Jump to content



Project MPC-01 (Worklog)


Κοπρίτης

Recommended Posts

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

παιδες ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια...

οσο για την τρελλα.... χωρις αυτην δεν νοειται χομπυ...

ετσι δεν ειναι?

Και δυο μικρες προσθηκες που εγιναν στα διαλειματα

και ξεχασα να τις ποσταρω πριν

Τα data plates βαφτηκαν και βρηκαν την θεση τους

Τελικα απλα τα περασα με μαυρο στο εσωτερικο τους και ετριψα τον χαλκο

ώστε να πφαινονται πραγματικα παλια

(τους εριξα βεβαια και ένα βερνικακι στο τελειωμα για να μην πρασινισουν και πολύ γρηγορα )

50.jpg

Εβαψα και δοκιμαστικα το toshibaκι «στα χρωματα του πολεμου»

να δω πως δενει με το υπολοιπο εσωτερικο της προσοψης.

και μαλλον κατοχυρωθηκε.οποτε συντομα θα παρει σειρα και το Nec

51.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα εισαι εσυ ο νικητης του διαγωνισμου...!:).....σε βλεπουν ολοι και δεν υπαρχουν συμμετοχες...:p...ειναι δεδομενη η νικη σου...χεχε!Αντε μεγεια το μηχανημα που θα κερδισεις..!:p......Περα απο την πλακα ομως....ειναι απιστευτη η δουλεια σου...!

Εχω ενα lian-li που περιμενει..ποτε να το φερω????χεχε

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω μείνει άναυδος! Χίλια μπράβο κοπρίτη. Πιστεύω ότι θα ωθήσεις παρα πολλούς να ασχοληθούν με το modding...

Επίσης συγχαρητήρια που τα παρουσιάζεις με worklogs και όχι 10 fotos στο τέλος (όπως ξαναειπωθηκε...)

Και πάλι μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε θηρίο αλλά έχω ένα σχόλιο...

Ωραία όλα αυτά αλλά μήπως το παράκανες αρκετά με τα "χτυπήματα"; Επίσης μη βάζεις παντού αλλά μόνο σε σημεία που μπορεί να προκληθεί φυσιολογική κρούση... Π.χ. στο toshiba δε χρειαζόντουσαν, ή τέσπα δεν ήθελε τόσα πολλά ;) Αυτό άμα διορθώσεις πιστεύω είσαι τέλειος. Μέχρι τότε σε βαθμολογώ με 99/100! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 09:15]

Μπράβο ρε θηρίο αλλά έχω ένα σχόλιο...

Ωραία όλα αυτά αλλά μήπως το παράκανες αρκετά με τα "χτυπήματα"; Επίσης μη βάζεις παντού αλλά μόνο σε σημεία που μπορεί να προκληθεί φυσιολογική κρούση... Π.χ. στο toshiba δε χρειαζόντουσαν, ή τέσπα δεν ήθελε τόσα πολλά ;) Αυτό άμα διορθώσεις πιστεύω είσαι τέλειος. Μέχρι τότε σε βαθμολογώ με 99/100! :D

Mακη εαν αναφερεσαι στο toshiba και στo fan plate του rack των σκληρων

δεν εχεις αδικο...

το παρακανα οντως...

παρασυρθηκα:o γιατι το αντιμετωπισα σαν αυτονομο προσθαφαιρουμενο αντικειμενο

και οχι σαν αναποσπαστο τμημα του κουτιου...

αλλα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα μιας και κλεινει το πορτακι και δεν φαινονται και πολυ συχνα τα συγκεκριμενα κομματια...

οσο αφορα τις υπολοιπες φθορες, εχουν γινει αποκλειστικα και μονο

με βαση τη λογικη που ανεφερες και εσυ,

οτι το χρωμα δλδ ξεφτιζει στις γωνιες και τις ακμες καθως και στα σημεια που μπορει

λογω κινησης να χτυπηθουν (πχ χειρολαβες, πορτακια, μανταλα ασφαλισης κτλ...)

σ'ευχαριστω παντως για τις παρατηρησεις και τα καλα σου λογια....

και οσο για τον ασο που ξεφυγε...

καλυτερα να σου πω την αληθεια...

