Jump to content



nVidia RTX 40X0 Ada Architecture


Recommended Posts

6 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

σε βρήκα

στον ελεύθερο χρόνο σου κάνεις τον 2jz

 

κάνει ανάλυση ότι η 4080 12γιγκς είναι η 4070 , 3 λεπτό και μετά

 

 

image.thumb.png.dd9cb604ca79ecd8b3b2d19f384e29b8.png

image.thumb.png.a7cd9818e9ad1a844b1f18ca65a3516b.png

 

 

Ο J είναι ο μεγάλος μου αδελφός 😛..

11 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Από πού προκύπτει αυτό;

Ηλία, σοβαρά τώρα, δεν βλέπεις ότι η 4080@12gb είναι ουσιαστικά μια 4070 κι η 4080@16gb μια 4080ti;

Εννοείται ότι θα βγάλει αργότερα (πολύ αργότερα) και την ti. Περιμένω και τις super κάποια στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ο J είναι ο μεγάλος μου αδελφός 😛..

Ηλία, σοβαρά τώρα, δεν βλέπεις ότι η 4080@12gb είναι ουσιαστικά μια 4070 κι η 4080@16gb μια 4080ti;

Εννοείται ότι θα βγάλει αργότερα (πολύ αργότερα) και την ti. Περιμένω και τις super κάποια στιγμή.

Η 12 GB είναι η 4080. Και η άλλη θα μπορούσε η 4080 "Super", απλά μετονομασμένη σε 16GB. Πως με τέτοια διαφορά και το ίδιο die ρε μλκ είναι η μία 4070 και η άλλη Ti ? Σύνελθε :p 

 

 

Από την 4080X16 μέχρι την 4090, έχει απόσταση για 2 κάρτες άνετα, οπότε μπορεί να έχουμε 4080 Ti 16G και 4080 Ti 20G Σου ξαναλέω όμως, βλέπεις έναν αριθμό και φαντάζεσαι πράγματα. Μην μπερδεύεσαι.

Καταλαβαίνω πως το λες αλλά μπερδεύεσαι λίγο.

 

Btw,  Ο JZ  btw είναι μεγάλος παπάρας. Ο JZ 2.5 μήνες πριν έλεγε "ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΝΤΑ ΛΟΒΛΕΙΣ" και θα εξαφανιστούν οι κάρτες και 1 μήνα μετά οι τιμές εκεί έπεσαν -40% και βγήκε ζητούσε συγνώμες (γιατί τον έκραξαν). Έκραζε μάλιστα όσους το σκεφτόταν. Μεγάλος προφήτης. Τουλάχιστον κράζει για τις τιμές. Όχι ότι θα τις πληρώσει δλδ :hehe: , αλλά τουλάχιστον αντιλαμβάνονται όλοι πόσο την ανιούσα πήραν για τον καταναλωτή οι κάρτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω γιατι κολλαμε τοσο πολυ στις ονομασιες των καρτων ;
Εχει σημασια ;
Αν δλδ καθε φορα την ονομαζε με διαφορετικο ονομα τι θα αλλαζε ;
Βγαζει μια καρτα, βλεπεις επιδοσεις, βλεπεις τιμη, σου κανει; την παιρνεις.
 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

βλεπεις τιμη, σου κανει;

Sarcastic Uh Huh GIF by GIPHY Studios Originals

:hehe: 

14 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αν δλδ καθε φορα την ονομαζε με διαφορετικο ονομα τι θα αλλαζε ;

4080 12 & 4080 16

Δύο εντελώς διαφορετικές κάρτες με μόνο διαφορετικό στην ονομασία το μέγεθος της μνήμης. 

Στις 3080 10 και 12 οι διαφορές ήταν φυσιολογικές. Εδώ συνιστούν 2 διαφορετικές κάρτες και η ονομασία είναι misleading. 

Κατά τα άλλα εννοείται πως αν κάποιος τις θέλει , τις παίρνει. Αν τις βρει :p 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Sarcastic Uh Huh GIF by GIPHY Studios Originals

:hehe: 

4080 12 & 4080 16

Δύο εντελώς διαφορετικές κάρτες με μόνο διαφορετικό στην ονομασία το μέγεθος της μνήμης. 

Στις 3080 10 και 12 οι διαφορές ήταν φυσιολογικές. Εδώ συνιστούν 2 διαφορετικές κάρτες και η ονομασία είναι misleading. 

