Jump to content



ATI Radeon HD 4850


nikolakis13

Recommended Posts

Παιδια ειμαι 10000000% οτι οι 4850 που εχω τωρα εχουν καλυτερη εικονα απο την 9800 gtx! Σε ολα τα παιχνιδια το βλεπω αυτο! Εχει οντως ενα + στην εικονα η ΑΤΙ! Η εικονα της ΝVIDIA ειναι πιο ατονη σαν χρωματικη παλετα και επισης στην περιπτωση του grid θα πω ηταν και πιο θολη, αντιθετα της ΑΤΙ ειναι πολυ πιο ζωιρη!

Επαιζα grid πριν λιγο 1920χ1200, χ4MSAA , με vsync on, και ολα στο μεγιστο και δεν επεφτε κατω απο 60 φραμες ουτε για αστειο!

H πιο ζωηρή εικόνα, δεν είναι απαραίτητα και καλύτερη. Απλά πιο εντυπωσιακή. Δε σου λέω ότι κάνεις λάθος, μπορεί όντως να είναι καλύτερη χρωματικά, άλλωστε ανέκαθεν η ATi ψαχνόταν στο θέμα αυτό, απλά είναι πάγια τακτική να ανεβάζουν λίγο τη ζωηράδα και να κατεβάζουν μερικά σκαλιά την ποιότητα της εικόνας, για εντυπωσιασμό και ακόμα καλύτερα marks.

H κάρτα είναι εκπληκτική. Την έχω από Παρασκευή βράδυ και με έχει εντυπωσιάσει. Στο Crysis ειδικά δίνει ρέστα. Σε 1600χ1200 και όλα High (DX9) μου δίνει 2fps παραπάνω από το CrossFire με τις 3870.

Μόνο σε ένα κομμάτι επιδέχεται βελτίωση. Στην ψύξη. Το ανεμιστήρι δουλεύει πολύ χαμηλά και η ψύκτρα είναι αλουμινένια. Αυτό βέβαια λύνεται με την αγορά μιας aftermarket ψήκτρας ή ρύθμιση των στροφών από ένα 3rd Party προγραμματάκι.

Είναι man, πραγματικά πολύ καλή. Στην αρχή μου φάνηκε ότι είναι μια κάρτα ισάξια με την 8800GT, σιγά σιγά βλέπω όμως ότι είναι κάτι πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 964
  • Created
  • Last Reply
H κάρτα είναι εκπληκτική. Την έχω από Παρασκευή βράδυ και με έχει εντυπωσιάσει. Στο Crysis ειδικά δίνει ρέστα. Σε 1600χ1200 και όλα High (DX9) μου δίνει 2fps παραπάνω από το CrossFire με τις 3870.

Μόνο σε ένα κομμάτι επιδέχεται βελτίωση. Στην ψύξη. Το ανεμιστήρι δουλεύει πολύ χαμηλά και η ψύκτρα είναι αλουμινένια. Αυτό βέβαια λύνεται με την αγορά μιας aftermarket ψήκτρας ή ρύθμιση των στροφών από ένα 3rd Party προγραμματάκι.

Χμμμ... Αυτό να το πάρω σαν απάντηση στην ερώτησή μου ε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι man, πραγματικά πολύ καλή. Στην αρχή μου φάνηκε ότι είναι μια κάρτα ισάξια με την 8800GT, σιγά σιγά βλέπω όμως ότι είναι κάτι πολύ περισσότερο.

Να σου πω την αλήθεια, κι εγώ κάτι τέτοιο περίμενα. Την περίμενα βέβαια καλύτερη από μια 8800GT ή 3870 αλλά όχι με τόσο τραγικές διαφορές που φαίνεται να έχει. Καιρό είχαμε να δούμε τέτοια αύξηση επιδόσεων μέσα σε μια γενιά στο mid-range segment (<€200).

Προσωπικά, δεν είχα σκοπό να πάρω κάποια 48xx. Όχι ακόμα τουλάχιστον, μιας και η 2900ΧΤ μου είναι ήδη αρκετή για όλα τα παιχνίδια που παίζω. Αλλά ας όψεται το RMA που μου έδωσαν την 4850 προς αντικατάσταση. Όχι οτι με χάλασε βέβαια.... :D

Χμμμ... Αυτό να το πάρω σαν απάντηση στην ερώτησή μου ε?

