Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Οριστε και η δικη μου υδροψυξη,η φωτο ειναι σε φαση τεστ διαρροων στην κουζινα γι αυτο και το περιεργο background,τωρα βεβαια ειναι το PC μεσα.Ακομα δεν εχει τελειωσει το κουτι και τα ψυγεια ειναι παθητικα,θελω να φτιαξω πανελ με διακοπτακια γι να βαλω ανεμιστηρες.

Αποτελειται απο:

Hydor L20 με μπρουτζινα ρακορ

2 ψυγεια Single pass απο αυτοκινητο μονταρισμενα (block-rad1-tank-l20-rad2 η συνδεση)

Skinny13 block (το τελευταιο rev που ειχε βγαλει)

Custom τανκ απο χαλκο

1.5 μετρο χαλκοσωληνες+γωνιες και μερικα κομματια διαφανων σωληνων. (ολα 1/2 ιντσας)

Custom βασεις για τους σωληνες

image197xk2.th.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@MADKiller7

Τι έφτιαξες εκεί ρε άνθρωπε; μπράβο μπράβο... πόσο χρόνο σου πήρε αυτό;

@perp

Ευχαριστώ για την αναλυτική παρουσίαση, θέλω και εγώ να βάλω και βλέποντας το budget αυτό θεωρώ πως είναι αρκετά δελεαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια,περιπου 2 βδομαδες,σε οτι ελευθερο χρονο εμενε,γιατι ειχα την δουλεια και παραλληλα με το PC φτιαχνω ενα μηχανακι που πηρα (πεφτει μονταρισμα και εκει).

Δεν εχει τελειωσει,εχω ακομα πανελ με ρυθμιστηκα,βολτομετρο για τις γραμμες του psu,custom προσοψη και πλαινα,fan+shroud στα ψυγεια και fan στους δισκους (θα μπουν και φιλτρα για την σκονη στα fan για ευκολο καθαρισμο).Αυτο που με εξεπληξε ειναι η αποδοση της υδροψυξης και ας ειναι παθητικη προς το παρον,εχω δει βελτιωση απο το transit με fan (στο προηγουμενο κουτι) κατα 2c idle και 5c load προς τα κατω.

Ξεφυγα και εκανα αναλυση,δεν ειναι επι του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

MADKiller7 Μπράβο , ειναι πολύ καλη η δουλειά που εχεις κάνει , που να το τελειώσεις...:T:

Παραθέτω και εγω το συστηματακι μου....

- Αντλία Swiftech MCP655 12V

- Δοχείο νερού Hydor

- Ψυγείο Black Ice GT Stealth 240 & Black Ice GTX 120

- CPU block Dtek fusion

post-4091-1416073346,4943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner [Σήμερα, στις 15:21]

@perp

Ευχαριστώ για την αναλυτική παρουσίαση, θέλω και εγώ να βάλω και βλέποντας το budget αυτό θεωρώ πως είναι αρκετά δελεαστικό...

Κοιτα 270 για να ψυχεις σωστα ενα υπερχρονισμένο Q6600 δεν ειναι και δελεαστικη τιμη για τους περισσότερους..... (αν σκεφτεις οτι με 400-500 παιρνεις ενα καλο AirCondition για ενα δωμάτιο.... ;) )

Ενα καλο κυκλωμα υδροψυξης εχει σχετικα υψηλο initial cost σε σχέση με μια καλη αερόψυξη αλλα σε βάθος χρονου τα βγάζεις τα λεφτα σου και βέβαια δεν ταλαιπωρείς και το H/W σου... στο συγκεκριμένο κυκλωμα μπορεις ανετα να προσθέσεις και ενα waterblock στην VGA χωρις αλλαγες στο ψυγειο ή στην αντλία... ασχετα αν εγω δεν το αποφασισει στην 8800 ULTRA.... :D

@MADKiller7: Ωραία δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εννοείται, αλλά δεν το συζητάμε καν αυτό... χεχε εδώ βάζουμε άλλα και άλλα και δίνουμε τα λεφτά μας. Να ρωτήσω κιόλας, στην περίπτωση που αλλάξεις σύστημα (cpu, vga) απλά αλλάζεις τα μπλοκ έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner [Σήμερα, στις 19:09]