Κατά τα άλλα εννοείται πως αν κάποιος τις θέλει , τις παίρνει. Αν τις βρει :p 


Αυτο λεω ρε συ, Μπορει να ειναι παραπλανητικη η ονομασια γιατι νομιζεις πως ειναι η διαφορα μονο στην μνημη, αλλα ΟΦΕΙΛΕΙΣ να ψαξεις για επιδοσεις και συγκριτικα πριν την αγορα.
Οποτε ειτε την ελεγαν 4080 12  ειτε sexymaria18 βλεπεις αν σου κανει και παιρνεις την αποφαση σου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η απόδοση παραπλανητικού ονόματος σε ένα προϊόν είναι κατεξοχήν αθέμιτη εμπορική τακτική. Για να συνεχίσω τους παιδαριώδεις παραλληλισμούς:

 

Πιθανά ονόματα: Fiat Punto 1.4l | Ferrari F1-75s (strada)

Fiat_Punto_2012_5door_front.JPG

 

Πιθανά ονόματα: Fiat Punto 1.6l | Ferrari F1-75 (pista)

F1-75_JPG_SPONSOR_00004.jpg

 

Προφανώς βλέπεις αν σου κάνει και παίρνεις την απόφασή σου. Αλλά κάτι δεν πάει καλά μ' αυτήν την εικόνα.

  • meow 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον προκειται για δυο διαφορετικα τσιπακια, με αλλα χαρακτηριστικα, αλλη μνημη, θα επρεπε να ειχαν και διαφορετικη ονομασια. Τωρα θετε 4070, 4080; 4080,4080ti? Μητσος, Μπαμπης. Διαλεχτε. ειναι ομως δυο διαφορετικες καρτες. Κακως εχουν ιδιο ονομα κατα 50%

Link to comment
Share on other sites

καλημερεέεεες  (πρέπει να το γράψω και στο ΠΟΘ) 😂

ρεεεειιι δεν είναι μόνο στην μνήμη η διαφορά
η 16gb έχει το ad103-300 και
η 12gb έχει το ad104-400

image.png.27b614c75f2d4cda1bb24bfac4e31b3e.png

οι 3080 10gb k 12gb ήταν στο ίδιο chip GA102-2xx

αν οι τιμές που έδωσε ήταν 899$ κ 999$ msrp θα τρωγότανε κάπως και δεν θα ασχολιόταν κανένας με την 40(8)70 12gb 😂

αλλά θέλουν να πουλήσουν όσες περισσότερες από την σειρά 30xx

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα έπεσα πάντως  4070 = 900 ευρώ

 

για AMD

θεωρητικά σύμφωνα με τις τιμές της nvidia

 

σενάριο 1 με την 4080 12gb ας πούμε
 

7800xt 900-100= 799

7800   799-150= 649

7700xt 649- 100 = 549

7700 549-100= 449

 

σενάριο 2 με 4080 16gb

 

7800xt 1200-150= 1049

7800   1049-150=899

7700xt 900- 150 =749

7700  750-150= 599

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η 12 GB είναι η 4080. Και η άλλη θα μπορούσε η 4080 "Super", απλά μετονομασμένη σε 16GB. Πως με τέτοια διαφορά και το ίδιο die ρε μλκ είναι η μία 4070 και η άλλη Ti ? Σύνελθε :p 

 

 

Από την 4080X16 μέχρι την 4090, έχει απόσταση για 2 κάρτες άνετα, οπότε μπορεί να έχουμε 4080 Ti 16G και 4080 Ti 20G Σου ξαναλέω όμως, βλέπεις έναν αριθμό και φαντάζεσαι πράγματα. Μην μπερδεύεσαι.

Καταλαβαίνω πως το λες αλλά μπερδεύεσαι λίγο.

Επιμένω ότι η 4080@12gb είναι η 4070. Η 16gb edition είναι η κανονική 4080 (3080@12gb). Θα σκάσει μετά μια 4080super και λίγο πιο μετά η 4080ti.

Να οι 2 κάρτες ανάμεσα στις 4080x16+4090.

Θα βγάλει και 4070, σιγά μη δεν βγάλει. Αυτή η 4070, όμως, έχω βάσιμες υποψίες ότι θα είναι ουσιαστικά μια 4060. Η κανονική 4070 θα έρθει μετά, είτε ως 4070s είτε ως 4070ti (μπορεί να βγάλει και τις 2, εδώ που τα λέμε).

Anyway, προσωπικά, σκέφτομαι σοβαρά να πάρω μια κονσόλα και γεια σας.

Να κάνουμε το hobby μας, όχι, όμως, να γίνουμε hobbit μόλις φάμε απ' τη γυναίκα το τηγάνι κατακέφαλα😛..

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάπου τι θα γίνει με τα DLSS από δω κ πέρα.