Για το CF? Τι να σου πω. Το CrossFire είναι καλή φάση αλλά το Dual GPU setup έχει κάποια εγγενή προβλήματα που θα έπρεπε να σκεφτείς.

Με 2 κάρτες έχεις

1) Περισσότερη κατανάλωση

2) Πολύ περισσότερη ζέστη μέσα στο κουτί

3) Όχι απαραίτητα τεράστια αύξηση επιδόσεων μιας και πολλά παιχνίδια δεν υποστηρίζουν CrossFire

Από τη στιγμή που που λες οτι δεν παίζεις παιχνίδια και τόσο πολύ, θα σου έλεγα να μείνεις με την 3850. Το οτι βγήκε η 4850 δε σημαίνει οτι πρέπει να τρέξουμε να την πάρουμε. Η 3850 είναι πολύ αξιόλογη κάρτα και παίζει όλα τα παιχνίδια (ε εντάξει το Crysis δεν είναι το αγαπημένο της αλλά στην τελική ποιος νοιάζεται για ένα παιχνίδι).

Είχα αρκετά CF setups στο παρελθόν αλλά πλέον με τα μοντέλα να τα αλλάζουν σαν τα πουκάμισα και τις κάρτες να είναι πιο καυτές από ποτέ, το setup με 2 κάρτες το έχω απομυθοποιήσει. Σε λιγότερο από χρόνο θα βγει νέο μοντέλο (όπως πχ η 4850) και σε κάποια παιχνίδια θα σου προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από ένα CF με προηγούμενα μοντέλα και αυτό με την μισή σχεδόν κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα συγκριτικό τις 4850 σε single,CF με 2 κάρτες και CF με 3 κάρτες απέναντι σε 9800GTX και 9800GX2

Enjoy :)

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=1664

όλα τα site τελικά έχουν από έναν AN7 OverClocker.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει δεν αξίζει το CF, ειλικρινά βλέπω να αλλάζουν οι ισορροπίες ανάμεσα σε αυτό και το SLi. Καλύτερα να το ανοίξει σύντομα η NVidia το SLi προς Intel μεριά διότι μέχρι να έρθει ο Nehalem δεν θα έχει τίποτα να παζαρέψει για το bus.

Link to comment
Share on other sites

πάντως την αύξηση που βλέπαμε σε FPS και γενικό score με το CF δεν το έχω δεί με το SLi.

Το CF δουλεύει κατα πολύυυυυ καλύτερα(όταν δουλεύει :hehe: )

Πάντως βλέπω ότι και αυτοί αντιμετώπισαν τα ίδια προβλήματα με μας από 2 κάρτες και πάνω.

ελπίζω μέχρι τέλος του μήνα να έχουμε hotfix

Link to comment
Share on other sites

H NVIDIA πέθανε μια νέα εποχή ξεκινάει θα μπορούσα να πώ ως φανατικός AMDας αν ήμουν.Απομένει και το μπαμ στους επεξεργαστές αν και εκεί έχει πιο δύσκολο ανταγωνιστή.Παιδιά η καρτούλα απλά τα σπάει σε εικόνα σε επιδόσεις δεν έχω δοκιμάσει τίποτα ακόμα ούτε εγώ.

Link to comment
Share on other sites

H NVIDIA πέθανε μια νέα εποχή ξεκινάει θα μπορούσα να πώ ως φανατικός AMDας αν ήμουν.Απομένει και το μπαμ στους επεξεργαστές αν και εκεί έχει πιο δύσκολο ανταγωνιστή.Παιδιά η καρτούλα απλά τα σπάει σε εικόνα σε επιδόσεις δεν έχω δοκιμάσει τίποτα ακόμα ούτε εγώ.
Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Τι πάει να πεί "πέθανε" ? Πώς το λές αυτό ? Δεν μπορεί να απαντήσει νομίζεις ? `Η δεν μπορεί να ρίξει τιμές.

Πολύ υπερβολικός χαρακτηρισμός (τουλάχιστον).

