Jump to content



Δειξτε το πληκτρολογιο και το ποντικι σας!


Recommended Posts

Απο το MX Revolution??? οχι και τοσο... περιμενα κατι αντιστοιχο του mamba να πω την αληθεια αλλα δυστυχως δεν ειναι.... και δεν μιλαω για gaming καταστασεις... μιλαω για απλη καθημερινη χρηση.

To mamba ηταν ανωτερο σε κινηση, βαρος, ευκρινεια, lag (βασικα δεν ειχε lag, αυτο που λενε για το 1ms ισχυει 100%) και το πως καθοταν στον χερι (υποκειμενικο).

Το μονο πραγμα που με χαλασε στο mamba ειναι τα πολυ ευαισθητα main keys και τα 2 λαθος κατ'εμε τοποθετημενα extra keys, διπλα ακριβως απο το main key που κανεις το καθημερινο κλικ.

Επισης εχουν ΜΕΓΑΛΟ θεμα με τους drivers....

for the record... ειχα περασει τελευταιο firmware στο ποντικι και τελευταιους drivers...

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει τα 2 που προαναφέρεις σε καταστάσεις καθημερινής εργασίας. Απλά έτυχε να τα δουλέψω για μερικές ώρες. Δεν έθεσα κάποιο στοιχείο σύγκρισης, απλά ήθελα να μάθω ως προς τη διαφέρουν τόσο πολύ για να δικαιολογούν τα διπλάσια λεφτά για κάτι τέτοιο. Τo MX 1000 είναι παλιό δε λέω, αλλά δεν μου έχει προκαλέσει κάποια έντονη δυσαρέσκια, τουλάχιστον στα καθημερινά task, με games δεν ασχολούμαι!

Link to comment
Share on other sites

Βελτιωμένο Deathadder με wireless είναι η άποψη μου.

Τώρα άμα έχεις Ati Radeon 5870 και Ati Eyefinity και παίζεις σε έξι οθόνες με ανάλυση 7000κάτιχ3000pixel ίσως σου χρειαστούν τα 5200dpi...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με εχει βολεψει αφανταστα μπορω να πω.

Για εξηγησε μου τι προβληματα αντιμετωπιζεις αν μπορεις:)

Μα δεν ασχολουμαι με gaming γι'αυτο δεν εκφερω αποψη επι του θεματος.

Στις καθημερινες λειτουργιες... το ροδακι που γυριζει τρελα... υποτιθεται ειναι feature αλλα δεν ειναι για μενα γιατι "κλειδωνει" και "ξεκλειδωνει" στην ελευθερη κυλιση κατα βουληση.. καλυτερα να ηταν μονιμη η κατασταση..

το θεμα της τοποθετησης στο χερι δεν θα την αναφερω γιατι ειναι κατι υποκειμενικο αλλα...

μεχρι και η γυναικα μου που η μονη ενασχοληση που εχει με τους υπολογιστες ειναι λιγο word-excel και λιγο internet μου ειπε οτι το mamba ηταν καλυτερο..

μεγαλο βαρος... ολα αυτα τα μπλιμπλικια προσθετουν βαρος.. κακο πραγμα για ενα ασυρματο ποντικι...

LAG-LAG-LAG-LAG... το ποντικι εχει lag και ειναι ΕΜΦΑΝΕΣ... το MS Laser 7000 που ειχα, που ηταν ποντικι 2 ετων σχεδον ηταν στα ιδια επιπεδα...

τελος το πλαϊνο ροδακι που για μενα ειναι απλα ενας τροπος για να μην μπορεις να ποιανεις το ποντικι σωστα...

Δεν έχω δοκιμάσει τα 2 που προαναφέρεις σε καταστάσεις καθημερινής εργασίας.

Απλά έτυχε να τα δουλέψω για μερικές ώρες. Δεν έθεσα κάποιο στοιχείο σύγκρισης, απλά ήθελα να μάθω ως προς τη διαφέρουν τόσο πολύ για να δικαιολογούν τα διπλάσια λεφτά για κάτι τέτοιο. Τo MX 1000 είναι παλιό δε λέω, αλλά δεν μου έχει προκαλέσει κάποια έντονη δυσαρέσκια,

τουλάχιστον στα καθημερινά task, με games δεν ασχολούμαι!

