Jump to content



Κοινοβουλευτικές Εκλογές 2023


Τι θα ψηφίζατε στις εκλογές;  

36 members have voted

  1. 1. Τι θα ψηφίζατε στις εκλογές;

    • Νέα Δημοκρατία
      8
    • Σύριζα - Προοδευτική Συμμαχία
      1
    • ΠΑΣΟΚ - Κινάλ
      2
    • Κ.Κ.Ε.
      1
    • Ελληνική Λύση
      0
    • Μέρα 25
      1
    • Άλλο αριστερό κόμμα
      1
    • Άλλο δεξιό κόμμα
      2
    • Δεν θα ψηφίσω
      4
    • Άλλο κεντρώο κόμμα
      1

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 21/05/2023 at 05:00 μμ

Recommended Posts

SLPRESS.GR

Όποιος παρακολουθεί το SLpress.gr θα έχει συγκρατήσει κάποιες έννοιες που έχω εισαγάγει για να...

 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος junior-21- έγραψε:

Να πούμε και για την άλλη πλευρά λιγο

IMG_0530.png

 

Θα στα κατέρριπτα ένα ένα, αλλά δεν έχω χρόνο® 

Επιγραμματικά θα σου πω τα εξής:

Παρακολουθήσεις γινόντουσαν και επί Σύριζα, το σκάνδαλο Νοβάρτις έχει καταπέσει, τα ξένα funds τα ψήφισε ο Σύριζα, για τη χειραγώγηση των ΜΜΕ, στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί (Ινστιτούτο Φλωρεντίας). Με τα pass τι πρόβλημα έχεις; Προτιμάς το 27,10% ΕΦΚΑ στους ελ. επαγγελματίες, όπου σε κάθε 100αρικο που έκοβες τιμολόγιο τα 55 πηγαίναν στο κράτος, γιατί έτσι;

Η κυβέρνηση Σύριζα τιμώρησε την επιχειρηματικότητα, τιμώρησε τη μεσαία τάξη, τιμώρησε τους "κυρ-Παντελήδες" μας χρέωσε 2 αχρείαστα μνημόνια, κάνανε ματάκια σε πορείες υπέρ Κουφοντίνα εν μέσω πανδημίας, ματάκια στους ανεμβολίαστους, ματάκια σε μητσοτακηγαμιέσαι και ΝΔπαιδεραστές, ματάκια στην χρυσή αυγή που επί 5 χρόνια που ήταν κυβέρνηση δεν έβρισκαν δικαστική αίθουσα να τους καταδικάσουν, ματάκια 1 μήνα πριν τις εκλογές στους ψηφοφόρους του Κασιδιάρη μη-ψηφίζοντας το νομοσχέδιο που τον απέκλεισε. Ακόμα και ο Κουτσούμπας αηδίασε κυριολεκτικά με τον Τσίπρα και την στάση του.

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Θα στα κατέρριπτα ένα ένα, αλλά δεν έχω χρόνο® 

Επιγραμματικά θα σου πω τα εξής:

Παρακολουθήσεις γινόντουσαν και επί Σύριζα, το σκάνδαλο Νοβάρτις έχει καταπέσει, τα ξένα funds τα ψήφισε ο Σύριζα, για τη χειραγώγηση των ΜΜΕ, στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί (Ινστιτούτο Φλωρεντίας). Με τα pass τι πρόβλημα έχεις; Προτιμάς το 27,10% ΕΦΚΑ στους ελ. επαγγελματίες, όπου σε κάθε 100αρικο που έκοβες τιμολόγιο τα 55 πηγαίναν στο κράτος, γιατί έτσι;

Η κυβέρνηση Σύριζα τιμώρησε την επιχειρηματικότητα, τιμώρησε τη μεσαία τάξη, τιμώρησε τους "κυρ-Παντελήδες" μας χρέωσε 2 αχρείαστα μνημόνια, κάνανε ματάκια σε πορείες υπέρ Κουφοντίνα εν μέσω πανδημίας, ματάκια στους ανεμβολίαστους, ματάκια σε μητσοτακηγαμιέσαι και ΝΔπαιδεραστές, ματάκια στην χρυσή αυγή που επί 5 χρόνια που ήταν κυβέρνηση δεν έβρισκαν δικαστική αίθουσα να τους καταδικάσουν, ματάκια 1 μήνα πριν τις εκλογές στους ψηφοφόρους του Κασιδιάρη μη-ψηφίζοντας το νομοσχέδιο που τον απέκλεισε. Ακόμα και ο Κουτσούμπας αηδίασε κυριολεκτικά με τον Τσίπρα και την στάση του.