Μακάρι να υπήρχε ο ίδιος ανταγωνισμός και στις CPU/πλατφόρμες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Τι πάει να πεί "πέθανε" ? Πώς το λές αυτό ? Δεν μπορεί να απαντήσει νομίζεις ? `Η δεν μπορεί να ρίξει τιμές.

Πολύ υπερβολικός χαρακτηρισμός (τουλάχιστον).

Μακάρι να υπήρχε ο ίδιος ανταγωνισμός και στις CPU/πλατφόρμες

αφού κλείσαμε την ΑΜΔ-ΑΤΙ, κλείσαμε και την Νν τώρα. ιντελ ετοιμάσου.

Link to comment
Share on other sites

Για διαβάστε και αυτό...

http://www.tomshardware.com/news/ATI-Radeon-4850,5728.htm

Αν είναι αλήθεια, τότε οι κάτοχοι μιας 3850, 3870 ή 3850χ2, θα μπορούν να κάνουν crossfire με μία καινούρια 4850 ή 4870 (ελπίζοντας φυσικά η υποστήριξη των Drivers να είναι καλή!!!

Σοβαρό μάρκετινγκ, υποστήριξη στους κατόχους της σειράς 38χχ και καλός πόλεμος προς Nvidia!!!

Έτσι όπως εξελίσονται τα πράγματα, η Νvidia, θα ακούει 48χχ και θα παθαίνει πανικό!!!

Link to comment
Share on other sites

H NVIDIA πέθανε μια νέα εποχή ξεκινάει θα μπορούσα να πώ ως φανατικός AMDας αν ήμουν.Απομένει και το μπαμ στους επεξεργαστές αν και εκεί έχει πιο δύσκολο ανταγωνιστή.Παιδιά η καρτούλα απλά τα σπάει σε εικόνα σε επιδόσεις δεν έχω δοκιμάσει τίποτα ακόμα ούτε εγώ.

Τι εννοεις πεθανε η Nvidia?

Link to comment
Share on other sites

H NVIDIA πέθανε μια νέα εποχή ξεκινάει θα μπορούσα να πώ ως φανατικός AMDας αν ήμουν.Απομένει και το μπαμ στους επεξεργαστές αν και εκεί έχει πιο δύσκολο ανταγωνιστή.Παιδιά η καρτούλα απλά τα σπάει σε εικόνα σε επιδόσεις δεν έχω δοκιμάσει τίποτα ακόμα ούτε εγώ.

Σιγα μην αρχισουμε να κερναμε και παξιμαδακια... :whip:

Link to comment
Share on other sites

Μια κάρτα με 800 stream processors να γίνεται CF με μια κάρτα με 320 stream processors και διαφορετικούς χρονισμούς? Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Ετοιμαστείτε να κάνετε CF και τις 3650 με τις 3850, αν τελικώς ισχύσει. Τις 3850 με τα onboard. Τα άλογα με τις κότες.

Αυτό είναι μεγαλύτερο νέο και από τις HD4800!!!

Αν βέβαια ισχύσει που αμφιβάλλω. Θα πρέπει να έχουν δουλέψει τρομερά τον driver ώστε να μπορούν να μοιράζουν το φορτίο ιδιαίτερα αποτελεσματικά ανάμεσα σε δύο κάρτες με εντελώς διαφορετική υπολογιστική ισχύ.

Για την NVidia εγώ τα λέω από την κηδεία της AMD. Όσο οι άλλοι κλείνανε την AMD άλλο τόσο εγώ έλεγα ότι το πρόβλημα το έχει η NVidia. Αλλά εντάξει. Δεν κλείνει. Απλά παίζει στο τέλος να θυμόμαστε τα 2007/2008 ως τις χρονιές που βρέθηκε στο απόλυτο απόγειό της. Θα δούμε. Εξάλλου έχει πολλά βέλη στην φαρέτρα της ακόμα. Μην ξεχνάτε ότι θα αρχίσει να βγάζει x86 cpus με την στάμπα της VIA πάνω τους. Η ίδια δεν μπορεί να το κάνει μόνη της. Σε συνεργασία με την VIA μπορεί. Μένει να δούμε και το CUDA πως θα εξελιχθεί.

Πολλά γενικά μένει να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.