Jump to content


Q9950 και θερμοκρασίες


mat

Recommended Posts

Μόλις αγόρασα τον επεξεργαστή Q9550 και έχω βάλει τη δικιά του ψύκτρα. Δεν έχω βάλει κάποια πάστα αφού δεν χρειάζεται πλέον. Όμως κάτι μου κάνει εντύπωση και είναι οι θερμοκρασίες του. Το Core 0 είναι συνεχώς πάνω από 50C. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν ξέρω αν παίζει πολύ ρόλο αλλά να αναφέρω ότι έχω και ανεμιστηράκι στη πόρτα του κουτιού και ρίχνει αέρα μέσα (δηλαδή περίπου απέναντι στον επεξεργαστή).

post-10525-1416073681,5001_thumb.jpg

post-10525-1416073681,5229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ψύκτρα δεν είναι όπως οι παλιότερες που δεν είχαν τίποτα και κολλούσαν αλουμίνιο με αλουμίνιο (ή ότι άλλο μέταλλο είναι) μεταξύ τους οπότε χρειαζόταν πάστα. Στη ψύκτρα αυτή είχε από πίσω κάτι σαν πάστα. Επίσης ρώτησα έναν τεχνικό γιατί αρχικά και σε μένα μου φαινόταν περίεργο και μου είπε ότι οι καινούργιοι δεν χρειάζονται! Τι να κάνω; Να βάλω πάστα;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειδες ηταν ενα δειγμα παστας κακιστης ποιοτητας.πηγαινε σε καποιο καταστημα που εχει θερμοαγωγιμες παστες υπολογιστων και αγορασε μια επωνυμη (κατα προτιμηση Arctic Silver Ceramique)

θα δεις σημαντικη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη λεω.τα 22 γραμμαρια θα σου κρατησουν μια ζωη εαν δεν εισαι απο εκεινους που αλλαζουν επεξεργαστες καθε 5μηνες.

καθαρισε πρωτα την παλια απο ψυκτρα και επεξεργαστη με λιγο καθαρο οινοπνευμα και σκληρο χαρτι κουζινας.

απλωσε την νεα παστα με μια τηλεκαρτα ή μια μπατονετα χωρις βαμβακι.

να προσθετεις μικρες ποσοτητες οσο μια φακη και να προσθετεις μεχρι να καλυφθει ο επεξεργαστης απλωνοντας ως τις ακρες.οτι περισσεψει εξω απο τις ακρες μαζεψε το με λιγο χαρτι κουζινας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ήσασταν κατατοπιστικότατοι! :D

Μόλις κοίταξα τις οδηγίες από το βιβλιαράκι του επεξεργαστή και δεν λέει πουθενά για πάστα. Γιατί έτσι όμως; Αφού όπως είδα και εγώ οι θερμοκρασίες είναι πιο υψηλές από ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα ακολούθησα τις οδηγίες της κατασκευάστριας εταιρίας.

μου θυμισες το σακκουλακι με τα φυστικια.

οδηγιες:

ανοιξτε το σακουλακι

φατε τα φυστικια.:drool:

Link to comment
Share on other sites

μου θυμισες το σακκουλακι με τα φυστικια.

οδηγιες:

ανοιξτε το σακουλακι

φατε τα φυστικια.:drool:

:OT:

Όταν δεν είσαι σίγουρος για κάτι τι θα κάνεις δηλαδή; Θα κάνεις ότι σου κατέβει ή ότι σ'αρέσει;

Όσο για τα φυστίκια ξέχασες να πεις ότι πρέπει να τα μασήσεις αλλιώς θα πνιγείς :tomato:

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Όταν δεν είσαι σίγουρος για κάτι τι θα κάνεις δηλαδή; Θα κάνεις ότι σου κατέβει ή ότι σ'αρέσει;

Όσο για τα φυστίκια ξέχασες να πεις ότι πρέπει να τα μασήσεις αλλιώς θα πνιγείς :tomato:

:OT:

και τωρα το λετε ρε παιδια? παει ο παππους... :p

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Όταν δεν είσαι σίγουρος για κάτι τι θα κάνεις δηλαδή; Θα κάνεις ότι σου κατέβει ή ότι σ'αρέσει;

Όσο για τα φυστίκια ξέχασες να πεις ότι πρέπει να τα μασήσεις αλλιώς θα πνιγείς :tomato:

:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Εγώ πάντως με την παστούλα της μαμάς :baby: intel και νορμάλ αερισμό στο κουτάκι μου είμαι στα 41 idle (χωρίς κλοκάρισμα) .

Είχα στο σπίτι και arctic silver :neo: αλλά βαριόμουν να φτιάξω χαρμάνι και να ρίχνω μπετά .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.