 

Συμπάθα με, αλλά "το έκαναν κι οι άλλοι" δεν θεωρείται κατάρριψη. Εκτός εάν έχουμε ιδρυματοποιηθεί τόσο, που γουστάρουμε κι από πάνω...

Dumb and dumber είναι τα κόμματα, ας μην γίνουμε κι εμείς.

  • Like 5
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Θα στα κατέρριπτα ένα ένα, αλλά δεν έχω χρόνο® 

Επιγραμματικά θα σου πω τα εξής:

1. Παρακολουθήσεις γινόντουσαν και επί Σύριζα, 2. το σκάνδαλο Νοβάρτις έχει καταπέσει, 3. τα ξένα funds τα ψήφισε ο Σύριζα, 4. για τη χειραγώγηση των ΜΜΕ, στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί (Ινστιτούτο Φλωρεντίας). 5. Με τα pass τι πρόβλημα έχεις;

 

1. Επειδή γίνονταν με τα γίδια δικαιολογούνται για όλους; Δηλαδή επειδή μια περίοδο ο πήχυς έπεσε στο πάτωμα, είναι άλλοθι για όλους τους επόμενους;

2. Έχει καταπέσει μόνο για την ελληνική δικαιοσύνη...

3. Ο ΣΥΡΙΖΑ τα ψήφισε, η ΝΔ μπορούσε να τα καταψηφίσει.

4. Εδώ δεν χρειάζεται να πω πολλά, αν δεις την κατάταξη των ελληνικών ΜΜΕ διεθνώς θα καταλάβεις.

5. Είναι απαράδεκτο να λειτουργούμε με την λογική των κουπονιών όπως στην ΕΣΣΔ. Το κόστος ζωής έγινε παράλογο στην Ελλάδα, πλέον μόνο αν έχεις δικό σου σπίτι ή σε φιλοξενούν μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς με έναν καλό σχετικά μισθό. Χρειαζόμαστε αύξηση της αγοραστικής δύναμης μέσω αύξησης του ΑΕΠ. Χρειαζόμαστε μια πραγματικά δεξιά κυβέρνηση αν το θέλουμε αυτό αλλά αντί αυτού έχουμε αριστερής νοοτροπίας κομματοκρατία.

 

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Η κυβέρνηση Σύριζα τιμώρησε την επιχειρηματικότητα, τιμώρησε τη μεσαία τάξη, τιμώρησε τους "κυρ-Παντελήδες" μας χρέωσε 2 αχρείαστα μνημόνια, κάνανε ματάκια σε πορείες υπέρ Κουφοντίνα εν μέσω πανδημίας, ματάκια στους ανεμβολίαστους, ματάκια σε μητσοτακηγαμιέσαι και ΝΔπαιδεραστές, ματάκια στην χρυσή αυγή που επί 5 χρόνια που ήταν κυβέρνηση δεν έβρισκαν δικαστική αίθουσα να τους καταδικάσουν, ματάκια 1 μήνα πριν τις εκλογές στους ψηφοφόρους του Κασιδιάρη μη-ψηφίζοντας το νομοσχέδιο που τον απέκλεισε. Ακόμα και ο Κουτσούμπας αηδίασε κυριολεκτικά με τον Τσίπρα και την στάση του.

 

Το ίδιο μας τιμωρεί και η ΝΔ. Η οποία μαζί με το ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ μας οδήγησαν στην χρεοκοπία και τα μνημόνια εξαρχής. Μας μάντρωσε στα σπίτια μας "για το καλό μας" την περίοδο έξαρσης του κορονοϊού. Διέλυσε την υγεία και πριν τις εκλογές υπόσχεται πρόσληψη 10.000 ιατρικό προσωπικό. Η δικαιοσύνη χρειάζεται τραγικούς χρόνους για να βγάλει αποτέλεσμα. Η εγκληματικότητα είναι στα ύψη, η παραβατικότητα των νέων και η ατιμωρησία επίσης. 

