Jump to content



The Philips 200WP7ES & 200WB7ES Thread


Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 06:45]

ρε dagalidis....Εγώ γιατί ψάχνω να βρώ ακόμα αν μαζί με την οθόνη μου δώσαν και το "μαύρο της";;;;;;; Κλασσικό μαύρο 2006 είναι.

Είναι σαν το "S-IPS" panel της 200W6 :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

ρε dagalidis....Εγώ γιατί ψάχνω να βρώ ακόμα αν μαζί με την οθόνη μου δώσαν και το "μαύρο της";;;;;;; Κλασσικό μαύρο 2006 είναι.

Τσκ τσκ...

Μα τι κακός άνθρωπος είσαι.

Τόσο καιρό περίμενε για το RMA ο άνθρωπος, με το ίδιο μαύρο να μείνει;

:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 08:45]

ρε dagalidis....Εγώ γιατί ψάχνω να βρώ ακόμα αν μαζί με την οθόνη μου δώσαν και το "μαύρο της";;;;;;; Κλασσικό μαύρο 2006 είναι.

δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 16:41]

Τσκ τσκ...

Μα τι κακός άνθρωπος είσαι.

Τόσο καιρό περίμενε για το RMA ο άνθρωπος, με το ίδιο μαύρο να μείνει;

:p

:laughing: :laughing::p :p

Link to comment
Share on other sites

Bρε παλουκάρια.....

Η οθόνη που παρέλαβα δεν μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που κυκλοφορεί στην Ελλάδα...

Την δική μου την στείλανε από το stock της Ολλανδίας και δε νομίζω να αποτελεί εξέρεση στον κανόνα....

Στο μόνο πυ διαφέρει είναι ότι έκανα 6 μήνες να την παραλάβω και με αρκετές συγνώμες για την καθυστέρηση...

Είναι σαφέστατα βελτιωμένο P-MVA Panel σε σχέση με αυτό που φορούσε η 200W6CS και αυτό φαίνεται αμμέσως και με την πρώτη ματιά, αφού και η επίστρωση του φίλτρου που φοράει είναι κάτι σαν Glossy που έχει κάποιο ποσοστό αντανάκλασης...

Οσο για το μαύρο είναι πολύ καλύτερο από αυτό της 200W6CS και πλησιάζει στο απόλυτο όσο βέβαια βλέπουμε από μικρές γωνίες θέασης γιατί μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα P-MVA Panel με ότι θετικό ή αρνητικό συνεπάγεται αυτό....

Και το Contrast που προσφέρει είναι κλάσεως ανώτερο από αυτό της 200W6CS....

Mήπως τελικά όλα είναι αποτελέσματα κακής ρύθμισης ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 21:37]

Bρε παλουκάρια.....

Η οθόνη που παρέλαβα δεν μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που κυκλοφορεί στην Ελλάδα...

Την δική μου την στείλανε από το stock της Ολλανδίας και δε νομίζω να αποτελεί εξέρεση στον κανόνα....

Στο μόνο πυ διαφέρει είναι ότι έκανα 6 μήνες να την παραλάβω και με αρκετές συγνώμες για την καθυστέρηση...

Είναι σαφέστατα βελτιωμένο P-MVA Panel σε σχέση με αυτό που φορούσε η 200W6CS και αυτό φαίνεται αμμέσως και με την πρώτη ματιά, αφού και η επίστρωση του φίλτρου που φοράει είναι κάτι σαν Glossy που έχει κάποιο ποσοστό αντανάκλασης...

Οσο για το μαύρο είναι πολύ καλύτερο από αυτό της 200W6CS και πλησιάζει στο απόλυτο όσο βέβαια βλέπουμε από μικρές γωνίες θέασης γιατί μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα P-MVA Panel με ότι θετικό ή αρνητικό συνεπάγεται αυτό....

Και το Contrast που προσφέρει είναι κλάσεως ανώτερο από αυτό της 200W6CS....

