Jump to content



The Philips 200WP7ES & 200WB7ES Thread


Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μόνο οτι έχω ένα pixel που δεν φαινεται σε μαυρο ή ασπρο φόντο, αλλά φαίνεται σε ανοιχτα χρώματα και συμπέρανα οτι δεν είναι καμμένο ή κολυμένο αλλά ελατωματικό αλλα οκ :computer:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [19-12-2006 12:46]

Έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο αλλά η 200wp7 έχει καλύτερη επίστρωση (αυτό που σου φάνηκε σαν glossy) με αποτέλεσμα να έχει κάπως βελτιωμένο contrast / μαύρο (αλλά σε καμία περίπτωση η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη). Βέβαια ο υποκειμενικός παράγοντας υπεισέρχεται πολύ στις οθόνες οπότε περί ορέξεως :D

Από flatpanels.dk :

Philips 200W6CS (widescreen) has a 20 inch 16 ms S-IPS (LG.Philips LM201W01) panel.

Philips 200W6S (Widescreen) has a 20 inch 16 ms S-IPS (LG.Philips LM201W01) panel.

Philips 200WB7ES (widescreen) has a 20 inch 8 ms TN (Chunghwa CLAA201WA01) panel.

Philips 200WP7ES has a 20 inch 8 ms (g2g) S-IPS (LG.Philips LM201W01) or a 8 ms (g2g) P-MVA panel.

Στον κατάλογο της LG-Philips υπάρχει πλέον το εν λόγω πάνελ (LM201W01) και εντύπωση

προκαλεί το ότι σε άλλο site, που φαίνεται να έχει το μοντέλο, αναφέρει 16ms απόκριση...

Μπορεί να υπάρχει κάποιο revision τελευταίο στο ίδιο πάνελ και να εξηγείται η διαφορά...

Πάντως τις έχω δεί και εγώ και τις δύο (όχι δίπλα δίπλα, εντάξει) αλλά πιστεύω ότι έχουν διαφορά στο μάυρο ίσως όχι μεγάλη, αλλά αισθητή στο μάτι...μπορεί και να ήταν θέμα ρυθμίσεων, τί να πω...

Αυτό που είναι περίεργο είναι ότι αναφέρει S-IPS πάνελ...και για τις δύο...με την P7 να φαίνεται και με P-MVA πάνελ...

και εδώ σε σύγκριση φαίνεται ότι και η W6CS έχει 2 πάνελ....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [22-10-2006 22:48]

dag μου φαινεται θα σε προλαβω και θα την παρω και εγω... :hehe: :hehe: :hehe:

που ξες μπορει να γινει οπως με την 6αρα. οπως μεχρι τελη 05 φορουσε sips και μετα mva.ετσι μετα να βαλουν κανα sips. :kiss::p:hehe: :hehe:

Σορρυ για την απορία μου στο προηγούμενο πόστ....δεν είχα δει το παραπάνω....:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από felix [28-12-2006 23:42]

Από flatpanels.dk :

Philips 200W6CS (widescreen) has a 20 inch 16 ms S-IPS (LG.Philips LM201W01) panel.

Philips 200W6S (Widescreen) has a 20 inch 16 ms S-IPS (LG.Philips LM201W01) panel.

Philips 200WB7ES (widescreen) has a 20 inch 8 ms TN (Chunghwa CLAA201WA01) panel.

Philips 200WP7ES has a 20 inch 8 ms (g2g) S-IPS (LG.Philips LM201W01) or a 8 ms (g2g) P-MVA panel.

Στον κατάλογο της LG-Philips υπάρχει πλέον το εν λόγω πάνελ (LM201W01) και εντύπωση

προκαλεί το ότι σε άλλο site, που φαίνεται να έχει το μοντέλο, αναφέρει 16ms απόκριση...

Μπορεί να υπάρχει κάποιο revision τελευταίο στο ίδιο πάνελ και να εξηγείται η διαφορά...

Πάντως τις έχω δεί και εγώ και τις δύο (όχι δίπλα δίπλα, εντάξει) αλλά πιστεύω ότι έχουν διαφορά στο μάυρο ίσως όχι μεγάλη, αλλά αισθητή στο μάτι...μπορεί και να ήταν θέμα ρυθμίσεων, τί να πω...

Αυτό που είναι περίεργο είναι ότι αναφέρει S-IPS πάνελ...και για τις δύο...με την P7 να φαίνεται και με P-MVA πάνελ...