 

Επειδή δεν υπάρχει αντιπολίτευση δεν έγιναν ξαφνικοί αυτοί άριστοι, απλά το παίζουν επειδή έχουν γελοίους απέναντί τους.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Θα στα κατέρριπτα ένα ένα, αλλά δεν έχω χρόνο® 

Επιγραμματικά θα σου πω τα εξής:

Παρακολουθήσεις γινόντουσαν και επί Σύριζα, το σκάνδαλο Νοβάρτις έχει καταπέσει, τα ξένα funds τα ψήφισε ο Σύριζα, για τη χειραγώγηση των ΜΜΕ, στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί (Ινστιτούτο Φλωρεντίας). Με τα pass τι πρόβλημα έχεις; Προτιμάς το 27,10% ΕΦΚΑ στους ελ. επαγγελματίες, όπου σε κάθε 100αρικο που έκοβες τιμολόγιο τα 55 πηγαίναν στο κράτος, γιατί έτσι;

Η κυβέρνηση Σύριζα τιμώρησε την επιχειρηματικότητα, τιμώρησε τη μεσαία τάξη, τιμώρησε τους "κυρ-Παντελήδες" μας χρέωσε 2 αχρείαστα μνημόνια, κάνανε ματάκια σε πορείες υπέρ Κουφοντίνα εν μέσω πανδημίας, ματάκια στους ανεμβολίαστους, ματάκια σε μητσοτακηγαμιέσαι και ΝΔπαιδεραστές, ματάκια στην χρυσή αυγή που επί 5 χρόνια που ήταν κυβέρνηση δεν έβρισκαν δικαστική αίθουσα να τους καταδικάσουν, ματάκια 1 μήνα πριν τις εκλογές στους ψηφοφόρους του Κασιδιάρη μη-ψηφίζοντας το νομοσχέδιο που τον απέκλεισε. Ακόμα και ο Κουτσούμπας αηδίασε κυριολεκτικά με τον Τσίπρα και την στάση του.

Υπέρ αγαπητέ Άστρο ,

οι μισθωτοί τον ήπιαν επι κουλη

Βλεπε γυναίκα μου που ολο παίζουν με την προσωπική διαφορα και δεν είδε ένα ευρώ αύξηση.

 

Με μπλοκάκι κ γώ, σε καταλαβαίνω, οι αμαρτίες όμως ξεκινάμε από το 80-90, όταν οι τότε σήμερα συνταξιούχοι δεν δηλώνανε τίποτα και είχαν σπίτια, εξοχικά, κότερα, ελικόπτερα κλπ

 

Αν αυτοί δηλώνανε έστω το 30%, θα ήταν όλα αλλιώς σήμερα. Τόσα χρόνια μισθωτός, φορολογούμουν μέχρι το τελευταίο cent που έβαλε ο εργοδότης μου, τώρα με μπλοκάκι, απλά αδιαφορώ ποιος θα είναι κυβέρνηση, έναν γάτο λογιστή μόνο χρειάζεσαι 

m2c 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Επειδή γίνονταν με τα γίδια δικαιολογούνται για όλους;

Όχι, αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου να μην μιλάνε για σχοινί. 

Τώρα, τα περί μέτρων προστασίας για τον covid δε θα πω τίποτα γιατί θα γίνουμε μύλος πάλι, όπως στο άλλο θέμα.

  • Plits 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Όχι, αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου να μην μιλάνε για σχοινί. 

 

ΟΚ αλλά αν δεν έχουμε στόχους δεν πάμε πουθενά.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Τώρα, τα περί μέτρων προστασίας για τον covid δε θα πω τίποτα γιατί θα γίνουμε μύλος πάλι, όπως στο άλλο θέμα.