Mήπως τελικά όλα είναι αποτελέσματα κακής ρύθμισης ? ;)

ρε Dag την είδα την οθόνη, εντάξει έχει λίγο καλύτερο contrast από την 200W6 απο κει και πέρα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ΤΟ ΙΔΙΟ πάνελ. Το απόλυτο μάυρο απέχει άπειρη απόσταση από την καλύτερη TFT που κυκλοφορεί σήμερα. Αν η Philips έβαζε στη 200wp7 SIPS, θα έλεγα εντάξει, εγώ που τις είδα δίπλα τη 200wp7 και τη 200w6 η μόνη εμφανής διαφορά ήταν η περιστρεφόμενη βάση :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Mα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ΙΔΙΟ PANEL.....:confused:

P-MVA και τα δύο , αλλά σύγουρα 1000% βελτιωμένο σε χαρακτηριστικά....

Τι διάολο ΓΚΑΒΟ θα με βγάλεις ?:D

Προτού διώξω την παλιά 200W6 έκανα δοκιμή και τις δύο πλάι πλάι να βεβαιωθώ πως δε παραλαμβάνω και πάλι καμμιά προβληματική....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 00:18]

Mα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ΙΔΙΟ PANEL.....:confused:

P-MVA και τα δύο , αλλά σύγουρα 1000% βελτιωμένο σε χαρακτηριστικά....

Τι διάολο ΓΚΑΒΟ θα με βγάλεις ?:D

Προτού διώξω την παλιά 200W6 έκανα δοκιμή και τις δύο πλάι πλάι να βεβαιωθώ πως δε παραλαμβάνω και πάλι καμμιά προβληματική....

Έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο αλλά η 200wp7 έχει καλύτερη επίστρωση (αυτό που σου φάνηκε σαν glossy) με αποτέλεσμα να έχει κάπως βελτιωμένο contrast / μαύρο (αλλά σε καμία περίπτωση η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη). Βέβαια ο υποκειμενικός παράγοντας υπεισέρχεται πολύ στις οθόνες οπότε περί ορέξεως :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elias

ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΤΙ Χ1900 ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΘΟΝΗς?

Ναι

Αρχική απάντηση από deninho

να ρωτήσω: έχει κανείς καμμένο πιξελ σε αυτήν την οθόνη? Ή θα είμαι ο πρώτος στην παρέα? :p

Eγώ δεν έχω.Και ξέρω κι άλλους που δεν έχουν.Ξέρω όμως κι έναν που έχει..

Τίποτα δεν είναι σίγουρο..’μα σου κάτσει,σου 'κατσε..:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho [Σήμερα, στις 02:58]

τουλάχιστον δε θα είμαι ο μόνος (έχω ενα προαίσθημα)

ελα .....μην εχεις αρνητικη ψυχολογια η οθονη σου θα ειναι μια χαρα οπως κ η δικια μου;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μιας και εγω ειμαι στην αναζητηση νεας οθονης και ενω ειμουν ετοιμος να παραγγειλω την 200WP7 παιζει μια ακομα εναλλακτικη η Viewsonic VX2025wm.Τι εχετε να πειτε για αυτη την οθονη σε σχεση με τη philips μιας και πανω κατω ειναι στα ιδια λεφτα και οσο εψαξα πρεπει να φορανε και το ιδιο panel.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το χαλασμένο πίξελ που είχε (σιγά μη δεν είχε :p) δεν ενοχλεί. ’λλωστε είναι κόκκινο, και φένεται μόνο σε άσπρο ή γενικά ανοιχτόχρωμο φόντο. Όμως, έχει και μια γρατζουνιά, ενώ χτες παρατήρησα και μια προβληματική θύρα usb (πρέπει να κάτσει υπό συγκεκριμένη γωνία, και να έχει μπει συγκεκριμένο μήκος το βύσμα ώστε να παίξει).

Ήδη περιμένω να δω τι θα γίνει με την αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.