Jump to content


DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Αυτό πες το ξανά! Και ειλικρινά με τη πρώτη ευκαιρία θα τη δώσω να φύγει! Πραγματικά χθες έχασα 2 ώρες από τη ζωή μου κι έμεινα χωρίς pc ΠΑΛΙ! :wall:

Αρχικά πρέπει να ψύχεται το ΝΒ επαρκώς (αν έχεις την μαμα , βάλε ανεμιστηράκι να το βαράει) .

Μετά δοκίμασε τα παρακάτω :

-SB Core/CPU PLL Volt 1.75

-NB Core V ~1.37

-CPU VTT ~1.31

-Clockgen Volt Control 3.6

-CPU GTL 0/2 REF V 0.67

-CPU GTL 1/3 REF V 0.67

-North Bridge GTL 0.61

-FSB Vref 24

Για τις μνήμε θα πρέπει να το ψάξεις λίγο το θέμα (δεν έχουμε ιδιες) , απλά το σίγουρο είναι ότι

Performance LVL 10 (γενικά στο P45 κάτω από 8 απλά μ@λ@κίζεται) και τσεκάρεις στο Read delay adjust αν όντως εχουν γίνει 10.

Επίσεις βάλε CPU Clock Amplitude 900mV και να παίζεις με mem div 333/666

Και το ποιό σημαντικό είναι να μιλάτε , να μην αντιλαμβάνεται την περιφρόνηση σου γιατι θα εκδικηθεί :)

Ελπίζω να σου δουλέψουν το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Kαι το ποιό σημαντικό είναι να μιλάτε , να μην αντιλαμβάνεται την περιφρόνηση σου γιατι θα εκδικηθεί :)

Μερικές φορές και λίγα βρωμόλογα συμβάλουν σε πιο ευχάριστη oc experience. :whip:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Απόψε θα προσπαθήσω να κάνω το pc να ανοίξει καταρχήν! Είναι σημαντικό να το φτιάξω πρώτα κι ελπίζω να τελειώσω με ένα απλό repair και να μη πρέπει να σηκώνω στο raid πάλι το τελευταίο clone disk που κράτησα..

Όσο για αυτά που προτείνεις, αν και κινέζικα για μένα.. κατάλαβα λίγα πράγματα. Κι εκτιμώ πολύ που βοήθησες. Δε σου κρύβω πως θα τα δοκιμάσω, όσο κι αν φοβάμαι πως θα μείνω πάλι χωρίς pc. Όσο για το πως της μιλάω και πως τη καλοπιάνω ασ'το.. είναι κι η μάνα μου σπίτι αυτές τις μέρες και δε μπορώ να εκφραστώ όπως της πρέπει. Της βρωμιάρας! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πρέπει να ψύχεται το ΝΒ επαρκώς (αν έχεις την μαμα , βάλε ανεμιστηράκι να το βαράει) .

Μετά δοκίμασε τα παρακάτω :

-SB Core/CPU PLL Volt 1.75

-NB Core V ~1.37

-CPU VTT ~1.31

-Clockgen Volt Control 3.6

-CPU GTL 0/2 REF V 0.67

-CPU GTL 1/3 REF V 0.67

-North Bridge GTL 0.61

-FSB Vref 24

Για τις μνήμε θα πρέπει να το ψάξεις λίγο το θέμα (δεν έχουμε ιδιες) , απλά το σίγουρο είναι ότι

Performance LVL 10 (γενικά στο P45 κάτω από 8 απλά μ@λ@κίζεται) και τσεκάρεις στο Read delay adjust αν όντως εχουν γίνει 10.

Επίσεις βάλε CPU Clock Amplitude 900mV και να παίζεις με mem div 333/666

Και το ποιό σημαντικό είναι να μιλάτε , να μην αντιλαμβάνεται την περιφρόνηση σου γιατι θα εκδικηθεί :)

Ελπίζω να σου δουλέψουν το παραπάνω

Επειδή η μητρική έπαιξε :dance3: με ένα απλό repair που έκαναν τα windows μόνα τους και δεν παιδεύτηκα πολύ... αυτές τις ρυθμίσεις να τις κάνω κατευθείαν με το που θα αρχίσω να πειράζω; Π.χ. με το που ανεβάσω fsb πάνω από 333 ή 375~400; Eπίσης κλείνω όλα τα cpu features εκτός από το multicore processing?

Βρήκα κι αυτά τα 2 pdf για το πείραγμα της συγκεκριμένης μητρικής.. για όσους δεν τα έχουν :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά κάντα αρχικά και ξεκίνα να ανεβάζεις fsb πχ 400.