για να υπαρχει παντα ενα κινητρο για το επομενο project...:p

Link to comment
Share on other sites

Κοπριτη μπραβο για ακομη μια φορα!!! :T: :T:

Ο αρχι-μοντερ ξαναχτυπα! Περιμενα να το δω ολο τελειωμενο. Για μια ακομη φορα εκανες τελεια δουλεια. Θα ηθελα πολυ να δω και κανα μοντελο σου γιατι αν κρινω απο το weathering που εκανες στο κουτι πρεπει να το κατεχεις το αθλημα και πολυ μαλιστα ;)

Μια ερωτηση...

Το πατωμα πως το εκανες. Το αυτοκολλητο το μεταλλικο ενταξυ, αλλα απο κατω τι εχεις βαλει για να στερεωθει και που παταει για να κανει το κενο που θα περασουν τα καλωδια?

Well Done και παλι εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ :T:

Link to comment
Share on other sites

@Κοπρίτης: Μην τ'αφήσεις έτσι ρε συ τότε! Δεν μπορείς να τα "μπαλώσεις" κάπως τα περριτά; ;)

@Spooky: Υποθέτω οτι έχει βάλει κυβάκια από Plexy... Χωρίς παρεξήγηση Κοπρίτη, τρέφεις κάποια ιδιαίτερη συμπάθια στο plexy glass ή μου φαίνεται; :p

Link to comment
Share on other sites

Κοπρίτη..........Να σου φέρω τα αλουμίνια(φύλλα) πλαϊνά και μπρός πίσω του cascade να μου τα φτιάξεις και να μου τα βάψεις με τη δική σου φαντασία και μαστοριά ρε?......Θα σε πληρώσω όχι τσάμπα.......γιατί εγώ πού να κάθομαι να τα φτιάξω τώρα!........Το πολύ-πολύ να τα δώσω για καμμιά ανοδίωση μαύρη αλλά Lian-Lee......Γι'αυτό σου λέω....... :D:o :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 14:20]

@Κοπρίτης: Μην τ'αφήσεις έτσι ρε συ τότε! Δεν μπορείς να τα "μπαλώσεις" κάπως τα περριτά; ;)

θα δω αναλογα με τον διαθεσιμο χρονο...

θα το ηθελα και εγω παντως...

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 14:20]

@Spooky: Υποθέτω οτι έχει βάλει κυβάκια από Plexy... Χωρίς παρεξήγηση Κοπρίτη, τρέφεις κάποια ιδιαίτερη συμπάθια στο plexy glass ή μου φαίνεται; :p

Γιατι να παρεξηγηθω ρε Μακη?

απλα χρησιμοποιω οτι βρισκω ευκολα

αν δουλευα σε κανενα αλουμιναδικο θα το εφτιαχνα εξ'ολοκληρου απο αλουμινιο

ετσι δεν ειναι?

ειναι πολυ βολικο υλικο, ευκολο σχετικα στην κατεργασια και ανθεκτικο

οποτε γιατι οχι....

Αρχική απάντηση από Spooky[Λιγο νωριτερα...]

Το πατωμα πως το εκανες. Το αυτοκολλητο το μεταλλικο ενταξυ, αλλα απο κατω τι εχεις βαλει για να στερεωθει και που παταει για να κανει το κενο που θα περασουν τα καλωδια?

το αυτοκολλητο κολληθηκε σε τριαρι φυλλο plexiglass

και πατησε πανω σε βεργες αλουμινιου που ειχαν κολληθει προηγουμενως στον πατο του κουτιου.

η σταθεροποιηση εγινε με βιδες απο την κατω μερια αυτη τη φορα

αν και ηταν τελειως περιττες μιας και λογω της cold cathode αλλα και της πολυ καλης εφαρμογης του πατωματος στο εσωτερικο περιγραμμα,

το κομματι εδεσε πολυ καλα απο μονο του...

post-166-1416072007,7707_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το είδα. Υπέροχη ιδέα, καταπληκτική εκτέλεση, άπαιχτο αποτέλεσμα. Δεν χορταίνεις να το βλέπεις. Ένα μεγάλο μπράβο. Δεν το δείχνεις και στη ΔΕΠΛΗ (Διεύθυνση πληροφορικής του Στρατού στο ΓΕΣ); Είναι ότι πρέπει για τις Μονάδες του Στρατού (αν μπορείς να στήσεις βιοτεχνία).