Να ρωτήσω κιόλας, στην περίπτωση που αλλάξεις σύστημα (cpu, vga) απλά αλλάζεις τα μπλοκ έτσι;

Για το gpu ως συνηθως χρειαζεται αλλαγη,για το cpu στα πιο πολλα μπλοκ μπορεις να φτιαξεις ενα πλεξυ για να μπορει να στερεωθει στη νεα βαση,δεν ισχυει για ολα τα ετοιμα,για τα "χειροποιητα" καποιον γνωστων στα φορουμ ομως ισχυει,για παραδειγμα το δικο μου μπλοκ (απο skinny13) το εχω απο το 2004 οταν ειχα σοκετ Α μητρικη,φτιαχνω πλεξυ οταν ειναι να μπει σε αλλο σοκετ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και ομορφα ολα αυτα ρε παιδες, αλλα ποσο αποδοτικα ειναι? Γραφτε και καμια θερμοκρασια.. ;)

(Μαζι και τα parts που ψυχονται απο την υδροψυξη και ποσο overclock εχουν υποστει, εαν δεν περιεχονται στο signature)

Link to comment
Share on other sites

Kαποιοι εχετε μπλε σωληνες,εχετε χρωματισει το νερο η ειναι το χρωμα τους αυτο?Ειναι ωραιοι.

Επισης υπαρχει κατι που να χρωματιζει το νερο αλλα να μην δημιουργει προβληματα και να μην χανεται το χρωμα με τον καιρο?

Συστημα της υπογραφης ψυξη μονο στο cpu,idle 31 και full load 40 με θερμοκρασια δωματιου 19c (χωρις fan στα ψυγεια).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 20:42]

Ωραια και ομορφα ολα αυτα ρε παιδες, αλλα ποσο αποδοτικα ειναι? Γραφτε και καμια θερμοκρασια.. ;)

(Μαζι και τα parts που ψυχονται απο την υδροψυξη και ποσο overclock εχουν υποστει, εαν δεν περιεχονται στο signature)

Ρε συ μην το μαμησουμε και αυτο το thread... :D υποτιθεται οτι φωτος πρεπει να ανεβάζουμε και μερικα σχολια... αμα αρχισουμε για την αποδοση (δηλαδη overclocking και θερμοκρασίες) για τον καθένα μας θα πάει αλλου η κουβέντα... :p εξάλλου υπάρχει και καμια υδροψυξη που να μην αποδιδει? εκτος αν εχει γινει λαθος στην συνδεσμολογια....

Το θέμα με την υδροψυξη δεν ειναι τοσο η τοσο η διαφορα της θερμοκρασίας που βλεπεις σε σχεση με την αερόψυξη, ουτε βέβαια ειναι και ξηρος πάγος να δεις τεράστιες διαφορες....

πάνω κάτω.... περισσότερο μια γενικοτερη σταθεροτητα σου προσφέρει στο συστημα εχωντας υψηλοτερους χρονισμους και χαμηλότερα ρευματα (if applicable), κρατώντας καλυτερες θερμοκρασίες τις θερμοκρασίες.... ειδικα σε load...

Αρχική απάντηση από MADKiller7 [Σήμερα, στις 20:49]

Kαποιοι εχετε μπλε σωληνες,εχετε χρωματισει το νερο η ειναι το χρωμα τους αυτο?Ειναι ωραιοι.

Επισης υπαρχει κατι που να χρωματιζει το νερο αλλα να μην δημιουργει προβληματα και να μην χανεται το χρωμα με τον καιρο?

Συστημα της υπογραφης ψυξη μονο στο cpu,idle 31 και full load 40 με θερμοκρασια δωματιου 19c (χωρις fan στα ψυγεια).

Οι δικοι μου ειναι μπλε απο κατασκευής..... δεν ειναι χρωματισμένο το νερο....

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, γενικα μιλησα για να εχουμε ενα comparison.. Μπορει καποιος με ιδιο εξοπλισμο και διαφορετικες θεσεις να εχει καλυτερο αποτελεσμα.. Οποτε παιρνουμε και ιδεες ετσι.. Απο 'κει και περα, οπως νομιζετε παιδες.. Εγω παντως εχω παρει μια-δυο ιδεες.. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.