 

Καταρχάς είναι μια απλή γρίπη :p Εν συνεχεία, αυτό που θέλω να πω είναι: δεν είναι δυνατόν να σου ζητείται να φοράς μάσκα στην τουαλέτα και την επόμενη μέρα -που τυχαία ξεκινάει η τουριστικη σεζόν- να ανακαλύπτουμε ξαφνικά μειωμένα κρούσματα και αποτελεσματικότητα των μέτρων. Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει ©

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος junior-21- έγραψε:

Υπέρ αγαπητέ Άστρο ,

οι μισθωτοί τον ήπιαν επι κουλη

 


Τι εκαναν οι μισθωτοι ;  λολ

Τα λετε και τα πιστευετε κιολας ; 
Απλη απορια το εχω.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:


Τι εκαναν οι μισθωτοι ;  λολ

Τα λετε και τα πιστευετε κιολας ; 
Απλη απορια το εχω.

Το τεκμηριώνω πιο κατω αγαπητέ 

Με χειροπιαστό παράδειγμα 

 

Αν θες ,σου στέλνω στο viber και τα χαρτάκια μισθοδοσίας αν δεν σε πειθω

Έγινε επεξεργασία από junior-21-
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος junior-21- έγραψε:

Βλεπε γυναίκα μου που ολο παίζουν με την προσωπική διαφορα και δεν είδε ένα ευρώ αύξηση.

 

 

Η γυναίκα σου είναι συνταξιούχος; Έχω την εντύπωση ότι η προσωπική διαφορά αφορά τους συνταξιούχους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έλεος με τα κομματικά γυαλιά σας μερικοί. Το μόνο που χρειάζεται είναι λιγότερη διαφθορά και λογική φορολογία.

Ούτε τα παλαιοκομματικά αποφάγια-στελέχη του συριζα δε θα τα φέρουν αυτά ούτε και οι ψευτοάριστοι βλάχοι με πτυχία Σορβώνης και οι νανογιλέκοι του Κούλη. 

Επείδη μερικοί είστε και λίγο ξύπνιοι, για να σας προλάβω, τα υπόλοιπα κόμματα δεν τα αναφέρω καν γιατί είναι 100% pure memes. 

 

Νιώστε λίγο. 

Το μόνο που πρέπει να επιδιώκουμε σαν κοινωνία είναι το να στηθεί σταθερή νομοθεσία που δεν θα χειραγωγείται απ' τον καθένα.

Τώρα είμαστε στον μεσαίωνα σε σχέση με πρώην σοβιετικά κράτη που πριν 30 χρόνια δεν είχαν ούτε νόμους ούτε θεσμούς (πχ Εσθονία) ρε το νιώθετε;;; Πόσο κάτω θέλετε να κατρακυλήσετε ακόμα ρε;

Νιώστε λίγο και δώστε ψήφο όχι σε σημαίες αλλά σε σωστούς ανθρώπους απ όποια παραταξη και αν είναι.

 

Νιώστε ρε λίγο. 

 

  • Like 4
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Α γιατι χειροπιαστο παραδειγμα ειμαι και εγω(οπως και αλλοι που γνωριζω) που εχω παρει αυξηση και αρκετη μαλιστα.

 

δουλεύεις στο Δημόσιο ? όχι
 

Πρέπει να ξεμπερδέψουμε λίγο το Δημόσιο τομέα με τον Ιδιωτικό τομέα !

 

Ναι ξέρω ξέρω, εδώ Ελλάδα το δημόσιο κάνει κουμάντο στον ιδιωτικό τομέα !


Αύριο το πρωί κατώτατος 5000 ευρώ και το γάλα 12.5 ευρώ το μπουκάλι , problem fixed

γενικά όλα 6,25 φορές πάνω , το σουβλάκι θα έχει από 2,8 - 3ευρώ πες σε 18,75 ευρώ επιτέλους ΑΜΕΡΙΚΗ ΖΥΡΙΧΗ ΚΛΠ που ονειρευόμαστε

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει ακόμη προς τι οι πανηγυρισμοί από τη μια ή η μεμψιμοιρία από την άλλη. Όποιος ψηφίζει με πρακτικά κριτήρια δεν έχει χάσει και δεν έχει κερδίσει ακόμη κάτι ουσιαστικό.

 

Εντελώς πρακτικά, ο κόσμος δικαιούται να έχει την προσδοκία ότι η οικονομική κατάσταση θα βελτιωθεί. Το ερώτημα είναι αν η βελτίωση αυτή θα φτάσει στη δική του τσέπη και αν το πολιτικό τίμημα μακροπρόθεσμα το δικαιολογεί. Κάποιοι απαντούν ναι, κάποιοι απαντούν όχι, αλλά η ποδοσφαιρική πόλωση δεν προσφέρει κάτι.