Γι'αυτο ειπα οτι δεν αξιζει τα λεφτα του. Αν ηταν στα 60-70€ ισως τα αξιζε γι'αυτο που προσφερει.

Βελτιωμένο Deathadder με wireless είναι η άποψη μου.

Τώρα άμα έχεις Ati Radeon 5870 και Ati Eyefinity και παίζεις σε έξι οθόνες με ανάλυση 7000κάτιχ3000pixel ίσως σου χρειαστούν τα 5200dpi...

Δεν νομιζω οτι ειναι τα DPI που κανουν το mamba να ξεχωριζει οσο η αποκριση και η ευαισθησια που εχει.

Το θεμα βεβαια της υψηλης ευαισθησιας μερικες φορες δεν ειναι και τοσο καλο...

να σου πω ενα παραδειγμα καθημερινοτητας για να καταλαβεις.

Τον υπολογιστη μου τον εχω στο σαλονι συνδεμενο με την 46αρα TV. Καθομαι σε μια καρεκλα και ακριβως κολλητα με την καρεκλα εχω ενα

τραπεζακι στο οποιο εχω επανω το ποντικι.

Ετοιμαζα καφε λοιπον και ο υπολογιστης επεσε σε stand by.

Τελειωνω τον καφε και καθομαι στον καναπε και ακουμπαω το ποτηρι πανω στο τραπεζακι...

ο υπολογιστης ξεκινησε....γιατι????? γιατι το mamba απο τον κραδασμο (δεν σηκωσα το τραπεζακι αναποδα)

καταλαβε κινηση και εβγαλε τον υπολογιστη απο stand by.

Μετα για να δω που ακριβως κυμαινεται η ευαισθησια του ποντικιου, ενεργοποιησα τον φωτισμο στην ροδελα...

μολις εσβηνε.... ακουμπουσα καθετα το τραπεζακι με το δαχτυλο και ξαναναβε....

μιλαμε για ευαισθησια... οχι μ@λ@κιες....

Link to comment
Share on other sites

και το mx 1000 bluetooth ξεκιναει αν πανω στo τραπεζακι ακουμπησεις ποτηρι και μαλιστα αδειο ποτηρι...εαν θελετε ανεβαζω και video...εαν αυτο ειναι τεστ ''ευαισθησιας'' τοτε δεν χρειαζεται να παρεις το mamba με 100 ευρω για να αριστευσεις...

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

και το mx 1000 bluetooth ξεκιναει αν πανω στo τραπεζακι ακουμπησεις ποτηρι και μαλιστα αδειο ποτηρι...εαν θελετε ανεβαζω και video...εαν αυτο ειναι τεστ ''ευαισθησιας'' τοτε δεν χρειαζεται να παρεις το mamba με 100 ευρω για να αριστευσεις...

Το MX revolution bluetooth παντως, με το τεστ του "δαχτυλου" δεν αναβει....

Link to comment
Share on other sites

Το MX revolution bluetooth παντως, με το τεστ του "δαχτυλου" δεν αναβει....

ειπες ''ενεργοποιησα τον φωτισμο στην ροδελα'' τι ειναι αυτο??εχει το mx παρομοια λειτουργεια??

οσον αφορα το τεστ με το τραπεζακι δεν φταιει η ευαισθησια του ποντικιου ουτε οτι ο καφες πεφτει βαρυς.. :D απλα αν το τραπεζακι ειναι μικρων διαστασεων σχετικα ελαφρυ και με λεπτα ποδαρακια(καλα μιλαμε για τρελη περιγραφη) με το που ακουπησεις κατι πανω προκαλειται ευκολοτερα κραδασμος απο οτι πχ ενα αντιστοιχο μεγαλο τραπεζι κουζινας...βαλε το mamba στο πατωμα(μαρμαρο-πλακακι) και ασε διπλα ενα ποτηρι ..θα δεις οτι δεν προκειται να αναψει...

Link to comment
Share on other sites

Αει σαπερα ρε....

Το τραπεζι ειναι κανονικο τραπεζακι σαλονιου... 150χ60cm...

εχει σταθερα ποδια και απο κατω ειναι πλακακι...