και εδώ σε σύγκριση φαίνεται ότι και η W6CS έχει 2 πάνελ....:blink:

felix η 200W6 από 1/1/2006 έχει P-MVA πανελ. Δεν παίζει S-IPS σε αυτή την οθόνη ούτε στη 200WP7. Σε ένα τσέχικο σιτε την άνοιξαν μάλιστα τη 200W6 και είδαν το πανελ που λει AU Optronics (P-MVA). S-IPS είχε η παλιά 200W6, η οποία όμως είχε 16ms response. Τώρα εαν βγήκαν και 200W6 με S-IPS πανελ στο 2006 δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται χλωμό (ίσως όμως δεν το αποκλείω). Η δικιά μου είναι 200W6 αγορασμένη το 2006 με P-MVA (το καταλαβαίνω από τις γωνίες), όπως και η παλιά 200W6 του Dag (αυτός βέβαια ακόμα νομίζει ότι είχε S-IPS :p )

Έχω στείλει email στη Philips με το serial της οθόνης μου και μου απάντησαν κατηγορηματικά ότι είναι S-IPS και μάλιστα 8ms on/off παρακαλώ (πότε βγήκαν αυτές ρε μαστόρια). Στο οποίο τους αποκάλεσα ευθέως ΨΕΥΤΕΣ και μου ξαναστείλαν email στο οποίο ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ότι η οθόνη έχει SIPS. Έτσι μου έρχεται να την ανοίξω και να πάω να τους κολλήσω το ταμπελάκι από το πάνελ που λέει AU Optronics στη μάπα.

Link to comment
Share on other sites

Στις 20.1" η Acer Unipac Optronics (AUO) έχει τα παρακάτω Premium-MVA panels :

M201EW01 V0

και

Μ201EW01 V1

Λογικά αν βρείς κάπου εσωτερικά αυτόν τον κωδκό, τους έχεις ξεμπροστιάσει...

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι για ποιό λόγο το κάνουν αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Η 200WP7ES έχει την δυνατότητα του προηγούμενου μοντελου, για scaling όταν χρησιμοποιολυμε μικρότερες αναλύσεις; Γτ μέσω driver δε γίνεται η δουλειά (δε φαίνεται τπτ...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από Dagalidis [23-11-2006 20:27]

Ευχαριστώ βρε φίλε.....;)

Θα δημιουργήσω 3-4 Profiles για κάθε χρήση πχ...

- Παιχνίδια

- Ταινίες

- Χαμηλός Φωτισμός

- κτλ...

και θα σας τα δώσω για να τα έχετε....

Βέβαια τα πάντα είναι υποκειμενικά, αφού αυτό που αρέσει σε εμένα μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους άλλους... :D;)

Profiles μας έταξες αλλά profiles δεν είδαμε.:innocent: Αν μπορείς please τώρα και έχεις την όρεξη, κάνε το καλό.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από shaggy [Σήμερα, στις 15:38]

Profiles μας έταξες αλλά profiles δεν είδαμε.:innocent: Αν μπορείς please τώρα και έχεις την όρεξη, κάνε το καλό.:clap:

Oxι δεν έφτιαξα άλλα profiles πέρα από αυτό που είχα δώσει, γιατί ότι και να δοκίμασα τελικά αυτό που έδωσα ήταν το καλύτερο σε όλες τις κατηγορίες..... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Πως αλλάζει η ανάλυση σε 1050*1680; (Από το blog του deninho ανακάλυψα ότι η οθόνη μου έχει αυτή τη λειτουργία....Κάλιο αργά παρά ποτέ)

Τι εννοεις;

1680 πλάτος χ 1050 ύψος είναι.

Link to comment
Share on other sites

εαν στρέψεις την οθόνη σε portrait, μετά πας στο control panel της καρτας γραφικών σου. Κάπου εκεί μέσα σου δίνει τη δυνατότητα να γυρίσεις την εικόνα κατα 90, 180, 270 μοίρες. Επιλέγεις 90 μοίρες και είσαι οκ. Στις nvidia η επιλογή ειναι η nVrotate

Link to comment
Share on other sites

A...νόμιζα κάτι παίζει με την οθόνη την ίδια.... δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να δω τι έχει στο Cd της για αυτό ρώτησα..Οκ thx

Edit:

Μόνο εγώ παρατηρώ μια κάποια μικρή θολότηταόταν είναι κάθετα; Μόλις έκανα rotate ψιλοζαλίστηκα. Λες και είναι άλλη οθόνη!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Η 200WP7ES έχει την δυνατότητα του προηγούμενου μοντελου, για scaling όταν χρησιμοποιολυμε μικρότερες αναλύσεις; Γτ μέσω driver δε γίνεται η δουλειά (δε φαίνεται τπτ...)

ΜΕ nvidia γίνεται

Το ATI tray tools γνωρίζει κανείς αν υπάρχει παρόμοια επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.