Χαμήλωσε και το multi σε 6 για αρχή (να βρείς πρώτα το fsb) και τρέξε κανένα prime blend.

Βεβαιώσου οτι οι μνήμες ειναι χαλαρές (τις σφίγγεις αργότερα).

Όσο για τα cpu features τα λες μια χαρά

edit: Δεν έχεις κανα δίσκο στην άκρη να του βάλεις win μέχρι να βγάλεις άκρη?

edit 2: Και PCI-EX freq βάλε 101ΜHz για να μην κανει μ@λ@κίες ο ich

Έγινε επεξεργασία από Husky125
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από 3 μήνες έχοντας τα πάντα σε default, πήγα να ανοίξω το PC, και μπήκε σε bootloop, εμφανίζοντας το παρακάτω μήνυμα.

29225435.png

Στο manual δεν υπάρχει κάποιος παρόμοιος συνδυασμός γραμμάτων, και δεν αναφέρει πιθανό πρόβλημα.

Σώζεται ή τα έφτυσε;

Όχι και τίποτα άλλο, αλλά είναι και εκτός εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

8ejuqy5a.jpg

Αυτό ήταν το μεσημέρι και όλα ήταν ωραία και καλά

Μέχρι που έκανα κάποιες ακόμα δοκιμές στα 4+ GHz αλλά αποφάσισα οτι τζάμπα θερμοκρασίες κτλ.

Anyway

Μόνο που,αν και είμαι σίγουρος οτι ήταν το προφίλ που είχα σωσει,δεν παίζει με αυτές τις ρυθμίσεις και αναρωτιέμαι αν μου ξεφεύγει κάτι.

Για ριξτε μια ματιά

equzyty6.jpg

y4ymaty6.jpg

dyverege.jpg

manugavu.jpg

E8600 και mushkin 1066 αυτές οι radioactive ε, μητρική η γνωστή

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
οι RAM 5-5-5-15 / 48 στα 1066 ήταν και πριν ?

5-5-5-18-52 1066 ήταν στο screenshot του μεσημεριανου τεστ συμφωνα με το cpuz αν και εγω θυμαμαι οπως τα γραφεις οπως τα λεει και στο bios.παιζει περιπτωση να γραφει αλλα το cpuz ή να αλλαζουν μονα τους για καποιο λογο?

Οπως και να εχει και με τα δυο εφαγα bsod πολλες φορες και γρηγορα και το memtest εσκαγε λαθη απο την αρχη

ακομα και ολα auto μου εσκασε bsod και σταματησε οταν εδωσα κατι ψιλα ρευματα ακομα στο cpu vtt

παραμενουν auto (5-5-5-18-52 1066 cpuz)333x10:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σου φίλε!

Προσεξε με τα ρεύματα, την είχα και εγώ την DFI Lanparty την ίδια με εσένα, και την έκαψα μαζί με τον CPU, είχα τον Ε7300 από 2,6GHz στα 4,22GHz.. Με αποτέλεσμα μετά από 1 χρόνο μπουμ και τα 2.

Μπορει να ανεβάσει τρελά ρολόγια, αλλά το ρίσκο είναι ότι θα την πάρεις στο χέρι κάποια στιγμή.

Επίσης είναι πάρα πολύ ατίθαση μητρική. Δε του κάθονται οι ρυθμίσεις επειδή απλά δεν γουστάρει. :TD: Δεν είναι θέμα ρύθμισης... Κάνε και κανένα Bios Update, γιατί στα πρώτα firmware ήταν τίγκα στα bugs.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ξέθαψα το thread γιατί ξέθαψα μια DFI DK P45-T2RS PLUS από την αποθήκη.... μετά από >6 χρόνια μακράς αποθήκευσης. Βοοtαρε ΟΚ με ένα 1GB DDR2 που είχα, αλλά βάζοντας ένα σκληρό δίσκο με mirror Win10 OS από το PC της υπογραφής (άλλος δεινόσαυρος αυτός!!! ;) ) δεν ένιωσε τίποτα και μου είπε ότι "AHCI Bios not installed". Η μητρική είναι ρυθμισμένη σε RAID mode. Τον βλέπει το δισκο ότι είναι RAID σεταρισμένος (ασχετως οτι ειναι απλός δισκος, το OS ειχε μεταφερθεί σε αυτόν από συστοιχία RAID5). Όπως το "AHCI Bios not installed" που κολλάει? Μήπως έχει περασμένο λάθος BIOS και ο RAID controler βγάζει αυτό το message γιατί δεν τα βρίσκει με το BIOS?

