Jump to content



ATI Radeon HD 4850


nikolakis13

Recommended Posts

Μια κάρτα με 800 stream processors να γίνεται CF με μια κάρτα με 320 stream processors και διαφορετικούς χρονισμούς? Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Ετοιμαστείτε να κάνετε CF και τις 3650 με τις 3850, αν τελικώς ισχύσει. Τις 3850 με τα onboard. Τα άλογα με τις κότες.

Αυτό είναι μεγαλύτερο νέο και από τις HD4800!!!

Αν βέβαια ισχύσει που αμφιβάλλω. Θα πρέπει να έχουν δουλέψει τρομερά τον driver ώστε να μπορούν να μοιράζουν το φορτίο ιδιαίτερα αποτελεσματικά ανάμεσα σε δύο κάρτες με εντελώς διαφορετική υπολογιστική ισχύ.

Μα ήδη γίνεται αυτό με τις onboard και εξωτερική κάρτα.

Το θέμα είναι να πετύχουν τον συγχρονισμό της εικόνας που πολύ αμφιβάλω :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 964
  • Created
  • Last Reply

Παλιό, 2900ΧΤ ("σαν master") & 3870 ("σαν δευτερη") CrossFire, just google it : http://www.driverheaven.net/reviews/3870-XXX/mixed.php

The layout is the same with both the Radeon HD 3850 and 3870 containing the full 320 stream processors, 16 Texture Units and 16 ROPs just like the Radeon HD 2900 XT.

Link to comment
Share on other sites

λολ θα παω αν παρω την 4850 να κανω CF με την 3870 :hehe:

Στα σοβαρα ομως τωρα.Αυτη τη τακτικη ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλη απο την ατι και μαζι με το ratio αποδωσης/τιμης που ειναι στα ουρανια πιστευω πως θα κοντραρει αρκετα καλα την nv αυτο το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Τι πάει να πεί "πέθανε" ? Πώς το λές αυτό ? Δεν μπορεί να απαντήσει νομίζεις ? `Η δεν μπορεί να ρίξει τιμές.

Πολύ υπερβολικός χαρακτηρισμός (τουλάχιστον).

Μακάρι να υπήρχε ο ίδιος ανταγωνισμός και στις CPU/πλατφόρμες

Σατιρικά το λέω βρε,nvidia είχα πάντα εγώ αλλά εδω και 2-3 χρόνια το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν η 6600gt και η πιο νέα 8800gt και gts η 9600gt ωραία αλλά δεν είχε αντοχή στον χρόνο με τον πόλεμο της τιμολόγησης(σχέση τιμής απόδοσης).Απλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χάσει μεγάλο μερίδιο αγοράς.Ήδη μπορείς να το δεις απο τις υπογραφές κάποιων στο lab.Εγώ πιο χαμηλές τιμές θέλω και καλά προιόντα σαν καταναλωτής.Απλά την δεδομένη χρονική στιγμή προτιμώ Ατι γιατί με τις ανταγωνιστικές προτάσεις τις η nvidia δεν μου κάνει αίσθηση να κοιτάξω τις κάρτες της (gt280 ή gt260 = ένας μισθός).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ΑΤΙ για να βγάλει μια καλή και φθηνή κάρτα, τσιγκουνεύτηκε απτο σύστημα ψύξης. Κρίμα. Τι θα πάθαινε δλδ αν έκανε συν 15 ευρά και είχε ένα σωστό σύστημα ψύξης? :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και γω....και όταν ακούω πως και η 4870 θα εχει την ψύκτρα και τον ανεμιστήρα της 2900ΧΤ (παθών και μαθών) θα πρέπει σίγουρα να συνυπολογίσουμε στα κόστη και μια aftermarket ψύκτρα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ΑΤΙ για να βγάλει μια καλή και φθηνή κάρτα, τσιγκουνεύτηκε απτο σύστημα ψύξης. Κρίμα. Τι θα πάθαινε δλδ αν έκανε συν 15 ευρά και είχε ένα σωστό σύστημα ψύξης? :TD:

Θα έχανε πωλήσεις. Ειλικρινά, δεν μπορείς να φανταστείς πόση διαφορά έχουν αυτά τα 15€ στη μάζα - έπρεπε να χτυπήσουν στην αγορά των 150€ just.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και αλλού το zalman GV/VF 1000 μπαίνει κανονικότατα.

Απλά χρειάζεσαι 4 εξτρα ψυκτράκια.

Γιατί πρέπει να ψυχθούν ΚΑΙ τα mosfet ΚΑΙ τα πηνία.

Εγώ με θερμοκρασία δωματίου περί τους 32 έβλεπα idle 38 και σε load έγλειφε τους 50

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.