Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

έχω παρει μια TV Samsung 46b7000 η οποία έχει digital out audio. Παίζω ταινίες mkv απο το usb της τηλεόρασης. Όσα mkv έχουν dts η TV δεν τα παίζει και πρέπει να τα μετατρέψω σε AC3.

Η ερωτηση είναι: Αν αγοράσω τα z-5500 και τα συνδέσω digital θα ακούω 5,1 η dts από τα ηχεία? Μεταφέρεται ο ήχος απο το usb στην TV και απο εκεί στα z5500 για να κάνουν την αποκωδικοποίηση αυτά?

Αν έχω γραψει καμιά βλακεία συγχωρέστε με είμαι ψιλοάσχετος και ψάχνω αρκετό καιρό να βρω μία λύση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά θα παίζει γιατί έχει DTS αποκωδικοποιητή το DAC των ηχείων,δεν έχει πρόβλημα.

Αν όμως γενικά δεν ξεκινάει το video αν έχει ήχο DTS,τότε δεν νομίζω να γίνει τίποτα,γιατί είναι θέμα τις TV.

Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο παίζουν κανονικά όλα. Απλά αυτά που είναι dts βγάζουν το μήνυμα "μη υποστηριζόμενη μορφή ήχου" και έτσι έχεις εικόνα χωρίς ήχο.

ευχαριστώ για την απάντηση και περιμένω και άλλες απόψεις για να σιγουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλύτερα να περιμένεις κάποια γνώμη από κάποιον που έχει βάλει τα ηχεία σε Samsung TV,γιατί προσωπικά δεν ξέρω πως θα παίξει και τι θα χρειαστεί να κάνεις στην συγκεκριμένη TV,γιατί δεν ξέρω τα κόλπα της.

Ξέρω πάντως ότι θα παίξει σίγουρα,απλά το πολύ πολύ αν δεν είναι plug and play,να χρειαστείς να βάλεις καμιά ρύθμιση στην TV για bitstream ήχο,ή να ενεργοποιήσεις το SPDIF,αλλά δεν πιστεύω να έχει τέτοια πράγματα.

Έγινε επεξεργασία από johnsonb
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους...Ειμαι καινουργιος στο φορουμ καλως σας βρηκα..:thank_you2:Εχω τα z-5500 εδω και ενα χρονο και σημερα προσπαθησα να βγαλω τη σιτα απο το subwoofer ξεβιδωσα τις 4 βιδες αλλα δεν εβγαινε.Μηπως ξερει κανεις πως βγαινει η σιτα?Εχαριστω εκ των προτερων!!:hi:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...Ειμαι καινουργιος στο φορουμ καλως σας βρηκα..:thank_you2:Εχω τα z-5500 εδω και ενα χρονο και σημερα προσπαθησα να βγαλω τη σιτα απο το subwoofer ξεβιδωσα τις 4 βιδες αλλα δεν εβγαινε.Μηπως ξερει κανεις πως βγαινει η σιτα?Εχαριστω εκ των προτερων!!:hi:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας. Εδώ και καιρό το μπροστά δεξί ηχείο μόνο, σε κάποιες ταινίες κάνει έναν ήχο. Δε ξέρω πως ονομάζεται αυτός ο ήχος, αλλά είναι αυτό που είναι σαν να είναι καμένο το ηχείο. Όποιος κατάλαβε τι εννοώ ας με βοηθήσει με τη λέξη τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Αγγλικά (για να στείλω μήνυμα στη logitech). Επίσης όταν τα βάζω δυνατά μυρίζει καμένο.

Link to comment
Share on other sites

O θόρυβος μπορεί να περιγραφεί με τον γενικό όρο audible distortion, η μυρωδιά καμμένου προέρχεται από το "αρπαγμένο" πηνίο (voice-coil το πηνίο). Αυτό είναι το στοιχείο που δέχεται ηλεκτρική φόρτιση, μέρος της οποίας μετατρέπεται σε θερμότητα. Όταν το πηνίο έχει φθαρεί, η υπερθέρμανσή του φτάνει τα διάφορα υλικά στα ηλεκτρικά και μηχανικά τους όρια με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μυρίζει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα πήγαν καλά, για ακόμη μία φορά η logi δείχνει για πιο λόγο βρίσκεται εκεί που είναι. Το καινούριο σετ δρομολογήθηκε, μου ήρθε ο αρ αποστολής. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια Ερνέστο.

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση.

Μου κανουν τα ηχεια με το που τα αναβω ενα πολυ ελαφρυ τουουουου.

Δεν το λεω ενλοχλητικο αλλα νομιζω πως δεν μου το κανε παλιοτερα.