Το MX εχει την λειτουργια της μπαταριας (που φωτιζει την μπαταρια) αλλα επισης δεν επαναφερει και τον υπολογιστη απο stand by αρα δεν καταλαβαινει διαφορα... αρα ειναι πιο "αναισθητο"...

Μαλλον η Logitech δεν φημιζεται για τις ευαισθησιες της...

Link to comment
Share on other sites

το ροδακι που γυριζει τρελα... υποτιθεται ειναι feature αλλα δεν ειναι για μενα γιατι "κλειδωνει" και "ξεκλειδωνει" στην ελευθερη κυλιση κατα βουληση.. καλυτερα να ηταν μονιμη η κατασταση..

Ριξε μια ματιά στο setpoint, μπορείς να ρυθμίσεις σε ποιές εφαρμογές θα "ξεκλειδώνει" η ροδελα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελειωνω τον καφε και καθομαι στον καναπε και ακουμπαω το ποτηρι πανω στο τραπεζακι...

ο υπολογιστης ξεκινησε....γιατι????? γιατι το mamba απο τον κραδασμο (δεν σηκωσα το τραπεζακι αναποδα)

καταλαβε κινηση και εβγαλε τον υπολογιστη απο stand by.

Μετα για να δω που ακριβως κυμαινεται η ευαισθησια του ποντικιου, ενεργοποιησα τον φωτισμο στην ροδελα...

μολις εσβηνε.... ακουμπουσα καθετα το τραπεζακι με το δαχτυλο και ξαναναβε....

μιλαμε για ευαισθησια... οχι μ@λ@κιες....

Οταν τα ελεγα εγω δεν με ακουγατε :p

http://razerblueprints.net/index.php/component/option,com_smf/Itemid,99/topic,8243.0/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

g11 και G9 logitech.Oμως βρισκω το ποντικι εργονομικα απαραδεκτο....2 βδομαδες το εχω και ποναει ο καρπος μου.Με το g7 δεν ειχα το παραμικρο..απλα με ειχε κουρασει το προβλημα με τα ασυρματα.Τωρα μετανιωσα για το g9 και σκεφτομαι να το δωσω

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
Link to comment
Share on other sites

@ Jax

Αν υποθεσουμε οτι τα καλα ασυρματα κυμαινοντε στα 80 ευρο τοτε τα 105

που ζηταει το Mamba μου φαινοντε απολυτα λογικα..

Ειμαι απο τους πρωτους που το πηραν...και μαλιστα με αρχικη τιμη 135 ευρο

δεν το μετανοιωσα και το θεωρω σαν το καλυτερο mouse που ειχα ποτε...

και εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου...

MS Wireless Intellimouse explorer-G5-G7-G9-MX1000-MX Revolution

Kαι μονο για το 1ms αποκριση αξιζει απο μονο του..

αποκριση ενσυρματου σε wireless!!!

ποιοτητα κατασκευης κορυφαια-κουμπωνει απιστευτα στο χερι μου και φοβομουν κιολας οτι ειναι μεγαλο

τα κουμπια του δεν με ενοχλουν και πιστευω οτι ειναι σε σωστες θεσεις

Οσο για τα drivers που λες ειχαν οντως προβλημα στην αρχη οπως και ηταν επιβεβλημενη η αναβαθμιση του firmware..

Πλεον δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα

Ουσιαστικα ειναι μια κατηγορια μονο του αυτο το ποντικι...μεγαλο μπραβο στη Razer που το κατασκευασε

φωτος απο το set-up μου το απογευμα που θα παω σπιτι :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που λες. Αν ηξερα οτι το ΜΧ Revolution θα ειναι ετσι (προανεφερα τι δεν μου αρεσε) δεν θα αλλαζα ποτε το mamba.

Δεν ηταν θεμα χρηματων για μενα... ηταν γιατι πιστευα οτι με τα οποια "μικροπροβληματα" αντιμετωπιζει σαν ποντικι, το θεωρησα κοροϊδια να ζηταει αυτα τα λεφτα.

Τωρα βεβαια σαν πιο "σοφος" και με περισσοτερες εμπειριες (βλεπε MX Revolution) το μετανιωσα που το επεστρεψα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.