Jump to content



nVidia RTX 40X0 Ada Architecture


Recommended Posts

Γατάκια που παραπονιέστε για το μέγεθος της 4090, δείτε τι φορούσαν τα PC μας 40 χρόνια πριν (1982 - Hercules display adapter).

 

KL_Hercules_HGC.thumb.jpg.4c663d129fb3e8431cb12f3da3c9dcd0.jpg

 

YΓ: To πρώτο μου PC (ΑΜD 8088 @ 10 ΜΗz) φορούσε μια τέτοια αλλά downsized μεταγενέστερη από την original.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Συναντησα μία ωραία εικόνα, στην οποία αποτυπώνεται πολύ ωραία η αποδόμηση της μεσαίας κατηγορίας από την Nvidia.

Σημειωτέον ότι απεικονίζει μόνο CUDA cores, εάν βάλεις κανείς memory bandwidth και άλλες παραμέτρους, είναι ακόμα χειρότερη η σύγκριση.

0ArcwBW.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

kUAMePBzFuVMXzmr.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

GALAX showed off its GeForce RTX 4090 HOF (hall of fame) graphics card targeting enthusiasts. The card is meant to be paired with extreme cooling solutions to climb up benchmarking...

καλα θα παει αυτο 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να υπαρχει τροφοδοτικο με 2x16pins ή 8x8pins.

 

Οποτε ειτε θα χρησιμοποιησεις ενα 16αρι κ 4 8αρια ή οσα 8αρια εχει το τροφοδοτικο με σπλιτερ.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη παρει φωτια αυτη η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

έχει παραξηλώσει το θέμα με την τιμολογιακή πολιτική και την υπεραξία απο γενιά σε γενια ...

επίσης έχει παραξηλώσει το θέμα με τα μεταχειρισμένα ...

Έχω μείνει χωρίς κάρτα γραφικών πλεον...και κοιτάζω εναλλακτικες επιλογές (Oled & ps5)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

έχει παραξηλώσει το θέμα με την τιμολογιακή πολιτική και την υπεραξία απο γενιά σε γενια ...

επίσης έχει παραξηλώσει το θέμα με τα μεταχειρισμένα ...

Έχω μείνει χωρίς κάρτα γραφικών πλεον...και κοιτάζω εναλλακτικες επιλογές (Oled & ps5)

Xbox series x. Ps5 σε κανα δυο χρονια που θα βρισκεις τα exclusive με 10 ευρω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος sstav έγραψε:

Έχω μείνει χωρίς κάρτα γραφικών πλεον...και κοιτάζω εναλλακτικες επιλογές (Oled & ps5)

Νομίζω ότι μια 6700ΧΤ θα σου προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από ένα ps5, εφόσον μόνο κάρτα σου λείπει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.