Jump to content



Project MPC-01 (Worklog)


Κοπρίτης

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

μαλλον αποτι καταλαβαινω μονο σ'εμενα αρεσε η καλυπτρα..

κι ενας εγω ,2 ! !

στο μονο που εχω αμφιβολιες ειναι η εργονομια αλλα αυτο δεν το θεωρω τοσο σημαντικο.....

ισα - ισα που θα σου προτεινα να επεμβεις στο εσωτερικο πιο πολυ, ωστε να χαθει και η ''κλασσικη'' μορφη που εχουμε συνηθισει....

τωρα για το πως.....δεν ξερω - παρε ενα 'keep walking' κατεβασε το και καποια ιδεα θα σου ερθει!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Δεν είναι μόνο θέμα εργονομίας αλλά υστερεί και σε παροχή αέρα από εμπρός κάτω. Το θέμα της ομορφιάς είναι σχετικό. Εμένα προσωπικά δεν μου έκατσε αρχικά γιατί έχουμε δυο διαφορετικές στήλες από μέταλλο (μια μπροστά από τη μαμά και μια πίσω τρυπητή του κοπρίτη) αλλά αργότερα σκέφτηκα οτι η πίσω στήλη δένει καλύτερα στο παλιό στυλ.

Keep Walking

Link to comment
Share on other sites

UV & Μπλε αποκλείστηκαν λόγω του πολύ hi-tech χαρακτήρα που έδιναν

το κόκκινο μου άρεσε αλλά ήταν σχετικά σκοτεινό

σε σχέση με το κίτρινο το οποίο και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω..

έδενε με το χαρακτήρα και τα χρώματα του κουτιού και

ο μόνος λόγος που μπορεί να το αντικαθιστούσα είναι εάν έβρισκα πραγματικά φωτεινά λευκά cathode lights

Μπορώ να σου χαρίσω 2 λευκά τα οποία όμως δεν έχουν κάλυμα, είναι μόνο οι λάμπες.

Θέλει προσοχή, γιατί σπάνε εύκολα...

Και μια χαζή ερώτηση.... Το Sleeving σημαίνει τακτοποίηση ή κόψιμο, ράψιμο και τακτοποίηση ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Highlander [Σήμερα, στις 11:27]

Μπορώ να σου χαρίσω 2 λευκά τα οποία όμως δεν έχουν κάλυμα, είναι μόνο οι λάμπες.

Θέλει προσοχή, γιατί σπάνε εύκολα...

Και μια χαζή ερώτηση.... Το Sleeving σημαίνει τακτοποίηση ή κόψιμο, ράψιμο και τακτοποίηση ;;;;

σε ελευθερη μεταφραση ''μανικωμα''.........πιο απλα επικαλλυψη-τυλιγμα;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio [24-06-2005 22:30]

κι ενας εγω ,2 ! !

στο μονο που εχω αμφιβολιες ειναι η εργονομια αλλα αυτο δεν το θεωρω τοσο σημαντικο.....

ισα - ισα που θα σου προτεινα να επεμβεις στο εσωτερικο πιο πολυ, ωστε να χαθει και η ''κλασσικη'' μορφη που εχουμε συνηθισει....

τωρα για το πως.....δεν ξερω - παρε ενα 'keep walking' κατεβασε το και καποια ιδεα θα σου ερθει!! :D

thanks Makio...

η μεθοδος που ακολουθω σε τετοιας φυσης προβληματα ειναι του "VAT69"

(παλιομοδιτικη αλλα αποτελεσματικη):p

αλλα το θεμα αναδιαμορφωσης του εσωτερικου ανηκει σε αλλο project που ειχα ξεκινησει παλαιοτερα αλλα τελικα χαθηκε μεσα στην καταψυξη....:whistling

στο συγκεκριμενο κουτι, ειναι θαυμα που χωρεσαν αυτα που χωρεσαν στο εσωτερικο...

