύκτρες χωρίς όμως να υπάρχει τέτοια ανάγκη. Η κάρτα τραβάει ~400 watt σε default καταστάσεις, και με το λίγο που την "τσίμπησα" πάει στα 450watt. Αλλά ούτε κάν να πλησιάσει στα 600watt. Τα volt ειναι κλειδωμένα οπότε δε μπορείς να δώσεις τίποτα, αλλα και με διάφορα volt mods και bios που ξεκλειδωνουν τα volt, η κατανάλωση μετά ανεβαίνει απότομα με μικρο κέρδος στις επιδόσεις.

 

Η κάρτα ειναι πραγματικά τεράστια, αν δε τη δείς μπροστά σου δε μπορεις να καταλάβεις. Εδω σε σύγκριση με την 3090:

 

 

comparison.thumb.jpg.30489a43eaee88a43489c68a968e305a.jpg

 

Το καλώδιο είναι ένα θέμα, εχω παραγγείλει 3rd party για το τροφοδοτικό μου, οποτε ελπίζω να γλυτώσω το καλωδιομάνι που βγαινει. Ειναι πάρα πολυ σκληρό και παρόλο που έχω μεγάλο κουτι (corsair 7000), βρισκει στο πλαινο τζάμι.

 

Να δω τώρα αν θα αξίζει να βάλω υδρόψυξη... :D

 

 

 

Ρε τρελε πως παιζεις FPS στη 49αρα really? Εδω 34αρα ειχα παρει και δεν την παλευα μια και πηρα παλι 27αρα πριν χρονια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ρε τρελε πως παιζεις FPS στη 49αρα really? Εδω 34αρα ειχα παρει και δεν την παλευα μια και πηρα παλι 27αρα πριν χρονια

 

Ειναι πολυ ωραία η αισθηση του 32:9, ειδικά στο cod, το μονο κακό ειναι το minimap που είναι στη γωνία και δε το πολυβλέπω. Αλλά σαν immersion δε παίζεται.

 

Αν θελεις δοκιμή ευχαρίστως 😆

 

Θα δοκιμάσω σύντομα σε μια μεγαλυτερη 16:9 να δω αν θα με βολέψει και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η Nvidia θέλει να φύγει το στοκ των 3000 series. Όχι ότι μετά θα ρίξει τις τιμές. 

Μεγάλη ευκαιρία, 4080 στα 1.300 (από 1.700). Το αφεντικό τρελάθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καλά, η Nvidia θέλει να φύγει το στοκ των 3000 series. Όχι ότι μετά θα ρίξει τις τιμές. 

Μεγάλη ευκαιρία, 4080 στα 1.300 (από 1.700). Το αφεντικό τρελάθηκε. 

Που την ειδες 1300?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοεις οτι ΘΑ παει 1300 μετα και θα ειναι υπερπροσφορα και καλα?

Καταρχας λογικα 1700-2000 θα εχουν αρχικα νομιζω οι καλες.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

λογικα 1700-2000 θα εχουν αρχικα νομιζω οι καλες.

 

και ετσι εγινε

WWW.SKROUTZ.GR
logo.svg
WWW.PLAISIO.GR

Αποτελέσματα Αναζήτησης

 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

σε τιμη ευκαιριας η νεα 4080 Strix και δωρο το coil whine αξιας 500Ε λογω μαυρης παρασκευης (το αφεντικο τρελαθηκε) 

(ΠΡΟΣΟΧΗ περιορισμένος αριθμός η καρτα ειναι συλλεκτική!)

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.