Jump to content



Recommended Posts

Βασικά στην αρχή πίστευα ότι το κάνει για "καλούς" σκοπούς...

Δηλαδή fix bugs beta tests κλπ .. Και αυτό όχι γιατί είμαι φαν με την blizzard αλλά

γιατί είναι πολύ σωστή στο τομέα αυτό. Πχ στο warcraft κάνει μέχρι σήμερα συχνά updates klp . Παρ'όλα αυτά το delay στα games είναι αφόρητο και όλη πάνε garena.. τέσπα ακόμα ελπίζω σε κάτι καλό για το diablo... θέλω να ελπίζω δεν μπορώ να μιλάω απο τώρα... δεν μπορώ να πω μαλλον θα είναι μούφα.. απαράδεκτο όμως να το καθυστερούν τόσο...

ΥΓ: κόψτε το wow ΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Το Diablo όταν βγει θα τα σπάει σαν παιχνίδι, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό, και είναι πολύ σωστή σε τέτοια θέματα η Blizz. Δεν θα είναι ριζικά διαφορετικό από το 2 φαντάζομε οπότε και με κάνει να πιστεύω πως άνετα αν θέλανε το βγάζανε τώρα, αλλά είναι τόσα projects που τρέχουνε παράλληλα για μια «σχετικά» μικρή εταιρία που δεν είναι παράλογο…

Μάνι μάνι 4 μεγάλα projects τρέχουν ας γουι σπικ, (Diablo 3, Wow Expansion, SC2, το επόμενο MMO – πολύ αμυδρές πληροφορίες), συνεπώς δεν μπορούν να τα ξερνάνε 2-2 και να θέλουνε από ένα σημείο και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί φωνάζετε μερικοί, ανακοινώθηκε οτι το παιχνίδι μπήκε σε τροχιά ανάπτυξης το καλοκαίρι του 2008 και αν υπολογίσεις οτι κάθε τίτλος θέλει τουλάχιστο 4 χρόνια, το πιο αισιόδοξο σενάριο είναι να το δούμε τέλος του 2012.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παίδες, είμαστε αρκετοί πιονέροι της blizzard εδώ που μεγαλώσαμε κρύβοντας το κουτί του d1 και χαιδεύοντας το ανάγλυφο κουτι του d2 (lol). Θα έπρεπε να θυμάστε όμως οτι η Blizzard και προ wow εποχής -πάντα- έκανε πολλά χρόνια να βγάλει ένα καινούργιο παιχνίδι, με αναβολές κλπ κλπ. Το γιατί δεν το ξέρω ακριβώς, απλά η κατάσταση πάντα έτσι είναι.

Και είναι η καλύτερη εταιρία στο χώρο gaming γιατί το κάθε παιχνίδι που βγάζει είναι απίστευτη επιτυχία και μοναδικό στο είδος του, και όχι επειδή το wow έχει καθηλώσει στα pc μικρούς-μεγάλους. Ίσως οι καθυστερήσεις στα παιχνίδια να έχουν σχέση με αυτό, ίσως όχι.. πάντως παρότι το wow είναι απίστευτη εμπορική αγελάδα που θα τη στεγνώσουν πριν την παρατήσουν, υποθέτω οτι τα SC2-D3 θα ανταμείψουν με το παραπάνω τους εκάστοτε παραπονιάρηδες.

Έγινε επεξεργασία από Fandom
Link to comment
Share on other sites

Όχι δα και αργεί, σου βάζω μόνο τα 3 πιο γνωστά.

Warcraft: Orcs and Humans 1994

Warcraft 2: Tides of Darkness 1995

Warcraft 2: Beyond the Dark Portal 1996

Diablo 1996

Diablo: Hellfire 1997

Starcraft 1998

Starcaft: Insurrection, Retribution, Brood War 1998

Diablo 2 2000

Diablo 2: Lord of Destruction 2001

Warcraft 3: Reign of Chaos 2002

Warcraft 3: The Frozen Throne 2003

World of Warcraft 2004 κι από κει και πέρα, μέχρι τώρα μόνο expansions αυτού έχει βγάλει, το 2007 και 2008.

Μιλάμε για 6 χρόνια σχεδόν, μόνο WoW.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια πριν την ανακοίνωση της ανάπτυξης και άλλα 3 μετά την ανακοίνωση. 6 χρόνια σύνολο με τα καλύτερα σενάρια. Αυτή είναι πολιτική της εταιρίας, ανακοινώνει τα παιχνίδια όταν ειναι στο 50%.

Interview: Blizzard's Rob Pardo on Diablo III (Executive Vice-President of Game Design)

28-06-2008.

So why announce Diablo now? We still don't have release dates for StarCraft II or World of Warcraft's Wrath of the Lich King expansion, which many were speculating would be announced at WWI, so why bring another high profile product into the public with yet another nebulous release date?