 

Είναι δυνατό ένα παιχνίδι να έχει DLSS 2 k 3 κ ανάλογα με το τι κάρτα έχει ο καθένας, το βέλτιστο να ενεργοποιείται;

Μου πέρασε από το μυαλό ότι αν θάψουν τα DLSS 2.x, οι 3000/2000 θα φάμε μεγάλη ήττα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Εγω να ρωτησω γιατι κολλαμε τοσο πολυ στις ονομασιες των καρτων ;
Εχει σημασια ;
Αν δλδ καθε φορα την ονομαζε με διαφορετικο ονομα τι θα αλλαζε ;
Βγαζει μια καρτα, βλεπεις επιδοσεις, βλεπεις τιμη, σου κανει; την παιρνεις.
 

Στην κατάληξη συμφωνώ.

Όμως, τα ονόματα δεν είναι αυθαίρετα, μετά από χρόνια έχουν καταλήξει να αποτελούν μία ιεράρχηση σε καθορισμένο άξονα, πρακτικά δεκαδικό.

Σε αυτό τον άτυπο άξονα λοιπόν έχουμε καταλήξει τα "φτηνά" να είναι ακριβότερα απ' όσο έκανε κάποτε  το ακριβότερο. Καταλαβαίνω ότι τα κόστη έχουν αυξηθεί και η τεχνολογία έχει αλλάξει, αλλά είναι ξεκάθαρα επιλογή της nvidia να κάνει τις GPU μόνο "Premium" προϊόν.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παραγίνεται ακριβό το σπορ. Εγώ κονσόλα δεν παίρνω με τίποτα μεν, αλλά και με αυτό που γίνεται με τις κάρτες, με βλέπω απλώς να πηγαίνω από τα games 2-4 ετών παιχνίδια τα οποία άντεχε το gaming πορτοφόλι μου, σε 4-6 ετών από εδώ και πέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα multiplayer δεν μπορείς ,γιατί δεν θα παίζει κανείς εκτός από counter strike global offensive kai rainbow six siege. Στα campaign μπορείς, αλλά μπορείς να έχεις προβλήματα ασυμβατότητας λόγω παλαιότητας . εγώ που παίζω ,δυο με τρια χρόνια πριν τα campaign, όταν τα βρίσκω σε προσφορά, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής . Έξι χρόνια είναι πολλά . σκεφτόμουν το streaming , geforce now .To δοκίμασα σήμερα . Μια αποτυχία . Το έβαλα για ένα μήνα . Μας βλέπω να μην παίζουμε καθόλου . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:
nvidia-geforce-rtx-4090-gpu-clean.jpg?p=
WWW.DIGITALTRENDS.COM

Nvidia has all but confirmed what many were already speculating about in regard to the prices of the RTX 40-Series.

 

Μα είναι φυσικό. Μάθανε να "τρώνε με χρυσά κουτάλια" με τις παραφουσκωμένες τιμές λόγω mining και πλέον αυτή η συνήθεια δεν κόβεται!!! 🤔

  • Like 1
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

στα multiplayer δεν μπορείς ,γιατί δεν θα παίζει κανείς εκτός από counter strike global offensive kai rainbow six siege.

Έχεις δίκιο για το multiplayer. Σε όσα όμως τυχαίνει να υποστηρίζουν LAN και να αξίζουν, ψήνω μερικά φιλαράκια να μπουν από τα σπίτια τους στο vpn μου και παίζουμε κομπλέ.

 

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Στα campaign μπορείς, αλλά μπορείς να έχεις προβλήματα ασυμβατότητας λόγω παλαιότητας .

Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως πράγματι να υπάρχουν θεματάκια ασυμβατότητας αλλά συνήθως είναι εύκολα επιλύσιμα ευτυχώς. Χώρια που δεν θα έχεις και το τόσο τελευταίο hardware οπότε η χρονική απόσταση από την έκδοση του παιχνιδιού δεν θα είναι τραγικά μεγάλη.

 

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

εγώ που παίζω ,δυο με τρια χρόνια πριν τα campaign, όταν τα βρίσκω σε προσφορά, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής .

Το ίδιο κι εγώ και σε αρκετά παλιότερα.

 

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Μας βλέπω να μην παίζουμε καθόλου . 

Εντάξει μεγαλώσαμε κιόλας, δεν βαριέσαι :hehe:

 

ΥΓ vogons.org

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

r/pcmasterrace - Nvidia playing 4d chess with this shit.

                               r/pcmasterrace - one of them is not like the others

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NVIDIA confirms Ada 102/103/104 GPU specs

image.thumb.png.9fc35c00c503baa4f68e060f45b66f18.png

image.thumb.png.cb36d64e12342e3a0d303c549f9f325a.png

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.