EDIT

Η παλαίωση δεν είναι απαραίτητη. Θα γίνει πολύ γρήγορα με φυσικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κοπρίτη,

τα συγχαρητήριά μου, προσωπικά δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του στρατιωτικού mod αλλά η δουλειά σου είναι καταπληκτική ομολογουμένως.

Μπράβο και για την υπομονή σου και για την ικανότητά σου :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [17-06-2005 14:22]

Κοπρίτη..........Να σου φέρω τα αλουμίνια(φύλλα) πλαϊνά και μπρός πίσω του cascade να μου τα φτιάξεις και να μου τα βάψεις με τη δική σου φαντασία και μαστοριά ρε?......Θα σε πληρώσω όχι τσάμπα.......γιατί εγώ πού να κάθομαι να τα φτιάξω τώρα!........Το πολύ-πολύ να τα δώσω για καμμιά ανοδίωση μαύρη αλλά Lian-Lee......Γι'αυτό σου λέω....... :D:o :o

Βρε άτιμε........με έγραψες?......επαναλαμβάνω το παραπάνω..... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [22-06-2005 02:41]

Βρε άτιμε........με έγραψες?......επαναλαμβάνω το παραπάνω..... :D

μαστορα ακομα περιμενω.... :p

στο θεμα μας τωρα παλι...

Κάνοντας μερικές δοκιμές με τους σκληρούς στην θέση τους διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να κρύψω τα 6 sata καλώδια αλλά και τις τροφοδοσίες τους.

έφτιαξα μια ενιαία γραμμή τροφοδοσίας με sata molex για τους 4 seagate

και αλλά μια για τους raptors,

sleevαρα τα 4 sata του pci raid controller αλλά μάταια

τα αναθεματισμένα απλά ήταν πολύ σκληρά για να καμπυλώσουν όπως θα ήθελα.

Έτσι προκειμένου να μην τρελαθώ και τα κόψω όλα και μείνω με κάνα 20αρη ide..,

αποφάσισα να τα καλύψω με μια καλύπτρα από γωνία αλουμινίου και διάτρητη λαμαρίνα ώστε να μην έχω τραγικές επιπτώσεις στο airflow

(ευτυχώς δλδ που υπάρχει και ο κάτω δωδεκαρης αλλιως κακά τα ψέματα,

ο αέρας που δροσίζει τους έξι σκληρούς μόνο δροσερός δεν παραμένει όταν

περνά στα ενδότερα του κουτιού)

52.jpg

Η καλύπτρα βρήκε τη θέση της οριακά, πίσω από το 5,25 rack

Και δέχτηκε την απαραίτητη ταλαιπωρία για να δέσει με το υπόλοιπο εσωτερικό

53.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια και με την ευκαιρία των πολύ χαμηλών τιμών του πλαισίου στις cold cathode lights, πήρα ένα διπλό σετακι από κάθε χρώμα για να δοκιμάσω τι θα ταίριαζε καλύτερα στο εσωτερικό.

UV & Μπλε αποκλείστηκαν λόγω του πολύ hi-tech χαρακτήρα που έδιναν

το κόκκινο μου άρεσε αλλά ήταν σχετικά σκοτεινό

σε σχέση με το κίτρινο το οποίο και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω..

έδενε με το χαρακτήρα και τα χρώματα του κουτιού και

ο μόνος λόγος που μπορεί να το αντικαθιστούσα είναι εάν έβρισκα πραγματικά φωτεινά λευκά cathode lights

54.jpg

Kαι μιας και έπιασα ξανά τις καλωδιώσεις τα κολλητήρια και τα καλάι,

ειπα να ολοκληρώσω και το καημένο το πλαϊνό πάνελ «εκτάκτου ανάγκης»

Που είχα παραμελήσει τόσο καιρό.

Του έβαλα λοιπόν τα δυο ledaκια και το ρυθμιστικό τάσης του Antec tc550 στην μικρή θυρίδα, για να βρει κι αυτό μια θέση όπως του άξιζε

56.jpg

και με αυτον τον τρόπο ολοκληρώθηκε ακόμα ένα πλαϊνό του κουτιού

55.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοπρίτη αν μπορείς δειξε λίγο τι έχεις κάνει με τις πλεξούδες του τροφοδοτικού. Έκοψες τις γραμμές και έχεις βάλει θυληκά molex ως αναμονές για πλεξούδες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.