(κουφιο πατωμα, ανεμιστηρας πατου,rack 6σκληρων και καλυπτρα καλωδιων)

οποτε δυστυχως δεν μενει περιθωριο για αλλες τροποποιησεις στο εσωτερικο

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν είναι μόνο θέμα εργονομίας αλλά υστερεί και σε παροχή αέρα από εμπρός κάτω. Το θέμα της ομορφιάς είναι σχετικό. Εμένα προσωπικά δεν μου έκατσε αρχικά γιατί έχουμε δυο διαφορετικές στήλες από μέταλλο (μια μπροστά από τη μαμά και μια πίσω τρυπητή του κοπρίτη) αλλά αργότερα σκέφτηκα οτι η πίσω στήλη δένει καλύτερα στο παλιό στυλ.

Keep Walking

οσο αφορα τον αισθητικο τομεα

το κομματι της καλυπτρας δεν φαινεται οταν κλεινει το πλαινο...

αλλα βοηθαει κρατωντας τα καλωδια να μην πεταγονται εκει που δεν πρεπει...

οσο για τις θερμοκρασιες, δεν αντεξα και το δοκιμασα...

τους εβαλα και τους εξι και το δουλεψα κανονικα:tomato: (ολονυχτια DC++...)

και προς μεγαλη μου εκπληξη οι δισκοι ειναι πιο κρυοι αποτι ηταν στο chieftech...

Οι δυο 9αρηδες ακομα και τερμα χαμηλωμενοι τους κραταν δροσερους,,,

(ακριβεις θερμοκρασιες δεν βλεπω λογω Raid)

για το εσωτερικο δεν τιθεται θεμα εφοσον ο κατω δωδεκαρης δεν επιρεαζεται απο την καλυπτρα....

αρα προς το παρον κανενα προβλημα στην κυκλοφορια του αερα...

Εντος της εβδομαδας θα τα βαλω ολα μεσα μονιμα...(αμην)

οποτε θα βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματα...

stay tuned

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αμαν,τι ηταν τα οσα ειδα?! Εμεινα βαρεως λαλακας! (ελαφρως ημουν κ πριν! :p) Αξιοτατος, συγχαρητηρια θερμα οσο κ ο αερας της εξοδου, και να προσεχεις τα χερια κ το μυαλο σου,χεχε! Παντως τετοια κουτια να δεσποζουν στα Lan Parties για αναλογα παιχνιδια! Κανα modaki για λαπτοπς? (ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ,ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΠΑΙΖΕΙΣ?! οοοχι κυριε Διοικητα, μια υπομοναδα του τανκ επισκευαζω [κοιταει ο Διοικητης] ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ! [Α ρε Διοικητη και να ξερες ποιος Κοπριτης εβαλε το χερι του :D:jump: ] )

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός Γιώργο...

Η παλαίωση πραγματικά όλα τα λεφτά.

(Σου έχω πει εγώ προσωπικά δεν έχω ασχολειθεί με άρματα οπότε τέτοιο πράγμα δεν ξέρω να κάνω - μόνο μαύρισμα από τις τουρμπίνες των αεροπλάνων)

Μήπως κάποιος υπεύθηνος να μαζέψει λίγο όλη τη διαδικασία και τις φωτογραφίες σε ένα ποστ για να μπορεί να διαβάζεται πιο εύκολα χωρίς τα τόσα πολλά σχόλια που παρεμβάλονται;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια :worship:

μολις βρω και χρονο εντος της εβδομαδας θα ποσταρω και τις τελικες φωτο

μιας και ηδη το συστημα εχει μετακομισει στο MPC

και λειτουργει κανονικα και απροβληματιστα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Είμαι στη δουλειά με 10-12 συναδέλφους μπροστά στην οθόνη μου και έχουνε ζαλιστεί (εδώ και 20 λεπτά μεταφράζω ;) )

Η όλη φάση ξεκίνησε με τους συναδέλφους να χαζεύουνε και-καλά-case-modding ενός χλέμπουρα που έβαψε τα 5.25" του, έβαλε 2 uv λάμπες και χάρηκε :D

Μπράβο ρε μάστορη, μη σταματάς να μας εντυπωσιάζεις! (είδατε πως κωλοβαράει ο κόσμος όταν δεν έχει πραγματικά ενδιαφέροντα όπως το Lineage;...)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.