Ελενξα τις συνδεσεις αποσυνδεσα και τα jacks και παλι το κανει.

Εχει ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα βρηκα τη λυση!!!!!!!!!!!

Ειχα το ups πανω στο sub....και το ελαφρυ γουργουριτο του ups εκανε το subwoofer να παλετε ελαφρα μεν - αλλα ενοχλητικα.

Μολις μετακινησα το ups παει ο θορυβος :snap:

Who would have thought of that :to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να κάνω μια ερώτηση για το στήσιμο των ηχείων.

Πρώτα απ'ολα μου κάνει φοβερή εντύπωση πως κανένας σας δεν έχει αναφέρει τις ελεϊνές βάσεις στήριξης που έχουν οι δορυφόροι όταν προορίζονται για κρέμασμα στον τοίχο. Ούτε αλλάζει η γωνία τους ούτε κλίση έχουν ούτε τίποτα!

Τα έχω βάλει στον τοίχο σε ύψος 2.45m (πολύ ψηλά μου φαίνεται). Είναι σωστό αυτό?

Πρέπει να τοποθετούνται στις τέσσερις γωνίες του δωματίου (σαλονιού) ή στο ύψος των αυτιών όταν κάθεσαι στον καναπέ?

Επίσης τα έχω συνδέσει με οπτική ίνα, αξίζει να πάρω Coax? Μπόρει να μου πεί κάποιος τις καλύτερες ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω?

Τέλος έχω την Sound Blaster Audigy 2 Platinum EX και κάθεται. Για ήχο χρησιμοποιώ την onboard κάρτα της P55A-UD4. Τι είναι προτιμότερο, να βάλω την γερασμένη PCI στο PC ή να μείνω όπως είμαι?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

Υ.Γ: Εγώ χρησιμοποιώ τον Media Player Classic για την αναπαραγωγή κάθε είδους βίντεο, είτε αυτό είναι .mkv είτε .avi. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στον player για να μου βγάζει πολυκάναλο ήχο? Κάτι τέτοιο νομίζω διάβασα εδώ μέσα... :red:

Link to comment
Share on other sites

Για στήσιμο κοίταξε αυτό το link:

http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/home-theater/surround-sound-speaker-set-up/

Το πιο καλό είναι να τα βάλεις στο ύψος του αυτιού δηλαδή τα phaseplugs να ετοιμάζονται για headshot. :hehe:

Όσο για το DAC,ή toslink βάλεις,ή Coaxial,απ'το ίδιο μέρος φεύγουν,και στο ίδιο μέρος πάνε για αποκωδικοποίηση,αν και καλύτερα είναι να δοκιμάσεις στο αναλογικό της Audigy.

Στο media player αν έχεις το classic home cinema edition (για το κανονικό δεν ξέρω) πρέπει να βάλεις στο options->audio switcher 6 κανάλια,αν και νομίζω το βάζει αυτόματα αν έχεις 5.1 setup στην κάρτα ήχου,αλλά για περισσότερα δεν μπορώ να βοηθήσω διότι δεν έχω ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για στήσιμο κοίταξε αυτό το link:

http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/home-theater/surround-sound-speaker-set-up/

Το πιο καλό είναι να τα βάλεις στο ύψος του αυτιού δηλαδή τα phaseplugs να ετοιμάζονται για headshot. :hehe:

Όσο για το DAC,ή toslink βάλεις,ή Coaxial,απ'το ίδιο μέρος φεύγουν,και στο ίδιο μέρος πάνε για αποκωδικοποίηση,αν και καλύτερα είναι να δοκιμάσεις στο αναλογικό της Audigy.

Στο media player αν έχεις το classic home cinema edition (για το κανονικό δεν ξέρω) πρέπει να βάλεις στο options->audio switcher 6 κανάλια,αν και νομίζω το βάζει αυτόματα αν έχεις 5.1 setup στην κάρτα ήχου,αλλά για περισσότερα δεν μπορώ να βοηθήσω διότι δεν έχω ασχοληθεί.

Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,

Οι περισσότεροι μου είπαν να την "πετάξω" την Audigy. Μιά δοκιμή θα με πείσει αν και πιστεύω ότι το δικό μου αφτί δεν θα πιάσει την διαφορά. Στον media player πηγαίνω εκεί που λές, βάζω 6 κανάλια, πατάω ok αλλά όταν ξαναπηγαίνω εκεί έχει πάλι τα δύο κανάλια μόνο, όσες φορές κι αν το κάνω... :rant: Φυσικά στην κάρτα (ο θεός να την κάνει) ήχου έχω ρυθμίσει 5.1 Dolby Digital.

Τα εν λόγω ηχεία τα έχεις? Γιατί έχω κάποιες απορίες... :o

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.