 

Προσωπικά είμαι ανήσυχος, γιατί τα 356 δις του δημόσιου χρέους, τα 44 επιπλέον δις του κρατικού χρέους, τα 30 δις των κυβερνητικών εγγυήσεων, οι καταπτώσεις τους και η ετεροχρονισμένη πληρωμή δαπανών δεν αφήνουν μεγάλο περιθώριο αισιοδοξίας για τη σοβιετικού τύπου πολιτική επιδομάτων.

 

Από την άλλη, θεωρώ αδιανόητο να κανονικοποιήσουμε στον πολιτικό βίο τον τακτικισμό της "ανάληψης πολιτικής ευθύνης" όταν έχουμε περιστατικά που οδηγούν στον θάνατο δεκάδες ανθρώπους από σοβαρά λάθη και παραλείψεις ή μείζονες εκτροπές από τη δημοκρατική τάξη. Αυτό ήταν απαράδεκτο επί ΣΥΡΙΖΑ και εξακολουθεί να είναι απαράδεκτο επί ΝΔ. Καλό θα ήταν να αποφασίσουμε να μην επιβραβεύουμε με την ψήφο μας τους ανθρώπους που βυσσοδομούν εις βάρος της κοινωνίας.

 

Χαίρομαι για όσους είδαν πραγματικές αυξήσεις (δηλαδή πάνω από τον πληθωρισμό) και θα χαρώ ακόμη περισσότερο αν επιβεβαιωθούν οι (κατ' εμέ αδικαιολόγητα) υπεραισιόδοξοι.

 

Δεν μπορώ όμως να μην αναρωτηθώ αν τελικά είναι επικίνδυνο δείγμα αλαζονείας ότι, πριν καν ολοκληρωθούν οι διερευνητικές, κάποιοι ξερογλείφονται για αναθεώρηση του Συντάγματος. Κοντός ψαλμός...

  • Agree 6
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Νιώστε λίγο και δώστε ψήφο όχι σε σημαίες αλλά σε σωστούς ανθρώπους απ όποια παραταξη και αν είναι.

 

Νιώστε ρε λίγο. 

 

Συμφωνώ με την προσθήκη ότι οι σωστοί άνθρωποι δεν προκύπτουν εάν απλώς περιμένουμε να εμφανιστούν. Πρέπει να υπάρξει αυξημένη συμμετοχή όλων στο κόμμα το οποίο ο καθένας θεωρεί πιο οικείο έτσι ώστε, εκεί που αν πας τώρα σε μια τοπική, θα είναι 100 κομματόσκυλα/αούγκανοι/λαμόγια/κλπ και 5 κανονικοί άνθρωποι, να φτάσει να είναι 1000 κανονικοί άνθρωποι που θα εκτοπίσουν τους 100 κομματόσκυλους. Αν απλώς περιμένουμε να βγουν σωστοί άνθρωποι από τις τωρινές δεξαμενές, θα περιμένουμε για πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Α γιατι χειροπιαστο παραδειγμα ειμαι και εγω(οπως και αλλοι που γνωριζω) που εχω παρει αυξηση και αρκετη μαλιστα.

 

Φίλε Ιάσονα η αύξησή σου είναι ποσοστιαία πάνω από την μέση αύξηση των εξόδων σου; Εγώ δεν γνωρίζω ανθρώπους που πήραν αύξηση 50%, είτε Ι.Υ. είτε Δ.Υ. Προσωπικά, παρά την "αύξηση" που πήρα το χειμώνα, η αγοραστική μου δύναμη μειώθηκε κατά 20-30%. Είμαστε πολύ κοντά στους Βούλγαρους και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά. 

 

Επίσης, με τέτοιο κόστος ζωής μην έχουμε αυταπάτες για αντιμετώπιση του δημογραφικού, που είναι μια από τις μεγαλύτερες προκλήσεις που αντιμετωπίζει η Ελλάδα. Κανένας "λογικός" άνθρωπος δεν θα κάνει παιδιά με τέτοιο κόστος ζωής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.