"The announcement of our projects is usually when it's time for that game to be announced," said Pardo. "This project has been going for a while and it finally got to the point where it felt like it's time to announce the game. We kind of have this rule of, ideally, we announce a game a year to a year and a half before the game comes out. That's our theory, and then three years later [trails off]. We're getting to be a bigger and bigger studio so we can't just keep one game announced and everything else hidden. We have several games in development now."

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρε 6 χρόνια για το Warcraft 2--> Warcraft 3, και 4-5 χρόνια για το D1-->D2.

Εντάξει ,ας μην το παίζουμε και ανίδεοι και ουτοπικοί, το WoW πουλάει τόσο πολύ ακόμα που πρέπει να είναι πανηλίθιοι για να το χαντακώσουν με τα ίδια τους τα παιχνίδια. Οπότε η καθυστέρηση ήταν αναμενόμενη.

Εδώ βγαίνει το νεο instance στο WoW και θα ανοίγουν τα boss 2-2 κάθε βδομάδα σα καραμελίτσες στους καυ**μένους και μη (εμένα πχ.) για να μένουν καθηλωμένοι σα 15χρόνα κορίτσια περιμένοντας το νέο επεισόδιο του Παπακαλιάτη (ή στην περίπτωση μας, του House).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το δικαιολογούμε λες και είναι κάτι λογικό. Μιλάμε για μία από τις πιο κερδοφόρες εταιρία παιχνιδιών, έλεος.

Θέλετε να μου πείτε δηλαδή ότι συγκρίνουμε πχ την ΕΑ που υπολογίζει σε πωλήσεις με τα δεκάδες παιχνίδια που βγάζει κάθε χρόνο, με τις εκατομύρια συνδρομές σταθερά τόσα χρόνια;

Δεν λέω κι εγώ αν είχα τώρα την Blizzard, θα έλεγα ότι βγάζω το χρήμα το άπειρο και ποιος gives a shift για τα άλλα.

Αλλά δηλώσεις του στυλ "προσπαθούμε να γίνουμε πιο μεγάλο στούντιο" δεν μπορώ να τις ακούω. Να τους λυπηθούμε κιόλας δηλαδή; LOL

Τι θα μου πείτε; Ότι πασχίζει να συντηρήσει τους servers του WoW και ίσα που την βγάζει; Να της κάνουμε donate τότε να τη σώσουμε :p

Εμένα όλες οι ανακοινώσεις και οι καθυστερήσεις μου κάνουν σε company awareness marketing ή τέσπα, έχουμε 100 devs στο wow και 10 για όλα τα άλλα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, ο πιονέρος της blizzard φαίνεται όταν λέει κάποιος οτι είναι 'μικρή εταιρία'.. πολυ μικρή με 11 μύρια account με 12 δολλάρια το μήνα.. ξέχνα τις αγορές cdkey, αλλαγές σερβερ, φύλλου, χρώμα νυχιών και ψηφιακών κουταβιών ingame.. το income της εταιρίας ειναι αυτό ενός μικρού κράτους, κάτω τα χέρια.

Αλλά αν θες να είσαι αντικειμενικός, δεν μπορείς να βάλεις τον τρελιάρη το raider στο δίλλημα να μπει στο raid η να πάρει κανα level στο βάρβαρο του στο D3. Tον αρμέγεις συστηματικά, ένα πράγμα τη φορά.

Το D3 είναι σίγουρα έτοιμο, εδώ μια παρέα βαρβάτοι βγάλανε το torchlight μόνοι τους το οποίο είναι ενα ΑΡΙΣΤΟ clone. Αλλά όπως και με τις ταινίες που τα blockbuster βγαίνουν μόνο χριστούγεννα και καλοκαίρι για να φάνε όσο πιο πολύ μπορούν, έτσι και η blizzard βγάζει το κάθε παιχνίδι 'στον καιρό του'. Οτι και να πεις πάνω στο θέμα είναι βερεσέ έτσι και αλλίως. Αφού στο τέλος, όχι μόνο θα το αγοράσουμε με την καμία μόλις βγει (πολλοί και preorder, collectors edition, με το κουκλάκι Zeratul και την κονκάρδα με τη σκατόφατσα του diablo για να την κολλήσω στη τσάντα), αλλά και το παιχνίδι θα είναι απίστευτο.

Την ημέρα που θα αγοράσω ένα παιχνίδι της Blizzard και θα πω 'ε ρε φίλε τι μαλ... είμαι πήγα και έδωσα τα χρήματα μου σε αυτή την παπ..', όπως έκανα στο παρελθόν με ένα κάρο τίτλους της EA κλπ, τότε θα γκρινιάξω και εγώ.

Στο μεταξύ.. υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

under development....

StarCraft II: Wings of Liberty

World of Warcraft: Cataclysm

Diablo III

StarCraft II (Heart of the Swarm)

StarCraft II (Legacy of the Void)

Next-Gen MMO project

Τα παιχνίδια που είναι υπο ανάπτυξη , προσέξτε οτι για το starcraft2 τα xpansions είναι ήδη υπο κατασκευή πριν την κυκλοφορία του παιχνιδιου, για το diablo3 δεν υπάρχει ούτε καν xpansion σε ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.