 

Αν έχει κανείς στο "ψυγείο" κανένα BIOS αυτής της μητρικής θα το εκτιμούσα!  Στο δικό μου βρήκα το D45PDC29.bin από 29/12/2009 λέει....

 

Επίσης αν έχω ελπίδα να το περάσω χωρίς δισκέτα! Με USB γίνεται σε τέτοια παλιά μητρική?

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Θα σου λεγα να κάνεις ενα clear cmos τη μητρική και να ξαναδοκιμάσεις.

Στη δική μου επρεπε πρωτα να bootαρεις με ενα στικακι ραμ, και μετα shutdown και να βαλεις τα υπολοιπα, γιατι αν τα εβαζες εξαρχής δεν ποσταρε.

 

Eχω για την απλή, οχι την plus (ωστοσο η διαφορα αν θυμαμαι καλα ειναι μονο τα 2 εχτρα sata της plus, και μπορουσες να φλασαρεις το bios της μιας στην αλλη, ειχα και τις δυο) . Ωστοσο ψαξτο γιατι εχουν περασει τα χρονια και ισως να μην θυμαμαι καλα και να χρειαζεται να πειράξεις και τπτ αλλο πιο πριν!!!

 

Το bios που χεις εσύ πρεπει να ναι 29/12/2008 οπως φαινεται και στη φώτο, ενώ αυτο που σου δινω ειναι το τελευταιο 14/9/2009

Δημιουργησε ενα bootable dos φλασακι και εκτελεσε το awdflash που στο βαλα μεσα στο zip μαζι με το bios.

 

Ωστοσο θα σου λεγα να το αφήσεις σαν τελευταια λύση καθως σε μητρικες 10ετιας που εκανα bios update πολλές μου εβγαλαν bad flash οταν πηγανε να γραψουνε σε συγκεκριμένα σημεια . Οι περισσοτερες επειδη ειχανε ελευθερο χωρο στο τσιπακι γραψανε παραπέρα και ολα οκ. Μερικες ωστοσο που ήταν σχεδον γεματο δεν τα καταφεραν και μετα σου μενει αχρηστη, ειδικα αν το bios ειναι soldered.

 

dfi bios.jpg

D245D914.zip

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eddie said:

Θα σου λεγα να κάνεις ενα clear cmos τη μητρική και να ξαναδοκιμάσεις.

Στη δική μου επρεπε πρωτα να bootαρεις με ενα στικακι ραμ, και μετα shutdown και να βαλεις τα υπολοιπα, γιατι αν τα εβαζες εξαρχής δεν ποσταρε.

 

Eχω για την απλή, οχι την plus (ωστοσο η διαφορα αν θυμαμαι καλα ειναι μονο τα 2 εχτρα sata της plus, και μπορουσες να φλασαρεις το bios της μιας στην αλλη, ειχα και τις δυο) . Ωστοσο ψαξτο γιατι εχουν περασει τα χρονια και ισως να μην θυμαμαι καλα και να χρειαζεται να πειράξεις και τπτ αλλο πιο πριν!!!

 

Το bios που χεις εσύ πρεπει να ναι 29/12/2008 οπως φαινεται και στη φώτο, ενώ αυτο που σου δινω ειναι το τελευταιο 14/9/2009

Δημιουργησε ενα bootable dos φλασακι και εκτελεσε το awdflash που στο βαλα μεσα στο zip μαζι με το bios.

 

Ωστοσο θα σου λεγα να το αφήσεις σαν τελευταια λύση καθως σε μητρικες 10ετιας που εκανα bios update πολλές μου εβγαλαν bad flash οταν πηγανε να γραψουνε σε συγκεκριμένα σημεια . Οι περισσοτερες επειδη ειχανε ελευθερο χωρο στο τσιπακι γραψανε παραπέρα και ολα οκ. Μερικες ωστοσο που ήταν σχεδον γεματο δεν τα καταφεραν και μετα σου μενει αχρηστη, ειδικα αν το bios ειναι soldered.

 

dfi bios.jpg

D245D914.zip

Το σημαντικότερο να μην ξεχάσει να κλείσει τον θερμοσιφωνο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, def said:

Το σημαντικότερο να μην ξεχάσει να κλείσει τον θερμοσιφωνο. 

 

Ποιος είναι ο "θερμοσίφωνος"? Φίλος σου? ;) 

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.