Jump to content



Πείστε με να μην αναβαθμίσω...


Recommended Posts

Κρίμα!

Έπρεπε να του στείλω και κάποιο άρθρο με είδηση για τις αυξήσεις στην τιμή της ενέργειας και των ειδών πρώτης ανάγκης! Τοτε σίγουρα θα τον έπειθα να μην αναβαθμίσει!!! :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Παρήγγειλα 5800Χ3D

 

🙂

Μην ανοίγεις τέτοια θέματα, καταστρέφεις τον εαυτό σου...

...

...

και άλλους... 😁

 

 

MVIMG_20220531_162908.jpg

  • Like 4
  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία βλέπω αναβαθμίζουμε και οι δύο από 3700Χ. Θα έχει ενδιαφέρον να συγκρίνουμε το τελικό αποτέλεσμα (εγώ θα αργήσω λίγες μέρες, μάλλον θα με προλάβεις).

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ωραία βλέπω αναβαθμίζουμε και οι δύο από 3700Χ. Θα έχει ενδιαφέρον να συγκρίνουμε το τελικό αποτέλεσμα (εγώ θα αργήσω λίγες μέρες, μάλλον θα με προλάβεις).

Το νωρίτερο το ΣΚ και αν γιατί πρέπει να κάνω και γενική στο κουτί, blower, σκούπες και όλα τα συναφή.

Προς το παρόν θα τον βάλω για τσεκαρισμα DOA (φτου φτου) σε μια B350 που φιλοξενεί έναν 2200G.

'Ετρεξα bench στο FC6 και SOTR για να έχω baseline, αν και νομίζω ότι στα 1440p που είμαι την μπουκάλα την τρώω από την κάρτα.

 

 

15 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δεν ξερω τι τιμες πετυχατε, αλλα τα 515 που ζηταει το φθηνοτερο στο σκρουτζ μου φαινονται λιγο too much...

 

Ακριβώς τόσο, απλά τον έκοψα τιμολόγιο οπότε θα μου βγει 100€ κάτω.

 

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος paxman έγραψε:

image.jpeg.f7b2f74092bd9e1afc7510edae28f698.jpeg

 

Απλα παει να αναφερει μια εντελως αλλη συζητηση, σε ενα εντελως αλλο thread, για μια εντελως αλλη τακτικη αγοραπωλησιων , την οποια ειχαμε χαρακτηρισει ως παρατυπη μερικοι απο εμας, αν και ειχαμε ολοι πει πως ολοι το κανουμε. Προσπερασε το

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαίωση: Για καμιά 10ριά FPS παραπάνω - κι αυτά όχι παντού, πήρατε έναν 8πύρηνο επεξεργαστή με 500€ (που έχει πολύ ευρύχωρη cache, είναι αλήθεια), ενώ με ένα πενηντάρι παραπάνω θα παίρνατε τη 16πύρηνη ναυαρχίδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Spoiler

SC2.png

 

ACC.png

 

MFS.png

 

Fortnite.png

 

BFV.png

 

1080p.png

 

Ποια 10fps? Μιλαμε για 20-30-40% πανω σε καποια cpu bound games. Μερα με τη νυχτα.

Εχει επιδοσεις επεξεργαστη ΑΜ5 σε gaming. Γι αυτο ειναι τοσο tempting.

 

Αλλιως θα επαιρνα χθες εναν 5950Χ κ θα καθαριζα αλλα τωρα με τρωει ο ανωμαλος 3D.

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Fortnite.png

ACC.png

SC2.png

 

BFV.png

  Reveal hidden contents

MFS.png

 

1080p.png

 

Ποια 10fps? Μιλαμε για 20-30-40% πανω σε καποια cpu bound games. Μερα με τη νυχτα.

Εχει επιδοσεις επεξεργαστη ΑΜ5 σε gaming. Γι αυτο ειναι τοσο tempting.

 

Αλλιως θα επαιρνα χθες εναν 5950Χ κ θα καθαριζα αλλα τωρα με τρωει ο ανωμαλος 3D.

 

 

Αυτό ισχύει για όσους παίζουν πληθώρα παιχνιδιών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση  όπου το ενδιαφέρον είναι μόνο για ένα game και παίζει 10% διαφορά από το γράφημα που έχεις δώσει τότε η επένδυση είναι χαμένη σε σχέση με τα χρήματα. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

 

Αυτό ισχύει για όσους παίζουν πληθώρα παιχνιδιών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση  όπου το ενδιαφέρον είναι μόνο για ένα game και παίζει 10% διαφορά από το γράφημα που έχεις δώσει τότε η επένδυση είναι χαμένη σε σχέση με τα χρήματα. 

Μπεεεεεεε. Δεν αντεξα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που παίζει online games σε cpu bound settings και εχει ηδη mobo am4 είναι η καλύτερη επιλογή ο 3d..

Τελείως άκυρη η σύγκριση με τον 16core...

Κατι μ λέει ότι οι επόμενοι am5 (οι πρώτοι τεσπα non 3d) θα δυσκολευτούν να τον φτασουν στα games..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

 

Αυτό ισχύει για όσους παίζουν πληθώρα παιχνιδιών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση  όπου το ενδιαφέρον είναι μόνο για ένα game και παίζει 10% διαφορά από το γράφημα που έχεις δώσει τότε η επένδυση είναι χαμένη σε σχέση με τα χρήματα. 

 

Ας εξετάσουμε την περίπτωσή μου .

 

1) Παίρνω ~ +20% performance γενικά σε σχέση με τον 3700X που έχω

2) Στα games παίρνω ένα επιπρόσθετο % από 0-50% σε σχέση με τον "απλό" 5800Χ, φτάνοντας ή και ξεπερνώντας ανάλογα με το game τον 12900KS των 800+ €

3) Τα δύο παραπάνω μου επιτρέπουν να κάνω skip τους ZEN4 / raptor lake και να πάω κατευθείαν στη μεθεπόμενη γενιά, όταν οι DDR5 θα είναι "φτηνές".

 

Δεν νομίζω ότι για κάποιον που έχει πλατφόρμα AM4 είναι κακή επένδυση, όπως την χαρακτηρίζεις. Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα.

 

ΥΓ Προσωπικά το +26% (σε σχέση με τον 5800Χ) στα lows του Warzone αγοράζω... Μου τρέχουν τα σάλια και μόνο που φαντάζομαι τι έχει να γίνει όταν αναβαθμίσω GPU το 2023...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

1) Παίρνω ~ +20% performance γενικά σε σχέση με τον 3700X που έχω

2) Στα games παίρνω ένα επιπρόσθετο % από 0-50% σε σχέση με τον "απλό" 5800Χ, φτάνοντας ή και ξεπερνώντας ανάλογα με το game τον 12900KS των 800+ €

3) Τα δύο παραπάνω μου επιτρέπουν να κάνω skip τους ZEN4 / raptor lake και να πάω κατευθείαν στη μεθεπόμενη γενιά, όταν οι DDR5 θα είναι "φτηνές".

 

Ακριβώς τα παραπάνω με το (1) για μένα να είναι μάλλον 25-30% καθώς είμαι stock, ούτε καν PBO.

Επιπλέον η ικανοποίηση ότι έχεις τερματίσει την πλατφόρμα και ακόμη μεγαλύτερη ότι έκανα την "μαμακία" μου 😁

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.